eToro

Dolar pod presją

Dolar pod presją
Data dodania: 2007-08-06 (10:37) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Sytuacja w piątek rozwinęła się dokładnie według naszych oczekiwań. Dodatkowym czynnikiem były oczywiście dane z rynku pracy, które były nieco gorsze od oczekiwań, podobnie jak indeks ISM dla usług, jednak podstawowym czynnikiem była pogarszająca się sytuacja fundamentalna i zły sentyment do dolara.

Podłoże pod osłabienie USD w piątek zaczęło się formować już dość dawno, głównie w postaci spadku rentowności obligacji, słabego wskazania indeksu ISM dla przemysłu oraz konkretyzowania się oczekiwań na dalsze podwyżki stóp w Europie. Sentyment do USD pogorszył się znacznie w momencie, gdy zaczynała się eskalacja problemów związanych z kredytami subprime. Chwilowo dolar otrzymał z tego tytułu wsparcie, gdyż fala wzrostu awersji do ryzyka przełożyła się na powrót kapitału do USA wywołany głównie strachem, jednak teraz górę wzięła chłodniejsza kalkulacja. Pogorszenie sytuacji kredytowej w dłuższym terminie pogorszy warunki finansowe dla amerykańskich przedsiębiorstw i konsumentów, co spowolni wzrost gospodarczy. Stopy procentowe na długu rządowym będą utrzymywać się na niższych poziomach, gdyż inwestorzy będą lokować tam kapitał, który systematycznie będą wycofywać z rynków aktywów o wyższym ryzyku. Informacje o kolejnych bankructwach, obniżki ratingów oraz o zmianach personalnych w instytucjach finansowych najbardziej dotkniętych ostatnimi wydarzeniami (Bear Stearns) negatywnie wpływają na sentyment do USD.

Dodatkowym elementem w krótkim terminie będzie decyzja oraz notatki z posiedzenia FOMC. W trakcie ostatniego wystąpienia, w trakcie zeznań przed Kongresem w sprawie polityki monetarnej, Bernanke poświęcił sporo miejsca właśnie kredytom subrime i negatywnym skutkom dla gospodarki. Logiczne zatem jest, że inwestorzy obawiają się, że w tym tygodniu FED też podkreśli wagę tego tematu i może zasugerować, że dalsze pogorszenie sytuacji na rynku nieruchomości i kredytów może mieć implikacje dla polityki monetarnej.

EURPLN

Sytuacja na złotym nie uległa w ostatnim czasie istotnym zmianom. Nadal znajdujemy się w zakresie konsolidacji pomiędzy 3.78 i 3.81. Wydawało się, że w piątek dojdzie do przełamania dolnej granicy tego poziomu, lecz kolejna fala wyprzedaży akcji i umocnienia niskooprocentowanych walut spowodowała dynamiczne odbicie i powrót powyżej 3.79. Nasza strategia się nie zmienia i polega na zakupie złotego na osłabieniach. Wyraźnie można zabsorbować relatywną siłę złotego w stosunku do innych podobnych walut i determinację inwestorów do zakupu naszej waluty w takich sytuacjach. Zarówno umocnienie, jak i osłabienie złotego determinowane jest przez rynek akcji i decyzje o zakupie naszej waluty powinny być poparte lepszą sytuacja na rynkach giełdowych.

EURUSD

Mimo, że sytuacja fundamentalna wyraźnie sprzyja słabemu dolarowi to sytuacja techniczna na EURUSD, nie jest już tak bardzo atrakcyjna dla długich pozycji, gdyż kurs zbliża się do tegorocznych maksimów. Często w takiej sytuacji wzrosty są kontynuowane i może nastąpić wybicie, lecz często jest ono fałszywe i kurs musi wrócić do konsolidacji przed dalszym ruchem. Fakt, że posiedzenie FOMC jest już jutro może chwilowo powstrzymać kupujących. Oczekujemy, że EURUSD będzie negatywnych ciągu dzisiejszego dnia oscylował pomiędzy 1.38 i 1.3850. Preferujemy zakupy na spadkach do ostatnio przełamanych oporów, z których najbardziej atrakcyjnym wydaje się być 1.3785.

GBPUSD

Piątkowa fala wyprzedaży dolara amerykańskiego spowodowała wybicie z trójkąta na parze GBPUSD. Ostatnie dane z gospodarki brytyjskiej były dość dobre, obserwowaliśmy jedynie niewielkie spowolnienie w sektorze usług. Dziś z kolei zapoznamy się z danymi z ważnymi danymi na temat produkcji przemysłowej w USA. Obecnie opór widzielibyśmy na poziomie wynikającym z linii poprowadzonej po ostatnich maksimach, przebiegająca mniej więcej na poziomie 2,0530. Jeśli dzisiejsze dane o produkcji będa dobre, to przy utrzymującym się słabszym sentymencie do dolara widzilibysmy ruch wzrostowy własnie w te okolice. Preferowalibysmy zakupy GBPUSD na wsparciu w rejonie 2,0415. Najblizszy opór wynikający z 61,8% zniesienia fib ostatniej fali spadkowej znajduje się na poziomie 2,0470.

USDJPY

Słabsza publikacja piątkowych danych z rynku pracy w USA była jednym z czynników, które przyczyniły się do silnej wyprzedaży dolara amerykańskiego. Wzrost awersji do ryzyka przełożył się na zamykanie carry-trade’ów. Dodatkowo jen dziś w nocy umocnił się istotnie po dużo lepszych danych na temat indeksu wskaźników wyprzedzających koniunkturę, który wzrósł w czerwcu do poziomu 80pkt. Taki odczyt wskazuje na ekspansję gospodarczą w nadchodzących miesiącach. USDJPY naruszył szybszą linię trendu wzrostowego, natomiast długoterminowa linia trendu wzrostowego przebiega na poziomie 115,50. Utrzymujący się słabszy sentyment do dolara oraz obecna sytuacja techniczna powinny sprzyjać dalszej sprzedaży dolarjena. Wszelkie ruchy korekcyjne wykorzystywalibyśmy do zakupu jena, dobrym poziomem wydaje się najbliższy opór wynikający z 38,2% zniesienia fib na poziomie 117,99.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Omikron nie taki straszny?

Omikron nie taki straszny?

2021-12-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wygląda na to, że rynki doszły do wniosku, że nadmierne poświęcanie czasu Omikronowi i jego wpływowi na globalną gospodarkę może być błędne. Zaczynają dominować ci, których zdaniem ostatnie zamieszanie stworzyło tylko okazję do zakupów interesujących aktywów po atrakcyjnych cenach - dobry przykład takiego podejścia widać na Wall Street, gdzie S&P500 bardzo szybko powrócił w okolice, gdzie był przed pojawieniem się pierwszych informacji o pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa.
Dzień z RPP

Dzień z RPP

2021-12-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Przełom grudnia i listopada to stosunkowo dobry okres dla złotego. W ciągu kilku dni PLN odrobił większą część strat względem głównych rywali, ale to nie oznacza, że z rynku całkowicie zniknęły ryzyka, które złotemu ciążyły. W dużej mierze za umocnieniem złotego stoi poprawa nastrojów na rynkach bazowych, ale tak jak w przypadku gwałtownej przeceny złotego, tak i w przypadku jego aprecjacji trudno znaleźć jeden czynnik, który był decydujący.
Złoty czeka na RPP

Złoty czeka na RPP

2021-12-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś polskie media ekonomiczne będą miały o czym pisać – Rada zbiera się po raz ostatni w tym roku i być może czeka nas bardzo długa debata. Wszystko dlatego, że konferencja prezesa Glapińskiego została zaplanowana dopiero na jutro. Rada podniosła w tym roku stopy dwukrotnie – na dwóch poprzednich posiedzeniach, jednak nadal na poziomie 1,25% są one niewspółmiernie niskie względem wynoszącej 7,7% inflacji.
Czekając na Radę Polityki Pieniężnej

Czekając na Radę Polityki Pieniężnej

2021-12-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi odbicie eurodolara oraz lekką zwyżkę PLN w oczekiwaniu na decyzję RPP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5846 PLN wobec euro, 4,0594 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,3888 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,3737 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,242% w przypadku obligacji 10-letnich.
Korekta na Bitcoinie - okazja czy pułapka?

Korekta na Bitcoinie - okazja czy pułapka?

2021-12-07 Market News XTB
marketKryptowaluty to coraz ważniejsza grupa aktywów, która mocno zyskała na popularności w ostatnich kilkunastu miesiącach. Obawy o inflację czy wciąż znaczące działania banków centralnych przyczyniły się do szukania alternatywnych sposobów na zabezpieczenie wartości swoich portfeli. Kryptowaluty, a w szczególności Bitcoin to wciąż nowinka dla większości z nas i jej spora zmienność może cały czas odstraszać.
Zagmatwana mapa drogowa?

Zagmatwana mapa drogowa?

2021-12-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Inwestorzy wydają się być zdeterminowani rozegrać przedświąteczny rajd ryzyka - pretekstem do tego ma być mniejsza szkodliwość Omikronu, chociaż fali zakażeń związanej z nowy wariantem nie da się już zatrzymać. Czy będzie się to wiązać ze słabszym dolarem, skoro FED sygnalizował niedawno większą determinację do walki z inflacją? Teoretycznie większość głównych banków centralnych poza zdeklarowanymi "gołębiami" w EBC i BOJ jest w podobnym miejscu na mapie obrazującej drogę do normalizacji polityki monetarnej.
Powrót optymizmu

Powrót optymizmu

2021-12-07 Komentarz poranny TMS Brokers
Nastroje na giełdach ponownie są dobre. Wszystko za sprawą słabnącego ryzyka związanego z wirusem omikron. Tryb risk-on na globalnych parkietach jest wspierany również informacjami, że Pekin będzie prowadził politykę luzowania w celu wsparcia słabnącej gospodarki chińskiej. Dzisiejsza sesja w Azji zakończyła się w większości przypadków wzrostami głównych benchmarków. Na Wall Street widać dynamiczne odbicie, szczególnie na przemysłowym Dow Jones, który zyskał 1,87 proc.
Omicron już nie straszny

Omicron już nie straszny

2021-12-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Inwestorzy postanowili, że wchodzą w nowy tydzień bez Omicrona. Tak jak wskazywaliśmy zaraz po pojawieniu się mutacji, reakcje rynku na takie wydarzenia często są przesadzone i krótkotrwałe. Tym razem jednak to wcale nie musi być taka dobra informacja. Wczorajsza euforia na rynkach nie ma jednego bardzo konkretnego źródła, ale należy wiązać ją z serią informacji o względnie niskiej szkodliwości nowej mutacji.
Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu

Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu

2021-12-06 Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut
Bitcoin i ether doświadczyły w weekend poważnego krachu, obniżając wartość kryptowalut o około 20 proc. Aktualnie ceny nieco się odbiły, ale obie kryptowaluty wciąż są notowane znacznie poniżej poziomów sprzed weekendu. Bitcoin rozpoczął ostatni tydzień obrotów w okolicach 57 000 dolarów, z pewnymi wahaniami w ciągu tygodnia, ale nie były one nadzwyczajne. Sytuacja zmieniła się jednak w piątek, gdy kryptowaluta ta zaczęła gwałtownie spadać. BTC spadł do poziomu 45 412 dolarów w ciągu kilku godzin – co oznaczało prawie 20 procentowy spadek.
Wyższe ceny saudyjskiej ropy naftowej

Wyższe ceny saudyjskiej ropy naftowej

2021-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły nowy tydzień od delikatnej zwyżki. W rezultacie, cena ropy naftowej gatunku Brent powróciła ponad barierę na poziomie 70 USD za baryłkę, a nawet przekroczyła 71 USD za baryłkę. W przypadku cen ropy WTI, notowania oscylują w rejonie 67-68 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej na razie trudno mówić o powrocie optymizmu, zważywszy na mało dynamiczne odbicie notowań w górę – raczej możemy póki co oceniać je jako próbę stabilizacji notowań tego surowca.