Dodatkowe środki finansowe z banku

Dodatkowe środki finansowe z banku
Analiza Money Expert
Data dodania: 2007-10-23 (11:31)

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, zwykle na początku określamy kwotę, o jaką będziemy się starać. Nie zawsze jednak możliwe jest jej precyzyjne wyliczenie. Takie przypadki mają miejsce przy kredytach przeznaczonych na budowę domu lub remont, czyli na wydatki rozłożone w czasie.

Wzrosty cen materiałów i usług budowlanych lub po prostu niedoszacowanie w kosztorysach budowlanych są częstymi przypadkami powodującymi, że na ostatnim etapie prac brakuje pieniędzy na zakończenie inwestycji. Zdarza się też, że po pewnym czasie od zakończenia inwestycji potrzebujemy dodatkowych środków na inny cel.

Co zrobić w takiej sytuacji? Zaciągać dodatkowy kredyt? Nie koniecznie jest to dobre rozwiązanie.
Wzrost wartości nieruchomości daje możliwość powiększenia kwoty posiadanego już kredytu o dodatkowe środki. Nie zaciągamy wówczas nowego, a renegocjujemy warunki umowy kredytowej, jaką już posiadamy. Banki nie określają, ile razy można występować z prośbą o zmianę warunków umowy kredytowej w celu zwiększenia jego wartości. Możliwość podwyższenia kwoty kredytu istnieje w ciągu całego okresu kredytowania, o ile pozwala na to nasza zdolność kredytowa i wartość nieruchomości.

Procedura podwyższenia kredytu jest podobna do tej, jaką stosuje się przy udzielaniu kredytów. Aby uzyskać zgodę banku na zwiększenie kwoty kredytu, należy złożyć pisemny wniosek wraz ze stosownymi dokumentami, które potwierdzają nasz dochód.

Bank musi mieć pewność, że klient będzie miał możliwość spłacania rat podwyższonego kredytu. Zanim więc zostanie wydana decyzja o podwyższeniu kredytu, ponownie przeprowadzi analizę zdolności kredytowej, sprawdzi czy kredyt jest prawidłowo obsługiwany.

W niektórych przypadkach dokonywana jest również ponowna wycena nieruchomości. Wartość podwyższonego kredytu nie może przekraczać, w zależności od banku, 100% lub 80% wartości będącej przedmiotem zabezpieczenia kredytu.

Należy również liczyć się z tym, że przy podwyższeniu kwoty kredytu w niektórych bankach zapłacimy prowizję. Waha się ona od 0% do 1,5% kwoty podwyższenia.

Zdarza się jednak, i to dość często, że kiedy zgłaszamy się do banku po kilku latach z wnioskiem o zwiększenie kwoty kredytu, bank odmawia.

W takich przypadkach, najprostszym rozwiązaniem jest wystąpienie z nowym wnioskiem kredytowym do konkurencji naszego kredytodawcy, czyli refinansowanie kredytu. W ten sposób mamy możliwość uzyskania nie tylko dodatkowych środków, lecz także zmiany warunków dotychczasowego zobowiązania na korzystniejsze.

Refinansowanie kredytu jest prostą operacją, natomiast zrozumienie zasad i poznanie wszystkich kosztów już nie. Dlatego powinniśmy dokładnie przyjrzeć się starej umowie kredytowej i zapoznać się z aktualnym harmonogramem spłat, saldem zadłużenia, opłatami za wcześniejszą spłatę. Znając dokładnie „stary kredyt”, jesteśmy w stanie z powodzeniem porównać go z nowymi propozycjami.

Decyzja o tym czy podwyższać kwotę, czy refinansować kredyt, należy do nas. Przed jej podjęciem warto jednak zastanowić się dwa razy i przeanalizować opłacalność każdej z operacji – najlepiej z pomocą specjalisty.

Tak jak przy ubieganiu się o kredyt, również przy podwyższeniu kwoty czy refinansowaniu, możemy skorzystać z pomocy doradców finansowych. Doradcy w naszym imieniu wystąpią do banku z wnioskiem o podwyższenie kwoty kredytu, mogą też negocjować warunki. Doradca finansowy pomoże nie tylko w podjęciu decyzji czy podwyższać, czy refinansować kredyt, lecz także w porównaniu poszczególnych ofert.

Źródło: Monika Wójcik, Doradca Finansowy Money Expert SA
Money Expert
Komentarz dostarczyła firma:
Money Expert SA
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Lista banków w Polsce 2024

Lista banków w Polsce 2024

2024-03-28 Poradnik konsumenta
Polska, będąca gospodarką o silnych tradycjach bankowych, które sięgają XIX wieku, dziś jest domem dla wielu instytucji finansowych, w tym zarówno banków krajowych, jak i zagranicznych. Przyjrzyjmy się bankowości w Polsce i temu, jakie banki funkcjonują obecnie na terenie naszego kraju. Wszystko potwierdzi lista banków w Polsce wraz z krótkim omówieniem.
Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

2024-03-05 Artykuł sponsorowany
W kręgu bankowości prywatnej złota karta kredytowa stanowiła ekskluzywny symbol luksusu. Jednak w miarę upływu lat jej znaczenie ewoluowało. Dziś wartości, jakie kiedyś reprezentowała, przeniosły się na inne prestiżowe karty kredytowe. Jeżeli szukasz narzędzia, które zapewni Ci nie tylko pełne możliwości płatnicze, ale także szereg korzyści, wpływających na Twój komfort, zapewne zainteresują Cię te dostępne w Private Banking Banku Pekao S.A.
Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

2024-02-14 Poradnik konsumenta
Współczesny krajobraz e-commerce jest nie tylko dynamicznie rozwijający się, ale również coraz bardziej złożony, wymagający od przedsiębiorców i konsumentów elastyczności w zakresie realizacji płatności. W tym kontekście, platformy płatnicze dla stron internetowych stanowią kluczowy element infrastruktury e-handlu, umożliwiając bezproblemowe i bezpieczne przeprowadzanie płatności online. Wybór odpowiedniej platformy płatniczej ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zapewnienia wygody użytkowników, ale także dla ochrony ich danych finansowych i osobistych.
AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

2024-01-24 Poradnik konsumenta
Bankowość drugiej dekady XXI wieku w dużej mierze opiera się na optymalizacji kosztów i zautomatyzowanym zarządzaniu procesami. W centrum tej transformacji znajduje się sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki instytucje finansowe funkcjonują, zarządzają ryzykiem i komunikują się z klientami. Czy AI w bankowości to wciąż melodia przyszłości, czy już teraźniejszość?
Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

2024-01-17 Poradnik kredytobiorcy
Chwilówki online to krótkoterminowe pożyczki udzielane przez instytucje finansowe przez Internet. Są one często dostępne bez zbędnych formalności i weryfikacji zdolności kredytowej, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób borykających się z nagłymi wydatkami. Niestety, wysokie opłaty i prowizje, jakie często towarzyszą tym pożyczkom, mogą prowadzić do spirali zadłużenia. W odpowiedzi na problemy związane z nadmiernym zadłużeniem konsolidacja chwilówek online staje się popularnym rozwiązaniem. Czy ta opcja się opłaca?
Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

2024-01-16 Poradnik kredytobiorcy
Krótkoterminowe pożyczki nie są niczym nowym, natomiast wydaje się, że wraz z rozpowszechnieniem się dostępności Internetu zyskały na znaczeniu. Decyduje się na nie wiele osób — i dla części nie staje się to problemem, ale dla niektórych może oznaczać początek spirali zadłużenia, z której trudno się wydostać.
Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

2023-11-15 Poradnik kredytobiorcy
Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.
Kredyt online – co musisz wiedzieć?

Kredyt online – co musisz wiedzieć?

2023-10-26 Artykuł sponsorowany
Potrzebujesz pilnie gotówki? Skorzystaj z kredytu bez wychodzenia z domu. To rozwiązanie, które można znaleźć w ofercie wielu banków. Wniosek o taki kredyt możesz złożyć z dowolnego miejsca – siedząc wygodnie na kanapie lub opalając się na plaży. Sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym online.
Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

2023-08-21 Informacje prasowe
Od teraz klienci Nest Banku mogą skorzystać z przelewów na telefon BLIK. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala na błyskawiczne przelanie gotówki – a wystarczy do tego jedynie numer telefonu odbiorcy. Nest Bank rozszerza swoją współpracę z Polskim Standardem Płatności o kolejną usługę. BLIK to obecnie najpopularniejsza metoda płatności bezgotówkowych, z której aktywnie korzysta ponad 14 mln osób. W ramach systemu możliwe jest realizowanie płatności online i offline, wypłata i wpłata pieniędzy, a także przelewy na telefon - rozliczane w sposób natychmiastowy w systemie Express Elixir.