Dwa banki obradowały, S&P zaskoczyła wszystkich

Dwa banki obradowały, S&P zaskoczyła wszystkich
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-01-27 (12:17)

Wczorajszy dzień przyniósł sporo istotnych dla rynku walutowego wydarzeń. W USA i w Nowej Zelandii Rady banków centralnych debatowały nad właściwym dostosowaniem polityki pieniężnej do aktualnej sytuacji gospodarczej w tych krajach.

W Wielkiej Brytanii opublikowany został protokół z ostatniego posiedzenia MPC. Ponadto z USA napłynęły kolejne istotne dane z rynku nieruchomości. Wszystkie te wydarzenia zostały jednak przyćmione przez to, co stało się dzisiaj nad ranem. Agencja S&P zmieniła rating Japonii.

Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) pozostawił zarówno stopy procentowe, jak również program ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE2) bez zmian. Taka decyzja była jednak zgodna z oczekiwaniami i rynek zdecydowanie bardziej zainteresowany był komunikatem po posiedzeniu. Bernanke powiedział, że "luźna" polityka monetarna Fedu jest w dalszym ciągu uzasadniona. Gospodarka amerykańska wykazuje co prawda pewne objawy przyspieszenia, jednak jest ono zbyt niskie, aby istotnie zmniejszyć stopę bezrobocia. Bernanke stwierdził również, że nie widzi zagrożeń ze strony inflacji i w długim okresie oczekiwania co do tego czynnika pozostają stabilne. Słowa Bernanke zostały odebrane przez inwestorów pozytywnie, szczególnie początkowo, kiedy to dolar umacniał się w stosunku do głównych walut. Później jednak rynek wziął do siebie słowa o stabilnych oczekiwaniach inflacyjnych i inicjatywę przejęli sprzedający dolara. Jeśli bowiem presji na podniesienie stóp procentowych nie wywrze inflacja, to na inne czynniki również nie ma co liczyć.

Już nie jeden, a dwóch członków Komitetu Polityki Monetarnej w Wielkiej Brytanii opowiada się za jak najszybszym podniesieniem stóp procentowych. Grudniowa inflacja została odczytana na poziomie 3.7% r/r i jest duże prawdopodobieństwo, że przyspieszy do 4% w I kwartale tego roku. Cel inflacyjny Banku Anglii wynosi 2%. Z drugiej strony jednak ostatni odczyt o PKB, może istotnie zmienić coraz bardziej jastrzębie nastawienie MPC i mimo, że wzrost jest dla Komitetu drugorzędnym czynnikiem, stopy w pierwszej połowie roku raczej nie zostaną podniesione.

EURUSD
Z technicznego punktu widzenia trend wzrostowy na parze EURUSD ewidentnie traci na dynamice. Dodatkowo pod dużą presją znajduje się linia tego trendu. Sygnałów przemawiających za zmianą trendu jest więc coraz więcej.

Wczorajsze dane z rynku nieruchomości w USA były lepsze od oczekiwań. W grudniu sprzedano 329 tysięcy nowych domów, podczas gdy spodziewano się sprzedaży na poziomie 300 tysięcy. Są to już kolejne dobre dane z USA opublikowane w tym tygodniu. Dzisiaj poznamy przede wszystkim ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych w poprzednim tygodniu oraz ilość podpisanych umów kupna domów.

EURPLN

Wczoraj nieoczekiwanie GUS opublikował dane o sprzedaży detalicznej oraz o sytuacji na rynku pracy za grudzień. Pierwotnie publikacje te miały się odbyć w piątek. Wyniki również były nieoczekiwane. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 25.3% w porównaniu do listopada i co istotniejsze była 12% wyższa niż rok wcześniej wobec prognozy na poziomie 9.4%. Negatywnie zaskoczyła natomiast stopa bezrobocia. Spodziewano się wzrostu z 11.7% w listopadzie do 12%, odczyt wskazał natomiast na 12.3%.
W najbliższym okresie na notowania złotego najbardziej wpływać powinien przebieg publicznej debaty na temat przyszłości systemu emerytalnego. Miejmy nadzieję, że po wskazaniu konkretów przez Boniego, teraz zacznie się w końcu konstruktywna dyskusja i zagranica nie będzie utożsamiać planowanych zmian ze zmianami na Węgrzech.

NZDUSD

Decyzję w sprawie stóp procentowych, poza FOMC, podejmowała wczoraj również Rada Banku Nowej Zelandii. Także w tym przypadku stopy pozostały bez zmian, główna znajduje się więc cały czas na poziomie 3%. Komunikat po posiedzeniu był podobny do grudniowego. Wobec słabszej niż pierwotnie się spodziewano aktywności w gospodarce w IV kwartale, stopy procentowe jeszcze przez jakiś czas pozostaną niezmienione. Niemniej jednak w komunikacie można było znaleźć również stwierdzenie o stabilizacji na rynku nieruchomości, rosnącym zaufaniu do gospodarki oraz zwiększającym się handlu, a skutki wrześniowego trzęsienia Ziemi zostały już przezwyciężone. W reakcji dolar nowozelandzki umocnił się w stosunku do USD.

USDJPY

Pomimo wielu istotnych wydarzeń w dniu wczorajszym, w ciągu ostatniej doby najwięcej zawirowań wywołała decyzja agencji S&P o obniżeniu długoterminowego ratingu Japonii dzisiaj nad ranem. Rating ten spadł z poziomu AA do AA-. Jako przyczynę podano przede wszystkim poziom zadłużenia Kraju Kwitnącej Wiśni. Stwierdzono, że dług ten będzie narastał w przyszłości szybciej niż wcześniej oczekiwano.

Kurs USDJPY gwałtownie wzrósł po podaniu tej informacji. Dolara umocnił się do jena o blisko figurę, osiągając poziom oporu na wysokości 83.12. Obecnie obserwujemy odreagowanie tego silnego ruchu, jednak jen powinien pozostać pod presją i kolejny test wspomnianego oporu jest możliwy.

Źródło: Kamil Rozszczypała, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

15:05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

11:08 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?