MFW szuka dodatkowych pieniędzy; inwestorzy się cieszą

MFW szuka dodatkowych pieniędzy; inwestorzy się cieszą
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-01-19 (09:45)

Dobra passa na rynkach finansowych nadal trwa tak jakby na horyzoncie nie widniały żadne powody do niepokojów. Awersja do ryzyka wyraźnie zmalała w ostatnich dniach, pomimo że argumentów za tym, iż kryzys zadłużeniowy w strefie euro nie powiedział ostatniego słowa, możnaby mnożyć. Inwestorom wystarcza jednak podejście, ...

... że brak złych wiadomości należy odbierać jako dobrą monetę i w związku z tym kapitał inwestycyjny śmiało przesuwa się od bezpiecznych do bardziej ryzykownych aktywów. Pozytywnych impulsów też nie brakuje, a wczoraj za taki przyjęto nieoficjalne doniesienia o tym, iż Międzynarodowy Fundusz Walutowy stara się zwiększyć swoje możliwości pożyczkowe do 1 biliona dolarów, gdyż na tyle wyceniono światowe potrzeby finansowe w ciągu najbliższych dwóch lat. Większy portfel pożyczkowy MFW będzie stanowił bufor bezpieczeństwa, dzięki któremu uda się uniknąć dramatycznych wydarzeń w sektorze finansowym oraz w finansach publicznych krajów, które popadną w kłopoty. Obecnie fundusz posiada środki w wysokości 380 mld dolarów, a państwa europejskie zobowiązały się przekazać dodatkowe 200 mld dolarów. Dodatkowo środki maja rzekomo pochodzić od państw spoza Europy, jednak już pojawiają się głosy, iż nie będzie to takie proste. USA, Kanada i Japonia oczekują większego zaangażowania ze strony strefy euro w działaniach na rzecz zwalczania kryzysu. Chiny i Brazylia są chętne na przekazanie dodatkowych środków, ale stawiają warunki zwiększenia ich prawa głosu w MFW. Według przekazanych informacji porozumienie w sprawie wzmocnienia funduszu ma zapaść pod koniec lutego jednak już teraz widać, że sprawa ta nie jest przesądzona. Wydaje się więc, że rynkowy optymizm umacnia się nadal na kruchych założeniach i z tego powodu rośnie zagrożenie, iż im wyżej się wzniesie tym boleśniejszy może być upadek.

Dziś uwagę inwestorów ponownie ściągnie europejski rynek obligacji. Aukcje długu Francji i Hiszpanii przetestują rynkowy sentyment, choć przy niemal neutralnej reakcji rynków na obniżkę ratingów państw strefy euro przez agencję Standard & Poor’s, Paryż i Madryt nie powinny mieć większych problemów z uplasowaniem emisji. Nie mniej jednak trzeba te wydarzenia śledzić. Aukcja hiszpańskich papierów zamyka się o 10:30, a włoskich o 11:00. Dziś także kontynuowane będą rozmowy rządu greckiego z inwestorami prywatnymi w sprawie umorzenia ponad 100 mld euro zadłużenia kraju oraz ustalenia warunków zamiany pozostałej części długu na papiery z dalszym terminem wykupu. Po wczorajszej dwugodzinnej debacie strony nie przekazały oświadczenia, toteż postęp rozmów nie jest znany. W kalendarzu makroekonomicznym wyróżnić należy dane z rynku budowlanego z USA (pozwolenia na budowę domów i rozpoczęte budowy) oraz indeks koniunktury w rejonie Filadelfii.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

2025-07-17 Komentarz walutowy MyBank.pl
Dziś, 17 lipca 2025 roku, polski złoty pozostaje pod presją, tracąc lekko wobec głównych walut. W połowie dnia kurs dolara amerykańskiego wzrósł do poziomu około 3,67 zł, notując umiarkowane umocnienie wobec złotego, co wpisuje się w szerszy trend korekcyjny na parze EUR/USD, gdzie dolar odrabia wcześniejsze straty w reakcji na ostatnie dane gospodarcze z USA oraz napięcia wokół potencjalnych zmian taryf handlowych.
Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.pl
Początek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.pl
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.