Aktualny kurs 0X (ZRX) na żywo

0x (ZRXPLN)
ZRX - 0x 1.521
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę 0X (ZRX) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania 0x - Aktualna cena ZRX w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas
ZRX - 0x USDT - Tether 0x USDT ZRXUSDT 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14

0x - ZRX0x (ZRX) jest protokołem umożliwiającym zdecentralizowaną wymianę tokenów i aktywów opartych o blockchain Ethereum. Programiści mogą używać tego protokołu do tworzenia własnych aplikacji służących do wymiany kryptowalut z szerokim wachlarzem funkcji, na przykład umożliwiających prowadzenie pozagiełdowego handlu tokenami ERC20, a także ERC721.

Kryptowaluta 0x (ZRX) jest tokenem standardu ERC20 sieci Ethereum, a także wewnętrzną monetą protokołu i służy do opłacania prowizji oraz twórcom aplikacji jako środek rozliczeniowy. Tokeny ZRX znajdują także zastosowanie jako sposób zdecentralizowanego zarządzania mechanizmem aktualizacji protokołu 0x z udziałem społeczności posiadaczy monet ZRX.


Aktualna cena 0x oraz Wykres ZRX

0x (ZRX) – historia powstania i charakterystyka

Kryptowaluta 0x ZRX - Moneta Twórcami protokołu 0x są dwaj Amerykanie z Zachodniego Wybrzeża – Will Warren i Amir Bandeali. Rozpoczęli oni prace nad 0x jesienią 2016 roku zachęceni rozwojem platformy Ethereum i potencjałem, jaki daje ona do funkcjonowania tokenów i zdecentralizowanych aplikacji. Warren i Bandeali uważali też za istotny z punktu widzenia wymiany wartości fakt, że scentralizowane giełdy kryptowalut nie zapewniały, zwłaszcza w tamtym czasie, dostatecznego poziomu bezpieczeństwa. Stąd pomysł stworzenia zbioru reguł, służącego do budowy i obsługi giełd zdecentralizowanych. Projekt 0x został uruchomiony jako aplikacja w trybie użytkowym jeszcze w 2017 roku, w dniu 18 maja.

Protokół 0x to smart kontrakt umożliwiający wymianę tokenów ERC20 i ERC721 w sieci Ethereum w trybie peer-to-peer (P2P). Na bazie 0x można tworzyć zdecentralizowane giełdy kryptowalut, a wymiana tokenów w tym standardzie nie grozi oszustwem lub niewykonaniem transakcji. Protokół został napisany jako otwarty kod w języku Solidity i jest elementem wspólnym dla zdecentralizowanych aplikacji obsługujących m.in. funkcje wymiany tokenów. 0x znajduje także zastosowanie w wymianie cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich, w obsłudze pożyczek o charakterze rozproszonym i na rynkach predykcyjnych.

Transakcje obsługiwane przez protokół 0x są realizowane za pomocą inteligentnych kontraktów Ethereum, które są dostępne publicznie, darmowe i z którymi może współpracować każda aplikacja dApp. Aplikacja zbudowana w oparciu o 0x może uzyskiwać dostęp do publicznych pul płynności, a także tworzyć własne pule i pobierać opłaty transakcyjne od uzyskanego wolumenu.

Protokół nie obciąża kosztami użytkowników ani nie przekazuje autorytatywnie wartości z jednej grupy użytkowników do innej. Zdecentralizowane zarządzanie zapewnia ciągłą i bezpieczną integrację aktualizacji z protokołem podstawowym bez zakłóceń świadczenia usług dla użytkowników i bez ingerencji w pracę aplikacji.

Grupa twórców projektu 0x podczas Initial Coin Offering (ICO) zebrała na start platformy 24 miliony dolarów w monetach ETH. Taki efekt przyniosła sprzedaż połowy z zaplanowanej ilości 1 mld monet ZRX. Sprzedaż tokenów odbyła się między 15 a 16 sierpnia 2017 roku, a tokeny zostały zakupione przez około 12 000 prywatnych sponsorów. Oprócz tego projekt otrzymał wsparcie od grupy firm venture capital m.in. Polychain Capital, Blockchain Capital i Pantera Capital, a także chińskich firm inwestycyjnych Jen Advisors i FBG Capital. Sponsorzy instytucjonalni zakupili tokeny ZRX po cenach preferencyjnych.

Środki uzyskane w czasie ICO zostały podzielone na kilka części, w tym przeznaczone dla teamu developerów (10 proc.), dla grupy doradców (10 proc.), na fundusz rozwoju (15 proc.) i dla celów protokołu, które mogą pojawić się w przyszłości (15 proc.).

Twórcy projektu opublikowali w dniu 30 lipca 2018 roku aktualizację oprogramowania 0x do wersji 2.0, co oznaczało wprowadzenie zgodności protokołu z tokenami Ethereum ERC721, możliwość wnoszenia opłat prowizyjnych w tokenach WETH oraz ogólną poprawę stabilności działania systemu.

W 2021 roku protokół 0x w wersji 4.0 został uruchomiony w łańcuchu bloków BSC platformy Binance. Smart kontrakty 0x v4 na BSC są identyczne z tymi na Ethereum. Przeprowadzono ich audyt i zostały zaakceptowane przez społeczność 0x. API 0x obsługuje teraz BSC i dostarcza płynność m.in. dla zdecentralizowanych giełd PancakeSwap, SushiSwap i DODO.

Kurs kryptowaluty ZRX i giełdy z rynkiem tej monety

Gdy powstawał ten artykuł (czerwiec 2021), kapitalizacja rynkowa ZRX wynosiła wg serwisu coinmarketcap.com około 843 mln USD, a dobowy wolumen handlowy to około 96 mln USD. Ilość wyemitowanych monet ZRX wynosi 1 mld jednostek, co jest wartością ostateczną i czyni z ZRX kryptowalutę deflacyjną. W obrocie rynkowym wg coinmarketcap.com znajduje się około 841 921 227 jednostek ZRX.

Tokeny 0x (ZRX) obecnie wyceniane są na około 1 USD. Kupimy je na ponad 20 dużych giełdach kryptowalut m.in. Huobi, Binance, Bittrex, Poloniex i BitBay. Na tej ostatniej platformie dostępny jest handel monetami ZRX w parze z PLN.

Portfele kryptowaluty ZRX

Kryptowaluta ZRX jest tokenem ERC20 Ethereum, a więc będzie obsługiwana przez wszystkie portfele zarówno programowe, jak i sprzętowe, na których jest możliwe przechowywanie tego typu monet.

Przede wszystkim 0x obsłużymy za pośrednictwem programu Metamask, który występuje w formie dodatku do najpopularniejszych przeglądarek internetowych, takich jak Firefox i Chrome. Innym portfelem programowym, który może posłużyć za aplikację do zarządzania zasobami ZRX będzie multiwallet Exodus. Program ten znajdziemy w wersjach na komputer lub smartfon, na systemy operacyjne Windows, MacOS, Linux, Android i iOS.

Odpowiednim portfelem na monety 0x, ale instalowanym tylko na urządzeniach mobilnych będzie na pewno Trust Wallet. Aplikacja ta występuje w wersjach na systemy operacyjne Android oraz iOS.

Tokenami ZRX możemy także zarządzać z poziomu portfeli sprzętowych (hardware wallets), które są urządzeniami elektronicznymi podłączanymi do komputerowych portów USB. Marką, która udostępnia swoje urządzenia z funkcją obsługi monet 0x, jest Ledger, a dokładnie są to modele Nano S i Nano X. Także Trezor i jego portfele One i Model T mogą posłużyć do przechowywania tokenów ZRX.