Dolar wraca do łask inwestorów

Dolar wraca do łask inwestorów
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-02-13 (10:30)

Wczorajsze wzrosty europejskich indeksów wspierały naszą walutę, która uległa umocnieniu szczególnie do dolara amerykańskiego. Dziś rano kurs USD/PLN kształtował się na poziomie 2,4747, oddając część wcześniejszych zysków.

W stosunku do euro złotówka ma trudności z pokonaniem wsparcia na 3,60 i od rana konsoliduje się w połowie zakresu wahań wyznaczonego przez 3,60-3,61. Wyższy od oczekiwanego deficyt obrotów bieżących na poziomie -1,944 mld euro nie miał wpływu na rynek walutowy. Jastrzębie wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, Hanny Wasilewskiej-Trenkner oraz Mariana Nogi o konieczności co najmniej jednej podwyżki stóp procentowych w tym roku w celu ograniczenia presji inflacyjnej kontrastowały z niektórymi wcześniejszymi wypowiedziami ze strony ministerstwa finansów.

Wobec oczekiwań na pogorszenie sytuacji na rynkach kapitałowych, waluta polska może mieć problemy z kontynuacją wczorajszych wzrostów. Stabilizacji na parach złotowych będzie sprzyjać oczekiwanie na bardzo ważne piątkowe dane o inflacji w styczniu oraz dynamice płac. Dane te mogą potwierdzić konieczność podniesienia ceny pieniądza, o której mówią członkowie RPP. Na potrzebę zaostrzenia polityki monetarnej wskazał dziś również inny członek Rady, Andrzej Sławiński. Według niego wzrost gospodarczy w Polsce w 2008r może zwolnić do 5,0-5,5 proc i nie jest to opinia odbiegająca od wcześniejszych prognoz.

Wydaje się, że to co powiedział minister finansów Jacek Rostowski na temat decyzji o terminie przyjęcia euro oddala nas od przystąpienia do strefy euro. Według szefa polskich finansów musimy trwale spełniać kryterium inflacyjne, deficytu oraz długoterminowych stóp procentowych.

Wczorajsze wzrosty notowań EUR/USD okazały się krótkotrwałe. Po osiągnięciu szczytu na poziomie 1,4615 kurs EUR/USD powoli zniżkował znajdując dzisiaj nad ranem wsparcie na poziomie 1,4560. Zniżce kursu EUR/USD pomogły spadki notowań EUR/JPY. Po przebiciu poziomu EUR/JPY 156,20 zostały włączone zlecenia stop-loss na tej parze sprowadzając kurs w okolice wsparcia 155,70. Mała aktywność inwestorów giełdowych po zakończeniu przerwy noworocznej w Chinach i spadki na zamknięciu giełd amerykańskich sprzyjały zakupom jena i umocnieniu dolara.

W zasadzie cały wczorajszy ruch wzrostowy na parze EUR/USD wynikał wyłącznie z planów Warrena Buffeta. Inwestor ten zaoferował przeżywającym kłopoty ubezpieczycielom obligacji municypalnych reasekurację za pośrednictwem swego holdingu Berkshire Hathaway Inc do łącznej wysokości 800 mld USD, co złagodziło obawy, że dojdzie do dalszego pogorszenia sytuacji na rynku kredytów. Zapowiedzi te, odebrane początkowo entuzjastycznie zostały przez inwestorów ocenione jako mało prawdopodobne w realizacji.

Szefowa FED w San Francisco - Janet Yellen uważa, że amerykańska gospodarka prawdopodobnie uniknie recesji, a obniżki stóp procentowych przez Fed powinny pomóc w odbiciu gospodarki w dalszej części tego roku. To kolejny wypowiedź Yellen utrzymana w takim tonie. Podobny zresztą pogląd wyraził szef Federal Reserve Bank z St. Louis William Poole. Ocenił on, że amerykańskiej gospodarce prawdopodobnie uda się uniknąć recesji. Dodał, że polityka monetarna prowadzona przez Fed jest odpowiednia do sytuacji, czyli spowolnienia w gospodarce.

Dzisiaj poznamy ważne dane z USA dotyczące sprzedaży detalicznej. Mediana oczekiwań wynosi minus 0,3 proc, ale przedział wahań wśród szacunków analityków wahał się od plus 0,3 do minus 0,9. Wynik gorszy niż minus 3 wzmocni obawy o recesję w USA i przyspieszy oczekiwania na agresywną politykę obniżek stóp proc. przez FED. W rezultacie możemy zauważyć wzrosty kursu EUR/USD, jednakże na skutek dalszej wyprzedaży EUR/JPY, notowania eurodolara nie powinny przekroczyć ostatnich oporów.

Warte zauważenia pozostają ostatnie artykuły w Financial Times. W Raporcie Stabilności Finansowej dla G7 eksperci ostrzegają, że jeszcze nie odczuliśmy pełnego uderzenia kryzysu a kolejne wstrząsy mogą spowodować nawrót ostrej presji na płynność. Mario Draghi, prezes Banku Włoch stwierdził, że najbliższe 10-14 dni będzie "krytyczne" z punktu widzenia oceny rozmiarów kryzysu, gdyż w tym czasie instytucje finansowe przedstawią pierwsze od wybuchu kryzysu sprawozdania audytorów. Gdyby tak się rzeczywiście stało to przed nami napięta i bardzo zmienna sytuacja na rynkach kapitałowych, która w efekcie może prowadzić do aprecjacji dolara.

Źródło: Dominika Barszcz, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

2024-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.