QE3+ już dziś

QE3+ już dziś
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-12-12 (10:24)

W ostatnim czasie na rynkach mówi się o tylu rzeczach, iż w zasadzie Fed zszedł na dalszy plan. Można mieć wręcz wrażenie, iż część mediów ekonomicznych zapomniała o dzisiejszym posiedzeniu. Tymczasem to już dziś FOMC zdecyduje o kolejnym rozszerzeniu programu skupu obligacji – pytanie tylko o ile?

Fed będzie drukował, pytanie ile?

Fed stoi dziś przed koniecznością podjęcia konkretnej decyzji. Z końcem roku wyczerpie się operacja Twist, w ramach której Fed kupował długoterminowe obligacje rządowe, sprzedając jednocześnie krótkoterminowe. Tym sposobem obniżał on długoterminowe rentowności (skutecznie) nie powiększając bazy monetarnej (co czyni strategię wyjścia łatwiejszą i teoretycznie zmniejsza ryzyko inflacji). Bernanke chciałby zapewne tę operację kontynuować, problem jednak w tym, iż kończą się krótkoterminowe obligacje, które można sprzedać. Jeśli Fed wygasiłby operację, doprowadziłby faktycznie do pewnego zacieśnienia monetarnego. Dlatego też oczekuje się, iż rozszerzona zostanie operacja QE3 (w ramach której Fed kupuje obligacje hipoteczne za 40 mld USD miesięcznie) o sumę rzędu 40-45 mld USD (45mld USD to miesięczna deklaracja odnośnie operacji Twist).

Akcje Fed kojarzą się rynkom z osłabieniem dolara i wzrostami cen akcji. Jednak nie jest powiedziane, iż dziś nie będzie odwrotnie. Fed ma bowiem wiele argumentów, by dokonać mniejszej ekspansji niż oczekuje rynek:

- bezpośrednie zakupy są silniejszym bodźcem niż Twist, gdyż powiększają bazę monetarną – James Bullard z FOMC powiedział, iż wystarczyłoby 25 mld USD QE3 aby zrównoważyć wygaszenie operacji

- w przyszłym roku skład głosujący będzie jeszcze bardziej gołębi niż teraz – Bernanke nie musi się zatem spieszyć

- stopa bezrobocia jest najniżej od 2008 roku – trudno byłoby zatem uzasadnić dodatkową ekspansję

- Fed może chcieć też wywrzeć presję na politykach, aby porozumieli się ws. klifu fiskalnego

ZEW vs amerykański eksport, czyli przedgwiazdkowa ignorancja

Na rynkach mamy kontynuację wybornych nastrojów, które widać przede wszystkim na europejskich parkietach, choć wczoraj na ten przedświąteczny wagon wskoczyli też inwestorzy z Wall Street. Zachowanie to jest o tyle nietypowe, iż w zasadzie nie ma wyraźnego powodu do takiego optymizmu. Dzisiejsza decyzja Fed będzie raczej jedynie przedłużeniem polityki tego banku a nie nowym zastrzykiem dla gospodarki. „Sukces” greckiej operacji odkupu eliminuje pewne ryzyka, ale to trochę za mało, szczególnie, że komplikacje polityczne pojawiły się na innym froncie (Włochy). Kilka tygodni temu pisaliśmy, iż rynek może nabrać się na ożywienie w Chinach (które naszym zdaniem jest przejściowe) i to chyba główny pretekst patrząc na zachowanie niemieckiego DAXa.

Dane z innych części globu są zdecydowanie mniej przekonujące i widać to po wczorajszych publikacjach. Z jednej strony mieliśmy skokowy wzrost indeksu ZEW (z -15,7 do +6,9 pkt.). Wielokrotnie pisaliśmy jednak, iż naszym zdaniem wartość prognostyczna tego indeksu jest mocno dyskusyjna, gdyż jest to indeks nastrojów inwestorów i analityków. Przy niemieckim indeksie blisko szczytów hossy trudno oczekiwać, aby te nastroje ulegały pogorszeniu… co nie musi mówić nam czegokolwiek o stanie gospodarki, a wręcz przy dużych skokach indeksu może świadczyć o wykupieniu rynku. Z drugiej strony rynek zignorował fatalne dane z USA, gdzie spadek eksportu o 3,6% m/m w październiku wskazał, iż wrześniowy wzrost (o 3,1% m/m) był przypadkowy. Jednocześnie dane automatycznie wykopały sporą dziurę dla PKB w czwartym kwartale (podobnie jak wcześniej europejskie dane o produkcji). Warto zwrócić uwagę, iż równie słabe dane dotyczące kondycji handlu zagranicznego zostały podane z Chin. Tym samym stawiana przez nas jesienią teza, iż rynki będą chciały przepchnąć problemy na rok przyszły wydaje się aktualna.

Prywatni inwestorzy umorzyli Grecji 21 mld EUR

Śmiały, żeby nie powiedzieć bezczelny, plan europejskich polityków powiódł się. Przeprowadzono operację oddłużenia Grecji sięgając raz jeszcze do cudzej kieszeni. Inwestorzy prywatni, którzy już wiosną zgodzili się na bardzo dużą redukcję długu zostali „zaproszeni” do dowolnego udziału w operacji odkupu, w ramach której za każde euro długu dostawali ok. 35c. Ta operacja otwiera drogę do wypłaty Grekom dużej transzy i kupuje im kilka miesięcy spokoju. Jeśli jednak ożywienie nie nadejdzie, w przyszłym roku znów trzeba będzie redukować Grekom dług, a wtedy zapłacić będą musieli już podatnicy – prywatnego długu bowiem już niemalże nie ma.

Na wykresach:

EURUSD, H4 – notowania pary EURUSD dotarły do oporu nieco powyżej poziomu 1,30 i obserwujemy tu chwilową stabilizację; zakładając, iż zwyżka jest jedynie falą 2/b to miejsce jest dobrą okazją dla niedźwiedzi do powrotu na rynek – są to zarówno poprzednie lokalne szczyty, jak i – przede wszystkim – potencjale prawe ramię formacji RGR; warto zwrócić uwagę, iż jej zasięg to niemal poziom 1,2665, który wskazywaliśmy wcześniej jako możliwy minimalny zasięg korekty; linia szyi formacji jest nieco poniżej 1,29

Copper, D1 – okres „łatwej” zwyżki na rynku miedzi dobiega końca; łatwej, gdyż prowadzonej w konsolidacji w ramach długoterminowej formacji trójkąta; zbliżamy się tu do górnego ograniczenia tego trójkąta, jak poziomu 8170 USD – lokalnego szczytu z września; jeśli bykom nie uda się przełamać tego oporu, rynek cofnie się do dolnego ograniczenia, które na chwilę obecną jest na poziomie pomiędzy 7500-7600 USD

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.