Chwilowa zadyszka na rynkach

Chwilowa zadyszka na rynkach
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-10-11 (10:13)

Po osiągnięciu nowych szczytów inwestorzy zwrócili wreszcie uwagę na informacje fundamentalne i zareagowali negatywnie na informacje o możliwych niższych wynikach spółek i zrealizowali zyski. Słabsze wyniki Alcoa, i ostrzeżenia o niższych zyskach z Chevron i Galero Energy sugerują, że sytuacja w tych sektorach jest nieco gorsza niż się oczekuje.

Chwilowy, lecz również negatywny wpływ miał strajk w Chryslerze. Rosnąca cena ropy oczywiście akcjom i dolarowi także nie pomogła. Rynek obligacji nie zanotował większych zmian, na rynkach wschodzących i na carry trade’ach także realizowano zyskie, jednak jen pozostaje dziś rano słaby po decyzji BoJ o pozostawieniu stóp bez zmian. Także i tym razem tylko jastrząb Mizuno miał odmienne zdanie od reszty MPC. Brak istotnej proporcji głosujących jastrzębi i gołębi odebrany został przez rynek jako sygnał, że obecna decyzja nie przybliża podwyżki. Wczorajsza wypowiedź szefa Boston Fed Rosengrena miała nieco uspokajający ton, gdyż stwierdził, że problemy wynikające z kryzysu subprime dotyczą raczej płynności a nie skłonności do podejmowania ryzyka. Powtórzył on także to co mówili inni przedstawiciele FED, że słaby dolar może przyczynić się do wzrostu inflacji. Słowa te nie miały wyraźnego wpływu na rynek walutowy, lecz mogą mieć znaczenie dla dalszej poprawy sentymentu na giełdach.

EURPLN

Złoty wczoraj osłabił się w ślad za innymi rynkami wschodzącymi, które wczoraj kolei negatywnie reagowały na spadki cen akcji na giełdzie wczoraj USA i ciut mocniejszego jena. Osłabienie to było jednak dość symboliczne, gdyż do późnego wieczora EURPLN nawet nie dotarł do szczytu ostatniej korekty i utrzymana została struktura coraz niższych szczytów i dołków. Przemawia to za tezą, że lepszy sentyment na rynku akcji spowoduje powrót do trendów i ponownie wrócimy w okolice 3,74. Uważamy, że EURPLN należy nadal sprzedawać, najbliższym oporem jest 3.7550. Natomiast wsparcie może pojawić się w ciągu dnia w okolicy 3,7420.

EURUSD

EURUSD wyszedł z kanału spadkowego i zbliżył się do kluczowego poziomu przy 1,4150. Impet po wybiciu dość szybko jednak zmniejszył się, co może oznaczać, że wybicie było skutkiem zamykania krótkich pozycji przy górnej granicy kanału, lecz nie spowodowało przyłączenia się do zakupów większych graczy. Wygląda jednak na to, że inwestorzy nie obawiają się większego spadku z obecnego poziomu i w okolicy 1,4160 rynek nie jest wykupiony, szczególnie, że do kolejnej strefy oporu jest jeszcze 40 pipsów. Dzisiejsze dane makro, czyli bilans handlowy tradycyjnie negatywnie wpływały na USD. Drugą serią danych jest bezrobocie tygodniowe. Inwestorzy będą interpretować te dane możliwość kontekście ostatniego raportu NFP, lecz szanse, że będzie można wyciągnąć z tych danych jakieś wnioski są niewielkie.

GBPUSD

GBP dość istotnie traci na wartości w dniu dzisiejszym. Jedną z przyczyn może być silny ruch wzrostowy na EURGBP, gdzie kurs wyłamał się z kilkunastodniowego kanału spadkowego. Najbliższe wsparcie na funtdolarze wyznacza 61,8% zniesienia fib na poziomie 2,0340. Funt zbliżył się w okolice maksimum z końca września, jednak potem dość szybko powrócił do szerokiego zakresu wahań. W obecnej sytuacji można się spodziewać ponownego testu okolic 2,0300. GBPUSD będzie podwpływem publikowanych dziś danych z USA. Widzielibyśmy możliwość odbicia z rejonów 2,0340, jesli sentyment do dolara pozostanie słabszy. Najbliższy opór wyznaczają okolice 2,0420.

USDJPY

W dniu dzisiejszym zapoznaliśmy się z decyzją BoJ odnośnie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami Bank Japonii pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,5%. Podobnie jak w poprzednim miesiącu tylko Atsushi Mizuno głosował za podwyżką. Dane na temat bilansu handlowego okazały się nieco lepsze. Spadły natomiast zamówienia na maszyny. W tej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, by sprzedawać jena na ruchach korekcyjnych. Dobrą strategia powinno okazać się zagranie na wybicie wczorajszego maksimum na poziomie 117,52, po czym powinno nastąpić przyśpieszenie ruchu wzrostowego na USDJPY, jeśli osłabianie jena będzie kontynuowane. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 117,00. Strefę oporu wyznacza rejon 117,90-118,20.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy dolar pociągnie w dół?

Czy dolar pociągnie w dół?

2024-03-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze odczyty inflacji wydatkowej PCE za luty wypadły dokładnie tak, jak tego oczekiwali ekonomiści. Dane nie podbiły zmienności, jak się tego obawiano, a wręcz stworzyły pole do osłabienia się dolara. Dlaczego? Bo nie można mówić o zahamowaniu tendencji dezinflacyjnych w amerykańskiej gospodarce i czerwcowa obniżka stóp procentowych przez FED, nadal pozostaje w grze. Szanse na cięcie stóp procentowych wynoszą 65 proc.
Wczorajszy wskaźnik PCE przyniósł rynkom ulgę

Wczorajszy wskaźnik PCE przyniósł rynkom ulgę

2024-03-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki z zadowoleniem przyjęły publikację deflatora PCE dla USA za styczeń. Wyniki były w dużej mierze zgodne z oczekiwaniami. Po wcześniejszych wyższych odczytach wskaźników CPI oraz PPI urosły obawy, że preferowana przez Fed miara inflacji również pokaże wyższe liczby. Indeksy giełdowe zakończyły dzień na plusach. Dolar stracił po publikacji danych. Kurs EURUSD urósł do 1,0850 po czym spadł ponownie do 1,08 w drugiej części dnia, na skutek wypowiedzi przedstawicieli Fed-u.
Jak dzisiejsze dane na temat inflacji wpłyną na dolara?

Jak dzisiejsze dane na temat inflacji wpłyną na dolara?

2024-02-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street wczoraj zabarwiła się na kolor czerwony ale w umiarkowany sposób. Redukcja ryzyka nastąpiła na dzień przed publikacją raportu nt wydatków Amerykanów, który zawierać będzie preferowaną przez Fed miarę inflacji. Kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,08 po czym w drugiej części dnia odbił w okolice 1,0840. Rentowności amerykańskich obligacji obniżyły się. Poszczególni przedstawiciele Rezerwy Federalnej opowiedzieli się wczoraj za obniżkami stów procentowych w tym roku.
Zmiana retoryki BoJ?

Zmiana retoryki BoJ?

2024-02-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na rynkach finansowych stoi pod znakiem BoJ oraz RBNZ. Przedstawiciele obydwu banków wygłosili przemówienia, które swoim wydźwiękiem w sposób szczególny zmieniły nastawienie inwestorów do jena japońskiego oraz dolara nowozelandzkiego. Wydarzeniem dnia podczas sesji na rynkach APAC było bez wątpienia przemówienie Hajime Takaty z BoJ, który zasygnalizował, że bank centralny musi elastycznie wychodzić z ultra luźnej polityki monetarnej i tym samym zakończyć ujemne stopy procentowe przeplatane z programem kontroli krzywej dochodowości.
RBNZ nie podniósł stóp

RBNZ nie podniósł stóp

2024-02-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Posiedzenie banku centralnego Nowej Zelandii, jakie miało miejsce w nocy, nie przyniosło decyzji o podwyżce stóp procentowych - rynek dawał tylko 23 proc. szans na taki ruch. Prezes Adrian Orr przyznał podczas konferencji prasowej, że temat zacieśnienia polityki został podniesiony, ale ostatecznie pojawił się wyraźny konsensus za tym, aby nie dokonywać zmian, gdyż obecny poziom stóp procentowych jest wystarczający. Dodał, że choć presja inflacyjna pozostaje znacząca, to jednak widać sygnały zmiany.
Słabsze dane z USA nie osłabiły dolara

Słabsze dane z USA nie osłabiły dolara

2024-02-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar jest dziś jedną z najmocniejszych walut i co ciekawe, sytuacja ma miejsce pomimo wczorajszych, słabszych odczytów sentymentu konsumentów wg. Conference Board i zamówień na dobra trwałe. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA osunęły się wczoraj tylko nieznacznie poniżej 4,3% i nie wpłynęły pozytywnie na eurodolara. Zamiast tego, od wczorajszych godzin porannych obserwujemy silną presję spadkową na parze EURUSD, która cofnęła się z poziomów bliskich 1,087 do okolic 1,082 obecnie.
Dolar przyspieszy spadki?

Dolar przyspieszy spadki?

2024-02-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi cofnięcie się dolara na szerokim rynku. Nieźle radzi sobie jen, którego wsparły dane o inflacji CPI za styczeń. Ta cofnęła się, ale mniej niż oczekiwano, co teoretycznie może podbijać szanse na podwyżkę stóp procentowych przez Bank Japonii jeszcze przed wakacjami - rynek daje 1/3 szans, że dojdzie do tego w marcu i 2/3 w temacie końca kwietnia. Z drugiej strony JPY to waluta chętnie wykorzystywana do finansowania spekulacyjnych transakcji, a tryb risk-on na globalnych rynkach staje się coraz bardziej widoczny.
Indeksy wciąż w obrębie historycznych rekordów

Indeksy wciąż w obrębie historycznych rekordów

2024-02-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Giełda na Wall Street rozpoczęła tydzień od niewielkiej zmienności. Co prawda Sp500 spadł o 0,4 proc., Dow Jones o 0,2 proc. a Nasdaq Composite o 0,1 proc. ale wciąż indeksy znajdują się w niedalekiej odległości od historycznych rekordów. W Europie Dax zakończył dzień bez zmian a WIG20 stracił ok. 0,5 proc. Duży ruch wzrostowy miał miejsce na bitcoinie. Główna kryptowaluta zyskała prawie 5,8 proc. a dziś rano wzrosty są kontynuowane. Kurs EUR/USD zyskał, notowania z poziomu 1,0815 urosły do 1,086. Inwestorzy czekają na czwartkowy raport nt. wydatków Amerykanów.
Wymiana walut dla firm - Wpływ wyboru kantoru na biznes zajmujący się eksportem lub importem

Wymiana walut dla firm - Wpływ wyboru kantoru na biznes zajmujący się eksportem lub importem

2024-02-26 Poradnik przedsiębiorcy
Import i eksport to kluczowe elementy wielu firm, wymagające precyzyjnego planowania oraz skutecznego zarządzania finansami. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na powodzenie przedsięwzięć międzynarodowych jest wybór odpowiedniego kantoru wymiany walut dla firm. W tym artykule przyjrzymy się, jak wybór kantoru przez takie firmy może wpływać na działanie marki, jak duży wpływ wywiera taka decyzja i podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając kantor do rozliczeń walutowych.
Spadek rentowności amerykańskich obligacji

Spadek rentowności amerykańskich obligacji

2024-02-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż oczekiwania, co do rychłych cięć stóp procentowych w USA sukcesywnie maleją, to rentowności amerykańskich obligacji w ostatnich dniach spadły. W przypadku papierów 10-letnich zdaje się to pokazywać, że rynek respektuje ważny rejon oporu przy 4,35 proc. jaki bazuje na szczytach z jesieni 2022 r. Tymczasem niższe rentowności to teoretycznie lepsza narracja dla rynków akcji, czyli rajdu ryzyka, a tym samym słabsza dla dolara. W piątek indeksy na Wall Street jednak nieco spadły.