Rynek złotego kontynuuje marazm

Rynek złotego kontynuuje marazm
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2010-12-22 (10:09)

W okresie przedświątecznym da się zaobserwować pewien dysonans na rynkach finansowych. Z jednej strony obawy o rozprzestrzenienie się „zarazy” zadłużenia w strefie euro powodują, że na rynku walutowym oraz obligacji dominują trendy zgodne ze wzrostem awersji do ryzyka i ucieczki w bezpieczne aktywa.

Z kolei na rynku surowców ceny osiągają historyczne maksima, a indeksy giełdowe powracają do poziomów sprzed upadku banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 r. Rozdźwięk pomiędzy poszczególnymi rynkami oznacza, że któryś z nich wysyła fałszywe sygnały i grozi nagłym zwrotem trendu. Jeśli na obligacje państw z peryferii Eurolandu nie zostanie przypuszczony spekulacyjny atak prowadzący do gwałtownego wzrostu rentowności, wówczas sytuacja w Europie powinna ulec uspokojeniu na dłuższy czas. Znów po drugiej stronie jesteśmy świadkami skutków pompowania w gospodarkę taniego pieniądza (rozpoczęcie QE2 przez Fed), który szuka okazji inwestycyjnych poprzez windowanie cen akcji i surowców, coraz bardziej narażając te rynki na powstanie baniek spekulacyjnych. Z wnioskami niestety trzeba będzie poczekać do początku przyszłego roku, gdyż kształt rynku finansowego w okresie okołoświątecznym, przy ograniczonym wolumenie handlu, nie jest wiarygodnym wyznacznikiem panującej sytuacji.

Rynek złotego kontynuuje marazm, a silniejsze zmiany którychkolwiek par złotowych w przeważającym stopniu wynikają z wahań kursu euro względem pozostałych „major currencies”, tj. dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego, funta brytyjskiego, czy jena japońskiego. Początkowo we wtorek unijna waluta próbował odrabiać straty z poniedziałku, wspierana popytem ze strony azjatyckich banków centralnych, jednak ruch umacniający został zaprzepaszczony przez doniesienia agencji ratingowej Moody’s. Poinformowała ona, iż podda rating Portugalii rewizji z możliwością obniżki. Wśród powodów agencja wymienia niepewność siły wzrostu gospodarczego po wprowadzeniu surowego planu cięć fiskalnych, a także obawia się o zdolność Portugalii do pozyskiwania kapitału z rynku po cenach zapewniających stabilność finansową państwa. Obniżka ratingu może wynieść jeden lub dwa stopnie z obecnego poziomu A1/P-1 w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Jednocześnie Moody’s zaznaczył, iż wypłacalność Portugalii nie jest poddawana w wątpliwość. Informacja odbiła się na oprocentowaniu obligacji państw peryferyjnych strefy euro, odzwierciedlając obawy inwestorów przed utrzymywaniem środków w papierach dłużnych Hiszpanii, Irlandii, Portugalii i Włoch. Presja na osłabienie euro wciąż się utrzymuje na rynku i jak na razie brak jest powodów do odbudowania zaufania wobec unijnej waluty.

Pomimo że dziś kończy się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych, nie będzie to najważniejsze wydarzenie dla notowań złotego. Opublikowane już dane z polskiej gospodarki za listopad, przede wszystkim wolniejsze tempo wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych oraz płac, sugerują, iż Rada już w tym roku nie zmieni poziomu stóp procentowych. Z powodu śledzenia przez rynek złotego zachowań eurodolara, kluczowe w dniu dzisiejszym będą dane z rynku amerykańskiego – finalny odczyt dynamiki PKB oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym.  Jednak nie spodziewamy się gwałtownych zmian kursów i eurozłoty utrzyma dotychczasowy przedział wahań 3,9800-4,0050.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Advanced Financial Solutions
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

2024-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

2024-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?