Komunikat Rezerwy Federalnej umocnił dolara

Komunikat Rezerwy Federalnej umocnił dolara
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2010-12-15 (11:44)

Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Plan skupu obligacji warty 600 mld USD również został podtrzymany. Taki scenariusz był zgodny z oczekiwaniami rynkowymi, jednak przyczynił się do odrobienia przez dolara części strat z ostatnich dwóch sesji.

Jak głosi komunikat Fedu, będzie on jeszcze przez dłuższy czas utrzymywał luźną politykę monetarną, gdyż pomimo obserwowanego cały czas ożywienia gospodarczego, jest ono zbyt słabe, aby sprowadzić stopę bezrobocia do poziomów sprzed kryzysu. Wysokie bezrobocie ogranicza z kolei wydatki gospodarstw domowych. Tempo wzrostu wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw również zaczyna słabnąć , a w niektórych sektorach jest nawet ujemne. Pracodawcy wykazują dużą niechęć do tworzenia nowych etatów i zatrudniania pracowników. Komunikat jak widać został przedstawiony w wysoce sceptycznym tonie. Co warte podkreślenia, jeszcze bardziej sceptycznym niż miesiąc temu. Oznacza to, że luźna polityka monetarna zostanie utrzymana jeszcze przez długi czas. Zresztą w komunikacie padło również jedno zdanie, jasno to stwierdzające.

Rezerwa Federalna jednak swoje, a rynek swoje. Po wczorajszym komunikacie rynkowe stopy procentowe kolejny raz wzrosły, sugerując, że oczekiwania rynku co podwyżki stóp procentowych są mimo wszystko coraz wyższe. Rynek zdaje się nie wierzyć jedenastu członkom rady FOMC, przeczuwając, że wbrew im zapewnieniom, inflacja wkrótce wystrzeli w górę i zmusi Fed do działania. Rynek utożsamia się z tym jednym członkiem, Thomasem Hoenigem, który był przeciwko aktualnej polityce monetarnej.

Powodem umocnienia dolara po wczorajszym komunikacie był także fakt, że w komunikacie nie było żadnej wzmianki o kolejnym ewentualnym pakiecie stymulacyjnym typu Quantitative Easing. Po listopadowym posiedzeniu pojawiły się bowiem głosy, że Fed może go wdrożyć po wygaśnięciu obecnego i przynajmniej cześć inwestorów zdyskontowała między czasie taki rozwój wydarzeń.

EURUSD

Kurs dotarł w dniu wczorajszym wyżej niż wynikało to z oporu technicznego znajdującego się na wysokości 1.3448. Zaobserwowane poziomy w okolicach 1.35 mogłyby świadczyć o istotnym przełamaniu tego oporu i wygenerowaniu sygnału do dalszych wzrostów. Tak się jednak nie stało, gdyż decydujące okazały się fundamenty. Zarówno inflacja PPI jak i sprzedaż detaliczna były lepsze od oczekiwań i sprzyjały dolarowi. Na dzisiaj przewidujemy zapoczątkowane wczoraj po południu spadki z celem 1.3190. Takiemu scenariuszowi będzie sprzyjać ewentualny wyższy od prognoz odczyt inflacji CPI w USA - kluczowej figury w dniu dzisiejszym.

EURPLN

Złoty stara się powrócić do czteromiesięcznego kanału spadkowego, na razie jednak z marnym skutkiem. Krótkookresowe fundamenty temu nie sprzyjają. Wczorajszy odczyt inflacji za listopad okazał się niższy od oczekiwań. Wśród członków Rady Polityki Pienieżnej jest coraz mniej jastrzębi i jeśli stopy zostałyby podniesione na najbliższym posiedzeniu (odbędzie się ono w następną środę), byłoby to naprawdę dużym zaskoczeniem dla rynku. A RPP zapewne doskonale zdaje sobie sprawę, że nieprzewidywalność posunięć nie jest dla niej pozytywną cechą i nie będzie chciała psuć swojego wizerunku. W obliczu braku podwyżki, szanse na powrót do wspomnianego kanału są małe. Przewidujemy jedynie nieudane testowanie jego górnego ograniczenia.

GBPUSD

W analizie ostatnich ruchów na parze GBPUSD technikę należy odłożyć na bok. Przebicie linii ponadmiesięcznego trendu spadkowego wygenerowało bardzo słaby sygnał wzrostowy, a wybicie dołem z grudniowego kanału wzrostowego też nie przyniosło na razie silniejszych spadków. W prognozowaniu przyszłych ruchów cenowych sugerujemy skupić się na figurach makro i pozostałych fundamentach. Aktualny ruch spadkowy (zapoczątkowany o 10:30) jest przykładem silnej reakcji na opublikowane dane. Stopa bezrobocia w listopadzie wzrosła bowiem w Wielkiej Brytanii do 7.9%.

USDJPY

Umocnienie dolara po wczorajszym komunikacie Fed najsilniej odbiło się na parze USDJPY i sięgnęło 0.6% (na EURUSD wyniosło 0.35%). Kurs zmierza teraz zdecydowanym ruchem do poziomu 84.40. Ten opór będzie jednak sforsować bardzo ciężko. Kurs odbijał się od niego juz kilkakrotnie w okresie ostatnich dwóch tygodni i wyżej nie znajdował się od blisko trzech miesięcy. "Antywskaźnik" w postaci ilości długich pozycji na tej parze walutowej ostatnio nieznacznie spadł, jednak wciąż pozostaje na bardzo wysokim poziomie (74% wszystkich pozycji) i również sygnalizuje, że po dotarciu do 84.40 spadki są dużo bardziej prawdopodobne.

Źródło: Kamil Rozszczypała, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

2024-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

2024-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?