Chwilowa zadyszka na rynkach

Chwilowa zadyszka na rynkach
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-10-11 (10:13)

Po osiągnięciu nowych szczytów inwestorzy zwrócili wreszcie uwagę na informacje fundamentalne i zareagowali negatywnie na informacje o możliwych niższych wynikach spółek i zrealizowali zyski. Słabsze wyniki Alcoa, i ostrzeżenia o niższych zyskach z Chevron i Galero Energy sugerują, że sytuacja w tych sektorach jest nieco gorsza niż się oczekuje.

Chwilowy, lecz również negatywny wpływ miał strajk w Chryslerze. Rosnąca cena ropy oczywiście akcjom i dolarowi także nie pomogła. Rynek obligacji nie zanotował większych zmian, na rynkach wschodzących i na carry trade’ach także realizowano zyskie, jednak jen pozostaje dziś rano słaby po decyzji BoJ o pozostawieniu stóp bez zmian. Także i tym razem tylko jastrząb Mizuno miał odmienne zdanie od reszty MPC. Brak istotnej proporcji głosujących jastrzębi i gołębi odebrany został przez rynek jako sygnał, że obecna decyzja nie przybliża podwyżki. Wczorajsza wypowiedź szefa Boston Fed Rosengrena miała nieco uspokajający ton, gdyż stwierdził, że problemy wynikające z kryzysu subprime dotyczą raczej płynności a nie skłonności do podejmowania ryzyka. Powtórzył on także to co mówili inni przedstawiciele FED, że słaby dolar może przyczynić się do wzrostu inflacji. Słowa te nie miały wyraźnego wpływu na rynek walutowy, lecz mogą mieć znaczenie dla dalszej poprawy sentymentu na giełdach.

EURPLN

Złoty wczoraj osłabił się w ślad za innymi rynkami wschodzącymi, które wczoraj kolei negatywnie reagowały na spadki cen akcji na giełdzie wczoraj USA i ciut mocniejszego jena. Osłabienie to było jednak dość symboliczne, gdyż do późnego wieczora EURPLN nawet nie dotarł do szczytu ostatniej korekty i utrzymana została struktura coraz niższych szczytów i dołków. Przemawia to za tezą, że lepszy sentyment na rynku akcji spowoduje powrót do trendów i ponownie wrócimy w okolice 3,74. Uważamy, że EURPLN należy nadal sprzedawać, najbliższym oporem jest 3.7550. Natomiast wsparcie może pojawić się w ciągu dnia w okolicy 3,7420.

EURUSD

EURUSD wyszedł z kanału spadkowego i zbliżył się do kluczowego poziomu przy 1,4150. Impet po wybiciu dość szybko jednak zmniejszył się, co może oznaczać, że wybicie było skutkiem zamykania krótkich pozycji przy górnej granicy kanału, lecz nie spowodowało przyłączenia się do zakupów większych graczy. Wygląda jednak na to, że inwestorzy nie obawiają się większego spadku z obecnego poziomu i w okolicy 1,4160 rynek nie jest wykupiony, szczególnie, że do kolejnej strefy oporu jest jeszcze 40 pipsów. Dzisiejsze dane makro, czyli bilans handlowy tradycyjnie negatywnie wpływały na USD. Drugą serią danych jest bezrobocie tygodniowe. Inwestorzy będą interpretować te dane możliwość kontekście ostatniego raportu NFP, lecz szanse, że będzie można wyciągnąć z tych danych jakieś wnioski są niewielkie.

GBPUSD

GBP dość istotnie traci na wartości w dniu dzisiejszym. Jedną z przyczyn może być silny ruch wzrostowy na EURGBP, gdzie kurs wyłamał się z kilkunastodniowego kanału spadkowego. Najbliższe wsparcie na funtdolarze wyznacza 61,8% zniesienia fib na poziomie 2,0340. Funt zbliżył się w okolice maksimum z końca września, jednak potem dość szybko powrócił do szerokiego zakresu wahań. W obecnej sytuacji można się spodziewać ponownego testu okolic 2,0300. GBPUSD będzie podwpływem publikowanych dziś danych z USA. Widzielibyśmy możliwość odbicia z rejonów 2,0340, jesli sentyment do dolara pozostanie słabszy. Najbliższy opór wyznaczają okolice 2,0420.

USDJPY

W dniu dzisiejszym zapoznaliśmy się z decyzją BoJ odnośnie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami Bank Japonii pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,5%. Podobnie jak w poprzednim miesiącu tylko Atsushi Mizuno głosował za podwyżką. Dane na temat bilansu handlowego okazały się nieco lepsze. Spadły natomiast zamówienia na maszyny. W tej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, by sprzedawać jena na ruchach korekcyjnych. Dobrą strategia powinno okazać się zagranie na wybicie wczorajszego maksimum na poziomie 117,52, po czym powinno nastąpić przyśpieszenie ruchu wzrostowego na USDJPY, jeśli osłabianie jena będzie kontynuowane. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 117,00. Strefę oporu wyznacza rejon 117,90-118,20.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.pl
Początek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.pl
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.