Fed wciąż wspiera sektor finansowy

Fed wciąż wspiera sektor finansowy
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-09-17 (13:48)

Wczoraj w godzinach wieczornych obserwowaliśmy dynamiczne umocnienie polskiej waluty. Kurs EUR/PLN oddał z nawiązką całość wzrostów, które dokonały się na sesji europejskiej. Wartość euro wyrażana w złotym spadła z poziomu 3,4200 na 3,3200.

Kurs USD/PLN odnotował zniżkę o ponad 6 gr. w okolice 2,3400. Tak silna aprecjacja polskiej waluty była rezultatem spotkania pomiędzy przedstawicielami naszego rządu i Narodowego Banku Polskiego. Na spotkaniu tym ustalono, że wspomniane instytucje podejmą ścisłą współpracę w dążeniach zmierzających do przyjęcia wspólnej waluty już w 2011 r. Premier D. Tusk powiedział, iż rok ten, powinien być datą spełnienia kryteriów konwergencji i pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie wstąpienia Polski do strefy euro. Stwierdzenie to, co prawda, bardziej realnym terminem rzeczywistego przyjęcia wspólnej waluty czyni rok 2012, gdyż od zgody KE zwykle musi upłynąć przynajmniej kilka miesięcy, jednak to i tak bliższa od wcześniejszych prognoz data. Premier zapowiedział ponadto, że szczegółowy harmonogram działań rządu i NBP w tej kwestii poznamy w połowie października. Jeśli okaże się on w ocenie inwestorów możliwy do zrealizowania, to jego publikacja może być kolejnym impulsem do umocnienia złotego.

Zbliżająca się perspektywa przyjęcia euro powinna przyczyniać się w najbliższym czasie do dalszej aprecjacji złotego. Jednak przeszkodą w zrealizowaniu się takiego scenariusza jest możliwy ponowny wzrost wartości amerykańskiej waluty na światowych rynkach. Korekta w notowaniach dolara może już wkrótce dobiec końca. Jego aprecjacja prowadzi zwykle do osłabienia walut krajów wschodzących w tym złotego. W takiej sytuacji zbliżający się termin wstąpienia Polski do strefy euro może być zbyt słabym argumentem, by zahamować odpływ inwestorów z rynku polskiej waluty.

Mimo iż rynek spekulował o możliwości podjęcia decyzji o obniżce stóp procentowych w USA podczas wczorajszego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku, wysokość kosztu pieniądza nie została zmieniona. Fed jednak nie omieszkał dokonać kolejnej interwencji- tym razem udzielił pomocy w wysokości 85 mld USD dla AIG- największej pod względem wielkości aktywów firmy ubezpieczeniowej w USA. Inwestorzy odebrali tę informację jako pozytywny sygnał- rynek kapitałowy zareagował wzrostami (USA i Azja). Natomiast reakcja rynku walutowego była ograniczona- w notowaniach pary EUR/USD obserwujemy konsolidację, kurs ten porusza się w kanale 1,4090-1,4240.

Z amerykańskiego sektora finansowego napłynęły informacje, które przez rynek zostały zinterpretowane jako korzystne. Pierwszą z nich jest wspomniana już wcześniej pomoc dla amerykańskiego ubezpieczyciela AIG. Przypomnijmy, iż w poniedziałek obniżono ratingi dla tego podmiotu, przez co zwiększyły się obawy inwestorów o to czy przetrwa on zawirowania, które od ponad roku mają miejsce w sektorze finansowym. Po podaniu wspomnianej informacji uczestnicy rynku chociaż na chwilę mogli odetchnąć z ulgą. Do poprawy atmosfery przyczyniły się równiez doniesienia o przejęciu części Lehman Brothers przez trzeci pod względem wielkości bank w Wielkiej Brytanii- Barclays.
Na wieści te kurs EUR/USD jednak nie zareagował spadkami. O godzinie 9.00 kurs tej pary walutowej przekraczał 1,4200. Zdecydowanie większą reakcję obserwowaliśmy w notowaniach pary USD/JPY. Ze względu na poprawę atmosfery na światowych rynkach inwestorzy powrócili do transakcji typu carry trade, wskutek czego jen stracił na wartości względem dolara. Kurs USD/JPY z rana kształtował się w pobliżu 106,00.

Dzisiaj na rynek nie napłynie zbyt dużo istotnych danych makroekonomicznych. Warto jednak zwrócić uwagę na bilans handlowy ze strefy euro (godzina 11.00) oraz na publikowane o 14.30 dane z amerykańskiego rynku nieruchomości- pozwolenia na budowy domów oraz rozpoczęte budowy domów. Ostatnią pozycją wśród dzisiejszych wskaźników gospodarczych, jest publikowana o 16.35 tygodniowa zmiana zapasów paliw w USA. W dużym stopniu jednak inwestorzy ponownie oczekiwać będą na wieści z amerykańskiego sektora finansowego, wobec czego odczyt wspomnianych danych może zostać zignorowany.

Źródło: Tomasz Regulski, Adam Mizera, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

09:06 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.