RUB - Rubel rosyjski - Aktualny kurs i opis

Aktualny kurs RUB na żywo z rynku Forex:

Rubel rosyjski (RUB)
RUB - Rosja 4.00000
0.00%
0.0000 zł
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

Aktualne kursy RUB na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2025-06-18.

ŚREDNI 0.00%
Rosja - Flaga Rubel rosyjski (ang. russian ruble) jest oficjalną walutą obowiązującą na terenie Rosji. Jest wykorzystywany również na obszarach nieuznawanych na arenie międzynarodowej - w Osetii Południowej, Abchazji, Doniecku i Ługańsku. Kod ISO waluty to RUB. Rubla oznacza się symbolem „”. Jeden rubel dzieli się na 100 kopiejek. W rankingu najważniejszych walut na świecie rosyjski rubel znajduje się wysoko, jednak poza ścisłą czołówką. O ile duże znaczenie rubla wynika z potęgi rosyjskiej gospodarki, to problemy z utrzymaniem korzystnego kursu waluty wiążą się przede wszystkim z brakiem politycznej stabilności.


Wykres – Kurs średni RUB

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Rubel rosyjski (RUB) - Pełny opis waluty

Historia rubla rosyjskiego

Rubel rosyjski RUB - Historia Początki rubla rosyjskiego miały miejsce już w XIII wieku. W 1534 roku określono, że jeden rubel będzie składał się z 100 nowogrodzkich deng (potocznie zwanych kopiejkami). Piotr I przeprowadził reformę systemu monetarnego zmieniając go na dziesiętny, ustanawiając jednocześnie rubla główną jednostką rozliczeniową. Wraz z rozrastaniem się rosyjskiego imperium rubel stawał się walutą używaną na coraz większym obszarze, w tym w Polsce (po rozbiorach). Oprócz srebrno-złotych monet już za czasów panowania Katarzyny Wielkiej używano także banknotów, które wyróżniało wyjątkowe zdobnictwo. Ogromny spadek wartości waluty przyniosła I Wojna Światowa. Brak podjęcia w odpowiednim czasie działań mających na celu ograniczenie inflacji wywołanej masowym dodrukowywaniem gotówki przez bolszewików doprowadził do gwałtownego spadku wartości waluty. Wprowadzono również drugiego rubla radzieckiego (kurs wymiany wyniósł 1:10 000), a także „czerwońca” (nową monetę). Skalę problemu obrazuje kurs wymiany rubla na dolara amerykańskiego na przestrzeni kilku lat w czasie I Wojny Światowej. Około roku 1918 wynosił on 1 USD : 8 RUB, natomiast w 1923 roku 1 dolar amerykański był warty blisko 2,5 miliona rubli. Od 1961 roku obserwować można było umocnienie rosyjskiej waluty w stosunku do dolara. Nawet po rozpadzie systemu Bretton Woods, aż do lat dziewięćdziesiątych rubel był względnie stabilny. Reforma monetarna z 1998 wiążąca się z wymianą pieniędzy kojarzona jest powszechnie z kryzysem finansowym. Problemy w spłacie zobowiązań państwa doprowadziły do upłynnienia kursu waluty. Rosja stosunkowo dobrze przetrwała kryzys światowy z lat 2007-2009 - krótkotrwała recesja nie przeszkodziła w zanotowaniu znaczącego wzrostu PKB w 2010 roku. Drastyczny spadek wartości rosyjskiej waluty został wywołany przez konflikt z Ukrainą i nałożone przez Unię Europejską sankcje gospodarcze.

Władze monetarne w Rosji

Najważniejsze decyzje w zakresie polityki monetarnej w Rosji podejmuje Centralny Bank Rosji (ang. Bank of Russia). Siedziba banku znajduje się w Moskwie. Założono go w 1991 roku. Wcześniej jego zadania wypełniał Bank Państwowy ZSRR. Centralny Bank Rosji uważany jest za mocno uzależniony od nacisków Kremla. Mimo to w ostatnich latach działania banku pozwoliły zmieścić się w założonym celu inflacyjnym (4%). Główne zadania banku zostały określone w rosyjskiej konstytucji oraz na poziomie ustawowym. Należy do nich przede wszystkim utrzymanie stabilnego poziomu rubla oraz prowadzenie polityki pieniężnej. Dodatkowo Centralny Bank Rosji zajmuje się emisją monet i banknotów.

Kurs rubla rosyjskiego

Kurs rubla rosyjskiego jest ściśle powiązany z aktualnymi cenami ropy i gazu. Rosja jest światowym gigantem jeśli chodzi o eksport w tym zakresie. Nawet niewielkie zmiany na rynku ropy i gazu mogą przyczynić się do znacznych wahań kursu rubla rosyjskiego. Z uwagi na twardą politykę rosyjskich władz i częste angażowanie się kraju w konflikty notowania waluty są również wrażliwe na aktualną sytuację polityczną w państwie. Kurs rubla rosyjskiego może również zależeć od stosunków pomiędzy Unią Europejską a Rosją. Dużą zmienność ukazuje porównanie kursów waluty na przestrzeni ostatnich kilku lat. W kwietniu 2013 roku stosunek wymiany oscylował w graniach 1 rubel rosyjski = 0,1 złotych polskich, podczas gdy w kwietniu 2021 roku 1 rubel był warty około 0,05 złotych. Obecna sytuacja polityczno-gospodarcza we Wschodniej Europie stwarza ryzyko dalszych spadków.

Rosyjskie monety i banknoty

Nowe rosyjskie banknoty W Rosji korzysta się powszechnie z dużej ilości nominałów gotówki. Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 5, 10, 50 kopiejek, a także 1, 2, 5 i 10 rubli. Rewers monet ukazuje zdobienia roślinne, natomiast awers przedstawia ważne dla kraju postaci i symbole, w tym między innymi herb Federacji Rosyjskiej oraz wizerunek Świętego Jerzego. Przed emisją z 2016 roku zamiast herbu spotkać można było emblemat Centralnego Banku Rosji. W Rosji wykorzystuje się również banknoty – 5, 10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 rubli. Ich szata graficzna nawiązuje do dorobku rosyjskiej architektury. Na banknotach umieszczono bowiem tak ważne dla kraju budowle jak między innymi mur Kremla Nowogrodzkiego, Budynek Giełdy w Sankt Petersburgu, Teatr Bolszoj czy Cerkiew Świętego Jana Chrzciciela w Jarosławiu. Najnowsze banknoty to te o nominałach 200 i 2 000 RUB. Ich projektowany wygląd podlegał głosowaniu w internecie. Ostatecznie wygrały ruiny Chersonezu z jednej oraz Pomnik Zatopionych Statków w Sewastopolu z drugiej strony banknotu o mniejszym nominale, a także most prowadzący na Wyspę Rosyjską i Kosmodrom Wostocznyj w przypadku drugiego.

Znaczenie rubla rosyjskiego dla Polaków

Kurs rubla jest istotny szczególnie dla tych Polaków, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zawierają kontrakty z rosyjskimi przedsiębiorstwami. Przed wybuchem Euromajdanu cała Unia Europejska zaangażowana była w wymianę handlową z Rosją. Po rozpoczęciu rewolucji wprowadzone zostały jednak liczne sankcje i część przedsiębiorców musiała porzucić współpracę z tym krajem. W najbliższych latach nie sposób liczyć na zdjęcie ograniczeń w wymianie handlowej z Rosją. Tamtejsza gospodarka znajduje się w stanie stagnacji. Mimo to, po znacznych spadkach w obrotach handlowych pomiędzy Polską a Rosją, w okresie następującym po 2017 roku wymiana wzrosła o 20 procent. Również w przypadku polskich turystów obserwuje się zdecydowany spadek ilości kupowanych rubli, ponieważ wiele osób odkłada decyzję o podróży w czasie. Mimo to w przypadku decyzji o wyjeździe do Rosji wahania kursu rubla mogą przyczynić się do oszczędności.

Ciekawostki

Moskwa (Rosja) - Drapacze chmur Nazwa „rubel” pochodzi od określenia „rąbać”. W średniowieczu odcinano sztabki srebra, które stanowiły swoisty rodzaj waluty. Podjednostka rubla rosyjskiego – kopiejka – ma taką samą nazwę jak setna część hrywny ukraińskiej. Określenie pochodzi od monet wybijanych począwszy od 1534 roku. Znajdował się na nich jeździec z kopią. W dzisiejszych czasach rubel jest bardzo ważny w czasie podróży po położonych niedaleko od Rosji krajach Europy Wschodniej. W państwach takich jak na przykład Białoruś, Litwa, Łotwa czy Estonia w wielu miejscach istnieje możliwość płatności bezpośrednio przy użyciu rubla rosyjskiego.

Rubel rosyjski jest walutą wartą uwagi, nawet pomimo złej sytuacji polityczno-gospodarczej w Rosji. Niski kurs rubla może bowiem w kolejnych latach znacznie wzrosnąć, co może przynieść potencjalne zyski dla inwestorów. Rosyjska gospodarka jest bardzo silna i niejednokrotnie pokazywała, że potrafi przezwyciężyć nawet bardzo poważny kryzys.

RUB - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana
2022-03-280.00%
2022-03-240.00%
2022-03-240.00%
2022-03-250.00%
2022-03-240.00%
2022-03-230.00%
2022-03-220.00%
2022-03-210.00%
2022-03-180.00%
2022-03-170.00%


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące RUB

TematWzrost rubla rosyjskiego
Anonim: Rubel przestał być walutą. Jest lokalnym środkiem płatniczym w Rosji, która mentalnie i gospodarczo zbliża się do Korei Północnej. Śmieciowego pieniądza nikt nie kupuje. Obszar Rosji został uznany za barbarzyński i wyłączony z cywilizowanego ...
TematRubel
jony: mysle ze tak ...
TematChcę kupić milion rubli rosyjskich, warto?
Tomek: Kurs już poszybował w górę o 40% do funta brytyjskiego patrząc po sankcjach to myślę że uderzają w nas ...
TematPutin strzelił sobie w kolano interwencją na Krymie
Władimir: Być może za bardzo koncentrujemy się na Krymie, a gra toczy się o coś innego, rozważał w "Kropce nad i" gen. Marek Dukaczewski. - Nie wiem jednak o co. Może Władimir Putin chce tylko sprawdzić jak Zachód zareaguje na jego działania ...
TematCzy rubel pójdzie do góry??
Andi: Kwestie rubla to nie tylko ropą ale również sankcje nałożone przez USA i EU dlatego warto trochę poczekać z zakupem ...

Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie tematy dotyczące RUB przejdź do forum.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Wojna walutowa: Rosja i Iran chcą porzucić dolara – co to oznacza?

Wojna walutowa: Rosja i Iran chcą porzucić dolara – co to oznacza?

2025-06-16 Analizy walutowe MyBank.pl
Wojna walutowa to zjawisko, które może znacząco wpłynąć na globalną gospodarkę, a co za tym idzie, na Twój portfel. Ostatnio na arenie międzynarodowej pojawiły się doniesienia o tym, że Rosja i Iran dążą do porzucenia dolara amerykańskiego w swoich transakcjach handlowych. Ta decyzja niesie ze sobą konsekwencje, które warto zrozumieć, abyś mógł lepiej zarządzać swoimi finansami.
Niewielki wpływ konfliktu?

Niewielki wpływ konfliktu?

2025-06-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na rynku złotego nie widać zbytnio wpływu konfliktu izraelsko-irańskiego, choć podobnie wygląda to na rynkach globalnych, gdzie echa były widoczne dzisiaj w nocy jeszcze na ropie i złocie, ale później te surowce cofnęły się w dół. Jeszcze w piątek wieczorem widoczne były próby "łapania" dołków na Wall Street (indeksy zakończyły handel na mniejszych minusach, niż mogły), a na EURUSD jeszcze kilka godzin wcześniej odbiliśmy się od wsparć przy 1,15.
Złoty bez reakcji na Bliski Wschód

Złoty bez reakcji na Bliski Wschód

2025-06-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Od piątku globalne media, w tym także ekonomiczne, żyją wojną na Bliskim Wschodzie. Izrael zaatakował Iran, trochę niespodziewanie, zaś od tego czasu napięcie nie spada. Reakcja globalnych rynków jest jednak ograniczona, zaś notowania złotego są stabilne. Atak Izraela nie był być może kompletnym zaskoczeniem (do wymiany ciosów dochodziło już wcześniej, jednak były one „kontrolowane”), ale jednak jego skala oznacza, że na Bliskim Wschodzie możemy już mówić o otwartym konflikcie zbrojnym.
Polska waluta pod presją wydarzeń na Bliskim Wschodzie

Polska waluta pod presją wydarzeń na Bliskim Wschodzie

2025-06-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Atak Izraela na Iran, jaki miał miejsce w nocy, doprowadził do wzrostu awersji wobec ryzykownych aktywów. Na walutach widać ruch w stronę bezpiecznych przystani (frank i jen), ale i tez dolara. To szkodzi złotemu, ale nadmiernych emocji nie widać. Para EURPLN przejściowo zbliżyła się do 4,28 zł, a USDPLN naruszył poziom 3,71 zł. Niemniej później złoty odrobił część strat - o godz. 9:36 euro było już tańsze o pół grosza, a dolar o ponad półtora schodząc znów poniżej 3,70 zł.
Lekkie podbicie ryzyka

Lekkie podbicie ryzyka

2025-06-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy handel na FX wypada mieszanie, jeżeli chodzi o dolara. Jest on silniejszy względem walut Antypodów i funta (pośród G-7), oraz emerging markets. Wobec pozostałych walut dalej spada kontynuując ruch z wczoraj. Wpływ na to miały dane o majowej inflacji CPI z USA, która nie odbiła aż tak mocno, jak się tego obawiano, co szybko odebrano jako sygnał, że FED mógłby obniżyć stopy procentowe jeszcze we wrześniu. To ruszyło rynkiem obligacji (spadły rentowności), ale i też osłabiło dolara.
Dolar słabnie przez cła i inflację

Dolar słabnie przez cła i inflację

2025-06-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Para EURUSD znalazła się powyżej poziomu 1,15 i ma szanse na najwyższe zamknięcie od 2021 roku. To wszystko ma miejsce w czasie, kiedy ponownie rosną oczekiwania na cięcia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, a cały świat ponownie pokazuje lekką niechęć do Stanów Zjednoczonych, biorąc pod uwagę groźby Trumpa dotyczące ceł. Czy dolar ma jeszcze szansę odzyskać twarz? Czy jest raczej skazany na dalsze spadki, co teoretycznie byłoby na rękę Trumpowi, który chce pobudzić konkurencyjność amerykańskiego przemysłu?
Inflacja w USA słabnie, efektu taryf jeszcze nie widać

Inflacja w USA słabnie, efektu taryf jeszcze nie widać

2025-06-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych po raz czwarty z rzędu zaskoczyła in plus, sygnalizując wyraźne osłabienie presji cenowej. W maju wskaźnik CPI wzrósł zaledwie o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym, zarówno w ujęciu ogólnym, jak i po wyłączeniu cen energii i żywności. To wynik zdecydowanie niższy od oczekiwań rynkowych, odpowiednio 0,2 proc. i 0,3 proc., który może mieć istotne konsekwencje dla polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.
Czy polska przyjmie walutę Euro w najbliższych latach?

Czy polska przyjmie walutę Euro w najbliższych latach?

2025-06-11 Felieton MyBank.pl
Czy zastanawialiście się kiedyś, co tak naprawdę stoi na przeszkodzie, by Polska zamieniła złotówkę na euro? Bo z jednej strony mamy unijny obowiązek z traktatu akcesyjnego, a z drugiej – realny brak woli politycznej, gospodarcze zawahania i społeczne wątpliwości. Rozwińmy więc ten temat, zanurzając się trochę głębiej w historię, ekonomię i codzienne doświadczenia obywateli.
Dolar czeka na inflację CPI

Dolar czeka na inflację CPI

2025-06-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta w środę rano kosmetycznie zyskuje na szerokim rynku, po tym jak pojawiły się pozytywne informacje po dwóch dniach negocjacji handlowych pomiędzy USA, a Chinami. Strony porozumiały się, co do umowy ramowej, która ma realizować założenia tzw. porozumienia genewskiego, które było podstawą do wzajemnej redukcji horrendalnych ceł w maju. Dla USA oznacza to udrożnienie i usprawnienie eksportu metali ziem rzadkich przez Chiny, z kolei Chińczycy oczekują złagodzenia restrykcji dotyczących przepływu technologii i komponentów z nią związanych.
Porozumienie handlowe USA–Chiny – wstępny przełom?

Porozumienie handlowe USA–Chiny – wstępny przełom?

2025-06-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po dwóch dniach intensywnych negocjacji handlowych w Londynie, przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Chin osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie ram wdrożenia tzw. konsensusu genewskiego. Głównym celem tego planu jest przywrócenie przepływu towarów wrażliwych – w tym komponentów technologicznych i surowców strategicznych – które dotąd były blokowane przez wzajemne restrykcje handlowe. Osiągnięcie to stanowi potencjalnie ważny krok w kierunku deeskalacji trwającego od dłuższego czasu konfliktu handlowego między dwiema największymi gospodarkami świata.