UAH - Hrywna ukraińska - Aktualny kurs i opis


Aktualne kursy UAH na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2024-10-24.

ŚREDNI 0,0974 0.10%
Ukraina - Flaga Hrywna ukraińska (ang. ukrainian hryvnia) jest oficjalną walutą Ukrainy i jednocześnie jedynym prawnie akceptowalnym środkiem płatniczym na jej terytorium. Kod ISO waluty to „UAH”. Popularnie używa się również skrótowego oznaczenia „hrn”, a w cyrlicy „грн”. Niekiedy można się spotkać z symbolem „”, który wyglądem przypomina nieco dolara amerykańskiego ($). Nawiązanie do północnoamerykańskiego giganta oraz zastosowanie dwóch poziomych kresek ma kojarzyć się ze stabilnością. Nie ma ograniczeń co do wymiany hrywny na inne waluty. W praktyce jednak do jej zakupu nie dochodzi często, a hrywna ukraińska nie odgrywa decydującej roli na światowym rynku walutowym.


Wykres – Kurs średni UAH

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Hrywna ukraińska (UAH) - Pełny opis waluty

Historia hrywny ukraińskiej

Hrywna ukraińska UAH - Historia Historia ukraińskiej hrywny jest niemal tak samo burzliwa jak dzieje jej kraju. Początki waluty przypadają na pierwsze dwudziestolecie XX wieku, gdy mieszkańcy obszarów Ukrainy chcieli stworzyć własne państwo. Ukraińska Republika Ludowa zadecydowała o emisji własnej waluty, którą nazwała karbowańcem. Z uwagi na liczne fałszerstwa, a także wątpliwości co do samej nazwy (która za bardzo kojarzyła się z walutą rosyjską), zadecydowano o zastąpieniu jej hrywną. W kolejnych latach jeszcze wielokrotnie dochodziło do zmian w zakresie obowiązującej waluty. Po przejęciu terenów Ukrainy przez II Rzeczpospolitą i ZSRR płatności dokonywano w złotym i rublu, popularne były również tak zwane „radzieckie karbowańce”. Ponowne warunki do emisji własnej waluty pojawiły się już po rozpadzie Związku Radzieckiego. Mimo, że przez jakiś czas oficjalnie w obiegu używany był karbowaniec, to bardzo szybko podjęto działania do jego ostatecznej wymiany na hrywnę. Stosunek, który przyjęto, wynosił 1 hrywna = 1 000 000 karbowańców. Tak wysoki poziom wymiany został wymuszony przez szalejącą hiperinflację i konieczność dewaluacji. Wyemitowane monety obowiązują w praktycznie niezmienionym kształcie do dnia dzisiejszego, podczas gdy szata graficzna banknotów ulegała zmianom na przestrzeni lat.

Władze monetarne na Ukrainie

Politykę walutową na Ukrainie reguluje Narodowy Bank Ukrainy. Jego siedziba znajduje się w Kijowie. Ustanowiono go w 1991 roku, natomiast konstytucyjne podstawy istnienia nadano mu w 1996 roku. Od tego czasu działa na podstawie Konstytucji Ukrainy oraz ustawy o Narodowym Banku Ukrainy. Do jego głównych zadań należy realizacja jednolitej polityki państwowej w zakresie obiegu pieniężnego, regulacja systemu bankowego oraz prowadzenie polityki kredytowej. Narodowy Bank Ukrainy zajmuje się również kontrolą poziomu inflacji w trosce o utrzymanie odpowiedniej wartości waluty. Najwyższym organem banku jest Rada. W jej skład wchodzi czternaście osób. Kadencja prezesa Narodowego Banku Ukrainy trwa pięć lat. Członków Rady powołuje prezydent Ukrainy i ukraiński parlament.

Kurs hrywny ukraińskiej

Sytuacja hrywny ukraińskiej uległa pogorszeniu na skutek kryzysu finansowego, który miał miejsce w Rosji w połowie lat dziewięćdziesiątych. W celu zapewnienia stabilnego rozwoju gospodarczego państwa podjęto decyzję o powiązaniu kursu wymiany hrywny z dolarem amerykańskim. Z roku na rok kurs hrywny ukraińskiej w stosunku do innych walut wzrasta. Jeszcze gorsze spadki niż pod koniec ubiegłego stulecia hrywna zanotowała po rozpoczęciu konfliktu pomiędzy Ukrainą i Rosją w 2013 roku, który doprowadził do Euromajdanu. W maju 2018 roku średni kurs hrywny w stosunku do dolara wynosił 26 UAH, a do euro 31 UAH (w 1996 roku 1 USD był warty 1,8 UAH). W odniesieniu do polskiego złotego zmianę widać równie dobitnie. W 1996 roku oferowano 0,6 złotych za 1 hrywnę, następnie kursy się zrównały, a w 2018 roku za 1 złotówkę można było kupić już aż 7 hrywien. Umocnienie waluty byłoby możliwe jedynie poprzez stabilizację tamtejszej gospodarki, a także zmianę postrzegania hrywny ukraińskiej na rynku międzynarodowym.

Ukraińskie monety i banknoty

Pieniądze, banknoty ukraińskie UAH Hrywna ukraińska występuje w formie monet o nominałach 1, 2, 5, 10, 25 i 50 kopiejek, a także 1 hrywny. Ta ostatnia w obiegu występuje stosunkowo rzadko. Ukraińskie monety wyróżniają się oryginalnymi zdobieniami, które nawiązują do tradycji kraju i sprawiają wrażenie starszych, niż w rzeczywistości są. Wobec niskiej siły nabywczej waluty w najbliższych latach przewiduje się rezygnację z najmniejszych nominałów. W odróżnieniu od srebrnych i złotawo-miedzianych monet, ukraińskie banknoty charakteryzują się żywą kolorystyką. Występują w nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 hrywien ukraińskich i przedstawiają ważne dla narodowej tradycji i kultury postaci, w tym na przykład poetę Tarasa Szewczenkę, polityka i historyka Mychajła Hruszewskiego, a także wielkiego księcia kijowskiego Jarosława I Mądrego.

Hrywna ukraińska dla Polaków

Hrywna ukraińska jest szczególnie istotna nie tyle dla zainteresowanych nią pośrednio Polaków, co dla przyjeżdżających do Polski obywateli Ukrainy, którzy poszukują w naszym kraju pracy zarobkowej. Ze względu na wysokie zapotrzebowanie na siłę roboczą w branży gastronomicznej czy opiekuńczej na taki przyjazd decyduje się coraz więcej osób. Atrakcyjne są szczególnie zarobki. Jeszcze pod koniec XX wieku kurs złotego kształtował się podobnie do hrywny. Aktualnie jednak jest ponad pięciokrotnie niższy. Znacząco różni się również płaca minimalna. Na Ukrainie jest ponad czterokrotnie niższa niż w Polsce. To wszystko sprawia, że w najbliższych latach można spodziewać się imigracji do naszego kraju jeszcze większej ilości obywateli Ukrainy, którzy będą szczególnie zainteresowani kursem wymiany PLN/UAH. Dla Polaków stosunek będzie istotny w przypadku wyjazdów w celach turystycznych, które z uwagi na niskie ceny wyżywienia, miejsc noclegowych i paliwa są bardzo atrakcyjne. Z uwagi na niestabilną sytuację polityczno-gospodarczą na Ukrainie niektórzy turyści odkładają jednak plany wizyty w czasie.

Ciekawostki

Waluta ukraińska - Hrywna UAH Nazwa „hrywna” pochodzi od stosowanej w okresie średniowiecza na obszarze Rusi Kijowskiej jednostki wagi, a także srebrnej monety. „Grivnia” kojarzona była z dużą wartością i popularnie określano w ten sposób naszyjniki. Również podjednostka hrywny ukraińskiej (kopiejka) brzmi znajomo dla większości Polaków. Podobnie nazywa się bowiem jej rosyjski odpowiednik. Określenie związane jest z terenami Nowogrodu Wielkiego. Na tym obszarze rozpoczęto bowiem w XVI wieku wybijanie monety z wizerunkiem jeźdźca z kopią. Hrywna ukraińska jest jedną z niewielu walut, które posiadają nominał „1” zarówno w formie monety, jak i banknotu. Aktualnie niezbyt korzystną sytuację ukraińskiej waluty władze starają się poprawić między innymi poprzez zmiany powszechnie obowiązującego prawa. Uchwalenie w 2018 roku ustawy o walucie i transakcjach walutowych miało zapewnić liberalizację regulacji dotyczących operacji walutowych poprzez usunięcie między innymi licznych ograniczeń walutowych dla przedsiębiorstw.

Z uwagi na brak stabilności polityczno-gospodarczej na terenie całej Ukrainy, a także bardzo złe stosunki z Rosją grożące konfliktem zbrojnym, nie sposób przewidywać, że w najbliższych latach poziom kursu hrywny ukraińskiej się poprawi. Z całą pewnością stosunek PLN do UAH będzie jednak stawał się coraz bardziej istotny w kontekście stosunków polsko-ukraińskich z uwagi na zwiększającą się liczbę obywateli Ukrainy pracujących w Polsce.

UAH - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana
2024-10-240,09740.10%
2024-10-230,09730.93%
2024-10-220,09640.00%
2024-10-210,09640.10%
2024-10-180,09630.10%
2024-10-170,09640.73%
2024-10-160,09570.21%
2024-10-150,09550.21%
2024-10-140,09530.21%
2024-10-110,09510.42%


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące UAH

Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

09:16 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.
Ważne słowa Trumpa

Ważne słowa Trumpa

2024-10-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta dalej zyskuje na szerokim rynku, chociaż w ostatnich dniach ruch ten nieco wytracił swoją dynamikę. Nie widać również kontynuacji zmian po stronie "dostosowania" się oczekiwań pod ewentualne scenariusze dla FED - to może się zmienić wraz z publikacją październikowych danych z rynku pracy, jakie poznamy na początku listopada, oraz (gdyby) były jakieś zaskoczenia po stronie cotygodniowych danych o bezrobociu.
Dolar przedłuża wzrostową falę

Dolar przedłuża wzrostową falę

2024-10-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych przynosi kontynuacje byczej passy dolara amerykańskiego, który w stosunku do polskiego złotego jest najdroższy od sierpnia tego roku. Po tym jak Fed obniżył stopy we wrześniu i zapowiedział kolejne szybkie obniżki, mogło wydawać się, że amerykańskiej waluty nie czeka nic dobrego.
Trump, FED i inflacja...

Trump, FED i inflacja...

2024-10-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wbrew oczekiwaniom sobotnia konferencja chińskich oficjeli nie była odpaleniem kolejnej bazooki, tym razem fiskalnej. Przekaz nie był negatywny, ale brakowało w nim szczegółów. Nie zmienia to jednak faktu, że Chińczycy są mocno zdeterminowani do tego, aby dalej wspierać gospodarkę, co powinno mieć pozytywne przełożenie na tamtejszy rynek akcji w dłuższej perspektywie. W krótkim okresie rynek raczej będzie szukać poziomu równowagi po silnych wzrostach.