Dolar straszliwie stracił na wartości

Dolar straszliwie stracił na wartości
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2008-01-23 (09:14)

Wczorajsza decyzja Fed o obniżeniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych w horyzoncie ostatnich kilku lat jest niewątpliwym precedensem. Analizując ścieżkę postępowania amerykańskiego banku centralnego w świetle zaleceń teorii polityki pieniężnej nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Ben Bernanke całkowicie pobłądził.

Wiarygodna polityka banku centralnego stojącego w obliczu kryzysu płynności na rynku finansowym powinna być bardziej restrykcyjna. Banki uciekną od zapłacenia pełnego rachunku za swoje błędy w sektorze subprime, przynajmniej przez jakiś czas. Długookresowym skutkiem akcji ratunkowej Fed będzie mniejsza ostrożność sektora banków komercyjnych, które mogą „nauczyć się”, że Fed zawsze przyjdzie im z pomocą. Dostosowania sektora gospodarstw domowych doprowadzą do ograniczenia popytu konsumpcyjnego i przejściowego spowolnienia tempa wzrostu w USA. Administracja G. Busha wdroży „pakiet stymulujący”, którego zadaniem jest przejściowe powiększenie popytu. Nie można przesądzić o sukcesie bądź jego braku polityki gospodarczej w USA w obecnej chwili, ale jednej rzeczy możemy być pewni – inflacja w USA mocno wzrośnie. Wzrost inflacji jest istotnym czynnikiem strukturalnym prowokującym osłabienie kursu waluty w długim okresie gdyż realne stopy procentowe w USA mogą z powodzeniem stać się ujemne.

W reakcji na decyzję Fed dolar straszliwie stracił na wartości. Dość powiedzieć, że kurs USDPLN spadł wczoraj o około 7 groszy, a eurodolar oddał wszystko z ostatnich spadków wracając z 1,4365 na 1,46. Znamienne jest, że giełda w USA dołowała pomimo decyzji banku centralnego. Obecnie na rynku spekuluje się, że na najbliższym posiedzeniu (wczorajsza decyzja była podjęta w trybie „awaryjnym”, na nadzwyczajnym posiedzeniu FOMC) stopy w USA będą jeszcze obcinane. Sesja na GPW zakończona na plusach, ale WIG-20 jest nadal poniżej 2900 punktów. Na pocieszenie można dodać, że giełdy w Azji odbiły się w górę. Posunięcia Fed wprowadzają na rynek sporo zamieszania – reakcja rynku akcji i obligacji mówi, że to chyba jeszcze nie koniec cięć w najbliższym czasie. Na rynku walutowym efekt mógł być tylko jeden – spadki USD na których skorzystał PLN. Trzeba jednak pamiętać, że zmienność na rynku walutowym będzie w najbliższych tygodniach podwyższona i w ciągu jednego dnia handlu kursy EURPLN i USDPLN mogą podlegać wahaniom dużo większym niż zwykle.

Cenzurką dla polityki Fed będą najbliższe dane inflacyjne z USA. Inwestorzy spekulują, że „bank centralny coś wie”, np. z jego prognoz wynika, że inflację na jakiś czas udało się powstrzymać (trzeba dodać – wydaje się to wyjątkowo mało prawdopodobne). Jeśli by tak było, to zawiniła komunikacja na linii bank – rynki, ale bardziej możliwe jest to, że Stany zapłacą za błędy spółek z sektora finansowego zarówno wyższą inflacją i wolniejszym wzrostem. Polska gospodarka nie powinna się z tego powodu martwić, może ją czekać co najwyżej niewielkie spowolnienie.

W najbliższych dniach brak jest istotnych danych z Polski, inflacja bazowa wzrosła co praktycznie gwarantuje podwyżkę stóp na jednym z najbliższych posiedzeń RPP (o ile ekonomiści Rady nie wystraszą się wzrostem napięcia na globalnych rynkach finansowych). Złoty powinien powoli odzyskiwać grunt pod nogami i umacniać się do poziomu ostatnich minimów, niemniej jednak jest to prognoza obarczona sporym ryzykiem błędu.

Źródło: Piotr Denderski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

12:55 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

12:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

09:15 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?