Spadek awersji do ryzyka umacnia złotego

Spadek awersji do ryzyka umacnia złotego
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2007-10-12 (17:48)

Kończący się dziś tydzień na rynku krajowym przyniósł kontynuację wzrostu wartości polskiej waluty. Podczas gdy w poniedziałek dolar kosztował nawet 2,6730 to na dzisiejszej sesji kurs spadł już do poziomu 2,6175. Podobnie wyglądała sytuacja na parze EUR/PLN, gdzie obserwowaliśmy w ciągu ostatnich 5 dni spadek z poziomu 3,7610 do 3,7215.

Na takie zachowanie rodzimej waluty największy wpływ ma oczywiście rynek zagraniczny. Kurs EUR/USD po nieudanej próbie na początku tygodnia pokonania wsparcia w okolicach 1,4040 powrócił do wzrostów. Na czwartkowej sesji dość niespodziewanie wzrósł on nawet 1,4240. Słabość dolara przekłada się na umocnienie złotego, ponieważ inwestorzy szukają innych rynków do inwestowania kapitału. Najbardziej zyskują wtedy często rynki wschodzące oraz złoto. Tak było i tym razem. Cena złota osiągnęła w tym tygodniu nowy rekord na poziomie 753 USD za uncję. Natomiast waluty i giełdy państw rozwijających się dość dynamicznie rosły. Szczególnie godna uwagi jest warszawka giełda, która na przedostatniej sesji tygodnia zamknęła się na historycznym szczycie. Z technicznego punku widzenia taki scenariusz był już bardzo prawdopodobny po przebiciu oporu na poziomie 3750 punków. W dalszej perspektywie sytuacja na rynkach kapitałowych wygląda dobrze i nie widać obecnie sygnałów mogących świadczyć o odwróceniu wzrostowych trendów. Należy zauważyć, że obecny wzrostowy trend na GPW jest na tyle silny, że nie zdołało mu w żaden sposób zaszkodzić nawet obniżenie rekomendacji przez Credit Suisse.

W krótkim terminie złotemu oraz polskim akcjom zaszkodzić mogą jedynie zbliżające się wybory parlamentarne. Inwestorzy najbardziej nie lubią niepewności, a ostatnie sondaże wnoszą jej raczej sporo. Prawie codziennie słyszymy o zmianach faworytów w prezentowanych badaniach. Ich rozbieżności także różnią się dość znacznie, co świadczy, iż nie są w pełni wiarygodne.

Gdyby jednak udało się po wyborach stworzyć nowy sprawie działający rząd to przy sprzyjających warunkach na rynkach zagranicznych czeka nas prawdopodobnie kontynuacja dobrych efektów pozytywnego nastawienia inwestorów do naszego kraju.

Pamiętać jednak należy, że duża korelacja naszego rynku z kursem EUR/USD powoduje, iż w przypadku wystąpienia tam większej korekty, także notowania złotego mogą się szybko osłabić. Ewentualny spadek wartości nie powinien być jednak większy niż 2,74 w stosunku do dolara i 3,78 w stosunku do euro.
W kończącym się dziś tygodniu nie poznaliśmy żadnych ważnych danych makroekonomicznych z Polski. Jedyną informacją była wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej Jana Czekaja. Powiedział on, że aprecjacja polskiej waluty będzie osłabiała wzrost inflacji. Pierwsze ewentualne potwierdzenie jego słów poznamy już w poniedziałek. Opublikowane zostanie wtedy sporo nowych danych fundamentalnych. Poza inflacją CPI i PPI we wrześniu, poznamy jeszcze średnią płacę oraz produkcję przemysłową także za wrzesień. Ważny będzie też bilans obrotów bieżących za sierpień.

Podczas minionego tygodnia na rynku światowym zatrzymana została krótkotrwała korekta ostatnich dynamicznych wzrostów kursu EUR/USD. Ponowna deprecjacja amerykańskiego dolara względem euro rozpoczęła się we wtorek Wtedy to opublikowano zapiski z wrześniowego posiedzenia FED, na którym obniżono stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych aż o 50 pb. Jak wynika z zapisu decyzję taką podjęto ze względu na złą sytuację panującą na rynku kredytowym oraz w sektorze nieruchomości, który prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie pozostawał słaby, spowalniając tym samym rozwój amerykańskiej gospodarki. M.in. z tego powodu wzrost gospodarczy w IV kwartale będzie tam niższy niż wcześniej szacowano, nie podano jednak o ile. Ze strony przedstawicieli FED nie padły żadne sygnały, że kolejna obniżka kosztu pieniądza może nastąpić już w październiku. Dodatkowo podkreślono obawy o poziom inflacji, który wkrótce może znacznie się podwyższyć. Treść zapisków z posiedzenia FED sugeruje, że nie można liczyć na rychłe cięcie stóp procentowych w USA. Inwestorzy zinterpretowali ją jednak inaczej. W ich opinii wynika z niej, że FED podejmie interwencje natychmiast, jeśli tylko dostrzegalne będą kolejne problemy tamtejszej gospodarki, przedkładając troskę o wzrost gospodarczy nad zapobieganie inflacji. Interpretacja taka przyczyniła się do wzrostu optymizmu na rynkach. Indeksy amerykańskich giełd osiągnęły historyczne szczyty. Znacznie zwiększyła się wśród inwestorów skłonność do ryzyka, co kolejny raz przysporzyło popularności transakcjom opartym o carry trade. Została ona również wsparta przez decyzję Banku Japonii o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian i brak z jego strony jasnych sugestii, że w najbliższym czasie mogą one zostać podwyższone. Fakt ten dodatkowo przełożył się na znaczne osłabienie japońskiego jena. Stracił on na wartości względem większości walut, między innymi kurs EUR/JPY osiągnął poziom najwyższy od ponad dwóch miesięcy.

W minionym tygodniu dobre nastroje nie udzieliły się posiadaczom brytyjskiego funta. Jego wartość m. in. względem dolara systematycznie się obniżała w skutek reakcji na wypowiedź szefa Banku Anglii M. Kinga na temat tego, że nie ma on zamiaru ratować cierpiącego z powodu złych decyzji sektora finansowego, natomiast skupi się na utrzymaniu inflacji w celu.

Dolar tracił natomiast względem innej europejskiej waluty tj. euro. Jego deprecjacji nie były w stanie powstrzymać ostatnie dane makroekonomiczne, które zdecydowanie powinny sprzyjać jego umocnieniu. W czwartek ogłoszono wielkość deficytu handlowego Stanów Zjednoczonych. Okazał się on mniejszy od oczekiwań i wyniósł w sierpni 57,59 mld USD. Wyższe od prognoz natomiast okazały się dane dotyczące wrześniowej inflacji. Ceny importerów miesiąc temu wzrosły o 1% m/m, przy spadku w sierpniu o 0,3%. Również wyższy był poziom wrześniowego wskaźnika inflacji PPI. Wyniósł on 1,1 % m/m, przy prognozach 0,4% i wartości z sierpnia -1,4%.

Główną przyczyną wzrostu dynamiki inflacji jest utrzymująca się od września rekordowo wysoka cena ropy. W minionym tygodniu wartość tego surowca w listopadowych kontraktach futures notowanych na giełdzie w Londynie ponownie znalazła się powyżej poziomu 80 USD za baryłkę. Przyczyniły się ku temu obawy inwestorów o to, czy przed zbliżającym się sezonem grzewczym podaż ropy jest wystarczająca. Niepokój ten wzmógł się po czwartkowej publikacji cotygodniowych danych ze Sanów Zjednoczonych, zgodnie z którymi zapasy tego surowca zmniejszyły się o 1,7 mln baryłek, podczas, gdy oczekiwano ich wzrostu.

Prócz w/w danych w minionym tygodniu poznaliśmy również dynamikę sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych. Okazała się ona wyższa od oczekiwań i wyniosła we wrześniu 0,6%, przy wyniku z sierpnia 0,3%. Ogół ostatnich doniesień ze Stanów Zjednoczonych wskazuje na zdecydowany wzrost presji inflacyjnej w tym kraju, stąd mało prawdopodobne stają się wciąż wyczekiwane przez inwestorów kolejne obniżki kosztu pieniądza, których mógłby dokonać FED. Wobec tego w kolejnych dniach amerykańska waluta powinna się umocnić, a na przestrzeni całego tygodnia kurs EUR/USD może osiągnąć poziom 1,39. Aprecjacji dolara sprzyjać będą prawdopodobnie dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI) oraz produkcji przemysłowej we wrześniu.

Źródło: Marcin Ciechoński, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.