Styczeń na rynkach walutowych – noworoczne przebudzenie

Styczeń na  rynkach walutowych – noworoczne przebudzenie
Komentarz X-Trade Brokers
Data dodania: 2011-02-02 (13:03)

Początek 2011 roku przynosi zwiększenie aktywności graczy i tym samym wzrost zmienności na rynku po uspokojeniu związanym z grudniowym okresem przedświątecznym. Jednym z ciekawszych wydarzeń, które mogło wpłynąć na rynki oraz na obraz techniczny pary USDJPY było obcięcie, przez agencję S&P, ratingu Japonii.

Skutki tej decyzji były jednak umiarkowane i doprowadziły notowania jena względem dolara blisko kluczowego miejsca, o którym więcej w dalszej części miesięcznika.

Uwagę inwestorów z pewnością przykuł też dynamiczny wzrost kursu EURUSD – szerzej o fundamentalnych przesłankach obserwowanej zwyżki w pierwszej części miesięcznika (Euro optymizm).

W tej części miesięcznika koncentrujemy się na analizie technicznej par walutowych: EURUSD, USDJPY, USDPLN i USDSEK.

EURUSD – prawie 1000 pispów bez większej korekty

Ubiegły miesiąc przyniósł umocnienie euro względem dolara o prawie 2,5% m/m natomiast mierząc różnicę między szczytem i dołkiem jest to ponad 6%. Podobną dynamikę wzrostów, na tej parze walutowej, obserwowaliśmy ostatnio we wrześniu 2010 roku.

Od strony technicznej do obserwowanych wzrostów przyczyniło się powstanie, pro wzrostowej formacji harmonicznej (XABCD), która zakończyła się na początku drugiego tygodnia nowego roku. Struktura ta przypomina swoim kształtem formację motyla.

W związku z tym, iż harmoniczny układ wystąpił na wykresie o dużej skali (interwał dzienny) to również reakcja rynku musiała być odpowiednio silna.

W średnim terminie rynek jednak zdaje się być już mocno wykupiony i potencjał dalszych wzrostów wygląda na ograniczony. Wynika to również z analizy odcinka wzrostowego od dnia 9 stycznia, która zostanie przedstawiona poniżej.

Aktualny silny ruch wzrostowy traci swój impet co można stwierdzić na podstawie przełamania niebieskiej linii trendu, która może być obecnie testowana z drugiej strony jako silne miejsce oporu. Dodatkowo na oscylatorze RSI nie obserwujemy zdecydowanego wyjścia ponad poprzednią wartość odpowiadającą wierzchołkowi z 27 stycznia. Ponadto wskaźnik ten jest w strefie wykupienia.

Także układ fal wzrostowych i korekcyjnych może sugerować zakończenie całej struktury znanej z Teorii Fal Elliott’a. Na tę chwilę, impuls składa się z pięciu podfal, z modelowymi zasięgami dla piątej fali mierzonymi na podstawie fali pierwszej: 61,8% przy poziomie 1,3920 oraz 100% w rejonie 1,4145.

Również warto zwrócić uwagę na to, jak precyzyjnie rynek porusza się w kanale wzrostowym (przerywane linie) gdzie górne i dolne ograniczenie wyznacza potencjalne miejsca oporu i wsparcia.

Jednakże, wciąż trend wzrostowy obowiązuje i aby móc mówić o większych spadkach kursu EURUSD, musi zostać pokonany poziom 1,3570 gdyż dopiero wtedy pojawi się nowy niższy dołek (więc z definicji trend wzrostowy zostanie zachwiany). Pojawi się także wtedy ruch spadkowy większy od dotychczasowych korekt, które są względem siebie prawie równe (zielone prostokąty).

Jeśli powyższe warunki zostaną spełnione, droga do wsparcia przy lokalnym minimum 1,3240 zostanie otwarta.

Również spoglądając na wykres miesięczny, w okolicach okrągłego poziomu 1,4000 znajduje się opór wyznaczony przez przyspieszoną linię trendu poprowadzoną po lokalnych wierzchołkach. Natomiast wspomniany poziom 1,3240 znajduje się w pobliżu linii wyrysowanej po ostatnich minimach.

USDJPY – blisko kluczowego poziomu

Początek stycznia przyniósł dynamiczne wzrosty na parze USDJPY, która po wcześniejszym wybronieniu historycznego minimum – 79,75 (dołek z 1995 roku), rokowała na kontynuację umacniania dolara względem jena przez dalszą część miesiąca.

Jak się później okazało, zwyżka mimo swojej dynamiki była krótkotrwała i od końca pierwszego tygodnia stycznia obserwujemy systematyczne osuwanie się kursu. Ponieważ ruch ten nie posiada dużej dynamiki, można zakładać na tę chwilę, iż jest to wciąż struktura korekcyjna.

Według Teorii Fal Elliott’a potencjalnie jest to dopiero podfala „ii” w dużej fali impulsu wzrostowego „3/C” co by oznaczało możliwość wystąpienia znaczących wzrostów, w niedługim czasie, ponownie do poziomów 83,46 (ekspansja 61,8%), a następnie w rejon linii równoległych poprowadzonych do linii trendu oraz do ekspansji 100% - 85,05.

Kluczowym poziomem, do którego notowania USDJPY zbliżają się jest, oprócz linii poprowadzonej po minimach, poziom dołka 80,91. Jego przełamanie zmniejszy obecne szanse byków i może spowodować realizację alternatywnego scenariusza.

USDPLN – umocnienie wewnątrz flagi

W ślad za najważniejszymi walutami zyskującymi względem dolara poszedł także polski złoty, który również zyskał na wartości do amerykańskiej waluty – prawie 10gr m/m.

Przyglądając się wykresowi, od momentu wybicia kursu z pięciomiesięcznego niebieskiego kanału spadkowego, po impulsie wzrostowym oznaczonym jako „A” można spodziewać się obecnie powstającej korekcyjnej fali „B”. Przybiera ona obecnie kształt formacji flagi poruszając się w kanale spadkowym (przerywane linie).

Najbliższe wsparcia wyznaczone są przez dolne ograniczenie formacji oraz przez zniesienia 78,6% (2,8100), a także 88,6% (2,7700).

Aby oczekiwać rozpoczęcia wzrostów jako potencjalna fala „C”, musi zostać pokonany wierzchołek 2,9200, a następnie linia poprowadzona po szczytach co może wynieść notowania USDPLN do silnego oporu w rejonie 3,1800 – 3,2000.

USDSEK – szwedzka korona najsilniejsza

„SEK” przebił skalą wzrostu wartości w miesiącu styczniu najważniejsze waluty o czym piszemy w pierwszej części niniejszego miesięcznika.

Korona szwedzka w relacji do dolara jest notowana obecnie przy poziomach obserwowanych 2,5 roku temu (sierpień 2008). Spoglądając na wykres właśnie od tego czasu dostrzegamy rozbudowaną potencjalną formację harmoniczną, która swoim kształtem przypomina strukturę Gartley’a (XABCD).

Jej ogólna wymowa jest pro wzrostowa i zakłada, iż ruch spadkowy obserwowany od marca 2009 roku jest jedynie korektą powstałego wcześniej impulsu.

Dalszy potencjał umacniania się szwedzkiej waluty zdaje się wyczerpywać o czym może świadczyć powstająca dywergencja na oscylatorze RSI oraz poziom wyprzedania na rynku USDSEK. Dodatkowo, para ta, zbliża się do wsparcia wynikającego ze zniesienia 88,6% - 6,2186, które to zniesienie jest istotne dla tego typu struktur harmonicznych.

Natomiast, aby móc spodziewać się odwrotu na tym rynku (który na chwilę obecną ciągle pozostaje w trendzie spadkowym) musiałby zostać pokonany poziom ostatniego wierzchołka 6,9500, a następnie linia poprowadzona po wierzchołkach „A-C” co potencjalnie otworzyłoby drogę do wzrostów w rejon 8,1500.

Źródło: Daniel Kostecki, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

15:05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

11:08 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?