Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2018-10-12 (18:08)

W przyszłym tygodniu fundamenty będą się ścierać z emocjami, gdyż panika rynku akcji może przesłaniać lepsze dane makro. Wysyp danych z USA oraz protokół z posiedzenia FOMC będą istotne dla USD. EUR będzie śledzić CPI i niemiecki ZEW oraz sprawę włoskiego budżetu. Dla GBP ważniejsze od danych mogą być rozstrzygnięcia ws. Brexitu na unijnym szczycie.

Ponadto uwagę przyciągną dane z rynku pracy Australii, PKB z Chin oraz CPI z Kanady i Nowej Zelandii.

Przyszły tydzień: sprzedaż detaliczna/NY Empire/Philly Fed z USA, minutki FOMC, ZEW, Włochy/Brexit, CPI/sprzedaż/rynek pracy z Wlk. Brytanii, CPI/PKB z Chin, rynek pracy z Australii, CPI z NZ, CPI/sprzedaż detaliczna z Kanady.

W USA dane będą pochodzić z wielu segmentów gospodarki: przemysłu, handlu, rynku nieruchomości, badania koniunktury. Sprzedaż detaliczna (pon) powinna wypaść dobrze, częściowo jako nadganianie słabszej w sierpniu sprzedaży aut. Ale też dobre nastroje konsumentów i siła rynku pracy gwarantują wzrost konsumpcji. Indeksy aktywności biznesu z rejonów Nowego Jorku (pon) i Filadelfii (czw) będą interesujące pod kątem oznak wpływu nowej rundy ceł importowych. Minutki z posiedzenia FOMC (śr) powinny dostarczyć głębi do ostatnich decyzji Komitetu. Rynek pierwotnie gołębio odczytał przekaz Fed, ale późniejsze komentarze prezesa Powella i innych członków FOMC sugerowały bardziej jastrzębie nastawienie banku. Ocena warunków finansowych oraz perspektywy polityki w 2019 r. będą tematami, które przyciągną największą uwagę. Przypomnienie o determinacji Fed w odniesieniu do kontynuacji zacieśniania monetarnego będzie wspierać USD.

Niemiecki indeks nastrojów analityków ZEW (wt) powinien obniżyć się względem września w związku ze spadkami na niemieckiej giełdzie, obawami o skutki wojen handlowych i rozczarowujące dane z przemysłu. Dane mogą trafić na podatny grunt, jeśli do wtorku sentyment na rynkach wyraźnie się nie poprawi. Dla EUR efekty mogą być umiarkowane, gdyż rynek walutowy nie podążał wiernie za ostatnim załamaniem rynku akcji. Mimo to dla obu zapalnikiem może być negatywny rozwój wypadków wokół włoskich finansów publicznych. W poniedziałek rząd włoski ma oficjalnie przedstawić w Brukseli projekt budżetu, gdzie zanosi się na krytykę unijnych urzędników.
W Wielkiej Brytanii dane z rynku pracy (wt), CPI (śr) i sprzedaż detaliczna (czw) są najważniejszymi odczytami. Przyspieszenie dynamiki płac będzie pozytywne, choć inflacja raczej odreaguje silny odczyt z sierpnia. Podobne ryzyko korekty po dwóch dobrych miesiącach dotyczy sprzedaży detalicznej. Funt jednak będzie zainteresowany wynikiem szczytu unijnego (śr-czw), gdzie może dojść od wstępnego porozumienia rozwodowego Wielkiej Brytanii z UE. Fiasko będzie rozczarowaniem, które podkopie ostatnią poprawę notowań GBP.

Bogaty kalendarz publikacji z Polski zawiera CPI, inflację bazową, saldo bieżące, dane z rynku pacy, produkcję przemysłową i sprzedaż detaliczną. Z całego zestawu powinien wyłaniać się obraz solidnie rozwijającej się gospodarki bez nasilania presji inflacyjnej. Są to idealne warunki do utrzymywania neutralnego nastawienia w polityce pieniężnej, co jednak skazuje złotego na bierność w chwilach publikacji. Przy niezdecydowanym klimacie na rynkach zewnętrznych oczekujemy względnej stabilności EUR/PLN blisko 4,30.

Dane o handlu zagranicznym i inflacji z Japonii będą tylko tłem dla jena, który w głównej mierze będzie odzwierciedlał nastroje na rynku akcji i długu. Przecena na giełdach i korekta spadkowa rentowności obligacji USA były wybuchową mieszanką zbijającą USD/JPY na 3-tygodniowe minima, ale biorąc pod uwagę punkt startowy rajdu z początku września, jest pole do zejścia o ok. 2 proc. Rynek nie znalazł jeszcze solidnego punktu podparcia, więc zmienność pozostanie wysoka.
Chiny pozostają w centrum uwagi i najnowsze dane o CPI (wt) i PKB (pt) mogą dyktować klimat na giełdzie w Szanghaju, a dalej na globalnym rynku. Silniejsza inflacja i słabszy wzrost będą odbierane jako negatywne skutki wojen handlowych. Ponadto w poniedziałek Departament Skarbu USA wypuszcza raport na temat manipulacji kursowych, gdzie Chiny mogą zostać „wyróżnione”, choć bardziej z politycznych pobudek. Byłby to cios w sentyment rynkowy.

W Australii najważniejszy będzie raport z rynku pracy (czw), gdzie rozsądnym jest założenie spowolnienia tempa wzrostu zatrudnienia po imponującym wzroście w sierpniu (44 tys.), choć stopa bezrobocia powinna zostać na 5,3 proc. Dane nie powinny zamieszać na rynku AUD, który w pierwszej kolejności jest determinowany przez nastawienie inwestorów do Chin oraz presje na redukcję krótkich pozycji w AUD/USD.

Z Nowej Zelandii otrzymamy kwartalny odczyt CPI (pon) z prognozami wskazującymi na przyspieszenie presji cenowej. Deprecjacja NZD i inne czynniki zewnętrzne odgrywają rolę we wzmocnieniu inflacji, w efekcie czego RBNZ może zbagatelizować raport. Rajdy NZD w reakcji na dane nie powinny być trwałe.

W Kanadzie opublikowane zostaną dane o CPI i sprzedaży detalicznej (pt). Są to ostatnie krytyczne dane przed posiedzeniem BoC w następnym tygodniu, choć decyzja o podwyżce stopy overnight o 25 pb jest raczej przesądzona i w pełni zdyskontowana przez rynek. Stąd poza przejściową zmiennością dane mają małe szanse wpłynięcie na oczekiwania w stosunku do stóp procentowych. Sądzimy, że wycena CAD jest wysoka w związku z wygaśnięciem niepewności wokół NAFTA 2.0 i oczekiwaniami wobec polityki BoC, w rezultacie czego wrażliwość waluty na skoki awersji do ryzyka będzie większa.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

09:06 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.