Wypowiedź Tricheta zaskoczyła rynek

Wypowiedź Tricheta zaskoczyła rynek
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-02-04 (11:40)

Europejski Bank Centralny nie zmienił w dniu wczorajszym stóp procentowych. Główna pozostaje cały czas na najniższym w historii poziomie 1%. Inwestorzy nie byli zaskoczeni tym faktem. Nawet najwięksi "jastrzębie" nie przewidywali zacieśnienia polityki pieniężnej w strefie euro już tym razem.

Duże wrażenie na nich zrobił jednak komunikat po posiedzeniu banku, wygłoszony przez Jean - Claude'a Trichet. Wywołał on lawinę krótkich pozycji na euro. Kolejną porcję danych fundamentalnych poznaliśmy z USA. Lepszy od oczekiwań był odczyt zarówno jeśli chodzi o wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z poprzedniego tygodnia, jak również indeks ISM dla sektora usługowego. Inwestorzy przeszli jednak obok tych danych obojętnie, mając na uwadze, że kluczowe napłyną dopiero dziś.
Jak można odczytać z wykresu głównej pary walutowej, wysoce "gołębie" słowa szefa EBC mocno zaskoczyły inwestorów. Opublikowane w poniedziałek wstępne szacunki inflacji CPI za styczeń zostały odczytane na poziomie 2.4%. Odczyt finalny za grudzień wskazał na 2.2%. Również prognozy na całe pierwsze półrocze wskazują, że inflacja zdecydowanie przewyższy cel inflacyjny EBC, ustanowiony na maksimum 2%. W obliczu tego inwestorzy spodziewali się, że ścieżka podwyższania kosztu pieniądza niebawem zostanie rozpoczęta. Tymczasem Trichet jasno stwierdził, że obserwowany wzrost cen, wywołany przede wszystkim rosnącymi cenami surowców, nie zagraża ich średnioterminowej stabilności. Poziom cen będzie w najbliższym czasie ściśle monitorowany, jednak nie ma jasnych przesłanek za zmianą dotychczasowej polityki. W efekcie ci, którzy liczyli na rychłą podwyżkę stóp procentowych mocno się rozczarowali i zostali zmuszeni do zamykania długich pozycji.

Mocno zaskakujący inwestorów komunikat EBC sprawił, że w cieniu pozostały dane z USA. Mimo tego, że wszystkie opublikowane figury były lepsze od oczekiwań. Wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu było 415 tys. Oczekiwano 420 tys., a poprzedni odczyt był na poziomie 457 tys. Indeks aktywności sektora usługowego Instytutu Zarządzania Podażą przyniósł jeszcze lepszy wynik. Odczytano 59.4 w stosunku do oczekiwanych 57 punktów. Należy także wspomnieć o wzroście wydajności pracy w IV kwartale oraz wyższych zamówieniach w przemyśle.

EURUSD

Ruch po komunikacie EBC miał zasięg półtorej figury. Kurs głównej pary walutowej zatrzymał się dopiero na poziomie 1.3610. Technicznie nie oznacza to jeszcze przełamania trendu wzrostowego. Pierwszym tego sygnałem byłoby dopiero pokonanie 1.3570. Fundamenty będą jednak stwarzać coraz większą presję na spadki. Decydujący do tej pory czynnik, jakim była szybsza niż w USA podwyżka stóp w strefie euro, nie jest juz tak pewny zaistnienia. W dniu dzisiejszym niewątpliwie kluczowe będą dane z rynku pracy w USA. Powinny one również być wyznacznikiem dla notowań na następny tydzień.

EURPLN

Jest nowy pomysł na reformę emerytalną w Polsce. Centrum im. Adama Smitha przedstawiło tak piękny, co i utopijny zarys reformy. Obowiązkowe składki osób pracujących byłyby minimalne, minimalne byłyby również przyszłe świadczenia. O swoją emeryturę musielibyśmy zadbać właściwie sami. Nie było pretensji o nieefektywność OFE, czy zarzutów jakie kierowane są obecnie wobec ZUS. Z drugiej strony jednak czy bodźce do oszczędzania byłyby wystarczające? Bez względu na odpowiedź, wątpliwości co do tego będą najprawdopodobniej wystarczającym argumentem przeciwko tej idei.

GBPUSD

Wczorajszą silną reakcję pary GBPUSD na wypowiedź Tricheta można uznać za zaskakującą. Podobnie jak małe zdecydowanie na parze EURGBP. To ta para powinna ulec dostosowaniu do zmiany oczekiwań fundamentalnych. Górę wzięło jednak przywiązanie inwestorów do korelacji między EURUSD a GBPUSD. Mozna wnioskować więc, że fundamentalnie wczorajsze spadki są nieuzasadnione i teraz powinno nastąpić dostosowanie. Oczekiwania na podwyżkę stóp w Wielkiej Brytanii, teraz już w przeciwieństwie do tych w strefie euro, pozostają wysokie.

AUDUSD

Opublikowany dzisiaj w nocy raport Banku Australii w kwestii polityki monetarnej, wywołał kolejne umocnienie dolara australijskiego. W raporcie stwierdzono, że zniszczenia wywołane powodzią zostaną odbudowane do połowy tego roku. Jednocześnie skutkiem powodzi może być znaczne zmniejszenie podaży surowców i tym samym wzrost cen. Jest to sugestia za tym, że wkrótce stopy procentowe w Australii mogą ponownie zostać podniesione.

Kurs AUDUSD odrobił juz większość strat wywołanych powodzią. Do zniesienia całego ruchu z pierwszych dwóch tygodni stycznia brakuje już jedynie 70 pipsów. Historyczne maksimum na poziomie 1.0167 będzie celem na najbliższe godziny notowań.

Źródło: Kamil Rozszczypała, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Od momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?
Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?

Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Kurs dolara amerykańskiego (USD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) od wielu lat budzi zainteresowanie inwestorów, eksporterów, importerów oraz osób planujących zagraniczne podróże. Wahania kursu walutowego mają istotny wpływ na polską gospodarkę, a prognozy dotyczące ceny dolara w 2025 roku są przedmiotem licznych spekulacji. Czy warto oczekiwać, że dolar przekroczy wartość 4,50 zł? Przyjrzyjmy się czynnikom, które mogą wpłynąć na taki scenariusz.
Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

2025-01-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W ostatnim czasie sporo dzieje się na rynku brytyjskich obligacji oraz na wycenie funta szterlinga. 10-letnie papiery dłużne UK osiągnęły najwyższy poziom od 2008 roku a 30-letnie wzbiły się do pułapu nieobserwowanego od 1998 roku. Jednocześnie funt znalazł się pod presją. W relacji do dolara amerykańskiego stracił 1 proc. Dziś ponownie spada a para walutowa GBPUSD zniżkuje do 1,2250 – to najniższy poziom od jesieni 2023 roku.
Trump planuje stan wyjątkowy?

Trump planuje stan wyjątkowy?

2025-01-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zdaniem telewizji CNN otoczenie Donalda Trumpa rozważa różne prawne opcje, które pozwoliłyby w miarę szybko zaimplementować politykę wyższych ceł wobec partnerów handlowych USA. Jedną z nich może być wprowadzenie "krajowego stanu wyjątkowego w gospodarce", co pozwoliłoby mu skorzystać z ustawy IEEPA z 1977 r., która pozwalałaby mu w miarę sprawnie wdrożyć swój plan. Jak jednak prezydent uzasadniłby takie "nadzwyczajne" i czy byłyby one legalne?
Dolar dominuje na rynku

Dolar dominuje na rynku

2025-01-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż pierwsze dni stycznia podważyły pozycję dolara na rynku, to jednak obecnie obserwujemy powrót dominacji najważniejszej waluty na świecie. Donald Trump zaskakuje z dnia na dzień swoimi pomysłami, które nie wpływają negatywnie na dolara. Dodatkowo Rezerwa Federalna wciąż prezenutje dosyć jastrzębi pogląd na przyszłość, wskazując na spore ryzyka inflacyjne. Czy w takim wypadku dolar ma jakiegokolwiek konkurenta? Przynajmniej przez najbliższych kilka tygodni?
Dolar nie odpuszcza

Dolar nie odpuszcza

2025-01-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze lepsze dane z USA (ISM dla usług, zwłaszcza subindeks cen płaconych, ale i też dane z rynku pracy JOLTS) rysują wciąż niezły obraz amerykańskiej gospodarki, a kolejne kontrowersyjne komentarze Donalda Trumpa (wygląda na to, że nie zamierza on rezygnować z globalnej wojny celnej), sprawiły, że rynek skrócił oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED w tym roku, choć niewiele (do -38 punktów baz.). To pokazuje, że w temacie FED nie ma już przestrzeni i raczej jest mało realne, aby rynki zaczęły wyceniać tylko jedną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. w USA w tym roku.
Spółki technologiczne pod presją

Spółki technologiczne pod presją

2025-01-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie dane ekonomiczne z USA, w tym wskaźniki aktywności w sektorze usług oraz raport JOLTS dotyczący liczby ofert pracy, wywołały zaniepokojenie na Wall Street. Rosnąca rentowność obligacji oraz obawy o trwałą inflację skłoniły inwestorów do wyprzedaży akcji, co szczególnie dotknęło spółki technologiczne. Głównym źródłem niepewności pozostaje perspektywa utrzymania wysokich stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na dłużej, niż wcześniej zakładano.
Rynki w cieniu rosnących rentowności

Rynki w cieniu rosnących rentowności

2025-01-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych gwałtownie rosną, zbliżając się powoli do psychologicznej bariery 5% dla 10-letnich papierów - poziomu niewidzianego od października 2023 roku. W ciągu ostatniego miesiąca rentowności wzrosły o około 50 punktów bazowych do 4,7%, co świadczy o znaczącym pogorszeniu nastrojów na rynku długu.
Dolar na noworocznej fali

Dolar na noworocznej fali

2025-01-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj doszło do podbicia dolara na szerokim rynku, co doprowadziło do złamania ważnych poziomów na niektórych majors (EURUSD, GBPUSD). Dolar został wsparty przez lepsze od oczekiwań dane o cotygodniowym bezrobociu i PMI dla przemysłu, ale i też rynkowe emocje związane ze zbliżającym się przejęciem władzy przez Donalda Trumpa (zaprzysiężenie 20 stycznia).
Dolar rozpoczął rok od pokazania swojej dominacji

Dolar rozpoczął rok od pokazania swojej dominacji

2025-01-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rok rozpoczął się od znacznej aprecjacji dolara amerykańskiego choć rynek nie otrzymał jakiś kluczowych danych, które mogłyby wpłynąć na znaczącą zmianę postrzegania kształtu przyszłej polityki monetarnej Fed-u. Amerykańskie indeksy próbowały odrobić straty poniesione pod koniec roku ale ostatecznie zakończyły dzień pod kreską oddalając się od historycznych rekordów. Dobra passa trwa w notowaniach ropy naftowej, która już czwarty dzień z rzędu drożała.