Kolejna niezła noc na azjatyckich giełdach

Kolejna niezła noc na azjatyckich giełdach
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2008-12-10 (09:46)

Kolejna niezła noc na azjatyckich giełdach, której towarzyszy nieznaczne osłabienie jena, nie przynosi poprawy nastroju dla złotego. Nasza waluta traci przede wszystkim do euro (które umocniło się wobec dolara do poziomu 1,29), ale także do walut krajów ościennych.

Być może złotemu trzeba impulsu w postaci publikacji danych makroekonomicznych – taka możliwość nadejdzie jednak dopiero w piątek, kiedy podane zostaną odczyty inflacji CPI oraz dynamiki podaży pieniądza M3. Najbardziej istotną wiadomością z naszego kraju jest pogłoska o rozmowach prowadzonych przez PKO BP z AIG w sprawie przejęcia polskiej części ubezpieczeniowego kolosa. Według doniesień agencyjnych PKO zainteresowane jest zarówno przejęciem AIG Bank Polska oraz AIG Credit.

W podobnej sytuacji jak złoty jest funt szterling, tracący w ostatnich dniach bardzo mocno wobec euro. Dotychczasowe publikacje danych wskazują, że sytuacja gospodarki brytyjskiej jest dużo bardziej poważna niż polskiej. Minister finansów Wielkiej Brytanii być może zaproponuje wprowadzenie gwarancji rządowych dla niektórych kredytów udzielanych gospodarstwom domowym oraz przedsiębiorstwom. Podjęcie takich kroków byłoby spowodowane faktem, że obniżki stóp procentowych dokonane przez Bank Anglii nie dotarły do kredytobiorców, a także tym, że wraz z pogorszeniem sytuacji gospodarczej utrudniony został dostęp do kredytu. Dotychczasowe kroki rządu Wielkiej Brytanii, które miały na celu zwiększenie akcji kredytowej, zawiodły (przypomnijmy, rząd przejął udziały w bankach HBOS, Lloyds TBS oraz Royal Bank of Scotland).

W Stanach Zjednoczonych General Motors oraz Chrysler czekają na decyzję Kongresu w sprawie udzielenia im krótkoterminowej pomocy w wysokości 15 mld USD. Ewentualne spełnienie ich nadziei będzie zasługą demokratów, którzy przygotowali specjalną ustawę. Przewiduje ona, że jeśli firmy nie przedstawią odpowiednich planów restrukturyzacyjnych przed 31 marca 2009, zostaną zmuszone do ogłoszenia bankructwa. Jednocześnie głos w sprawie zajął szef Fed, Ben Bernanke, który zadeklarował, że to nie Fed, a rząd powinien pożyczać pieniądze firmom motoryzacyjnym. Jednocześnie Bernanke zauważył, że ewentualne bankructwa Wielkiej Trójki pociągnęłyby za sobą dodatkowe straty: z powodu niedotrzymania płatności na obligacjach o wartości nominalnej 70 mld USD (ich cena wynosi obecnie 20-40% wartości nominalnej) oraz 30 mld USD pożyczek bankowych, które nie zostałyby spłacone.

Wśród publikacji danych makroekonomicznych największe zainteresowanie powinny budzić informacje z Czech (o 9:00) o dynamice PKB (przewidywania mówią o wzroście o 4,7% r/r) oraz oczekiwane o 20:00 dane z USA o deficycie budżetowym (-175 mld USD).

Źródło: Piotr Orłowski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

08:21 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.