Być może nie jest tak źle

Być może nie jest tak źle
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-01-17 (09:36)

Wczorajszy dzień okazał się dość nieoczekiwany jeśli chodzi o zachowanie dolara. Sesja amerykańska przyniosła gwałtowne umocnienie się USD. Nie miało to zbyt dużego związku z opublikowanymi wczoraj danymi z gospodarki amerykańskiej, a bardziej z wypowiedzią członka ECB Yves Mersch’a.

Yves Mersch wyraził swoje zaniepokojenie możliwością spowolnienia gospodarczego w strefie euro, co zmniejszyło oczekiwania na podwyżki stóp procentowych. Należy jednak pamiętać, że głównym problemem ECB pozostaje walka z inflacją, która pozostaje na wysokim poziomie, więc nie należy się spodziewać w najbliższym czasie zmiany retoryki na bardziej gołębią. Opublikowane w środę dane z USA były w większości przypadków słabsze niż za poprzedni okres, jednak nie tak złe, jak mogła spodziewać się tego większość inwestorów. Dodatkowo dolar zyskał wsparcie po publikacji raportu na temat stanu gospodarki USA. Z Beżowej Księgi Fed dowiedzieliśmy się, że gospodarka USA nadal rosła w ostatnich tygodniach zeszłego roku, ale tempo wzrostu osłabło wskutek niższych zakupów w sezonie świątecznym oraz słabej aktywności sektora nieruchomości. To chwilowo zmniejszyło obawy związane z nagłym spowolnieniem tempa wzrostu i bardziej agresywnym cięciem stóp procentowych w USA.
Dzisiaj zapoznamy się z danymi kolejnymi danymi z rynku nieruchomości w USA, jednak kluczowym wydarzeniem dnia będzie wystąpienie Bernanke. To właśnie jego ostatnia gołębia wypowiedź spowodowała silne osłabienie dolara i potwierdziła konieczność dalszych obniżek stóp procentowych w USA.

EURPLN

Eurozłoty pozostaje w zakresie kanału spadkowego, którego dolne ograniczenie obecnie przebiega w rejonie 3,5650, natomiast górna granica wyznacza poziom 3,6030. Utrzymujące się złe nastroje nie giełdzie warszawskiej przełożyły się na rozszerzenie fali korekcyjnej na EURPLN w rejon 3,60. Okolice te stanowią atrakcyjny poziom do zakupu waluty krajowej. Tam również przebiega 20-okresowa średnia na wykresie dziennym.Wczorajszy ruch jak na razie był tylko korektą ostatnich silnych spadków na EURPLN. Jesteśmy w silnym trendzie wzrostowym na złotym, a oczekiwania na kolejne podwyżki stóp w dłuższym terminie będą wspierały złotego. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 3,5820, natomiast silne wsparcie znajduje się w rejonie 3,56-3,5650.

EURUSD

Wczorajszy silny spadek na eurodolarze spowodował, że na wykresie w skali 4h zaczęła tworzyć się formacja podwójnego szczytu, co wskazuje na możliwość pogłębienia się ruchu korekcyjnego i spadku w okolice linii trendu, która przebiega obecnie w rejonie 1,4500. Z technicznego punktu widzenia nie zmieni to jednak sytuacji na wykresach długoterminowych. Struktura falowa kształtującej się fali korekcyjnej z poziomu 1,4921 wskazuje na możliwość ukształtowania się jeszcze jednego minimum cenowego poniżej 1,46. Silny rejon wsparcia widzielibyśmy w okolicy 1,4540-1,4560. Dziś zapoznamy się z danymi a temat bilansu handlu zagranicznego, jednak naistotniejsze będą dane na temat zezwoleń na budowy domów oraz rozpoczętych budów domów a także wysąpienie Bernanke.

GBPUSD

Funtdolar zachowuje się dość stabilnie, pozostając w zakresie wyznaczonym przez linie poprowadzone po ostatnich maksimach i minimach lokalnych. GBPUSD wyhamował spadki, co wynika z tego, że znajdujemy się nieco powyżej istotnego geomtrycznego wsparcia wyznaczonego pzrez 41,4% zniesienia całości ostatnich z rejonów minimum z końca listopada 2006r. Obecna sytuacja techniczna jest dość niejasna. Spodziewamy sie silniejszego ruchu po wybiciu z obecnego zakresu ograniczenia. 20-okresowa średnia na wykresie dziennym wyznacza opór na poziomie 1,9740, natomiast najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 1,9580. Jutro poznamy kolejne dane z Wielkiej Brytanii na temat sprzedaży detalicznej.

USDJPY

W dalszym ciągu obserwujemy ujemną korelację między rynkami akcji a jenem. Lepsze nastroje na giełdzie na początku sesji w USA a także publikacja nie tak złych danych dla dolara, spowodowały, że jen pozostawał słabszy. Dodatkowo z Beżowej Księgi dowiedzieliśmy się, że gospodarka USA nadal rosła w ostatnich tygodniach 2007r. Waluta japońska ponownie nieco zyska po komentarzach o możliwości spowolnieni gospodarczego w strefie euro. Obawy o możliwość spowolnienia gospodarki japońskiej. Dodatkowo publikowane dane z Japonii nie są najlepsze. Produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o 1,6% w ujęciu miesiąc do miesiąca. W dalszym ciągu zalecalibyśmy monitorowanie nastrojów na giełdzie. Sytuacje techniczna na wykresie dziennym w dalszym ciągu wskazuje na możliwość kontynuacji spadków.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

09:16 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.
Ważne słowa Trumpa

Ważne słowa Trumpa

2024-10-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta dalej zyskuje na szerokim rynku, chociaż w ostatnich dniach ruch ten nieco wytracił swoją dynamikę. Nie widać również kontynuacji zmian po stronie "dostosowania" się oczekiwań pod ewentualne scenariusze dla FED - to może się zmienić wraz z publikacją październikowych danych z rynku pracy, jakie poznamy na początku listopada, oraz (gdyby) były jakieś zaskoczenia po stronie cotygodniowych danych o bezrobociu.
Dolar przedłuża wzrostową falę

Dolar przedłuża wzrostową falę

2024-10-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych przynosi kontynuacje byczej passy dolara amerykańskiego, który w stosunku do polskiego złotego jest najdroższy od sierpnia tego roku. Po tym jak Fed obniżył stopy we wrześniu i zapowiedział kolejne szybkie obniżki, mogło wydawać się, że amerykańskiej waluty nie czeka nic dobrego.
Trump, FED i inflacja...

Trump, FED i inflacja...

2024-10-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wbrew oczekiwaniom sobotnia konferencja chińskich oficjeli nie była odpaleniem kolejnej bazooki, tym razem fiskalnej. Przekaz nie był negatywny, ale brakowało w nim szczegółów. Nie zmienia to jednak faktu, że Chińczycy są mocno zdeterminowani do tego, aby dalej wspierać gospodarkę, co powinno mieć pozytywne przełożenie na tamtejszy rynek akcji w dłuższej perspektywie. W krótkim okresie rynek raczej będzie szukać poziomu równowagi po silnych wzrostach.