GE Money kupuje Nowy BPH

GE Money kupuje Nowy BPH
Informacja GE Money Bank
Data dodania: 2007-08-03 (14:47)

GE Money, finansowa część korporacji General Electric (NYSE: GE), działająca na całym świecie w sektorze kredytów dla klientów indywidualnych, podpisała dzisiaj porozumienie z włoskim UniCredit w sprawie zakupu Banku BPH po prawnym podziale i integracji części tego banku z Bankiem Pekao SA (określanego dalej jako Nowy BPH).

Przyłączenie powstałej w wyniku podziału części Banku BPH do Banku Pekao SA zostało już zatwierdzone przez walne zgromadzenia akcjonariuszy obu banków i wymaga akceptacji Komisji Nadzoru Bankowego.

Zgodnie z warunkami porozumienia, GE Money nabędzie od UniCredit ok. 66% akcji Nowego BPH. Na mocy odrębnego porozumienia, GE Money zakupi również 49,9% akcji BPH TFI, które nie stanowi obecnie własności BPH, od CABET Holding, spółki zależnej Banku Austria Creditanstalt (należącego do Grupy UniCredit).

Łączna kwota obu transakcji wyniesie 854,9 miliona dolarów (625,5 miliona euro). Wg stanu na 31 grudnia 2006 r., aktywa Nowego BPH wynosiły 8,5 miliarda złotych (2,9 miliarda dolarów; 2,2 miliarda euro), wysokość portfela kredytów netto 5,5 miliarda złotych (1,8 miliarda dolarów; 1,4 miliarda euro), a depozyty 4,7 miliarda złotych (1,6 miliarda dolarów; 1,2 miliarda euro). Aktywa w zarządzaniu BPH TFI wynosiły 6,3 miliarda złotych (2,4 miliarda dolarów; 1,8 miliarda euro) za ten sam okres.

Finalizacja transakcji jest uzależniona od kilku warunków, w tym uzyskania akceptacji instytucji nadzorczych i antymonopolowych, a jej zamknięcie spodziewane jest przed końcem 2007 r.

W wyniku transakcji GE Money uzyska dostęp do pełnej infrastruktury bankowości uniwersalnej Nowego BPH z ok. 200 oddziałami. Po sfinalizowaniu tej transakcji GE Money Bank i Nowy BPH będą łącznie dysponowały uzupełniającą się wzajemnie i odpowiednio zróżnicowaną siecią terenową (łącznie ok. 330 placówek na koniec roku 2007). GE Money awansuje na 5 miejsce wśród największych banków w Polsce pod względem wysokości aktywów. Oba banki mają łącznie 6 900 pracowników (wg. liczby etatów). Aktywa obu banków wynoszą łącznie 21,3 mld złotych (7,3 miliarda dolarów.) Nowy BPH będzie nadal kierowany przez obecnego prezesa zarządu Józefa Wancera.

Transakcja wpisuje się w strategię GE Money inwestowania i ekspansji na głównych strategicznych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej o wysokiej dynamice i dobrych perspektywach rozwoju, takich jak Polska. Przyspieszy również transformację GE Money w kierunku bankowości uniwersalnej na rynku polskim. W Regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), GE Money posiada już banki uniwersalne w Czechach i na Węgrzech, a także wspólnie ze swoim partnerem, turecką Grupą Dogus, większościowy udział w Garanti Bank, trzecim pod względem wielkości prywatnym banku w Turcji.

Komentując nową inwestycję, William H. Cary, prezes zarządu GE Money EMEA, powiedział: “Cieszymy się z osiągnięcia porozumienia w sprawie zakupu Nowego BPH. Inwestycja ta jest dla nas świetną możliwością ekspansji na polskim rynku, zwiększenia skali działalności i szybszej transformacji w kierunku bankowości uniwersalnej. GE Money Bank może pochwalić się doskonałymi wynikami i szybkim rozwojem. Ta inwestycja jest wyrazem naszych dłogoterminowych planów ekspansji na polskim rynku, a także dowodem zaufania dla perspektyw polskiej gospodarki. Nowy BPH to bardzo dobry bank z bardzo dobrym zespołem pracowników – jestem przekonany, że wspólnie odniesiemy sukces”.

GE Money dynamicznie rozwija się w Europie już od 15 lat, od kiedy w 1992 r. dokonał pierwszej akwizycji na rynku brytyjskim. Obecnie GE Money działa w 25 krajach regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), zatrudniając ponad 24 tys. pracowników. W Europie Środkowo-Wschodniej GE Money działa na rynku bankowym i kredytowym w Polsce, Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, Rosji, Słowacji i w Turcji. Obecność firmy w Polsce datuje się od dokonanego w 1995 r. zakupu Solidarność Chase DT Banku. Korporacja GE rozpoczęła działalność w Polsce w 1992 roku, a obecnie zatrudnia 6 000 pracowników, działając w sektorach usług finansowych, mediów i technologii.

Źródło: GE Money Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

2024-05-15 Artykuł sponsorowany
Sięgając do portfela, coraz częściej wyciągamy z niego nie gotówkę, a kartę. Tradycyjne płatności powoli odchodzą w zapomnienie. Nic dziwnego – transakcje bezgotówkowe są wygodniejsze i szybsze – nie trzeba nerwowo szukać drobnych w portfelu. Może warto iść za ciosem i wypłacać dziecku kieszonkowe nie w gotówce, a bezpośrednio na konto? Najpierw jednak trzeba wybrać odpowiednie konto dla nastolatka.
Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

2024-04-04 Artykuł sponsorowany
Regulujesz kilka zobowiązań finansowych wobec banków i męczy cię pamiętanie o terminach spłaty każdego z nich? Jeśli chcesz płacić tylko jedną miesięczną ratę, wcale nie musisz regulować przed czasem zaciągniętych kredytów. Rozwiązaniem może okazać się pożyczka konsolidacyjna – sprawdź, co możesz na tym zyskać.
Lista banków w Polsce 2024

Lista banków w Polsce 2024

2024-03-28 Poradnik konsumenta
Polska, będąca gospodarką o silnych tradycjach bankowych, które sięgają XIX wieku, dziś jest domem dla wielu instytucji finansowych, w tym zarówno banków krajowych, jak i zagranicznych. Przyjrzyjmy się bankowości w Polsce i temu, jakie banki funkcjonują obecnie na terenie naszego kraju. Wszystko potwierdzi lista banków w Polsce wraz z krótkim omówieniem.
Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

2024-03-05 Artykuł sponsorowany
W kręgu bankowości prywatnej złota karta kredytowa stanowiła ekskluzywny symbol luksusu. Jednak w miarę upływu lat jej znaczenie ewoluowało. Dziś wartości, jakie kiedyś reprezentowała, przeniosły się na inne prestiżowe karty kredytowe. Jeżeli szukasz narzędzia, które zapewni Ci nie tylko pełne możliwości płatnicze, ale także szereg korzyści, wpływających na Twój komfort, zapewne zainteresują Cię te dostępne w Private Banking Banku Pekao S.A.
Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

2024-02-14 Poradnik konsumenta
Współczesny krajobraz e-commerce jest nie tylko dynamicznie rozwijający się, ale również coraz bardziej złożony, wymagający od przedsiębiorców i konsumentów elastyczności w zakresie realizacji płatności. W tym kontekście, platformy płatnicze dla stron internetowych stanowią kluczowy element infrastruktury e-handlu, umożliwiając bezproblemowe i bezpieczne przeprowadzanie płatności online. Wybór odpowiedniej platformy płatniczej ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zapewnienia wygody użytkowników, ale także dla ochrony ich danych finansowych i osobistych.
AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

2024-01-24 Poradnik konsumenta
Bankowość drugiej dekady XXI wieku w dużej mierze opiera się na optymalizacji kosztów i zautomatyzowanym zarządzaniu procesami. W centrum tej transformacji znajduje się sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki instytucje finansowe funkcjonują, zarządzają ryzykiem i komunikują się z klientami. Czy AI w bankowości to wciąż melodia przyszłości, czy już teraźniejszość?
Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

2024-01-17 Poradnik kredytobiorcy
Chwilówki online to krótkoterminowe pożyczki udzielane przez instytucje finansowe przez Internet. Są one często dostępne bez zbędnych formalności i weryfikacji zdolności kredytowej, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób borykających się z nagłymi wydatkami. Niestety, wysokie opłaty i prowizje, jakie często towarzyszą tym pożyczkom, mogą prowadzić do spirali zadłużenia. W odpowiedzi na problemy związane z nadmiernym zadłużeniem konsolidacja chwilówek online staje się popularnym rozwiązaniem. Czy ta opcja się opłaca?
Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

2024-01-16 Poradnik kredytobiorcy
Krótkoterminowe pożyczki nie są niczym nowym, natomiast wydaje się, że wraz z rozpowszechnieniem się dostępności Internetu zyskały na znaczeniu. Decyduje się na nie wiele osób — i dla części nie staje się to problemem, ale dla niektórych może oznaczać początek spirali zadłużenia, z której trudno się wydostać.
Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

2023-11-15 Poradnik kredytobiorcy
Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.