Realizacja zysków na dolarze

Realizacja zysków na dolarze
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-08-27 (10:44)

Protokół z sierpniowego posiedzenia FOMC nie zaskoczył rynku. Podkreślono w nim zagrożenia dla wzrostu gospodarczego oraz dużą niepewność dotyczącą przyszłej inflacji. Decyzja o pozostawieniu stóp bez zmian zapadła relacją głosów 10-1.

Podobnie jak poprzednio Richard Fisher zagłosował jako jedyny za podwyżką stóp. Rynek słusznie spodziewa się, że stopy pozostaną na obecnych poziomach do końca roku.

Po publikacji nastąpiła realizacja zysków na dolarze. Zbiegło się to z obroną kluczowych wsparć technicznych. Osłabieniu dolara towarzyszyła zwyżka notowań ropy i złota. Rynki akcji zachowywały się stabilnie, ale nie były w stanie istotnie odbić się po poniedziałkowej wyprzedaży.

Dzisiaj rynek zapozna się z danymi o zamówieniach na dobra trwałego użytku. Są to dane dość zmienne, często odbiegające znacznie od oczekiwań. Rynek spodziewa się raczej słabych danych. Reakcja rynku w przypadku lepszych danych będzie dobrym barometrem sentymentu. W przypadku danych lepszych lub zgodnych z oczekiwaniami bazowym zakładanym przez nas scenariuszem jest przetestowanie / chwilowe przebicie dolnych zakresów z dzisiejszego dnia (1,4670-75), a następnie ponowna realizacja zysków z długich pozycji w dolarze.

Złoty zachowuje się stabilnie przed decyzją RPP w sprawie stóp procentowych. Rynek spodziewa się utrzymania stóp na obecnym poziomie. Kluczowy będzie oczywiście komunikat po decyzji. Silniejsze podkreślenie osłabienia tempa wzrostu gospodarczego będzie sygnałem, że RPP przyjmuje na dłuższy czas strategię "wait and see" - "poczekamy, zobaczymy"

EURPLN

Złoty osłabił się wczoraj zbliżając się do oporów przy 3,34. Rynek jest bardziej wrażliwy na umocnienie dolara niż na osłabienie. Wczorajszemu minimum na EURUSD towarzyszyła zdecydowana wyprzedaż złotego, natomiast gdy dolar się osłabiał kurs EURPLN reagował niemrawo. W krótkim terminie świadczy to o zmianie sentymentu na rynku. Dzisiejszy komunikat po posiedzeniu RPP będzie kluczowy dla złotego. Bardziej gołębi komunikat może zachęcić do dalszej wyprzedaży złotego. Najbliższym oporem jest nadal 3,34, a wsparciem strefa 3,29-3,30.

EURUSD

EURUSD obronił minimum z ubiegłego tygodnia (1,4620). Wczorajsze zachowanie rynku świadczy o realizacji zysków z długich pozycji w dolarze. Rynek ustanowił nowe minimum 50 pipsów poniżej poprzedniego, a następnie wrócił zdecydowanie ponad wsparcie. Stało się tak mimo lepszych danych z USA. Takie zachowanie kursów potwierdza naszą prognozę utrzymania zakresów 1,46 - 1,49 w najbliższym czasie (do końca tygodnia). Dzisiejsze dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku oraz tygodniowej zmianie zapasu paliw mogą stać się impulsem do dalszego osłabienia dolara w kierunku 1,48.

GBPUSD

Wczorajszy dzień przyniósł kontynuację spadków na GBPUSD, który znalazł wsparcie w postaci 161,8% projekcji fali korekcyjnej z poziomu 1,8505 na 1,8792. Kurs odbił się dość istotnie z tych rejonów i obecnie widzielibyśmy kontynuacje tego ruchu w okolice 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, która obecnie przebiega w rejonie 1,8520. Komunikat z ostatniego posiedzenia FOMC został wykorzystany do realizacji zysków z krótkich pozycji w GBPUSD. W czasie sesji europejskiej kurs powinien zachowywać się stabilnie. Większej zmienności możemy spodziewać się po publikacji danych na temat zamówień na dobra trwałego użytku w USA.

USDJPY

Obawy o kondycję sektora finansowego przeważyły nad optymizmem wywołanym lepszymi danymi z USA na temat sprzedaży nowych domów, a także wyższym odczytem indeksu nastroju konsumentów. Amerykańskie indeksy akcji spadały. Z opublikowanych w dniu wczorajszym notatek z ostatniego posiedzenia FOMC wynikało, że gospodarka amerykańska pozostanie w stanie ‘schłodzenia’ przez kilka kolejnych kwartałów, jednak w najbliższych miesiącach powinno ustabilizować się tempo inflacji. Fed przede wszystkim niepokoją niższe wydatki oraz kondycja instytucji finansowych. W takiej sytuacji na wartości nieco zyskał jen. Od kilkunastu dni na parze USDJPY nie widać wyraźnego trendu. Para utrzymuje się w szerszym zakresie wahań., obecnie zbliżając się w okolice dolnego ograniczenia tego kanału na poziomie 108,00. Preferowalibyśmy pozostanie bez pozycji na tej parze, dopóki nie nastąpi wybicie z zakresu.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

09:06 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.