Niekończący się problem Brexitu

Rynki finansowe zdecydowanie nie mają zbyt łatwo w ostatnim czasie. Z każdej strony nadchodzą w zasadzie negatywne informacje, które powodują odpływ kapitału do bezpiecznych przystani. Z drugiej strony zbliża się okres w którym teoretycznie powinniśmy obserwować zwrot na rynku akcji w stronę wzrostów. Czy możemy liczyć na taką sytuację?
Fundamentalnie mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym w europejskich gospodarkach oraz w Chinach. Z drugiej strony dobra sytuacja prezentowana jest w Stanach Zjednoczonych czy w naszym przypadku w Polsce. Rynek nie reaguje nawet pozytywnie na wieści dotyczące potencjalnego ocieplenia stosunków pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi. Tak pesymistycznie nastawiony rynek może nie wierzyć w to, że podczas spotkania krajów G20 dojdzie do zawiązania jakiegokolwiek porozumienia handlowego, które miałoby doprowadzić do polepszenia się postrzegania przyszłości przez wiele firm.
Rynek boi się przede wszystkim niewiadomego. A z tym mamy do czynienia przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. W ostatnich kilkudziesięciu godzinach mieliśmy do czynienia z praktycznym odrzuceniem porozumienia, niemal pewnym porozumieniem, a obecnie na włosku wydaje się wisieć dalsze rządzenie Wielką Brytanią przez Theresę May. Brytyjska premier z każdej strony próbuje bronić wypracowanego przez nią w ostatnich miesiącach porozumienia, które pozwoli przetrwać Wielkiej Brytanii czas po oficjalnym wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Jednak wypracowane przez nią rozwiązanie nie podoba się wielu politykom w Wielkiej Brytanii i obecnie nie jest wykluczone głosowanie dotyczące wotum nieufności dla premier. Pomimo tak wielu znaków zapytania brytyjski indeks FTSE 100 wcale nie należał do najsłabszych w Europie. Może to być związane z faktem, iż traci brytyjski funt, co tworzy pewnego rodzaju poduszkę amortyzującą dla akcji. Z drugiej strony silnie wyprzedawane są akcje we Włoszech, co powiązane jest z tym, że kraj ten nie zmienił swojego budżetu na przyszły rok, w odpowiedzi na żądanie ze strony Komisji Europejskiej, która wymaga od tego kraju niższego deficytu budżetowego.
Z kolei w Polsce nastroje wciąż powiązane są w dużej mierze z potencjalną aferą korupcyjną, co oddala inwestorów od słabego w ostatnim czasie rynku. Z drugiej strony pojawiają się całkiem pozytywne informacje dla inwestorów. Prezes Orlenu powiedział, że po połączeniu z Lotosem cena benzyny może spaść o ok. 10 gr, a dodatkowo może dojść do zaproponowania inwestorom zniżki za tankowanie na stacjach spółki za posiadanie odpowiedniego pakietu akcji. Mimo wszystko indeks WIG20 na koniec sesji tracił aż 1,18%, co było jednym z większych spadków w Europie. Indeks utrzymuje się nieznacznie powyżej 2200 punktów.
Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
Wzrosty na początku nowego tygodnia
16:15 Komentarz giełdowy XTBPierwsza sesja giełdowa tygodnia upływa spokojnie. Obroty są nieco niższe niż zazwyczaj ze względu na nieobecność inwestorów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ci pierwsi obchodzą dziś Dzień Prezydenta upamiętniający urodziny prezydenta George’a Washingtona. Z kolei w Kanadzie obchodzony jest dziś Dzień Rodziny. Niemniej jednak, niższe obroty nie przeszkodziły indeksom z Azji, a następnie z Europy, wypracować dziś wzrostów.
Dolar wciąż przeszkadza rynkom wschodzącym
2019-02-13 Komentarz giełdowy XTBJak wiadomo, rok 2018 nie był najlepszy dla parkietów rynków wschodzących. Umacniający się dolar, rosnące oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych w USA oraz problemy takich krajów jak Turcja, czy Argentyna spowodowały spadek indeksu MSCII Emerging Markets o prawie 17% w 2018 roku. Czy ten rok może być lepszy dla gospodarek rozwijających się?
Ożywienie na szerokim rynku
2019-02-12 Komentarz giełdowy DM BOŚKosmetyczne zmiany wczorajszych zamknięć w USA, po których zobaczyliśmy lekko wzrostową Azję, przyniosły w Europie zwyżki na otwarciu. DAX otworzył się około 1 proc. wyżej i pozostał w tej pozycji do końca sesji. Podobnie reszta Europy za wyjątkiem rynków wschodzących – giełda w Stambule dziś zniżkowała o 0,6 proc.
Kongres zapobiega kolejnemu kryzysowi
2019-02-12 Komentarz giełdowy XTBDzisiejszy tytuł można traktować nieco na wyrost, gdyż dotyczy on tylko i wyłączeniu krótkoterminowych obaw dotyczących amerykańskiej gospodarki. Niemniej porozumienie dotyczące amerykańskiego finansowania bezpieczeństwa granicy prowadzi do mniejszych obaw inwestorów, co wpływa bardzo pozytywnie na nastroje amerykańskich oraz innych inwestorów z całego świata.
Optymizm handlowy na czele
2019-02-11 Komentarz giełdowy XTBNowy tydzień rozpoczyna się całkiem pozytywnie na rynkach finansowych. Po tygodniowym przestoju do gry wracają również chińskie indeksy, które zaliczają dzisiaj w dużej mierze potężne wzrosty. Te dobre nastroje zostały później przechwycone przez europejskich inwestorów, którzy od rana zdecydowanie kupowali akcje, pomimo ostatnich fatalnych danych z Niemiec.
Umiarkowana zmienność przy fatalnych nastrojach
2019-02-07 Komentarz giełdowy XTBZwykle ograniczona zmienność związana jest z rynkiem byka, choć obecnie możemy mieć mieszane odczucia co do tej zależności. Na rynkach chińskich wciąż trwa przerwa związana z nowym rokiem, natomiast na rynkach zachodnich w najlepsze rozpoczęła się wyprzedaż, choć jeszcze nie taka z prawdziwego zdarzenia. Owszem widoczne są spadki rzędu 1-1,5%, ale daleko nam do tak fatalnych wyników jak było to w ostatnim kwartale tego roku. Czego oczekiwać obecnie po rynku giełdowym?
Czy to schyłek styczniowego odbicia?
2019-02-06 Komentarz giełdowy XTBOd najniższego punktu osiągniętego przez S&P 500 na koniec 2018 roku indeks zdołał wzrosnąć już o ponad 18%. Sam styczeń przyniósł prawie 8% odbicia i nominalnie ponad 200 punktów. Luty pod tym względem wygląda blado. Co więcej analizując historię ostatnich lat po tak silnych wzrostach w większości przypadków mieliśmy do czynienia z cofnięciem lub przynajmniej konsolidacją. Czy tak będzie również tym razem?
Ożywienie na szerokim rynku
2019-02-05 Komentarz giełdowy DM BOŚWczorajszy powrót WIG20 ponad 2400 pkt. zakończył się niepowodzeniem. Podobnie słabo wypadły europejskie parkiety, ale wieczorem za oceanem wzrosty rozkręciły się. Indeksy amerykańskie zakończyły notowania wzrostami DJIA i S&P500 po +0,7 proc, a Nasdaq nawet 1,2 proc.
Wall Street nie zważa na przeszkody
2019-02-05 Komentarz giełdowy XTBWtorek przynosi na parkietach europejskich dobrą atmosferę, czemu pomagają lepsze od oczekiwań finalne odczyty PMI dla Eurolandu. Po drugiej stronie mamy USA, gdzie styczeń przyniósł kolejny spadek nastrojów w segmencie usług, co nie przeszkadza jednak inwestorom zza oceanu rozpocząć wtorkowej sesji w dobrych nastrojach.
Spokojna sesja w oczekiwaniu na wyniki Alphabetu
2019-02-04 Komentarz giełdowy XTBPierwsza sesja tego tygodnia upłynęła pod znakiem względnego spokoju na większości parkietów europejskich. Taki rozwój wydarzeń obserwujemy również za oceanem, gdzie inwestorzy wyczekują na wyniki kwartalne Alphabetu, które zostaną opublikowane po zamknięciu na Wall Street.