Kierunek dalszego ruchu na rynku eurodolara

Kierunek dalszego ruchu na rynku eurodolara
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2007-08-06 (09:26)

Koniec ubiegłego tygodnia, za sprawą danych makro przyniósł odpowiedź na pytanie o kierunek dalszego ruchu na rynku eurodolara. Komentarz szefa EBC do decyzji o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie i zawarty w nim jastrzębi zwrot „wzmożona czujność” został odebrany przez rynek jako zapowiedź kolejnej podwyżki stóp już niebawem, co tylko potwierdziło oczekiwania inwestorów pogorszenia się dysparytetu stóp pomiędzy USA a Strefą Euro do końca tego roku.

Taki obrót spraw, choć już w dużej mierze przez rynek zdyskontowany, jest jednak jasnym sygnałem do kupna euro za dolary, co otwiera drogę kursowi EURUSD do nowych historycznych szczytów.

Negatywny dla dolara wydźwięk komentarza szefa EBC uzyskał dodatkowe wsparcie w piątek w postaci nienajlepszego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Rynek rozczarował się mniejszą od oczekiwań liczbą miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (92 tys. wobec oczekiwanych 130 tys.) oraz nieoczekiwanym wzrostem stopy bezrobocia z 4,5% do 4,6%, co w końcu uwolniło zlecenia kupna pary EURUSD, z którymi inwestorzy wstrzymywali się od czwartkowej konferencji prasowej Trichet. W rezultacie eurodolar wzrósł w piątek z okolic 1,3680 w rejony 1,3820, pokonując po drodze kolejne poziomy oporu. Po krótkiej korekcie w rejon 1,3785 eurodolar wzrósł dziś w nocy powyżej 1,3830, potwierdzając tym samym tendencję panującą na rynku.

Kalendarz wydarzeń zaplanowanych na ten tydzień jest niemal pusty i w zasadzie zdominowany przez jedno wydarzenie – posiedzenie FOMC i decyzję w sprawie stóp procentowych w USA, które będą miały miejsce we wtorek, co oznacza, że na początku tygodnia rynek zapewne będzie oczekiwał na to wydarzenie, tym bardziej, że w dniu dzisiejszym nie poznamy żadnych istotnych informacji natury fundamentalnej. Wpływ oczekiwania na decyzję FED raczej nie powstrzyma wzrostów na rynku EURUSD, ale ma szansę wyhamować ten proces, a być może również stworzy szansę na jakąś korektę, po ostatnich dość silnych wzrostach.

Z technicznego punktu widzenia, na rynku eurodolara możliwa jest obecnie spadkowa korekta w okolice 1,3780, po czym jednak powinniśmy zobaczyć kolejne wzrosty i atak tego kursu na historyczne poziomy. Po pokonaniu przez ten kurs poziomu 1,3851 (dotychczasowy historyczny szczyt) zagrożone staną się okolice 1,39-1,3920, choć skala wzrostów zależeć będzie też w dużej mierze od sytuacji na rynku jena oraz od aspektów psychologicznych w postaci obaw inwestorów o możliwe komplikacje, wynikające z kłopotów na rynku kredytów hipotecznych w USA. Pojawienie się nowych informacji o negatywnym wpływie tego rynku na inne części gospodarki oraz kolejna eksplozja awersji do ryzyka znów mogą skłonić inwestorów do powrotu do amerykańskich papierów skarbowych jako bezpiecznych aktywów, co byłoby czynnikiem umacniającym amerykańską walutę. Na razie wydaje się jednak, że proces aprecjacji japońskiej waluty został wyhamowany na jaki czas, co tworzy korzystne warunki dla eurodolara do ukształtowania nowego historycznego szczytu.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

11:08 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

11:07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.