Słabnący dolar i słabnący złoty

Słabnący dolar i słabnący złoty
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2008-12-16 (10:01)

Słabnący dolar i słabnący złoty – w ten sposób w skrócie można podsumować wczorajszy dzień. Najważniejsze wydarzenia miały jednak miejsce poza rynkiem walutowym – prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę o emeryturach pomostowych, która poważnie ograniczała przywileje emerytalne pewnych grup zawodowych.

W obecnej sytuacji bez „pomostówek” zostaną wszyscy, ponieważ obecnie obowiązująca ustawa wygasa wraz z końcem roku. Leszek Balcerowicz w wywiadzie telewizyjnym nazwał weto „niemoralnym”, oceniając, że za pieniądze, które państwo musiałoby wydać na emerytury pomostowe w obecnym kształcie do 2040 roku można by zbudować 1000 km autostrad. Wczorajsze publikacje danych z Polski – o dynamice płac (7,4% r/r wobec prognozowanego wzrostu o 8,6%) oraz inflacji CPI (3,7% r/r przy prognozach rzędu 3,8% r/r) – spowodowały wzrost obaw o kondycję polskiej gospodarki. Po ogłoszeniu odczytów w mediach pojawiły się wypowiedzi członków RPP (tylko prezes Skrzypek mówił nawet o konieczności szybkich cięć zanim dane ujrzały światło dzienne). Andrzej Wojtyna stwierdził, że tematem najbliższego posiedzenia Rady (odbędzie się ono w dniach 22-23 grudnia) będzie wielkość obniżki stóp procentowych – 25 albo 50 bp. Według niego konieczne jest podejmowanie ostrożnych kroków, ponieważ obniżka o 50 bp mogłaby przekazać inwestorom informację, że Rada ma złe dane dotyczące gospodarki, o których nikt inny nie wie. Taki rozwój sytuacji z pewnością osłabiłby złotego. Halina Wasilewska-Trenkner również opowiada się za ostrożnymi obniżkami stóp. O poparciu większej obniżki otwarcie mówi Mirosław Pietrewicz, a Andrzej Sławiński nie wyklucza takiej opcji. Wygląda na to, że na najbliższym posiedzeniu można się spodziewać obniżki stóp do 5,25%, o 50 bp.

Wśród dzisiejszych publikacji danych makroekonomicznych uwagę przyciągnie przede wszystkim publikacja danych o CPI w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, że indeks cen konsumentów spadnie o 1,2% w ujęciu miesięcznym (oznaczać to będzie wzrost o 1,5% w ujęciu rocznym). Interesująco zapowiada się również publikacja CPI w Wielkiej Brytanii, gdzie analitycy również spodziewają się gwałtownego wyhamowania inflacji, z 4,5% r/r do 3,9% r/r. Na rynku może jednak dziać się niewiele, ponieważ inwestorzy oczekiwać będą decyzji FOMC, która zostanie ogłoszona o 20:15. Oczekujemy, że komitet obniży stopę funduszy federalnych z 1% do 0,5%, oraz że decyzja ta nie będzie miała silnego wpływu ani na rynek walutowy ani na gospodarkę Stanów (przede wszystkim na dostępność kredytu). Najbardziej oczekuje się wskazówek w jakim kierunku podąży polityka pieniężna po sprowadzeniu stopy procentowej tak nisko. Jakich narzędzi używać będzie Fed, aby zwiększyć zaufanie na rynku kredytowym oraz zwiększyć dostępność kredytu dla konsumentów oraz przedsiębiorstw? Czy będzie to próba ustalania długoterminowych stóp procentowych, czy raczej gwarancje dla poszczególnych typów pożyczek na rynku międzybankowym?

Istotnym wydarzeniem z naszego regionu jest decyzja Rosji o dewaluacji Rubla. Rosja utrzymuje kurs rubla wobec koszyka złożonego z euro oraz dolara w korytarzu, który został w ciągu ostatniego tygodnia dwukrotnie poszerzony. Progności mówią o tym, że konieczna może być dewaluacja rosyjskiej waluty o dalsze 20-25%. W tygodniu między 28 listopada a 5 grudnia rosyjskie rezerwy walutowe skurczyły się o 17 mld USD, wydanych głównie na obronę kursu.

W takim otoczeniu istotna pozostaje presja na osłabienie złotego. Nie będzie niespodzianką, jeśli w dniu dzisiejszym atak na 4,00 EURPLN powiedzie się. Wydarzeniom tym towarzyszyć może dalszy spadek wartości dolara wobec euro do 1,38 EURUSD, co oznaczałoby, że USDPLN mógłby ruszyć na północ bardzo nieznacznie.

Źródło: Piotr Orłowski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

PPI już o godz. 14:30

PPI już o godz. 14:30

10:30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy ranek na rynku FX upływa dość spokojnie. Wczoraj indeksy na Wall Street zakończyły handel lekkimi zniżkami, co pokazuje, że zmienność wzrośnie dopiero po publikacji danych o inflacji PPI i CPI z USA - kluczowa będzie ta druga, którą poznamy o godz. 14:30. Niemniej dzisiejszy odczyt danych producenckich PPI, nie będzie bez znaczenia. Oczekuje się, że w kwietniu PPI lekko wzrosła do 2,2 proc. r/r z 2,1 proc. r/r, a bazowa pozostała na poziomie 2,4 proc. r/r. Rynki zareagują optymistycznie w sytuacji nieco niższego odczytu - giełdy pójdą w górę, a dolar się osłabi. Niemniej kluczowa będzie dopiero reakcja na jutrzejsze dane.
W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

10:29 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza oraz jutrzejsza sesja na rynkach finansowych skupiona będzie na odczytach inflacyjnych z USA. Dzisiaj inwestorom zostaną zaprezentowane dane o wzroście cen dóbr i usług w sektorze produkcyjnym, a jutro będą to główne dane CPI. Ich wydźwięk może mieć kluczowe znaczenie dla kreacji sentymentu FED względem stóp procentowych, dlatego możemy spodziewać się, że najbliższe dwie sesją będą na rynkach wywoływały spore skoki zmienności.
Wyczekiwanie na raport inflacyjny z USA

Wyczekiwanie na raport inflacyjny z USA

10:28 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street obserwowaliśmy konsolidację notowań głównych indeksów giełdowych. Byliśmy świadkami również niewielkich zmian rentowności amerykańskich obligacji. Kurs EUR/USD urósł powyżej 1,08 a złoto wykonało korektę z poziomu 2375 do 2335 USD. Inwestorzy czekają na środowy raport inflacyjny z USA, który może wzmocnić narrację o wyższych stopach procentowych przez dłuższy czas tego roku.
czy geopolityka zaszkodzi złotemu?

czy geopolityka zaszkodzi złotemu?

2024-05-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Polska waluta ma ostatnio znakomitą passę. Po ubiegłotygodniowej decyzji RPP kurs EURPLN ponownie znalazł się poniżej bariery 4,30. Czy tę korzystną sytuację mogą zmącić wydarzenia geopolityczne? Zacznijmy od naszego podwórka, na którym Rada nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Sama ta decyzja nie była w ogóle zaskoczeniem, rynek koncentrował się na wypowiedziach prezesa, aby wyrobić sobie opinię co do szansy na obniżkę stóp w tym roku.
Dane “drugiego kalibru”

Dane “drugiego kalibru”

2024-05-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dane “drugiego kalibru” jakimi są wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA grały wczoraj „pierwsze skrzypce”. To trochę efekt tego, że kalendarz makro jest w tym tygodniu dość ubogi. Silna reakcja osłabienia dolara amerykańskiego, wzrosty indeksów giełdowych oraz spadki rentowności amerykańskiego długu były pokłosiem dość dużej niespodzianki jaką otrzymaliśmy.
Dolar będzie dalej słabł?

Dolar będzie dalej słabł?

2024-05-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł nieznaczne osłabienie dolara po tym, jak rynek dostał słabe dane nt. cotygodniowego bezrobocia, które mogą podbijać oczekiwania, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED. Ruch ten nie był jednak kontynuowany wieczorem, a piątkowy ranek nie przynosi konkretnego kierunku. Zmiany są kosmetyczne - pośród G-10 najlepiej wypada korona norweska, a najsłabsze są dolar nowozelandzki i japoński jen.
Złoty umacnia się po decyzji RPP

Złoty umacnia się po decyzji RPP

2024-05-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Oświadczenie banku po decyzji również nie zaskoczyło i nie dało żadnych sygnałów wskazujących na to, że może dojść do zmiany myślenia ze strony polskich bankierów centralnych. Skoro decyzja była oczekiwania, to skąd umocnienie złotego? Najprawdopodobniej ze zwiększającej się dywergencji pomiędzy bankami centralnymi.
Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

2024-05-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Środowa sesja na Wall Street przyniosła mieszane wyniki indeksów giełdowych. Podczas gdy Dow Jones zyskał 0,4 proc. Nasdaq Composite stracił 0,2 proc. SP500 zamknął się w okolicy poziomu otwarcia. Rentowności amerykańskich obligacji urosły na długim końcu krzywej dochodowości a dolar był umiarkowanie mocniejszy. Inwestorzy czekają na kolejną porcję danych o inflacji w USA (przyszła środa).
Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

2024-05-09 Komentarz walutowy XTB
Przed nami dwie ważne decyzje ze strony banków centralnych. W przypadku Rady Polityki Pieniężnej nie powinno być zaskoczenia i ewentualna dyskusja na temat obniżek stóp procentowych może rozpocząć się po okresie wakacyjnym, kiedy znany już będzie wpływ częściowych podwyżek cen energii. Z kolei w przypadku Banku Anglii może pojawić się więcej głosów za obniżką, co sugerowałoby, że również w przypadku Wielkiej Brytanii możliwe są obniżki jeszcze w czerwcu.
Bank Anglii w centrum uwagi

Bank Anglii w centrum uwagi

2024-05-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek rano dolar jeszcze nieco zyskiwał na szerokim rynku, ale był to ruch czysto kosmetyczny. Widać, że do kontynuacji umocnienia amerykańskiej waluty potrzeba będzie nowych argumentów, a te mogą pojawić się (lub wcale nie) dopiero przy okazji publikacji danych CPI z USA w najbliższą środę, 15 maja. Wczoraj mieliśmy niewielką korektę indeksów na Wall Street, ale biorąc pod uwagę skalę ruchu w górę z pierwszych dni maja, jest ona raczej dowodem na to, że rynek jest silny, a apetyt na ryzyko może dalej rozdawać karty (i być może inflacja CPI z USA w przyszłym tygodniu mu w tym aż tak nie przeszkodzi).