Kłopoty na rynku kredytów hipotecznych w USA

Kłopoty na rynku kredytów hipotecznych w USA
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2007-08-01 (10:14)

Przebieg dnia wczorajszego, a zwłaszcza dzisiejszej azjatyckiej części sesji potwierdza sporą nerwowość rynku w ostatnich dniach, a także fakt, że inwestorzy w dalszym ciągu pozostają pod silnym wpływem obaw o możliwe perturbacje na rynkach finansowych wywołane kłopotami na rynku kredytów hipotecznych w USA.

Otóż po uspokojeniu się sytuacji na początku tygodnia, dziś w nocy powróciła na rynek awersja do ryzyka, co najlepiej obrazują umacniający się jen, drożejące amerykańskie obligacje skarbowe oraz spadki na azjatyckich giełdach.

Wciąż żywe obawy o możliwe negatywne skutki, jakie może wywołać rynek kredytów hipotecznych w USA w innych sektorach gospodarki są powodem przepływów kapitału między poszczególnymi rynkami. W sensie geograficznym obserwujemy „zwijanie carry trade” i powrót kapitału finansującego te pozycje do krajów o niskich stopach procentowych, przede wszystkim do Japonii. W rezultacie dziś w nocy nastąpiła kolejna fala aprecjacji japońskiej waluty, która doprowadziła do spadku kursu pary USDJPY poniżej poziomu 118, gdzie przebiega linia trendu wzrostowego, w ramach której dolar/jen poruszał się od połowy maja. Przełamanie tej linii jest sygnałem sugerującym możliwe dalsze umocnienie się japońskiej waluty, jednak do tego niezbędne jest utrzymanie się tego kursu poniżej tej bariery w nadchodzących dniach. USDJPY obierze teraz zapewne kierunek na poziom 116, jednak najpierw zobaczymy zapewne ruch powrotny w stronę przełamanej linii trendu. Również EURJPY spadł w ciągu nocy, przy czym sytuacja tej pary wygląda nieco inaczej, gdyż dzisiejsze spadki zatrzymały się 160,50, a więc powyżej wsparcia w postaci 200-sesyjnej średniej kroczącej na wykresie dniowym i w okolicy dołka ustanowionego w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Obok restrukturyzacji portfeli w sensie geograficznym obserwujemy także zwiększony popyt na bezpieczne aktywa oraz odwrót od ryzyka. Dowodem na to są rosnące ceny amerykańskich obligacji oraz umacniający się dolar, co sugeruje powrót kapitału portfelowego do USA (rentowność amerykańskich 10-latek spadła do poziomu 4,7% a eurodolar powrócił w okolice 1,3650), ale równie ważne są dalsze spadki indeksów giełd światowych. W obecnej sytuacji rynkowej, a więc w warunkach sporej niepewności jeśli chodzi o kontynuację hossy na światowych giełdach, czemu towarzyszy wzmożone ryzyko związane z obawami o rynek nieruchomości oraz kredytów hipotecznych w USA amerykańskie obligacje wydają się świetnym rozwiązaniem na przeczekanie do czasu wyjaśnienia się sytuacji. Niewątpliwą ich zaletą jest bardzo prawdopodobna perspektywa braku podwyżek stóp procentowych w USA do końca roku, dzięki czemu maleje ryzyko spadku ceny obligacji w wyniku zacieśniania polityki monetarnej, co jest niezwykle ważne przy inwestycjach krótko- i średnioterminowych.

Jeśli chodzi o sytuację techniczną na rynku eurodolara, to wydaje się ona sprzyjać niedźwiedziom. Wczorajszy nieudany atak na przełamaną wcześniej linię szyi ukształtowanej na wykresie 4-godzinnym formacji głowy z ramionami jest sygnałem potwierdzającym znaczenie tej formacji, gdyż zwyżka ta miała charakter ruchu powrotnego. Wydaje się więc, że eurodolar w najbliższym czasie może testować poziom 1,36, po przełamaniu którego zaatakuje zapewne okolice 1,3550-1,3565, gdzie znajduje się zasięg ruchu wynikający z formacji RGR oraz dołek 4 podfali w ramach wzrostowej fali 1,3260-1,3850. Przekreśleniem takiego scenariusza byłoby przełamanie linii szyi, która obecnie przebiega w okolicy 1,3735.

Umocnieniu dolara, paradoksalnie, będą w dniu dzisiejszym sprzyjać słabe dane z rynku kredytów hipotecznych, które poznamy o godzinie 13:00. Jeżeli indeks rynku kredytów hipotecznych spadnie dziś poniżej 609, a dodatkowo poznamy informacje o większej liczbie osób mających problemy z obsługą swojego zadłużenia to możemy być świadkami kolejnej eksplozji obaw i awersji do ryzyka. Bez większego wpływu na rynek pozostaną zapewne informacje ze Strefy Euro (PMI w przemyśle) oraz pozostałe dane z USA (ISM w przemyśle oraz zatrudnienie krajowe ADP).

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...