Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Lokalna ulewa za sprawą CDProjekt
2018-07-31 Komentarz giełdowy DM BOŚWczorajsza sesja wyniosła główny indeks powyżej 2300 pkt, ale tu napotkał na podwójne szczyty z maja i kwietnia - 2330 pkt. Przebicie ich z marszu byłoby mało prawdopodobne, toteż WIG20 zachował się dziś zgoła inaczej niż reszta Europy.
Sierpień rozpoczniemy w lepszych nastrojach
2018-07-31 Komentarz giełowy XTBOstatnie dni przyniosły uspokojenie na giełdowych parkietach. Spadki obserwowaliśmy na Wall Street, które pozostaje pod wpływem słabszych wyników spółek z sektora social media - Twittera i Facebooka. Giganci mediów społecznościowych rozczarowały danymi o użytkownikach, pomimo lepszych od prognoz danych finansowych. Dobrze radziła sobie za to GPW, której sprzyja poprawa sentymentu dużego kapitału do rynków wschodzących.
Międzynarodowy handel zmierza w dobrym kierunku
2018-07-27 Komentarz giełdowy XTBKoniec lipca przynosi bardzo ciekawe doniesienia dotyczące sporów handlowych toczących się na całym świecie, głównie wywołanych ze strony Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że znaczne poluzowanie obaw prowadzi do wyraźnego odbicia na głównych indeksach. Tymczasem dane z USA pokazują, że mamy do czynienia z pierwszą tak dużą nadwyżką handlową od lat.
Ropa nie podważa nastrojów inwestorów
2018-07-18 Komentarz giełdowy XTBRyzyko wisi na włosku, chociaż na rynkach finansowych widać zupełnie odmienne niż oczekiwane trendy. Wakacje sprzyjają obniżonemu wolumenowi, co przy uspokojeniu sytuacji geopolitycznej wpływa pozytywnie na indeksy giełdowe. Z drugiej strony wciąż mamy do czynienia z niepewnością dotyczącą międzynarodowego handlu oraz zniżkującymi cenami ropy naftowej. W Azji z kolei coraz mocniej traci juan. Czy jest to powód to obaw?
Wolumen zachowuje się inaczej niż dotychczas
2018-07-17 Komentarz giełdowy DM BOŚWIG20 po dwutygodniowym pobycie powyżej 2150 pkt. zeskoczył wczoraj z półki. Zakończył sesję na 2133 pkt, ale stało się to przy znacznie mniejszym wolumenie niż zwykle, co osłabia wymowę tego spadku. Nic dziwnego zatem, że dziś doszło do próby powrotu do opuszczonego kanału.
Inwestorzy na wakacjach
2018-07-17 Komentarz giełdowy XTBSezon wakacyjny każdego roku przynosi obniżenie aktywności inwestorów na giełdowych parkietach, co znacząco wpływa na atrakcyjność handlu na wielu klasach aktywach. Podobnie mamy i w tym roku, gdzie po zawirowaniach z przełomu czerwca i lipca związanymi z wojnami handlowymi, ...
Dobry start sezonu wyników na Wall Street
2018-07-13 Komentarz giełdowy DM BOŚRynek po wczorajszym odreagowaniu zachowuje się dosyć spokojnie. Amerykańska sesja mieniła się na zamknięciu zielenią, co potwierdziło bardzo pozytywne ogólnoświatowe nastroje. Dzisiejszy dzień rozpoczęły byki na japońskiej giełdzie, które opanowały ją drugi dzień z rzędu. Nikkei 225 na zamknięciu notował wzrost w wysokości 1,85%, a Shanghai Composite, bohater wczorajszej sesji azjatyckiej, zakończył notowania lekko pod kreską.
Trump gra na nerwach inwestorów
2018-07-12 Komentarz giełdowy XTBWczorajszy dzień był wyjątkowo nerwowy na wielu giełdach z powodu najnowszych doniesień dotyczących nowych amerykańskich taryf celnych skierowanych w stronę Państwa Środka. Kolejne informacje napływające zza Oceanu sieją w ostatnim czasie wyjątkową niepewność odnośnie przyszłych kierunków rozwoju amerykańskiej polityki handlowej, a tym samym wynikającego z niej możliwego protekcjonizmu. Dzisiaj rynki wyraźnie odreagowują wczorajsze napięcie.
Dziwne zachowanie w środku handlu
2018-07-10 Komentarz giełdowy DM BOŚDziś wzrosły wszystkie trzy indeksy warszawskich akcji. Sprzyjał temu wczorajszy wzrost za Atlantykiem i zielone europejskie otoczenie. O ile jednak amerykańskie średnie rosną w sposób znaczący od 3 dni, to WIG20 zaledwie drepcze w bok.
Inwestorzy czekają na sezon wyników
2018-07-10 Komentarz giełdowy XTBW obecnym tygodniu na światowych rynkach akcji panuje względny spokój. Zarówno indeksy z Europy jak i Stanów Zjednoczonych wypracowują przyzwoite wzrosty. Dzieje się tak głównie za sprawą braku nowych doniesień w kwestii konfliktu handlowego na linii Pekin-Waszyngton. Innym czynnikiem, który może tłumaczyć obecny spokój na światowych giełdach jest oczekiwanie na rozpoczynający się wkrótce sezon wyników.
Taktyczny odwrót na wojnie handlowej
2018-07-09 Komentarz giełdowy XTBNa rynkach finansowych w zasadzie zapanował spokój. Obserwujemy umiarkowane wzrosty na większości rynków, wobec braku nowych informacji dotyczących eskalacji konfliktu handlowego pomiędzy USA oraz Chinami. Niemniej wciąż wydaje się, że ostatnio nałożone taryfy celne przez oba kraje nie są ostatnimi działaniami.
Rynki płasko w obliczu raportu NFP
2018-07-06 Komentarz giełdowy XTBWydarzeniem ostatniej sesji giełdowej tego tygodnia była publikacja comiesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Pomimo wyższego niż oczekiwano wzrostu zatrudnienia, rozczarowała dynamika płac, która w tej chwili bardziej przykuwa uwagę FED-u. W konsekwencji wykupiony w perspektywie średnioterminowej dolar amerykański traci na wartości, co może być na rękę rynkom wschodzącym jak i naszej walucie.
Światowe ożywienie omija GPW
2018-07-05 Komentarz giełdowy XTBW końcu nadeszło oczekiwane ożywienie na światowych indeksach giełdowych, co wiązane jest oczywiście z możliwym zmniejszeniem ryzyka wystąpienia wojny handlowej, tym razem pomiędzy USA oraz Europą. Niestety pomimo wzrostów zarówno na europejskich rynkach jak i na Wall Street, GPW radzi sobie znacząco gorzej, choć dzisiejsze ruchy wskazują raczej na próbę realizacji zysków po bardzo dosyć znaczących wzrostach.
Odreagowanie bez wolumenu
2018-07-03 Komentarz giełdowy DM BOŚDzisiejsza sesja przyniosła znaczące odreagowanie głównego indeksu. WIG20 zanotował pokaźne 1,9 proc. wzrostu. Pozostałe indeksy również zazieleniły się – mWIG40 symboliczne 0,1 proc, sWIG80 +0,7 proc. Wolumen obrotu 20-tki okazał się bardzo niski – zaledwie 385 mln. Jest to zdecydowanie za mało jak na tak poważny ruch w górę.
Porozumienie w Niemczech sprzyja odreagowaniu
2018-07-03 Komentarz giełdowy XTBDrugi dzień nowego kwartału przynosi ocieplenie klimatu na giełdowych parkietach. Po dosyć mieszanym starcie tygodnia wreszcie na większości rynków możemy zaobserwować wzrosty i powrót w kierunku aktywów bardziej ryzykownych.
Nadzieja nie trwała długo
2018-06-28 Komentarz giełdowy XTBNa rynkach finansowych znów zapanował strach. Praktycznie codziennie inwestorzy próbują zakończyć negatywną passę, jednak wydaje się, iż ruchy wzrostowe związane są jedynie z chwilowym odreagowaniem, a później w grę wchodzą fundamenty i ocena obecnej sytuacji geopolitycznej.
Trump kontra europejskie koncerny samochodowe
2018-06-26 Komentarz giełowy XTBMogłoby się wydawać, że po wczorajszej wyprzedaży na rynkach przychodzi lekka poprawa nastrojów. Główne światowe indeksy odbijały wobec wcześniejszej wyceny ryzyka i brak nowych komentarzy dotyczących światowego handlu. Nie zabrakło pozytywnych uwag ze strony USA. Czy nie jest to jednak jedynie chwilowy oddech przed kontynuacją długoterminowej wyprzedaży?
Kontynuacja spadków na indeksach
2018-06-25 Komentarz giełdowy XTBPierwsza sesja z pewnością nie zapisze się dobrze w pamięci inwestorów. Większość europejskich indeksów pod koniec sesji melduje się znacznie poniżej poziomu piątkowego zamknięcia. Również warszawska giełda nie oparła się globalnej przecenie pomimo tego, że przez większość sesji jako jeden z niewielu parkietów utrzymywała się powyżej kreski.
Wyższe ceny ropy mogą poprawić nastroje inwestorów
2018-06-22 Komentarz giełdowy XTBOstatnie kilka tygodni było bardzo mieszanych na rynkach finansowych. Gorsze nastroje na giełdach związane z czynnikami geopolitycznymi oraz spadające ceny ropy naftowej wobec oczekiwania wyższej podaży. W zasadzie nie można mówić o jakiejkolwiek zmianie na tych arenach, a jednak nastroje inwestorów uległy poprawie. Co się zmieniło?
Udana sesja spółek gamingowych
2018-06-15 Komentarz giełdowy XTBWczoraj Europejski Bank Centralny namieszał trochę na rynkach osłabiając mocno euro i wspierając tym samym wyceny spółek ze Starego Kontynentu. Po mocnych wczorajszych wzrostach najwidoczniej przyszedł czas na korektę, której doświadczamy właśnie dziś.