Funt ofiarą wysoko zawieszonych oczekiwań

Funt ofiarą wysoko zawieszonych oczekiwań
Komentarz wieczorny TMS Brokers
Data dodania: 2017-09-18 (19:56)

Antybohaterem poniedziałkowej sesji okazał się być funt szterling będący pod presją wystąpienia gubernatora Banku Anglii Marka Carneya. Powtórka retoryki z ostatniego posiedzenia BOE wyraźnie ochłodziła wysoko wywindowane oczekiwania uczestników rynku, którzy mogli oczekiwać nieco bardziej jastrzębiej wypowiedzi w sprawie planowanych podwyżek stóp procentowych czy ryzyk związanych z opuszczeniem unijnych struktur.

Domniemania dotyczące bardziej zachowawczego podejścia brytyjskich decydentów monetarnych mogły podbić komentarze dotyczące nasilenia się czynników prodeflacyjnych w trakcie właściwej części BREXIT-u. Zdaniem Carneya ich transmisja będzie odbywała się za pośrednictwem kanału handlowego.
Zaskoczenia nie zapewniły finalne odczyty inflacji ze strefy euro. W sierpniu roczna zmiana indeksu CPI pozostała na poziomie 1,5 proc. wobec przyrostu cen bazowych rzędu 1,2 proc. Wyraźnie powyżej rynkowego konsensusu uplasowały się wskazania z polskiego rynku pracy. W tym przypadku mowa o płacach, które w ujęciu rok do roku przyspieszyły do 6,6 proc. (konsensus: 5,7 proc., TMS Brokers: 5,9 proc.), windując tym samym przeciętne wynagrodzenie brutto do poziomu 4 492,63 PLN. W medianę oczekiwań ankietowanych uczestników trafiło zatrudnienie. W sierpniu ilość obsadzonych etatów wyniosła 6 025,6 tys., co zagwarantowało roczny przyrost rzędu 4,6 proc.

Koniec dnia zdecydowanie należy do amerykańskiej waluty, której pomagają pozytywne tendencje na rynku długu. Obecnie dziesięcioletnie obligacje rządu USA przebijają poziom 2,23 proc., notując tym samym ruch rzędu 2,8 pb. Walutą, która sprzeciwia się silniejszemu dolarowi jest norweska korona (-0,2 proc.). Poza taniejącym 0,8 proc. funtem szterlingiem uwagę zwraca japoński jen. Jego 0,7 proc. deprecjacja wypycha kurs USD/JPY w okolice poziomu 111,60. W przypadku euro (-0,1 proc.) należy mówić o nieco skromniejszym ruchu. Na koniec dnia EUR/USD w oczekiwaniu na sygnał balansuje przy 1,1940.
Chwilowe osłabienie napięć pomiędzy Pjongjangiem oraz Waszyngtonem pozytywnie wpływa na południowokoreańskiego wona (0,4 proc.), który jest liderem walut Emerging Markets. Po drugiej stronie zestawienia wyraźnie rządzą turecka lira (-1,5 proc.) oraz południowoafrykański rand (-1,0 proc.). Na fali ostatniej decyzji Banku Rosji o ścięciu stóp do poziomu 8,5 proc. znalazł się tracący 0,8 proc. rubel. W przypadku złotego (-0,4 proc.) należy mówić o skromniejszej deprecjacji. Obecnie EUR/PLN próbuje się ustabilizować przy 4,2920, USD/PLN przy 3,5950, GBP/PLN przy 4,8490, a CHF/PLN przy 3,7350.
Początek tygodnia na europejskich parkietach należy do stosunkowo udanych. W cieniu wzrostów mediolańskiego FTSE MIB (0,6 proc.) znalazły się między innymi spółki notowane na londyńskiej giełdzie. Liderem indeksu FTSE 100 (0,5 proc.) zostało BAE Systems (3,9 proc.), tj. spółka, która niespodziewanie wygrała przetarg na dostarczenie Katarczykom myśliwców Typhoon. Niezbyt udaną sesję notują spółki z sektora wydobywczego. Najsilniej jednak traciło Imperial Brands (-1,9 proc.), które lekko dystansowało się od przeceny Randgold Resources (-1,7 proc.). W centrum uwagi znalazło się Shire (-1,5 proc.), którego spółka-córka Baxalta rzekomo miała pozwać niemiecki Bayer (0,2 proc.) za uniemożliwienie wprowadzenia do obiegu opracowanego leku na hemofilię.

We Frankfurcie obserwowano nieco skromniejsze wzrosty. Na czele indeksu DAX (0,3 proc.) znalazł się BASF (1,5 proc.) oraz Infineon (1,6 proc.), który zaprezentował na OktoberTechu swoje najnowsze zdobycze. Swoją czwartkową przecenę udało się wymazać Deutsche Börse (1,2 proc.). Według doniesień zarząd pracuje nad zmianą schematu wypłaty wynagrodzeń, co stanowi odpowiedź na prowadzone śledztwo w sprawie insider-tradingu w spółce. Niezbyt spektakularną zniżkę na niemieckim parkiecie odnotowało BMW. Zniżka rzędu 0,3 proc. to pokłosie obaw o wzrost brytyjskiego cła na dobra importowane, w tym na dość popularne samochody serii 3 oraz 5.

Przy Książęcej najbardziej optymistycznymi nastrojami mogli pochwalić się inwestorzy Orange Polska (1,5 proc.) po zmianie rekomendacji przez Wood & Company na „trzymaj” z ceną docelową na poziomie 5,90 PLN (obecnie: 5,30 PLN). Nieco niżej znalazły się akcje PKO Banku Polskiego (1,4 proc.) oraz Tauronu (0,8 proc.). Na dnie indeksu polskich gigantów znalazło się PZU (-1,7 proc.), które gonił podnoszący kapitał zakładowy mBank (-1,3 proc.).

Najbardziej pokaźną zwyżkę wśród surowców notują październikowe kontrakty na gaz ziemny, które drożeją 4,2 proc. względem poprzedniego zamknięcia. W ich cieniu znajduje się nie tylko sok pomarańczowy (1,0 proc.), ale również pallad (1,0 proc.) czy miedź (0,7 proc.). Na fali solidnej wyprzedaży znalazło się złoto (-1,0 proc.; 1 307,50 USD), którego ruch przebija tracące 2,6 proc. srebro. Obecnie za uncję drugiego z kruszców należy zapłacić 17,13 USD. Nieco skromniejszy skok ku niższym wartościom notuje najsilniej tracący z płodów rolnych – obecnie grudniowe kontrakty na kakao są wyceniane 1,6 proc. niżej niż obserwowano to na koniec piątkowych notowań. W przypadku ropy naftowej należy mówić o zdecydowanie słabszych przetasowaniach sentymentu. Obecnie baryłka West Texas Intermediate schodzi do poziomu 49,70 USD, notując tym samym przecenę rzędu 0,3 proc.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.pl
Początek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.pl
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.