Czwartek dniem banków centralnych

Czwartek dniem banków centralnych
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-02-07 (09:49)

Wczorajsza sesja, w porównaniu do poprzednich z tego tygodnia przebiegała bardzo spokojnie i przyniosła stabilizację na większości par walutowych. Dolar pozostawał mocniejszy, jednak zgodnie z oczekiwaniami dalsze wzrosty waluty amerykańskiej zostały ograniczone w stosunku do euro, funta i jena.

USD korzysta na wzroście awersji do ryzyka a także wierze w to, że to co najgorsze gospodarka amerykańska ma już za sobą. Z pewnością ostatnie agresywne obniżki stóp przez Fed przyczynią się do pobudzenia gospodarki. We wczorajszych wypowiedziach Plosser’a usłyszeliśmy potwierdzenie gorszych perspektyw dla koniunktury oraz obawy, że spowolnienie gospodarcze nie będzie wystarczającym czynnikiem utrzymującym inflację w ryzach.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będą decyzje Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego odnośnie stóp procentowych. Analitycy prognozują, że główna stopa procentowa BoE zostanie obniżona do poziomu 5,25% i że ECB pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie 4%. Jednak, tak jak to bywało zazwyczaj, największej zmienności należy spodziewać się podczas konferencji prasowej Trichet’a. Pomimo nadchodzących słabszych danych z gospodarki strefy euro, wskazujących na spowolnienie koniunktury, inflacja pozostaje dużym problemem. W takiej sytuacji spodziewamy się, ze w takiej sytuacji wypowiedzi szefa ECB pozostaną dość jastrzębie. Z kolei szeroko oczekiwane cięcie stóp w Wielkiej Brytanii nie powinno wywołać większych spadków, gdyż taka decyzja została już najprawdopodobniej wyceniona przez rynek. Wyżej wymienione czynniki mogą przyczynić się do odreagowania ostatnich silnych spadków na EURUSD i GBPUSD.

EURPLN

Eurozłoty utrzymywał się w dniu wczorajszym pomiędzy najbliższa strefą oporu i wsparcia. Zakres ruchu był niewielki, ze względu na stabilizacje notować na USD. Obserwowane w tym tygodniu osłabienie złotego jest związane z dość nerwową sytuacją na giełdach zagranicznych i wzrostem awersji do ryzyka. Dalszy ruch wzrostowy na EURPLN jest ograniczony przez istotną strefę oporu. Dziś rano zostala przetestowana krótkoterminowa linię trendu spadkowego. Należy jednak pamietac o tym, że fundamenty naszej gospodarki pozostają dobre, a dopóki znajdujemy się poniżej rejonu 3,6280-3,63 to sytuacja techniczna sprzyja dalszym spadkom na EURPLN.

EURUSD

Wczorajszy dzień przyniósł kontynuacje spadków na eurodolarze, jednak jak się tego spodziewaliśmy umocnienie dolara było już dość ograniczone. EURUSD znalazł w dniu wczorajszym istotne wsparcie na poziomie 1,46 wynikające z 61,8% zniesienia fib całości ostatnich wzrostów z poziomu 1,4364 na 1,4955. Oczekiwania na dzisiejszą decyzje EC mogą wspierać euro, jako że nie oczekuje się utaj żadnych zmian odnośnie polityki monetarnej. Czynnikiem ryzyka jednak pozostaje to, że Trichet będzie brzmiał mniej jastrzębio niż ostatnio ze względu na słabsze publikacje ze strefy euro w styczniu. Dodatkowo rynek od pewnego czasu dyskontuje już złą sytuację gospodarczą w USA, podczas gdy jak na razie spowolnienie gospodarek innych krajów schodzi na drugi plan. Wybicie z zakresu 1,4580-1,4665 powinno przyczynić się do dynamicznego ruchu na eurodolarze. Istotne wsparcie wyznacza 100-okreswoa średnia na wykresie dziennym na poziomie 1,4540, a opór 20-okresowaśrednia na wykresie w tej samej skali na poziomie 1,4720.

GBPUSD

Oczekiwania na dzisiejsza obniżkę stop procentowych o 25pb spowodowały, że presja na GBP utrzymywała się również w dniu wczorajszym. Funtdoar kontynuowała spadki w okolice 1,9550. Sama decyzja, zgodna z oczekiwaniami rynku, nie będzie powodem do większej zmienności na tej parze. Istotniejsze będą komunikaty towarzyszące decyzji. Zakres ruchów na funtdolarze ogranicza linia poprowadzona po ostatnich minimach i maksimach . Podobnie jak i na eurodolarze spodziewamy się silniejszego ruchu po wybiciu z zakresu konsolidacji 1,9550-1,9630. Jak na razie para ta znajduje się w poniżej wszystkich istotnych średnich na wykresie dziennym.

USDJPY

W dalszym ciągu pierwszorzędne znaczenie dla handlu jenem ma sytuacja na zagranicznych rynkach akcji. Jen zyskał na wartości dzięki kolejnym spadkom cen na giełdach, które z kolei spowodowane były słabszymi danymi makroekonomicznymi z USA. Wzrost zmienności oraz awersja do ryzyka, to czynniki, które w dalszym ciągu będą korzystnie wpływały na japońska walutę. Jeśli chodzi o sytuacje techniczną, to w dalszym ciągu nie obserwujemy większych zmian. Kurs pozostaje w zakresie wyznaczonym od dołu przez rejon 105,90-106,10, natomiast górne ograniczenie stanowi linia poprowadzona po ostatnich maksimach.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pozytywny klimat przed ważnymi danymi CPI

Pozytywny klimat przed ważnymi danymi CPI

2024-05-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o kwietniowej inflacji PPI nie wstrząsnęły rynkiem, chociaż teoretycznie w ujęciu miesięcznym dane bazowe były wyższe od oczekiwań - to jednak "zasługa" wyraźniejszej rewizji w dół wcześniejszych odczytów. Tym samym dolar osłabił się, a indeksy na Wall Street poszły w górę. Rynki pomału zaczynają realizować scenariusz w którym dane z USA, jakie napłyną w tym tygodniu nie zaszkodzą oczekiwaniom, co do wrześniowej obniżki stóp przez FED, ...
Dolar słabszy po raporcie PPI

Dolar słabszy po raporcie PPI

2024-05-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street ponownie dominował obóz „kupujących”. Indeksy zamknęły dzień wyżej mimo, że inflacja PPI przekroczyła szacunki rynkowe. W dużej mierze o reakcji zadecydowała rewizja w dół marcowych wyników. Jerome Powell powtórzył, że stopy procentowe pozostaną na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas i należy uzbroić się w cierpliwość, zanim dojdzie do łagodzenia warunków monetarnych. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych początkowo wzrosły po raporcie PPI, ale odwróciły się i zamknęły dzień niżej, co podniosło amerykańskie akcje.
Dolar traci w oczekiwaniu na słabsze dane CPI z USA

Dolar traci w oczekiwaniu na słabsze dane CPI z USA

2024-05-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejny dzień na rynkach globalnych przynosi nam solidną dawkę informacji. Wczoraj w godzinach popołudniowych Powell wygłosił swoje dosyć jastrzębie stanowisko dotyczące polityki monetarnej. Premier Polski, Donald Tusk przypomniał o śledztwie w sprawie szefa NBP, a prezydent Polski Andrzej Duda wyraził swoje wątpliwości związane z sytuacją geopolityczną za granicą na terenie Ukrainy. Z kolei już dzisiaj poznamy nowe dane inflacyjne z USA, które mogą istotnie wpłynąć na rynek forex, w tym na euro oraz złotego.
PPI już o godz. 14:30

PPI już o godz. 14:30

2024-05-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy ranek na rynku FX upływa dość spokojnie. Wczoraj indeksy na Wall Street zakończyły handel lekkimi zniżkami, co pokazuje, że zmienność wzrośnie dopiero po publikacji danych o inflacji PPI i CPI z USA - kluczowa będzie ta druga, którą poznamy o godz. 14:30. Niemniej dzisiejszy odczyt danych producenckich PPI, nie będzie bez znaczenia. Oczekuje się, że w kwietniu PPI lekko wzrosła do 2,2 proc. r/r z 2,1 proc. r/r, a bazowa pozostała na poziomie 2,4 proc. r/r. Rynki zareagują optymistycznie w sytuacji nieco niższego odczytu - giełdy pójdą w górę, a dolar się osłabi. Niemniej kluczowa będzie dopiero reakcja na jutrzejsze dane.
W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

2024-05-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza oraz jutrzejsza sesja na rynkach finansowych skupiona będzie na odczytach inflacyjnych z USA. Dzisiaj inwestorom zostaną zaprezentowane dane o wzroście cen dóbr i usług w sektorze produkcyjnym, a jutro będą to główne dane CPI. Ich wydźwięk może mieć kluczowe znaczenie dla kreacji sentymentu FED względem stóp procentowych, dlatego możemy spodziewać się, że najbliższe dwie sesją będą na rynkach wywoływały spore skoki zmienności.
Wyczekiwanie na raport inflacyjny z USA

Wyczekiwanie na raport inflacyjny z USA

2024-05-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street obserwowaliśmy konsolidację notowań głównych indeksów giełdowych. Byliśmy świadkami również niewielkich zmian rentowności amerykańskich obligacji. Kurs EUR/USD urósł powyżej 1,08 a złoto wykonało korektę z poziomu 2375 do 2335 USD. Inwestorzy czekają na środowy raport inflacyjny z USA, który może wzmocnić narrację o wyższych stopach procentowych przez dłuższy czas tego roku.
czy geopolityka zaszkodzi złotemu?

czy geopolityka zaszkodzi złotemu?

2024-05-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Polska waluta ma ostatnio znakomitą passę. Po ubiegłotygodniowej decyzji RPP kurs EURPLN ponownie znalazł się poniżej bariery 4,30. Czy tę korzystną sytuację mogą zmącić wydarzenia geopolityczne? Zacznijmy od naszego podwórka, na którym Rada nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Sama ta decyzja nie była w ogóle zaskoczeniem, rynek koncentrował się na wypowiedziach prezesa, aby wyrobić sobie opinię co do szansy na obniżkę stóp w tym roku.
Dane “drugiego kalibru”

Dane “drugiego kalibru”

2024-05-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dane “drugiego kalibru” jakimi są wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA grały wczoraj „pierwsze skrzypce”. To trochę efekt tego, że kalendarz makro jest w tym tygodniu dość ubogi. Silna reakcja osłabienia dolara amerykańskiego, wzrosty indeksów giełdowych oraz spadki rentowności amerykańskiego długu były pokłosiem dość dużej niespodzianki jaką otrzymaliśmy.
Dolar będzie dalej słabł?

Dolar będzie dalej słabł?

2024-05-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł nieznaczne osłabienie dolara po tym, jak rynek dostał słabe dane nt. cotygodniowego bezrobocia, które mogą podbijać oczekiwania, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED. Ruch ten nie był jednak kontynuowany wieczorem, a piątkowy ranek nie przynosi konkretnego kierunku. Zmiany są kosmetyczne - pośród G-10 najlepiej wypada korona norweska, a najsłabsze są dolar nowozelandzki i japoński jen.
Złoty umacnia się po decyzji RPP

Złoty umacnia się po decyzji RPP

2024-05-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Oświadczenie banku po decyzji również nie zaskoczyło i nie dało żadnych sygnałów wskazujących na to, że może dojść do zmiany myślenia ze strony polskich bankierów centralnych. Skoro decyzja była oczekiwania, to skąd umocnienie złotego? Najprawdopodobniej ze zwiększającej się dywergencji pomiędzy bankami centralnymi.