Chwilowa zadyszka na rynkach

Chwilowa zadyszka na rynkach
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-10-11 (10:13)

Po osiągnięciu nowych szczytów inwestorzy zwrócili wreszcie uwagę na informacje fundamentalne i zareagowali negatywnie na informacje o możliwych niższych wynikach spółek i zrealizowali zyski. Słabsze wyniki Alcoa, i ostrzeżenia o niższych zyskach z Chevron i Galero Energy sugerują, że sytuacja w tych sektorach jest nieco gorsza niż się oczekuje.

Chwilowy, lecz również negatywny wpływ miał strajk w Chryslerze. Rosnąca cena ropy oczywiście akcjom i dolarowi także nie pomogła. Rynek obligacji nie zanotował większych zmian, na rynkach wschodzących i na carry trade’ach także realizowano zyskie, jednak jen pozostaje dziś rano słaby po decyzji BoJ o pozostawieniu stóp bez zmian. Także i tym razem tylko jastrząb Mizuno miał odmienne zdanie od reszty MPC. Brak istotnej proporcji głosujących jastrzębi i gołębi odebrany został przez rynek jako sygnał, że obecna decyzja nie przybliża podwyżki. Wczorajsza wypowiedź szefa Boston Fed Rosengrena miała nieco uspokajający ton, gdyż stwierdził, że problemy wynikające z kryzysu subprime dotyczą raczej płynności a nie skłonności do podejmowania ryzyka. Powtórzył on także to co mówili inni przedstawiciele FED, że słaby dolar może przyczynić się do wzrostu inflacji. Słowa te nie miały wyraźnego wpływu na rynek walutowy, lecz mogą mieć znaczenie dla dalszej poprawy sentymentu na giełdach.

EURPLN

Złoty wczoraj osłabił się w ślad za innymi rynkami wschodzącymi, które wczoraj kolei negatywnie reagowały na spadki cen akcji na giełdzie wczoraj USA i ciut mocniejszego jena. Osłabienie to było jednak dość symboliczne, gdyż do późnego wieczora EURPLN nawet nie dotarł do szczytu ostatniej korekty i utrzymana została struktura coraz niższych szczytów i dołków. Przemawia to za tezą, że lepszy sentyment na rynku akcji spowoduje powrót do trendów i ponownie wrócimy w okolice 3,74. Uważamy, że EURPLN należy nadal sprzedawać, najbliższym oporem jest 3.7550. Natomiast wsparcie może pojawić się w ciągu dnia w okolicy 3,7420.

EURUSD

EURUSD wyszedł z kanału spadkowego i zbliżył się do kluczowego poziomu przy 1,4150. Impet po wybiciu dość szybko jednak zmniejszył się, co może oznaczać, że wybicie było skutkiem zamykania krótkich pozycji przy górnej granicy kanału, lecz nie spowodowało przyłączenia się do zakupów większych graczy. Wygląda jednak na to, że inwestorzy nie obawiają się większego spadku z obecnego poziomu i w okolicy 1,4160 rynek nie jest wykupiony, szczególnie, że do kolejnej strefy oporu jest jeszcze 40 pipsów. Dzisiejsze dane makro, czyli bilans handlowy tradycyjnie negatywnie wpływały na USD. Drugą serią danych jest bezrobocie tygodniowe. Inwestorzy będą interpretować te dane możliwość kontekście ostatniego raportu NFP, lecz szanse, że będzie można wyciągnąć z tych danych jakieś wnioski są niewielkie.

GBPUSD

GBP dość istotnie traci na wartości w dniu dzisiejszym. Jedną z przyczyn może być silny ruch wzrostowy na EURGBP, gdzie kurs wyłamał się z kilkunastodniowego kanału spadkowego. Najbliższe wsparcie na funtdolarze wyznacza 61,8% zniesienia fib na poziomie 2,0340. Funt zbliżył się w okolice maksimum z końca września, jednak potem dość szybko powrócił do szerokiego zakresu wahań. W obecnej sytuacji można się spodziewać ponownego testu okolic 2,0300. GBPUSD będzie podwpływem publikowanych dziś danych z USA. Widzielibyśmy możliwość odbicia z rejonów 2,0340, jesli sentyment do dolara pozostanie słabszy. Najbliższy opór wyznaczają okolice 2,0420.

USDJPY

W dniu dzisiejszym zapoznaliśmy się z decyzją BoJ odnośnie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami Bank Japonii pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,5%. Podobnie jak w poprzednim miesiącu tylko Atsushi Mizuno głosował za podwyżką. Dane na temat bilansu handlowego okazały się nieco lepsze. Spadły natomiast zamówienia na maszyny. W tej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, by sprzedawać jena na ruchach korekcyjnych. Dobrą strategia powinno okazać się zagranie na wybicie wczorajszego maksimum na poziomie 117,52, po czym powinno nastąpić przyśpieszenie ruchu wzrostowego na USDJPY, jeśli osłabianie jena będzie kontynuowane. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 117,00. Strefę oporu wyznacza rejon 117,90-118,20.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Słabszy frank oraz funt po decyzjach banków centralnych

Słabszy frank oraz funt po decyzjach banków centralnych

2024-06-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł mieszaną sesję na Wall Street. Tym razem lepiej wypadł Dow Jones zyskując 0,8 proc. Pod kreską dzień zamknęły zarówno Nasdaq Composite (-0,8 proc.) jak i szeroki SP500 (-0,3 proc.), który pomimo straty ustanowił nowy historyczny rekord przebijając na początku handlu poziom 5500 pkt. Sentyment lekko pogorszył się na spółkach technologicznych. Dane z USA (pozwolenia na budowę, dane z rynku pracy) wskazały, że gospodarka amerykańska słabnie.
Super-czwartek banków centralnych

Super-czwartek banków centralnych

2024-06-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin nie zaskoczył dzisiaj rynków - główne stopy procentowe pozostały na dotychczasowych poziomach. Z kolei obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. do 1,25 proc. dowiózł Narodowy Bank Szwajcarii. Frank jest dzisiaj najsłabszą walutą w zestawieniach - rynek wycenia kolejne cięcie we wrześniu na 82 proc., co potwierdza tylko, że SNB rozpoczął już jako pierwszy z dużych banków centralnych regularny cykl obniżek.
Mamy obniżkę w Szwajcarii

Mamy obniżkę w Szwajcarii

2024-06-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Z pewnością zaskoczeniem dzisiejszego poranka jest obniżka stóp procentowych w Szwajcarii ze strony SNB. Bank dokonał już drugiej obniżki stóp procentowych w tym roku i patrząc na perspektywy inflacyjne, istnieje duża szansa na kontynuację ruchów w kolejnych miesiącach. Frank pozostaje jednak dosyć mocny, ale przy braku zawirowań geopolitycznych na świecie jego pozycja może się osłabić w najbliższych miesiącach. SNB decyduje się na drugą obniżkę stóp procentowych po zaskakującym ruchu w pierwszym kwartale tego roku.
Dziś decyzje BoE, SNB oraz Norges Banku

Dziś decyzje BoE, SNB oraz Norges Banku

2024-06-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street wczoraj nie funkcjonowała ze względu na Dzień Wyzwolenia. W Europie indeksy giełdowe traciły. Dax obniżył się o 0,4 proc. . Kurs EURUSD nie uległ zmianie i na koniec dnia wskazywał 1,0745. Złoty kontynuował ruch aprecjacyjny z tego tygodnia po wcześniejszym dynamiczny osłabieniu wynikającym z wyników wyborów do europarlamentu oraz napiętej sytuacji politycznej we Francji. Dziś o stopach procentowych będzie decydować Bank Anglii, Norwegii oraz Szwajcarii. Otrzymamy również porcję majowych danych z polskiej gospodarki.
Europa wciąż przysłonięta korekcyjnymi chmurami

Europa wciąż przysłonięta korekcyjnymi chmurami

2024-06-19 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na europejskich rynkach wydaje powrotem do korekcyjnych tendencji. Od wyborów do Parlamentu Europejskiego, które zwiększyły w inwestorach niepewność dotyczącą przyszłości polityki UE, główne europejskie indeksy mierzą się z mocnymi tendencjami spadkowymi. W szczególności widać to na francuskim indeksie CAC40, na którego wycenach ciąży jeszcze dodatkowo niepewność związana z nowo rozpisanymi wyborami.
Wall Street wciąż wysoko, Europa próbuje nadrobić zaległości

Wall Street wciąż wysoko, Europa próbuje nadrobić zaległości

2024-06-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Sp500 wyznacza nowe historyczne rekordy. Nasdaq Composite oscyluje wokół swojej maksymalnej wyceny. Dow Jones ma problemy z wyznaczeniem nowych szczytów wszechczasów. Dola stracił głównie na skutek słabych danych o sprzedaży detalicznej, które podsyciły obawy o siłę konsumentów. Produkcja przemysłowa w USA zaskoczyła wysoką dynamiką miesiąc do miesiąca ale dane są sprzeczne z poznanymi wcześniej indeksami ISM, które sugerowały, że dynamika wzrostu w tym sektorze jest słaba.
Brytyjska inflacja w celu po raz pierwszy od 3 lat

Brytyjska inflacja w celu po raz pierwszy od 3 lat

2024-06-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek środowej sesji na rynkach walutowych stoi pod znakiem odczytu inflacji w Wielkiej Brytanii. Dane za maj wskazały na faktyczny powrót CPI do celu 2% po raz pierwszy od 3 lat. Mimo pozytywnego wydźwięku politycznego, przez zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, sam odczyt nie jest jednak tak dobry jak mogłoby się to wydawać. Elementem zagrożenia przed ogłoszeniem całkowitego zwycięstwa nad presją cenową cały czas pozostaje uporczywa inflacja w usługach.
Dolar czeka na dalsze impuls

Dolar czeka na dalsze impuls

2024-06-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek dolar lekko się cofnął po silnej zwyżce z drugiej połowy ubiegłego tygodnia. Prawdopodobieństwo wrześniowej obniżki stóp przez FED jednak dalej spada (poniżej 60 proc.), a rentowności 10-letnich obligacji próbują iść w górę - to sygnał, że rynki bardziej skłaniają się ku ostrożnej i "jastrzębiej" narracji FED odnośnie tylko jednej obniżki stóp w tym roku (i to pewnie w dopiero w grudniu). Dzisiaj agencje cytują Harkera z FED, który przyznał, że rzeczywiście jedna obniżka stóp byłaby optymalna bazując na obecnych prognozach, ale nie wykluczył dwóch, gdyby nowe dane na to pozwoliły.
Lekka poprawa nastrojów w Europie

Lekka poprawa nastrojów w Europie

2024-06-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Wall Street kontynuowała wczoraj dobrą passę. Główne indeksy giełdowe zamknęły dzień na wyraźnych plusach. Nasdaq Composite zyskał 1 proc., z kolei SP500 urósł o 0,8 proc. a Dow Jones o 0,5 proc. Dwa pierwsze wymienione benchmarki wyznaczyły tym samym nowe historyczne rekordy. Rosły rentowności europejskich oraz amerykańskich rządowych papierów dłużnych. Lekka poprawa nastrojów spowodowała także umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN spadł z poziomu 4,38 poniżej 4,35.
Złoty rośnie w siłę! Czy tak będzie również na wakacjach?

Złoty rośnie w siłę! Czy tak będzie również na wakacjach?

2024-06-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydaje się, że złoty najgorsze ma już za sobą. W zeszłym tygodniu złoty tracił na fali niepewności europejskich wyborów, które potencjalnie mogą doprowadzić do zmiany układu sił w drugiej największej gospodarce strefy euro. Wydaje się również, że pomimo niższych odczytów inflacyjnych w Polsce, nie ma na razie przestrzeni do dyskusji na temat obniżek w Polsce, co powinno działać na korzyść złotego. Z drugiej strony złoty zwykle traci w okresie letnim. Co dalej z polskim złotym w najbliższych tygodniach?