Emocje pogrążają rynek

Emocje pogrążają rynek
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-01-22 (11:12)

Poniedziałek był kolejnym dniem pogłębiania się kryzysu na światowych rynkach finansowych. Dynamika tego procesu jest ogromna i powoduje, że wielu inwestorów zaczyna podejmować bardzo emocjonalne decyzje. Widać to na przykładzie giełd światowych, gdzie indeksy w czasie wczorajszej sesji odnotowały największe jednodniowe spadki od kilku lat.

Taka sytuacja powoduje znaczne ograniczenie apetytu na ryzyko wśród inwestorów, na czym najbardziej tracą tak zwane „emerging markets”. Polska waluta w ciągu kilku dni straciła wobec dolara ponad 6 proc., a wobec euro ponad 3 proc. To zazwyczaj zmienność, która na rynku przejawia się w horyzoncie 1-2 miesięcy. W tym wypadku świadczy ona o dużej nerwowości inwestorów i wskazuje na to, że proces ten będzie nadal kontynuowany.

Dzisiaj opublikowany zostanie odczyt inflacji bazowej w grudniu. Prognozy zakładają jej wzrost do poziomu 1,6%. Jednakże wobec wspomnianej wyżej atmosfery na rynkach światowych raczej nie będzie to miało wpływu na notowania złotego. Co więcej do jego dalszego osłabienia przyczynić się mogą coraz mniej „jastrzębie” wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej. Obawy o spowolnienie wzrostu gospodarczego powodują, że według Haliny Wasilewskiej-Trenkner oraz Andrzeja Wojtyny kolejne podwyżki stóp procentowych nie są już tak jasne. Bardzo prawdopodobna w najbliższym czasie jest jedynie jedna podwyżka kosztu pieniądza, natomiast już dawno jest ona zdyskontowana w cenach.
Naszym zdaniem w kolejnych dniach należy spodziewać się kontynuacji procesu osłabiania złotego, jednakże proces ten nie powinien być już tak dynamiczny i nie ma jeszcze sygnałów, że jest to już odwrócenie długoterminowego trendu.

Wczorajsza sesja na rynku zagranicznym przyniosła dalszą aprecjację amerykańskiej waluty. Znaczny wzrost awersji do ryzyka powoduje, że kapitał przenoszony jest w tradycyjnie uznawana ze bezpieczne amerykańskie papiery skarbowe. Co prawda sytuacja w amerykańskiej gospodarce nie sprzyja takim twierdzeniom jednakże pojawia się coraz więcej czynników sugerujących, że także inne gospodarki mogą obecnie mieć spore kłopoty. Po raz kolejny prawdziwe może okazać się powiedzenie, że jak Ameryka kichnie to cały świat ma grypę. Potwierdzeniem tego mogą być pojawiające się już wypowiedzi, że niedługo także w strefie euro konieczna może być obniżka stóp procentowych. Ważny będzie publikowany w czwartek indeks nastrojów w biznesie Ifo z Niemiec. Gdyby okazało się, że będzie on niższy od prognoz to wspominany przez nas w poprzednich komentarzach poziom docelowy 1,43 na parze EUR/USD powinien stać się faktem.

Warto wspomnieć, że dzisiaj po wczorajszym święcie wracają na rynek inwestorzy z USA. Jeśli będą oni nadrabiali wczorajsze zaległości to należy spodziewać się bardzo znacznych spadków na giełdach. Ważne będą także ogłaszane przed sesją wyniki niektórych banków. Jeśli będą niższe od i tak słabych oczekiwań skala spadków może być bardzo duża.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

09:15 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?
Dolar rozszyfrował Powella?

Dolar rozszyfrował Powella?

2024-03-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek nie ma już śladu po cofnięciu się dolara w środę wieczorem, które było reakcją na przekaz, jaki popłyną z FED - rynki z ulgą przyjęły to, że Rezerwa Federalna nie zgasiła oczekiwań, co do pierwszej obniżki stóp w czerwcu i łącznie trzech ruchów po 25 punktów baz. do grudnia. Jednak wrażenie, że Jerome Powell tak naprawdę chciał kupić sobie czas pozostało. Bo, czy ostatni wyskok inflacji rzeczywiście jest tylko przejściowy i można go zrzucić na czynniki sezonowe? Nie do końca.
Szwajcaria zaskakuje

Szwajcaria zaskakuje

2024-03-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
SNB jako pierwszy bank centralny z grona krajów G10 obniża stopy procentowe. Rynki zostały zaskoczone, ponieważ wcześniejsze komunikaty banku nie wskazywały na taki ruch w marcu. Frank szwajcarski stracił zarówno do dolara jak i do euro i ta tendencja może się utrzymać w kolejnych tygodniach. Gołebi wydźwięk płynął również z wyników posiedzenia Banku Anglii, mimo, że instytucja utrzymała koszt pieniądza na obecnym poziomie.