THB - Bat tajlandzki - Aktualny kurs i opis

Aktualny kurs THB na żywo z rynku Forex:

Bat tajlandzki (THB)
THB - Tajlandia 4.00000
0.00%
0.0000 zł
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

Aktualne kursy THB na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2025-05-15.

ŚREDNI 0,1135 0.09%
Tajlandia - Flaga Bat tajlandzki jest oficjalną walutą Tajlandii. Jego międzynarodowy symbol to „THB”. Skrót pochodzi od nazwy „thai baht”. Popularnie stosowany jest również znak „฿”. Jeden bat tajlandzki składa się ze stu satangów. Tajlandia zachwyca nie tylko pięknymi krajobrazami, ale również wyjątkową architekturą, historią i kulturą. Określenie „kraina uśmiechów” sprawia, że każdego roku do Tajlandii w celach turystycznych przyjeżdżają setki tysięcy Europejczyków.


Wykres – Kurs średni THB

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Bat tajlandzki (THB) - Pełny opis waluty

Historia bata tajlandzkiego

Tajlandia historia - Bat tajlandzki THB Pierwsze baty tajlandzkie w obiegu pojawiły się w czasach średniowiecza. Nazwa tajlandzkiej waluty pochodzi od jednostki kruszcu. Bat tajlandzki stanowił podstawową jednostkę w systemie kruszcowym, który był wykorzystywany na tych obszarach aż do końca XIX wieku. Jeden bat równał się 15 gramom srebra, a także posiadał znacznie więcej podjednostek niż dzisiejsza waluta (6400 bia, 64 at i 16 sik). Monety występowały w formie srebrnych grudek (z ang. tzw. „bullet coins”). Wprowadzenie tradycyjnego, dziesiętnego systemu i standardowej formy gotówki, wiązało się z chęcią nadążenia za zmianami wprowadzanymi w tym zakresie w innych krajach. Wytwarzanie nowych wersji tajlandzkich monet stało się możliwe dzięki maszynom dostarczanym z Wielkiej Brytanii przez królową Wiktorię. W praktyce był to wyraz uzależnienia kraju od Francji i Wielkiej Brytanii. Pierwsze banknoty pojawiły się w czasach, gdy bat tajlandzki był powiązany z funtem szterlingiem. W celu ułatwienia prowadzenia handlu z międzynarodowymi kupcami znalazły się na nich zrozumiałe dla obcokrajowców określenia bata tajlandzkiego jako „tical”. W czasie kolejnych emisji na banknotach pojawiały się wizerunki panujących w tamtych czasach królów. Przez wiele lat Tajlandia nie była krajem demokratycznym, a faktyczne decyzje strategiczne podejmowali tam generałowie Sarit i Phibunsongkhram. Ten drugi powiązał bata tajlandzkiego z dolarem amerykańskim. Dobre notowania waluty THB z lat sześćdziesiątych nie pozwoliły uniknąć skutków kryzysu naftowego w latach siedemdziesiątych. Również kolejne lata upłynęły pod znakiem walki z inflacją. Dopiero pod koniec XX wieku Tajlandia mogła pochwalić się dobrą koniunkturą gospodarczą. Kryzys gospodarczy i brak politycznej stabilności doprowadziły do kolejnych spadków notowań bata tajlandzkiego, a masowe protesty uliczne i wojskowy zamach stanu w 2013 roku sprawiły, że przyszłość kraju i miejscowej waluty jest niepewna.

Władze monetarne w Tajlandii

Funkcje banku centralnego w Tajlandii pełni Bank of Thailand, który powstał w 1942 roku. Jego utworzenie stało się możliwe dzięki pomocy specjalistów z krajów bardziej rozwiniętych. Bank of Thailand od początku był zależny od rządu i króla. Do dnia dzisiejszego to monarcha wskazuje prezesa banku centralnego. Bank of Thailand dba o utrzymywanie stabilnego kursu bata tajlandzkiego oraz emituje tamtejsze banknoty (za emisję monet odpowiedzialny jest rząd). Zajmuje się również sprawowaniem nadzoru nad krajowym systemem płatniczym i finansowym.

Kurs bata tajlandzkiego

Poziom kursu bata tajlandzkiego jest stosunkowo niski, a waluta nie jest szczególnie popularna na światowym rynku walutowym. 1 THB to około 0,12 PLN. Wypłacając miejscową walutę bezpośrednio z bankomatu w Tajlandii narażamy się na dodatkowe opłaty (ok. 200 THB na transakcję), co biorąc pod uwagę niekorzystne kursy bankowe może znacząco zwiększyć końcowe koszty takiego rozwiązania.

Tajlandzkie monety i banknoty

Tajlandzkie monety i banknoty THB Bat tajlandzki występuje w formie monet o nominałach 25 i 50 satangów (rzadko spotykanych w obiegu), a także 1, 2, 5 i 10 batów. Na awersach każdego z nich znajduje się zmarły w 2016 roku, po 70 latach rządów, król Bhumibol Adulyadej, a na rewersach ukazane zostały znane miejscowe świątynie. Aktualnie nowe serie monet posiadają oznaczenia nominału w formie cyfr arabskich. W obiegu znajduje się również kilka wersji tajlandzkich banknotów. Wyróżnia je ciekawa kolorystyka, a także wysoka jakość wykonania. Bat tajlandzki występuje w formie banknotów o nominałach 20, 50, 100, 500 i 1000 batów. Najbardziej popularne są te o większej wartości. Każdy z nominałów przedstawia wizerunek króla Rama IX (tego samego co na monetach). Banknoty uwzględniają również ważne dla tajlandzkiej historii i kultury budynki i symbole. W Tajlandii rzadko dochodzi do fałszowania gotówki. Banknoty są zabezpieczone specjalnymi hologramami oraz znakami wodnymi.

Bat tajlandzki dla Polaków

Bat tajlandzki dla Polaków jest istotny głównie z uwagi na podróże w celach turystycznych. Z roku na rok coraz więcej Europejczyków decyduje się na wyjazd mimo dużej odległości dzielącej nas od Tajlandii. Turystów przyciąga wyjątkowa kultura i warunki naturalne kraju, a także pyszne jedzenie. Polacy decydujący się na wyjazd do Tajlandii powinni pamiętać, że jest to kraj egzotyczny i na miejscu trudno będzie wymienić złotówki na lokalną walutę. Jeśli więc nie chcemy przywozić bata tajlandzkiego ze sobą, to warto przynajmniej zaopatrzyć się w dolary amerykańskie, które na miejscu bez trudu da się zamienić na lokalną walutę.

Ciekawostki

Tajlandia - Bangkok centrum - THB Mimo możliwych trudności w wymianie złotówek na bata tajlandzkiego warto zadbać o zaopatrzenie się w chociaż niewielką ilość miejscowej gotówki. Zwłaszcza w małych, lokalnych sklepach oraz w barach typu „street food” nie zawsze można płacić kartą debetową ani kredytową, a niskie ceny miejscowych wyrobów i potraw zachęcają do zakupu. Dla przykładu słynna tajlandzka potrawa „Pad thai” na ulicy Bangkoku kosztuje jedynie około 20-50 batów tajlandzkich za porcję, a w restauracji niewiele więcej (około 100-200 THB). Decydując się na zakup gotówki w miejscowych kantorach należy zwrócić uwagę na ich stan. W Tajlandii utrudnione jest dokonanie zakupu przy użyciu banknotów zabrudzonych bądź uszkodzonych.

Bat tajlandzki to waluta o ciekawej historii. Przez osoby spoza Tajlandii jest wykorzystywana głównie w czasie przyjazdów do kraju w celach turystycznych. Kraj z roku na rok czerpie coraz większe zyski z tego sektora. Trudna sytuacja polityczna sprawia jednak, że prognozuje się znaczne spadki kursu waluty THB oraz możliwość wystąpienia kryzysu gospodarczego w kolejnych latach.

THB - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana
2025-05-150,11350.09%
2025-05-140,11361.39%
2025-05-130,11521.14%
2025-05-120,11390.26%
2025-05-090,11420.87%
2025-05-080,11520.00%
2025-05-070,11520.43%
2025-05-060,11571.22%
2025-05-050,11430.26%
2025-05-020,11401.24%


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące THB

Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Zapomnij o gotówce! Bruksela chce wiedzieć, na co wydajesz każdy cent

Zapomnij o gotówce! Bruksela chce wiedzieć, na co wydajesz każdy cent

2025-05-14 Analizy walutowe MyBank.pl
Gdy w 2002 roku mieszkańcy strefy euro po raz pierwszy usłyszeli dźwięk nowej monety, nikt nie przypuszczał, że dwie dekady później przyszłość papierowego pieniądza stanie pod znakiem zapytania. Dziś, po wielomiesięcznych negocjacjach, Rada UE i Parlament uzgodniły wspólny limit 10 000 euro na płatności gotówkowe oraz obowiązek weryfikacji tożsamości przy transakcjach między 3 000 a 10 000 euro, tłumacząc to koniecznością walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.
Bliski Wschód nowym centrum AI?

Bliski Wschód nowym centrum AI?

2025-05-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Administracja Donalda Trumpa aktywnie wspiera rozwój sztucznej inteligencji w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich poprzez zawieranie nowych umów handlowych, które zwiększają dostęp tych państw do zaawansowanych technologii firm Nvidia i AMD. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko wzmocnienie infrastruktury technologicznej regionu, ale również zacieśnienie strategicznych relacji gospodarczych z USA.
Jen japoński wraca do łask

Jen japoński wraca do łask

2025-05-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński wraca do łask po nagłym zwrocie w notowaniach dolara amerykańskiego, który zyskał na pierwszych konkretnych umowach zmiękczających napięcia handlowe między USA a Chinami. Tym samym na pierwszy plan wraca aspekt monetarny Japonii, a mianowicie kontynuacja cyklu podwyżek stóp procentowych w tym państwie.
Złoty pozostaje słabszy

Złoty pozostaje słabszy

2025-05-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek mimo euforii na Wall Street po decyzjach o wyraźnej redukcji stawek celnych na Chiny (i wzajemnie) nie przyniósł umocnienia złotego. Polska waluta osłabiła się wobec dolara, który był wczoraj głównym beneficjentem poprawy globalnego sentymentu, ale i też wobec innych walut. To pokazuje, że rynek szybko skorygował umocnienie złotego z końca ubiegłego tygodnia, jakie było wynikiem czwartkowego komentarza szefa NBP, który był "jastrzębi" - cięcie stóp w środę nie było początkiem cyklu, ...
Radykalna deeskalacja?

Radykalna deeskalacja?

2025-05-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Finał weekendowych rozmów przedstawicieli USA i Chin w Genewie przynosi mocne zaskoczenie - strony uzgodniły, że cła maja być ścięte do 10 proc. (dla produktów z USA), oraz 30 proc. dla towarów z Chin (USA będą dalej doliczać "karne" cła za fentanyl w wysokości 20 proc.). Ustalenie ma wejść w życie od 14 maja i potrwać 90 dni. W tym czasie strony mają pracować nad poważną umową handlową. Wygląda świetnie? Ciśnie się tylko jedno pytanie, po co było to wcześniejsze zamieszanie i faktyczne embargo, skoro USA zeszły z cłami po pierwszych rozmowach z Chinami znacznie bardziej, niż to same zapowiadały.
Ulga na rynkach

Ulga na rynkach

2025-05-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Weekendowe rozmowy handlowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami w Genewie zakończyły się zapowiedzią „istotnego postępu”, choć bez konkretnych ustaleń dotyczących poziomów ceł czy terminów dalszych działań. Rynki przyjęły ten rozwój wydarzeń z umiarkowanym optymizmem – brak eskalacji napięć został odebrany jako ulga, a ryzyko natychmiastowego pogorszenia relacji handlowych zostało oddalone.
Czy to koniec wojny handlowej?

Czy to koniec wojny handlowej?

2025-05-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Po szoku wywołanym zapowiedzią nałożenia drakońskich ceł przez prezydenta Trumpa zaledwie miesiąc temu na rynkach w zasadzie nie ma śladu. Choć obraz nowej rzeczywistości gospodarczej nadal się nie wyłonił, inwestorzy wyceniają optymistyczny scenariusz. Poniedziałkowa sesja rozpoczyna się pod dyktando de-eskalacji na linii USA-Chiny. Po tym, jak miesiąc temu ogłoszone zostały bardzo wysokie cła na import z niemal wszystkich kierunków do USA przedstawiciele Białego Domu twierdzili, że była to przede wszystkim pułapka zastawiona na Chiny, gdyż z pozostałymi krajami szybko zostaną podpisane porozumienia handlowe.
Podbicie USDPLN po wieściach w temacie Chin

Podbicie USDPLN po wieściach w temacie Chin

2025-05-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia o tym, że USA i Chiny zdołały przełamać impas we wzajemnych relacjach handlowych po weekendowym spotkaniu przedstawicieli tych krajów w szwajcarskiej Genewie, przekładają się na podbicie USDPLN ponad 3,80 w ślad za wyraźnym zejściem EURUSD w okolice 1,11. W przypadku EURPLN zeszliśmy poniżej 4,23. Zniesienie wzajemnych ceł pomiędzy USA, a Chinami jest o wiele bardziej znaczące, niż to spekulował rynek jeszcze w miniony piątek.
Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

2025-05-09 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.