Euro mozolnie odrabia straty

Euro mozolnie odrabia straty
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-01-12 (11:23)

W czasie ostatniej doby euro umacniało się w stosunku do dolara. Inwestorzy dyskontowali wciąż zapowiedzi japońskiego ministra finansów o udzieleniu pomocy Portugalii, jak również podobne zapewnienia ze strony Chin. Najwięcej euro zyskało jak zwykle podczas sesji azjatyckiej. Silnej aprecjacji uległ także polski złoty.

Wobec euro nasza waluta zyskała ponad 5 groszy. Umocnienie to było wynikiem wypowiedzi członków RPP, z których wynika, że zacieśnienie polityki pieniężnej nastąpi już w styczniu, a skala podwyżek w całym cyklu może wynieść nawet 150 punktów bazowych.

Drugi dzień z rzędu Europejski Bank Centralny w obawie przed wzrostem rentowności skupował wczoraj obligacje Portugalii. Rentowność 10-latek znajduje się już bowiem na newralgicznych poziomach zbliżonych do 7%. Przypomnijmy, że gdy barierę 7% przekroczyły 10-latki Grecji, kraj ten został zmuszony wkrótce zwrócić się o pomoc do Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wspólną europejską walutę powinien wesprzeć również umiarkowanie udany przetarg bonów skarbowych przeprowadzony wczoraj przez Grecję. Zarówno jednak na wieść o jednej jak i drugiej informacji, inwestorzy nie wykazywali specjalnej ochoty na kupno euro. Podczas trwania sesji europejskiej zyski w stosunku do dolara były znikome. Po otwarciu giełd za oceanem zaobserwowaliśmy wzmożoną zmienność, euro raz się silnie osłabiało, raz silnie umacniało, jednak w efekcie zyski również były niewielkie. Dopiero po publikacji Beżowej Księgi tendencja stała się jednokierunkowa i kurs EURUSD podążył na północ. Ruch nabrał na dynamice po otwarciu sesji azjatyckiej i w ostatecznym rozrachunku kurs dotarł do poziomu 1.3020.

Dzisiaj nad ranem opublikowany został raport przedstawiający szacunki dynamiki rocznego PKB w Niemczech w 2010 roku. Tak jak się spodziewano dynamika ta wyniosła 3.6% r/r. Tuż po publikacji nie było żadnej reakcji na rynku walutowym, jednak w nieco dłuższej perspektywie inwestorzy mogą pozytywnie dyskontować tę informację. Wzrost, jak na tak rozwinięty gospodarczo kraj jakim są Niemcy, jest przecież naprawdę imponujący.

EURPLN

Bardzo silnej aprecjacji uległ wczoraj polski złoty. Kurs EURPLN spadł do poziomu najniższego od kwietnia tamtego roku - 3.8450. Dynamiczny ruch na południe był bezpośrednim skutkiem wczorajszych wypowiedzi członków RPP. Bratkowski jednoznacznie zasugerował, że będzie głosował za podwyżką stóp już na najbliższym posiedzeniu. Podobny wniosek można wysnuć z artykułu autorstwa Rzońcy. Stwierdził on, iż należy niezwłocznie reagować na narastającą presję inflacyjną. Inwestorzy pewnie jeszcze chętniej kupowaliby naszą walutę, gdyby nie zamieszanie wokół OFE. Ten czynnik będzie ciążył na złotym i powinien przyczynić sie do tego, że 3.8450 to na ten moment szczyt możliwości złotego.

EURUSD

Wczorajsze wzrosty na głównej parze walutowej doprowadziły do przełamania oporu usytuowanego w okolicach 1.2980. Nie oznacza to jednak zmiany średnioterminowej perspektywy dla EURUSD, trend jest cały czas silnie spadkowy, a celem jest poziom 1.2675. W dniu dzisiejszym kluczową informacją, która powinna ukształtować zachowanie się kursu, będzie przetarg obligacji portugalskich. Jej wyniki zostaną podane do informacji około 11:45. Istotnych publikacji fundamentalnych z USA dzisiaj znowu będzie brak. Pierwsze poznamy dopiero jutro. Jutro również swój dług sprzedadzą Hiszpania i Włochy.

USDCAD

Wczoraj sugerowaliśmy, że daje się zauważyć chęć inwestorów do umocnienia kanadyjskiego dolara.
Sugerowaliśmy również, że pretekstem do spadków na parze USDCAD może być nawet zbliżona do oczekiwań publikacja o rozpoczętych budowach domów w grudniu w Kanadzie. Tak też się stało. Odczyt był niewiele gorszy od oczekiwań (172 tys. wobec oczekiwanych 178 tys.) i wkrótce po tym kurs podążył zdecydowanym ruchem na południe. Przełamane zostało silne techniczne wsparcie w okolicach 0.99 i teraz najbliższym celem jest poziom 0.97. Wcześniej do trzeba będzie pokonać jeszcze 0.9815.

GBPUSD

Z technicznego punktu widzenia kluczowe wydarzenia rozgrywają się na parze GBPUSD. Jeśli dzisiejszą sesję kurs zamknie powyżej linii trendu spadkowego, poprowadzonej po szczytach z 5 listopada i 14 grudnia, przebiegającej dzisiaj w okolicach 1.5610, to wygenerowany zostanie silny sygnał prowzrostowy. Jest na to duża szansa, bowiem w tym momencie kurs jest 50 punktów wyżej od wspomnianego poziomu. Celem przy takim przebiegu wydarzeń byłby wtedy poziom 1.5900.
Jutro Bank Anglii podejmie decyzję w kwestii stóp procentowych. Zmiana polityki pieniężnej zapewne nie nastąpi, jednak komunikat po posiedzeniu będzie bardzo istotny.

Źródło: Kamil Rozszczypała, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

2024-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

2024-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?