Aktualny kurs UNISWAP (UNI) na żywo

Uniswap (UNIPLN)
UNI - Uniswap 31.86
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę UNISWAP (UNI) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Uniswap - Aktualna cena UNI w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas
UNI - Uniswap USDT - Tether Uniswap USDT UNIUSDT 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14

Uniswap - UNIToken Uniswap (UNI) jest kryptowalutą właściwą dla otwartoźródłowego (open source) protokołu Uniswap, czyli zbioru programów działających w oparciu o blockchain Ethereum, a służącego wymianie różnych tokenów w trybie AMM, czyli między użytkownikiem a smart kontraktem, który jest tworzony przez tzw. dostawcę płynności (market makera).

Posiadacze monety UNI są uprawnieni do zarządzania protokołem poprzez udział w głosowaniach nad jego zmianami. UNI służy także finansowaniu projektu, którego twórcy nie odnoszą korzyści z obsługiwanej przez sieć Uniswap wymiany monet.


Aktualna cena Uniswap oraz Wykres UNIUniswapa stworzył w 2018 roku 24-letni Hayden Adams, amerykański inżynier mechanik z Nowego Jorku, którego zainspirowała technologia Ethereum opisana przez Vitalika Buterina. Ciekawostką jest fakt, że Adams podczas pisania kodu Uniswapa w zasadzie uczył się programowania. Protokół działa jako zdecentralizowana giełda wymiany tokenów niewymagająca zaufanego pośrednika w postaci centralnego serwera czy innego ośrodka powierniczego. Duży udział w stworzeniu tego systemu mieli przyjaciele jego zdolnego pomysłodawcy: Karl Floersch, Callil Capuozzo czy Uciel Vilchis.

Czym jest zdecentralizowana giełda Uniswap?

Kryptowaluta UNI - Uniswap coin Giełda Uniswap umożliwia wymianę tokenów standardu ERC-20 istniejących w sieci Ethereum bez pośrednictwa zaufanego ośrodka oraz bez konieczności kupna/sprzedaży monet za kryptowalutę pośrednią. Wymiana następuje między użytkownikami a smart kontraktami po opłaceniu transakcji. Transakcje są odporne na ingerencję z zewnątrz i jakąkolwiek kontrolę.

Na Uniswap nie istnieje księga zleceń jak na tradycyjnej giełdzie. Transakcje wymiany realizowane są z wykorzystaniem tzw. pul płynności tworzonych przez poszczególnych użytkowników, których nazywamy automated market makerami lub dostawcami (kreatorami) płynności. Pule płynności to najczęściej rezerwy składające się ze stablecoinów USDT lub USDC, istniejące w sieci Ethereum jako smart kontrakty. Taki schemat działania jest wariantem rozwiązania Automated Market Maker (AMM), który w przypadku Uniswapa nazywamy Constant Product Market Maker.

Użytkownicy dokonujący wymiany wnoszą opłaty transakcyjne w wys. 0,3 proc. wartości transakcji, które składają się na nagrody dla dostawców płynności (market makerów). Każdy może zostać takim dostawcą, jeżeli wniesie wkład równy wartości co najmniej dwóch tokenów, np. ETH lub dowolnych monet ERC-20. Nagroda jest wypłacana dostawcom proporcjonalnie do sumy, którą zasilają pulę płynności.

Uniswap nie zarabia w żaden sposób na transakcjach wymiany, a środki z opłat wypłacane są w całości dostawcom płynności. Nagroda zasila automatycznie pulę płynności danego dostawcy, jednak może on w każdej chwili wypłacić otrzymane środki.

W Uniswap w wersji v2 market makerzy mogli dostarczać płynność tylko w całym zakresie cenowym rynku. W wersji v3 Uniswap wprowadził znaczącą zmianę, która pozwala dostawcom określać własny zakres cenowy i odtąd pule płynności poszczególnych dostawców mogą funkcjonować jako niewymienne tokeny NFT Ethereum.

Tokeny UNI

Kryptowaluta UNI - Uniswap coin Kryptowaluta Uniswap (UNI) służy tej zdecentralizowanej platformie jako środek uprawniający członków jej społeczności do wpływu na kształt sieci. Zmiany w protokole wprowadzane są za pośrednictwem głosowań, a ilość głosów jest proporcjonalna do ilości posiadanych monet. Token UNI jest ponadto formą zabezpieczenia niezależności i samowystarczalności tej zdecentralizowanej platformy wymiany wartości.

Ilość monet UNI jest stała i wynosi 1 mld jednostek. Około 564 mln UNI znajduje się w publicznym obrocie rynkowym, a około 40 proc monet zostanie przekazanych w ciągu 4 lat zespołowi Uniswap.

Część tokenów UNI otrzymali dostawcy płynności, którzy zaopatrywali w płynność pary ETH z monetami USDT, USDC, DAI i WBTC podczas trwania początkowego programu uzyskiwania płynności między 18 września a 17 listopada 2020 roku.

Kurs UNI i giełdy, na których można handlować tą kryptowalutą

W dniu pisania tego artykułu kapitalizacja rynkowa UNI wynosi około 11 mld 800 mln USD, a wolumen handlowy 24h to nieco ponad 1 mld 200 mln USD (coinmarketcap.com). Jednostka UNI wyceniana jest na giełdzie Binance na około 20 USDT.

Uniswap (UNI) można kupić lub sprzedać na wielu dużych giełdach kryptowalut m.in. Binance, Bitfinex, Coinbase, Huobi, Gate.io, KuCoin, Bithumb czy Kraken. Monetę tę kupimy także na giełdzie BitBay, gdzie jest dostępna w parze z PLN.

Portfele, na których można trzymać monety UNI

Portfelem dla monet UNI może być każdy program lub urządzenie elektroniczne obsługujące tokeny ERC-20 w sieci Ethereum. Będzie więc to portfel Metamask, który występuje jako dodatek do przeglądarek stron internetowych, np. Chrome lub Firefox. Innym portfelem programowym obsługującym UNI będzie aplikacja Exodus dostępna w wersjach na komputer i urządzenia mobilne. Do przechowywania tokenów Uniswap na pewno też można użyć portfela on-line My Ether Wallet.

Portfele sprzętowe (hardware wallets), na których przechowamy kryptowalutę UNI to m.in. Ledger Nano S i Nano X oraz Trezor One i Model T. Portfele te są niewielkimi urządzeniami podłączanymi do portu USB komputera.