Nieznaczny wpływ komunikatu RPP na złotego

Nieznaczny wpływ komunikatu RPP na złotego
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2008-08-27 (17:04)

Widoczne wczoraj, od godzin popołudniowych osłabienie dolara było kontynuowane również i dzisiaj. Kurs EUR/USD odnotował dzienne maksimum na poziomie 1,4770. Osłabienie dolara było podyktowane przede wszystkim realizacją zysków inwestorów po ostatnim umocnieniu amerykańskiej waluty, dzięki któremu kurs EUR/USD odnotował najniższy od sześciu miesięcy poziom.

Na deprecjację dolara wpływ miały te same czynniki, które ostatnio osłabiają amerykańską walutę, czyli wciąż droga ropa naftowa oraz ciągłe obawy o kondycję amerykańskiego sektora finansowego. Impulsem dla wzrostów cen ropy stała się informacja, iż sztorm Gustav nie ominie rejonu Zatoki Meksykańskiej. Wiadomość ta wzbudziła obawy inwestorów o dostawy surowca z tego regionu, skąd notabene pochodzi 20 proc. amerykańskiej produkcji. Cena baryłki ropy Brent z dostawą na październik kształtowała się po południu powyżej poziomu 116 USD. Drugim czynnikiem jest nadal trudna sytuacja sektora finansowego w USA. Do pogorszenia atmosfery przyczynił się wczorajszy raport Federalnej Służby Nadzoru Finansowego (FDIC), według którego liczba amerykańskich banków borykających się z problemami wyniosła na koniec drugiego kwartału 117 (kwartał wcześniej było to 90 banków).

Dolarowi nieco pomogły lepsze od prognoz dane makroekonomiczne z USA. Wartość zamówień dóbr trwałego użytku w lipcu wzrosła o 1,3 proc. (przy prognozie 0,0 proc.), a po wyłączeniu środków transportu zwyżkowała o 0,7 proc. (konsensus zakładał spadek o 0,5 proc.). W reakcji na korzystne dla amerykańskiej waluty informacje, kurs EUR/USD odnotował spadek do 1,4710.

W średnioterminowej prognozie dla dolara warto wspomnieć o kolejnych słabych danych makro ze strefy euro. Przypomnijmy bowiem, iż od pewnego czasu dolar nie traci tak gwałtownie w reakcji na słabe dane z USA, jak euro z powodu niekorzystnego odczytu wskaźników w Europie. Wynika to z tego, iż kryzys w USA został o wiele wcześniej zdyskontowany. Dzisiaj poznaliśmy wartość PKB z Hiszpanii, która wzrosła o 0,1 proc. (najsłabiej od 15 lat). Szalę goryczy przelała dodatkowo najwyższa od 3 lat stopa bezrobocie. Również dzisiaj światło dzienne ujrzał raport Standard & Poor's, potwierdzający tezę, iż wielu krajom europejskim nie uda się uniknąć znaczącego spowolnienia gospodarczego.

Na krajowym rynku zgodnie z oczekiwaniami RPP nie zmieniła wysokości kosztu pieniądza. Wobec spowalniającej gospodarki Polski oraz braku informacji nt. wartości PKB za II kw. i sierpniowej inflacji, decyzja członków Rady wydaje się być zrozumiała. W komunikacie po posiedzeniu Rady nie wyklucza się zacieśnienia polityki pieniężnej, w celu sprowadzenia inflacji do celu NBP. Równocześnie zaznaczono, iż lepsza ocena poziomu inflacji będzie możliwa po publikacji kolejnej porcji danych. Raczej „jastrzębi” komunikat wsparł nieco złotego. Reakcja rynku złotego nie była jednak znaczna, a na notowania złotego wciąż większy wpływ ma kurs EUR/USD.

Źródło: Adam Mizera, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.
Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

Rynek coraz mocniej wierzy w to, że Fed zachowa się agresywniej

2024-09-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałek rozpoczął się od mieszanej sesji na Wall Street, spadkowej na GPW. W Europie stracił również DAX oraz CAC40. Złoty zyskał głównie dzięki słabości dolara. Amerykańska waluta straciła czego główną przyczynę upatruje się w mocnej zmianie oczekiwań dotyczących jutrzejszej decyzji Fed. Pomimo braku istotnych danych makro oraz wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej instytucji, rynek zaczyna mocniej spekulować, że cięcie o 50 punktów bazowych jest realne. Z dnia na dzień ta pewność wzrasta, co moim zdaniem może spowodować jeszcze większą skalę rozczarowania.