Data dodania: 2011-02-01 (09:38)
Mimo dużej niepewności związanej z wydarzeniami w Egipcie, euro powróciło w poniedziałek do umacniania się względem amerykańskiego dolara. W normalnych warunkach niespokojne nastroje rynkowe oznaczają wzrost awersji do ryzyka i ucieczkę kapitału do „bezpiecznych przystani”, czyli dolara, franka szwajcarskiego i jena japońskiego.
Jednak ostatnie dni pokazały, że w relacji euro do dolara czynniki fundamentalne odgrywają dużo mniejszą rolę w porównaniu ze spekulacyjnymi zapędami inwestorów. Choć ubiegły tydzień zakończył się rosnącymi obawami o sytuację w Afryce, nie przeszkodziło to w zwiększeniu liczby otwartych kontraktów przeciwko dolarowi na giełdzie towarowej w Chicago. Dodatkowy argument za dalszymi wzrostami eurodolara stanowi wczorajszy raport Eurostatu na temat styczniowej inflacji konsumenckiej w strefie euro. Szacunkowe dane pokazały wzrost inflacji do 2,4 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,2 proc. w grudniu i ponad oczekiwane 2,3 proc. Wysoka wartość wskaźnika podgrzewa rynkowe spekulacje, iż Europejski Bank Centralny rozpocznie cykl zacieśniania polityki monetarnej wcześniej niż pierwotnie się spodziewano i dużo wcześniej niż amerykański odpowiednik, Rezerwa Federalna. ECB dąży w swoich działaniach do utrzymywani inflacji poniżej 2 proc., zatem poniedziałkowe dane mogą skutkować bardziej „jastrzębim” komentarzem szefa banku Jean-Claude’a Tricheta podczas czwartkowej konferencji prasowej. Zatem prawdopodobne wydaje się, że na eurodolarze możemy zobaczyć w tym tygodniu próbę pokonania ostatnich maksimów (1,3760) z docelowym osiągnięciem wsparcia na 1,3820.
We wtorkowym kalendarzu danych makroekonomicznych dominują publikacje indeksów aktywności wytwórczej w sektorach przemysłowych. Za nami już odczyt indeksu PMI z Chin, który wbrew oczekiwaniom spadł do 52,9 pkt. (prog. 54,1 pkt.). O 9.00 opublikowany zostanie wskaźnik dla polskiego przemysłu, o 10:28 dla Wielkiej Brytanii, a o 16.00 najważniejszy dziś wskaźnik z USA. Odczyty dla Niemiec i całej strefy euro będą dziś miały mniejsze znaczenie, gdyż będą to rewizje wcześniej opublikowanych danych. Oprócz indeksów PMI poznamy dziś także dane o bezrobociu w Eurolandzie (godz. 11.00).
Dobry odczyt indeksu PMI z Polski może pozwolić złotemu na umocnienie się do poziomu 3,91 względem euro, natomiast dzisiejsze wahania nie powinny wykroczyć ponad 3,94.
We wtorkowym kalendarzu danych makroekonomicznych dominują publikacje indeksów aktywności wytwórczej w sektorach przemysłowych. Za nami już odczyt indeksu PMI z Chin, który wbrew oczekiwaniom spadł do 52,9 pkt. (prog. 54,1 pkt.). O 9.00 opublikowany zostanie wskaźnik dla polskiego przemysłu, o 10:28 dla Wielkiej Brytanii, a o 16.00 najważniejszy dziś wskaźnik z USA. Odczyty dla Niemiec i całej strefy euro będą dziś miały mniejsze znaczenie, gdyż będą to rewizje wcześniej opublikowanych danych. Oprócz indeksów PMI poznamy dziś także dane o bezrobociu w Eurolandzie (godz. 11.00).
Dobry odczyt indeksu PMI z Polski może pozwolić złotemu na umocnienie się do poziomu 3,91 względem euro, natomiast dzisiejsze wahania nie powinny wykroczyć ponad 3,94.
Źródło: Konrad Białas, Analityk Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Advanced Financial Solutions
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!
2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.plOd momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?
Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?
2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.plKurs dolara amerykańskiego (USD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) od wielu lat budzi zainteresowanie inwestorów, eksporterów, importerów oraz osób planujących zagraniczne podróże. Wahania kursu walutowego mają istotny wpływ na polską gospodarkę, a prognozy dotyczące ceny dolara w 2025 roku są przedmiotem licznych spekulacji. Czy warto oczekiwać, że dolar przekroczy wartość 4,50 zł? Przyjrzyjmy się czynnikom, które mogą wpłynąć na taki scenariusz.
Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK
2025-01-09 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersW ostatnim czasie sporo dzieje się na rynku brytyjskich obligacji oraz na wycenie funta szterlinga. 10-letnie papiery dłużne UK osiągnęły najwyższy poziom od 2008 roku a 30-letnie wzbiły się do pułapu nieobserwowanego od 1998 roku. Jednocześnie funt znalazł się pod presją. W relacji do dolara amerykańskiego stracił 1 proc. Dziś ponownie spada a para walutowa GBPUSD zniżkuje do 1,2250 – to najniższy poziom od jesieni 2023 roku.
Trump planuje stan wyjątkowy?
2025-01-09 Raport DM BOŚ z rynku walutZdaniem telewizji CNN otoczenie Donalda Trumpa rozważa różne prawne opcje, które pozwoliłyby w miarę szybko zaimplementować politykę wyższych ceł wobec partnerów handlowych USA. Jedną z nich może być wprowadzenie "krajowego stanu wyjątkowego w gospodarce", co pozwoliłoby mu skorzystać z ustawy IEEPA z 1977 r., która pozwalałaby mu w miarę sprawnie wdrożyć swój plan. Jak jednak prezydent uzasadniłby takie "nadzwyczajne" i czy byłyby one legalne?
Dolar dominuje na rynku
2025-01-09 Poranny komentarz walutowy XTBChociaż pierwsze dni stycznia podważyły pozycję dolara na rynku, to jednak obecnie obserwujemy powrót dominacji najważniejszej waluty na świecie. Donald Trump zaskakuje z dnia na dzień swoimi pomysłami, które nie wpływają negatywnie na dolara. Dodatkowo Rezerwa Federalna wciąż prezenutje dosyć jastrzębi pogląd na przyszłość, wskazując na spore ryzyka inflacyjne. Czy w takim wypadku dolar ma jakiegokolwiek konkurenta? Przynajmniej przez najbliższych kilka tygodni?
Dolar nie odpuszcza
2025-01-08 Raport DM BOŚ z rynku walutWczorajsze lepsze dane z USA (ISM dla usług, zwłaszcza subindeks cen płaconych, ale i też dane z rynku pracy JOLTS) rysują wciąż niezły obraz amerykańskiej gospodarki, a kolejne kontrowersyjne komentarze Donalda Trumpa (wygląda na to, że nie zamierza on rezygnować z globalnej wojny celnej), sprawiły, że rynek skrócił oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED w tym roku, choć niewiele (do -38 punktów baz.). To pokazuje, że w temacie FED nie ma już przestrzeni i raczej jest mało realne, aby rynki zaczęły wyceniać tylko jedną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. w USA w tym roku.
Spółki technologiczne pod presją
2025-01-08 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersOstatnie dane ekonomiczne z USA, w tym wskaźniki aktywności w sektorze usług oraz raport JOLTS dotyczący liczby ofert pracy, wywołały zaniepokojenie na Wall Street. Rosnąca rentowność obligacji oraz obawy o trwałą inflację skłoniły inwestorów do wyprzedaży akcji, co szczególnie dotknęło spółki technologiczne. Głównym źródłem niepewności pozostaje perspektywa utrzymania wysokich stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na dłużej, niż wcześniej zakładano.
Rynki w cieniu rosnących rentowności
2025-01-08 Poranny komentarz walutowy XTBRentowności amerykańskich obligacji skarbowych gwałtownie rosną, zbliżając się powoli do psychologicznej bariery 5% dla 10-letnich papierów - poziomu niewidzianego od października 2023 roku. W ciągu ostatniego miesiąca rentowności wzrosły o około 50 punktów bazowych do 4,7%, co świadczy o znaczącym pogorszeniu nastrojów na rynku długu.
Dolar na noworocznej fali
2025-01-03 Raport DM BOŚ z rynku walutWczoraj doszło do podbicia dolara na szerokim rynku, co doprowadziło do złamania ważnych poziomów na niektórych majors (EURUSD, GBPUSD). Dolar został wsparty przez lepsze od oczekiwań dane o cotygodniowym bezrobociu i PMI dla przemysłu, ale i też rynkowe emocje związane ze zbliżającym się przejęciem władzy przez Donalda Trumpa (zaprzysiężenie 20 stycznia).
Dolar rozpoczął rok od pokazania swojej dominacji
2025-01-03 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersRok rozpoczął się od znacznej aprecjacji dolara amerykańskiego choć rynek nie otrzymał jakiś kluczowych danych, które mogłyby wpłynąć na znaczącą zmianę postrzegania kształtu przyszłej polityki monetarnej Fed-u. Amerykańskie indeksy próbowały odrobić straty poniesione pod koniec roku ale ostatecznie zakończyły dzień pod kreską oddalając się od historycznych rekordów. Dobra passa trwa w notowaniach ropy naftowej, która już czwarty dzień z rzędu drożała.