Złoty nadal słabnie

Złoty nadal słabnie
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-09-12 (11:15)

Po kolejnym wzroście głównych indeksów amerykańskiego rynku akcji w poniedziałek (S&P 500 +0,67 proc., DJIA +0,25 proc., Nasdaq 100 +1,19 proc.) dziś na giełdach Azji i Oceanii brak było dominującej tendencji (japoński Nikkei 225 +0,95 proc., australijski All Ordinaries +0,2 proc.).Notowania na rynkach akcji w Europie rozpoczęły się od niewielkich spadków (DAX -0,33 proc., CAC 40 -0,11 proc.).

Na GPW ok. godz. 10:15 WIG-20 zwyżkował o 0,31 proc. Wśród składników sWIG-u 80 o ponad 12 proc. drożały dziś rano akcje spółki Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, która podała swe wyniki za I półrocze br. (zysk netto 227,46 mln zł). Swój historyczny rekord zaliczył dziś kurs akcji Echo Investment, zaś najniżej od ponad roku były notowania akcji spółki Captor Therapeutocs.

Reagując na ostatnie wypowiedzi przedstawiciela banku centralnego Japonii rentowność 10-letnich obligacji rządu tego kraju wzrosła do najwyższego poziomu od stycznia 2014 roku (0,698 proc.). W pobliżu swoich ponad 2-tygodniowych maksimów utrzymywała się rentowność 10-latek rządu USA (4,286 proc.). Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych polskiego rządu spadła wczoraj do najniższego poziomu od ponad 3 tygodni, a dziś rano korygowała ten ruch (5,552 proc.).

Spadał dziś rano kurs EUR/USD (-0,33 proc. ok. godz. 9:50) zbliżają się do swego ubiegłotygodniowego ponad 3-miesiecznego minimum. Amerykański dolar lekko umacniał się również w stosunku do japońskiego jena (USD/JPY +0,18 proc.).

Nadal słabł po ubiegłotygodniowej zaskakująco silnej obniżce stóp RPP (z 6,75 proc. na 6 proc.) polski złoty. Kurs EUR/PLN (+0,98 proc. ok. godz. 9:55) był najwyżej od maja br., kurs USD/PLN (+1,32 proc. najwyżej od kwietnia br.

Kurs Bitcoina w stosunku do amerykańskiego dolara, który wczoraj spadł do najniższego poziomu od 3 miesięcy (ale utrzymał się powyżej kluczowego poziomu wsparcia wyznaczanego w okolicach poziomu 25000 USD przez jego lokalnego maksima z sierpnia ub.r. i lutego br. oraz dołek z czerwca br.), odbijał dziś ok. godz. 10:00 w górę o 2,69 proc.

Ceny kontraktów na ropę naftową utrzymywały się dziś rano w pobliżu swoich osiągniętych w trakcie minionego tygodnia najwyższych od listopada ub.r. poziomów (WTI +0,21 proc., Brent +0,09 proc. ok. godz. 9:40). Cena kontraktów na gaz ziemny na NYMEX-ie nadal próbuje oderwać się od swoich minimów z okresu minionych 3 miesięcy (+0,84 proc. ok. godz. 9:40). Lekko taniały dziś rano metale (złoto -0,27 proc., srebro -0,38 proc., platyna -0,01 proc., pallad -0,24 proc., miedź -0,53 proc.). Cena kontraktów na pszenicę na CBOT atakowała dziś rano swe 2,5-letnie minimum osiągnięte pod koniec maja br. Spadły dziś rano także kontrakty na soję i cukier. Lekko rosły dziś rano ceny kontraktów na bawełnę.

Źródło: Wojciech Białek, Oanda TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

09:16 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.
Ważne słowa Trumpa

Ważne słowa Trumpa

2024-10-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta dalej zyskuje na szerokim rynku, chociaż w ostatnich dniach ruch ten nieco wytracił swoją dynamikę. Nie widać również kontynuacji zmian po stronie "dostosowania" się oczekiwań pod ewentualne scenariusze dla FED - to może się zmienić wraz z publikacją październikowych danych z rynku pracy, jakie poznamy na początku listopada, oraz (gdyby) były jakieś zaskoczenia po stronie cotygodniowych danych o bezrobociu.
Dolar przedłuża wzrostową falę

Dolar przedłuża wzrostową falę

2024-10-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych przynosi kontynuacje byczej passy dolara amerykańskiego, który w stosunku do polskiego złotego jest najdroższy od sierpnia tego roku. Po tym jak Fed obniżył stopy we wrześniu i zapowiedział kolejne szybkie obniżki, mogło wydawać się, że amerykańskiej waluty nie czeka nic dobrego.
Trump, FED i inflacja...

Trump, FED i inflacja...

2024-10-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wbrew oczekiwaniom sobotnia konferencja chińskich oficjeli nie była odpaleniem kolejnej bazooki, tym razem fiskalnej. Przekaz nie był negatywny, ale brakowało w nim szczegółów. Nie zmienia to jednak faktu, że Chińczycy są mocno zdeterminowani do tego, aby dalej wspierać gospodarkę, co powinno mieć pozytywne przełożenie na tamtejszy rynek akcji w dłuższej perspektywie. W krótkim okresie rynek raczej będzie szukać poziomu równowagi po silnych wzrostach.