Co z tym nastrojem?

Co z tym nastrojem?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2018-11-09 (19:04)

Nastroje na rynkach finansowych w końcówce tygodnia są bardzo mieszane. Z jednej strony trudno szukać konkretnej przyczyny spadków, choć z drugiej strony nie było również tak silnych podstaw do gigantycznego odbicia, które miało miejsce od końca października, w szczególności na Wall Street. Jakie są wobec tego nastroje konsumentów? Czy jest to jedynie realizacja zysków z ostatnich kilku wzrostowych sesji?

Nastroje dzisiejszego dnia z pewnością nie należą do najlepszych. Po części można to wiązać z danymi oraz innymi wydarzeniami makroekonomicznymi w USA oraz na świecie. Po pierwsze Rezerwa Federalna opublikowała wczoraj swoja decyzję o utrzymaniu stóp procentowych. Biorąc pod uwagę brak istotnych zmian w przekazie wydaje się, że Fed podniesienie w przyszłym miesiącu stopy procentowe, czwarty raz w tym roku, natomiast w przyszłym będzie kontynuował politykę umiarkowanych podwyżek. Dzisiaj z kolei ukazały się dane dotyczące inflacji producenckiej z USA. Inflacja niespodziewanie przyśpieszyła, pokazując jednocześnie, że firmy z początku łańcucha dostaw zaczynają przerzucać koszty na swoich klientów, co w końcu może mieć wpływ na większą presję na ceny konsumenckie. To z kolei mogłoby prowadzić do przyśpieszenia procesu podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo w Chinach prezentowane są dalsze oznaki spowolnienia gospodarki. Z jednej strony jest to gorszy bilans handlowy, a z drugiej spadek cen producentów, który w tym przypadku może oznaczać spowolnienie popytu krajowego oraz zagranicznego.

Ogólnie wśród gospodarek światowych widać obecnie trend przyśpieszenia wzrostu cen i jednoczesnego spowolnienia gospodarczego. Nie jest to dobry miks danych makroekonomicznych, który nie wróży dobrze głównym indeksom. Niemniej są to na razie znaki ostrzegawcze, a nie faktyczne załamanie gospodarcze. W przypadku Wall Street warto wspomnieć o dwóch kwestiach. Z jednej strony powinniśmy się szykować na Black Friday, a następnie efekt Św. Mikołaja, natomiast z drugiej strony w grudniu mija rocznica drugiej podwyżki stóp procentowych w cyklu, co teoretycznie mogłoby przynieść spadki na giełdzie, podobnie jak było to dokładnie rok temu.

Tymczasem na polskim rynku również mieliśmy do czynienia ze słabszymi nastrojami. Wynikały one nie tylko z czynników zewnętrznych, ale również wewnętrznych. Spółki z indeksu WIG20 słabo reagowały na wyniki finansowe (Eurocash), czy informacje o niekoniecznie pożądanych przejęciach (Alior Bank). Z drugiej strony mieliśmy jednak wzrosty na niektórych spółkach. Dzisiaj zyskiwał sektor paliwowy oraz prawie cały sektor energetyczny.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

mWIG40 opiera się spadkom na GPW. Rynek wyczekuje wyników SAP

mWIG40 opiera się spadkom na GPW. Rynek wyczekuje wyników SAP

2024-10-21 Komentarz giełdowy XTB
Rynki wchodzą w nowy tydzień z dużą rezerwą, wyczekując szeregu publikacji wyników finansowych spółek na Starym, jak i Nowym Kontynencie. Kalendarz w USA jest wyjątkowo gęsty, a kluczowi pozostają przedstawiciele Magnificent Seven - już w środę poznamy wyniki Tesli, której akcje wciąż pozostają w stagnacji spowodowanej mieszanym odbiorem ostatnio zapowiedzianych produktów.
GPW nadrabia wczorajszą wyprzedaż

GPW nadrabia wczorajszą wyprzedaż

2024-10-18 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street spędza piątkową sesję dość niepewnie, będąc niejako przytłumione rosnącą siłą dolara. S&P 500 i Nasdaq podtrzymują wzrosty (kolejno +0.3% oraz +0.66%), słabną natomiast Dow Jones oraz Russell 2000 (kolejno -0.2% oraz -0.13%). Rynek akcji w Stanach płynie dzisiaj na fali euforii wokół chińskich spółek. Wzrosty notuje przede wszystkim Alibaba (BABA.US: +2.2%), Baidu (BIDU.US: +3.3%), JD.com (JD.US: +3.3%) oraz NetEase (NTES.US: +4.4%).
Ostra reakcja na rynku producentów półprzewodników

Ostra reakcja na rynku producentów półprzewodników

2024-10-15 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskim rynku dominuje dziś czerwień. Przecenom przewodzi dziś francuski indeks CAC40, który traci prawie 1%. Spadki notuje także szwajcarski SMI (-0,3%), brytyjski FTSE 100 (-0,4%) i włoski IT40 (-0,4%). Jedynie niemiecki DAX utrzymuje się blisko ceny zamknięcia z wczorajszej sesji. Pozytywnego sentymentu nie przyniosło także otwarcie amerykańskiego rynku, gdzie ponad -1% spadek odnotowuje indeks Nasdaq 100.
Globalny entuzjazm omija GPW. Wall Street na fali półprzewodników.

Globalny entuzjazm omija GPW. Wall Street na fali półprzewodników.

2024-10-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street rozpoczyna tydzień w byczym nastroju. Obawy o wahające się nastroje inwestorów w związku z nikłą dynamiką gospodarczą w Chinach (niższe od oczekiwań CPI, PPI oraz bilans handlowy) zostały szybko wymazane przez entuzjazm na spółkach półprzewodnikowych (NVIDIA +2.3%, ASML: +3.25% , ARM: +5.6%, AMAT: +3.8%) i echo piątkowych wyników głównych amerykańskich banków.
Mocne przeceny na chińskim rynku

Mocne przeceny na chińskim rynku

2024-10-08 Komentarz giełdowy XTB
Po trwającym prawie miesiąc rajdzie na chińskim rynku akcji, który spowodował wzrost indesku Hang Seng o ponad 35%, dziś przyszła kolej na realizację zysków. Notowania indeksu tąpnęły o ponad 10%, co stanowi najgorszą sesję na chińskiej giełdzie od 2008 r. U podstaw tak mocnych przecen stoją z jednej strony zbudowane na ostatnich wzrostach mocne oczekiwania, jak i brak wyraźnego sygnału o polepszeniu się prognoz dla chińskiej gospodarki.
Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

2024-10-01 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu, Wall Street spędza sesję na czerwono. Za gorszym sentymentem inwestorów stoją głównie słabsze dane ISM oraz niepokój związany z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie. Amerykańskie indeksy został pociągnięte w dół głownie za sprawą oświadczenia rzecznika Białego Domu, sugerującego, iż Iran przygotowuje odpowiedź na ostatnie działania militarne Izraela. Najwięcej traci Nasdaq (-2%), zaraz po nim lider wzrostów z ostatnich dni, Russell 2000 (-1.9%), następnie S&P500 (-1.15%), a na końcu Dow Jones (-0.6%).
Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

2024-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Po rozgrzanym końcu zeszłego tygodnia, światowe rynki spędzają poniedziałek pod znakiem korekty. Na Wall Street wciąż dominują mieszane nastroje: największe zyski notuje Nasdaq (+0.13%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (+0.05%). Na czerwono natomiast Dow Jones (-0.22%) oraz S&P500 (-0.04%). Ambiwalentny pozostaje również dolar, który zyskuje względem jena, ale deprecjonuje względem euro, po tym jak prezeska EBC Christine Lagarde wypowiedziała się o kondycji gospodarki UE bez zdecydowanego pesymizmu.
Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

2024-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Rynek europejski zanotował dziś mocne odbicie, po wczorajszej mieszanej sesji. CAC40 wzrósł dziś o 2%, niemiecki DAX zyskał 1,3%, szwajcarski SMI wzrósł 0,2%, a brytyjski FTSE 100 pozostał w okolicy wczorajszej ceny zamknięcia. Mocne wahania widzieliśmy dziś na polskim parkiecie, gdzie medialne doniesienia w szczytowym momencie zepchnęły notowania Cyfrowego Polsatu na poziom o -10% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Test dla polskiego gamedevu

Test dla polskiego gamedevu

2024-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła korektę po wczorajszym dynamicznym wzroście indeksów po decyzji Fedu. Spadki na rynku europejskim i amerykańskim stanowią w głównej mierze realizację zysków, a przy materializującym się scenariuszu miękkiego lądowania gospodarki USA raczej stanowią tymczasową korektę przed dalszymi wzrostami. Warto jednak ze szczególną uwagą obserwować dane, na co może wskazać dzisiejsze wystąpienie członka Fedu Wallera, który z jednej strony przedstawił gołębi scenariusz dla dalszych decyzji w sprawie stóp procentowych, natomiast z drugiej podkreślił potencjalne ryzyko ochłodzenia się gospodarki.
Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.