Ceny akcji rosną, rynek oczekuje obniżki stóp

Ceny akcji rosną, rynek oczekuje obniżki stóp
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-09-05 (11:04)

Po dłuższej przerwie spowodowanej świętem pracy giełda w USA kontynuowała wzrosty, które rozpoczęły się w zeszłym tygodniu, po opublikowaniu założeń planu pomocy rządu federalnego dla osób mających problemy z obsługą kredytów hipotecznych. Związku z tym także na rynkach walutowych widać było uspokojenie nastrojów. Na uwagę zasługuje także ogólny wzrost wartości surowców, złota, ropy, pszenicy, choć w przypadku każdego rynku przyczyny wzrostów były inne.

Wczorajsze wzrosty cen akcji były także spowodowane tym, że w opinii inwestorów opublikowane dane makro (indeks ISM i wydatki konstrukcyjne) przemawiają za obniżką stóp procentowych, którą rynek wycenia od 17 sierpnia, momentu w którym FED zareagował obniżką stopy redyskontowej na zawirowania rynkowe. Wczoraj najchętniej kupowane były spółki technologiczne, z których wiele było silnie przecenionych do atrakcyjnych poziomów. Uważamy, że obecne oczekiwania inwestorów na obniżkę stóp są błędne. Nie ma na razie konieczności obniżki stóp, gdyż sytuacja gospodarcza nie jest w naszej opinii wystarczająco zła. Rynek akcji się uspokoił i nie jest potrzebny kolejny gest mający pobudzić zaufanie inwestorów. Poza tym taka obniżka jest już raczej zdyskontowana, nie jest także przesądzone czy brak obniżki nie mógłby być odczytany jako sygnał świadczący o tym, że FED uważa, że sytuacja jest opanowana i nie ma już poważnych zagrożeń. Bez względu na to, czy nasza analiza jest słuszna w najbliższym czasie rynek akcji będzie oscylował w rytm zmieniających się oczekiwań na obniżki. Przed nami decyzja ECB, która będzie pierwszą okazją by przekonać się jak banki centralne będą dalej postępować.

EURPLN

Rynek złotego pozostaje głównie pod wpływem rynków zagranicznych. Sytuacja polityczna, sprawy budżetowe raczej nie są w centrum zainteresowania inwestorów. Decydujący jest lepszy sentyment na rynkach akcji, słabszy dolar i jen oraz poprawa nastrojów na rynkach wschodzących. Nadal jesteśmy nastawieni raczej neutralnie do złotego gdyż uważamy, że rynki akcji będą w najbliższym czasie dość zmienne. Uważamy jednak także, że w dłuższym terminie złoty ponownie umocni się poniżej 3.80, a zatem wszelkie osłabienia złotego w okolice granic zakresu wahań wykorzystywalibyśmy do zakupów naszej waluty. Aktualnie kurs znajduje się blisko dolnej granicy, więc w naszej opinii ze sprzedażą należałoby poczekać na osłabienie złotego do przynajmniej 3.8250.

EURUSD

EURUSD z jednej strony jest kupowany gdy pojawiają się słabsze dane makroekonomiczne z USA, a giełdy odrabiają straty, z drugiej jednak strony euro cierpi z powodu ograniczenia oczekiwań na podwyżki stóp procentowych. Wysłanie inwestorom sygnału, że ECB wstrzyma się z podwyżką uważamy, za zbyt pochopne, sprawiające wrażenie, że ECB reaguje na wydarzeniach na rynkach finansowych porzucając kampanię podwyżek stóp, mającą na celu ograniczyć nadal silnie rosnącą podaż pieniądza i związaną z tym presję inflacyjną. Uważamy, że w krótkim terminie EURUSD nadal będzie oscylował poniżej 200-okresowej średniej na wykresie 4h, jeśli ECB podwyższy stopy dojdzie do przełamania górnej granicy wahań (1.3720), jeśli nie a giełda w USA znajdzie się pod presją to EURUSD będzie kontynuował tendencję spadkową.

GBPUSD

Zgodnie z przewidywaniami, słabsze dane z USA na temat indeksu ISM z sektora przemysłowego spowodowały, że dolar znalazł się pod presją. Pomimo dość dobrych danych z gospodarki brytyjskiej publikowanych osttanio i silnych wzrostów na funcie w ciągu kilku ostatnich dnia, to wczoraj GBP pozostawał słabszy. Jesteśmy w przeddzień decyzyji Banku Anglii odnośnie stóp procentowych i wiekszość analityków sądzi, że BoE pozostawi stopy na niezmienionym poziomie a retoryka będzie mniej jastrzębia. Rownież inflacja znajduje się poniżej celu. Obecnie GBPUSD znajduje się blisko dolnej linii kanału spadkowego. Słabsze dane dla dolara powinny pomóc funtowi, jednak jak na razie sytuacja techniczna wskazuje na możliwość rozszerzenia się ruchu korekcyjnego po wyłamaniu z kanału w okolice 2,0000, gdzie znajduje się 41,4% zniesienia ostatnichwzrostów oraz nastapiłoby zrównanie sie poprzedniej fali korekcyjnej z obecną w 100%. Istotne wsparcie wynikajace ze średnich na wykresie dziennym to poziom 2,0030, natomiast opór wyznacza rejon 2,0120/30.

USDJPY

Ruchy na parze USDJPY ulegają coraz wiekszemu zawężeniu jako, że jestesmy już blisko momentu, w którym nastapi wybicie się z formacji trójkąta. Dolarjen obronił wsparcie wynikajace z linii poprowadzonej po ostatnich minimach i obecnie celem oslabiania się jena jest górne ramię tego trójkata, wyznaczające poziom oporu na 116,40. Spodziewamy się silniejszego ruchu po wybiciu z tej formacji. W obecniej sytuacji najlepszą strategią wydaje sie byc kupno USDJPY na ruchach korekcyjnych w okolice 115,50 oraz sprzeadż USDJPY z krótkim SL na poziomie 116,40. Istotny opór wyznacza poziom 117,00, natomiast najblizsze wsparcie wynikajace ze średnich ruchomych znajduje się na poziomie 115,60.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump odpuszcza z cłami?

Trump odpuszcza z cłami?

2025-04-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jakoś trudno wierzyć w dobrą wolę prezydenta USA. Bardziej niż pewne jest to, że Donald Trump ugiął się pod presją własnego środowiska i bogatych donatorów Partii Republikańskiej. Przyjęte rozwiązanie jest połowiczne, ale rynki wyraźnie się z tego ucieszyły, co było widać wczoraj wieczorem. Ale pokazało ono jeszcze jedno - za nic nie można ufać Trumpowi, ani temu co mówią jego ludzie.
Historyczne odbicie na rynkach

Historyczne odbicie na rynkach

2025-04-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami historyczna sesja na Wall Street, a przed nami być może taka sama w Europie. Rynki wystrzeliły w górę na koniec wczorajszej sesji po tym jak Donald Trump zawiesił większość ceł zwrotnych na czas negocjacji (90 dni). Decyzja ta wywołał skrajną falę euforii, która wypchnęła indeksy Nasdaq oraz S&P500 o odpowiednio 12,15% oraz 9,5% wyżej.
Rajd ulgi, tylko na jak długo?

Rajd ulgi, tylko na jak długo?

2025-04-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kontrakty terminowe na indeks Eurostoxx 50 rosną w poniedziałek rano o około 8 proc. a na Dax o ponad 7 proc. Rynki europejskie szykują się do podążenia za dynamicznymi wzrostami, które miały miejsce w Azji i Stanach Zjednoczonych. Impulsem dla tej fali optymizmu była zapowiedź prezydenta Donalda Trumpa o 90-dniowym wstrzymaniu podwyższonych ceł.
Inwestorzy wyprzedają amerykańskie obligacje...

Inwestorzy wyprzedają amerykańskie obligacje...

2025-04-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cła na Chiny po wczorajszej decyzji Donalda Trumpa wynoszą już 104 proc. Obie strony przyjęły strategię "chicken-game" na której jednak nikt nie wygrywa. Widać erozję zaufania do amerykańskich aktywów, a inwestorzy zaczynają traktować politykę Białego Domu jako "szaleństwo", które być może należy zatrzymać. Dowód na to, to spadki dolara wraz z powrotem do przeceny na Wall Street, ale przede wszystkim uwagę zwraca silny ruch w górę na rentownościach amerykańskich obligacji.
Amerykanie dokręcają śrubę w sprawie chińskich ceł

Amerykanie dokręcają śrubę w sprawie chińskich ceł

2025-04-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki reagują kolejną falą wyprzedaży na wprowadzenie szeroko zakrojonych ceł w wysokości 104% na import z Chin, które zaczęły oficjalnie obowiązywać od dzisiaj. W reakcji obserwujemy kolejny skok zmienności na rynku akcji oraz walut. Rzecznik prasowy Białego Domu Levitt przekazała, że USA nałożyły dodatkowe 50% ceł na Chiny, podwyższając łączne taryfy do rekordowych 104%.
Nowe cła wywołują globalne tąpnięcie

Nowe cła wywołują globalne tąpnięcie

2025-04-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił rekordowe, najwyższe od stu lat cła handlowe, co wywołało gwałtowne reakcje na światowych rynkach finansowych i nasiliło obawy przed dalszą eskalacją konfliktów gospodarczych. Najbardziej dotknięte nowymi taryfami zostały Chiny, na które nałożono łączne cła w wysokości aż 104%, a także Wietnam (46%) i Unia Europejska (20%). Trump uzasadnił te działania koniecznością „rekonstrukcji globalnego handlu” i ochroną interesów gospodarczych USA, zapowiadając kolejne kroki, w tym cła na leki, drewno i półprzewodniki.
Rynki chcą widzieć szansę...

Rynki chcą widzieć szansę...

2025-04-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Mowa o negocjacjach w kwestii obniżenia stawek celnych o których wspomniał Biały Dom, dając do zrozumienia, że jest na nie gotowy. Donald Trump dał jednak wyraźnie do zrozumienia, że nie ma mowy o cofnięciu ceł, czy ich zawieszeniu przed 9 kwietnia, kiedy mają wejść w życie. Rynki chcą jednak widzieć szanse na to, że rozmowy pomiędzy krajami przyniosą jakieś wyraźniejsze pozytywy.
Podział gospodarki światowej

Podział gospodarki światowej

2025-04-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
We wtorek rynki finansowe na całym świecie odnotowały lekkie odbicie, co inwestorzy potraktowali jako okazję do zakupów po wcześniejszych silnych spadkach. W Europie indeks Stoxx 600 zyskał 0.8%, a kontrakty terminowe na amerykański S&P 500 wzrosły o 1.4%. Rynki azjatyckie, reprezentowane przez indeks MSCI Asia Pacific, poszły w górę o 2.4%, wspierane przez działania banków centralnych i funduszy państwowych. Mimo tych optymistycznych sygnałów, nastroje pozostają napięte, a zmienność utrzymuje się na wysokim poziomie ze względu na obawy przed dalszą eskalacją wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Złudne nadzieje na rynkach – czy Trump odpuści Chinom?

Złudne nadzieje na rynkach – czy Trump odpuści Chinom?

2025-04-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Drakońskie cła Trumpa za nami, a globalne rynki żyją obecnie taryfami celnymi, zadając sobie pytanie 'co z nich wyniknie?'. Wobec nieprzewidywalnej polityki Trumpa i toczących się jednocześnie negocjacji, z których każda może wpłynąć na dalszy bieg świata, trudno mówić z całą pewnością o przesądzonej materializacji jakiegokolwiek spośród uważanych za prawdopodobne scenariuszy. Wszystko to sprawia, że choć na giełdach obserwujemy nadzieję, a główne indeksy zyskują - wzrosty pozostają stłumione, a popyt na hedging wysoki, co widzimy w wysokich notowaniach indeksu strachu CBOE VIX.
Trump i cła - sygnały otwartości czy gra polityczna?

Trump i cła - sygnały otwartości czy gra polityczna?

2025-04-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kraje utrzymujące intensywne relacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi mogą w praktyce zweryfikować retorykę Donalda Trumpa dotyczącą „wzajemnych” taryf, proponując całkowite zniesienie ceł na towary i usługi. Taka strategia pozwoliłaby ocenić, czy postulowana przez obecnego prezydenta gotowość do zawierania sprawiedliwych porozumień jest autentyczną propozycją negocjacyjną, czy jedynie elementem politycznego przekazu.