UAH - Hrywna ukraińska - Aktualny kurs i opis


Aktualne kursy UAH na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2024-07-26.

ŚREDNI 0,0958 0.42%
Ukraina - Flaga Hrywna ukraińska (ang. ukrainian hryvnia) jest oficjalną walutą Ukrainy i jednocześnie jedynym prawnie akceptowalnym środkiem płatniczym na jej terytorium. Kod ISO waluty to „UAH”. Popularnie używa się również skrótowego oznaczenia „hrn”, a w cyrlicy „грн”. Niekiedy można się spotkać z symbolem „”, który wyglądem przypomina nieco dolara amerykańskiego ($). Nawiązanie do północnoamerykańskiego giganta oraz zastosowanie dwóch poziomych kresek ma kojarzyć się ze stabilnością. Nie ma ograniczeń co do wymiany hrywny na inne waluty. W praktyce jednak do jej zakupu nie dochodzi często, a hrywna ukraińska nie odgrywa decydującej roli na światowym rynku walutowym.


Wykres – Kurs średni UAH

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Hrywna ukraińska (UAH) - Pełny opis waluty

Historia hrywny ukraińskiej

Hrywna ukraińska UAH - Historia Historia ukraińskiej hrywny jest niemal tak samo burzliwa jak dzieje jej kraju. Początki waluty przypadają na pierwsze dwudziestolecie XX wieku, gdy mieszkańcy obszarów Ukrainy chcieli stworzyć własne państwo. Ukraińska Republika Ludowa zadecydowała o emisji własnej waluty, którą nazwała karbowańcem. Z uwagi na liczne fałszerstwa, a także wątpliwości co do samej nazwy (która za bardzo kojarzyła się z walutą rosyjską), zadecydowano o zastąpieniu jej hrywną. W kolejnych latach jeszcze wielokrotnie dochodziło do zmian w zakresie obowiązującej waluty. Po przejęciu terenów Ukrainy przez II Rzeczpospolitą i ZSRR płatności dokonywano w złotym i rublu, popularne były również tak zwane „radzieckie karbowańce”. Ponowne warunki do emisji własnej waluty pojawiły się już po rozpadzie Związku Radzieckiego. Mimo, że przez jakiś czas oficjalnie w obiegu używany był karbowaniec, to bardzo szybko podjęto działania do jego ostatecznej wymiany na hrywnę. Stosunek, który przyjęto, wynosił 1 hrywna = 1 000 000 karbowańców. Tak wysoki poziom wymiany został wymuszony przez szalejącą hiperinflację i konieczność dewaluacji. Wyemitowane monety obowiązują w praktycznie niezmienionym kształcie do dnia dzisiejszego, podczas gdy szata graficzna banknotów ulegała zmianom na przestrzeni lat.

Władze monetarne na Ukrainie

Politykę walutową na Ukrainie reguluje Narodowy Bank Ukrainy. Jego siedziba znajduje się w Kijowie. Ustanowiono go w 1991 roku, natomiast konstytucyjne podstawy istnienia nadano mu w 1996 roku. Od tego czasu działa na podstawie Konstytucji Ukrainy oraz ustawy o Narodowym Banku Ukrainy. Do jego głównych zadań należy realizacja jednolitej polityki państwowej w zakresie obiegu pieniężnego, regulacja systemu bankowego oraz prowadzenie polityki kredytowej. Narodowy Bank Ukrainy zajmuje się również kontrolą poziomu inflacji w trosce o utrzymanie odpowiedniej wartości waluty. Najwyższym organem banku jest Rada. W jej skład wchodzi czternaście osób. Kadencja prezesa Narodowego Banku Ukrainy trwa pięć lat. Członków Rady powołuje prezydent Ukrainy i ukraiński parlament.

Kurs hrywny ukraińskiej

Sytuacja hrywny ukraińskiej uległa pogorszeniu na skutek kryzysu finansowego, który miał miejsce w Rosji w połowie lat dziewięćdziesiątych. W celu zapewnienia stabilnego rozwoju gospodarczego państwa podjęto decyzję o powiązaniu kursu wymiany hrywny z dolarem amerykańskim. Z roku na rok kurs hrywny ukraińskiej w stosunku do innych walut wzrasta. Jeszcze gorsze spadki niż pod koniec ubiegłego stulecia hrywna zanotowała po rozpoczęciu konfliktu pomiędzy Ukrainą i Rosją w 2013 roku, który doprowadził do Euromajdanu. W maju 2018 roku średni kurs hrywny w stosunku do dolara wynosił 26 UAH, a do euro 31 UAH (w 1996 roku 1 USD był warty 1,8 UAH). W odniesieniu do polskiego złotego zmianę widać równie dobitnie. W 1996 roku oferowano 0,6 złotych za 1 hrywnę, następnie kursy się zrównały, a w 2018 roku za 1 złotówkę można było kupić już aż 7 hrywien. Umocnienie waluty byłoby możliwe jedynie poprzez stabilizację tamtejszej gospodarki, a także zmianę postrzegania hrywny ukraińskiej na rynku międzynarodowym.

Ukraińskie monety i banknoty

Pieniądze, banknoty ukraińskie UAH Hrywna ukraińska występuje w formie monet o nominałach 1, 2, 5, 10, 25 i 50 kopiejek, a także 1 hrywny. Ta ostatnia w obiegu występuje stosunkowo rzadko. Ukraińskie monety wyróżniają się oryginalnymi zdobieniami, które nawiązują do tradycji kraju i sprawiają wrażenie starszych, niż w rzeczywistości są. Wobec niskiej siły nabywczej waluty w najbliższych latach przewiduje się rezygnację z najmniejszych nominałów. W odróżnieniu od srebrnych i złotawo-miedzianych monet, ukraińskie banknoty charakteryzują się żywą kolorystyką. Występują w nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 hrywien ukraińskich i przedstawiają ważne dla narodowej tradycji i kultury postaci, w tym na przykład poetę Tarasa Szewczenkę, polityka i historyka Mychajła Hruszewskiego, a także wielkiego księcia kijowskiego Jarosława I Mądrego.

Hrywna ukraińska dla Polaków

Hrywna ukraińska jest szczególnie istotna nie tyle dla zainteresowanych nią pośrednio Polaków, co dla przyjeżdżających do Polski obywateli Ukrainy, którzy poszukują w naszym kraju pracy zarobkowej. Ze względu na wysokie zapotrzebowanie na siłę roboczą w branży gastronomicznej czy opiekuńczej na taki przyjazd decyduje się coraz więcej osób. Atrakcyjne są szczególnie zarobki. Jeszcze pod koniec XX wieku kurs złotego kształtował się podobnie do hrywny. Aktualnie jednak jest ponad pięciokrotnie niższy. Znacząco różni się również płaca minimalna. Na Ukrainie jest ponad czterokrotnie niższa niż w Polsce. To wszystko sprawia, że w najbliższych latach można spodziewać się imigracji do naszego kraju jeszcze większej ilości obywateli Ukrainy, którzy będą szczególnie zainteresowani kursem wymiany PLN/UAH. Dla Polaków stosunek będzie istotny w przypadku wyjazdów w celach turystycznych, które z uwagi na niskie ceny wyżywienia, miejsc noclegowych i paliwa są bardzo atrakcyjne. Z uwagi na niestabilną sytuację polityczno-gospodarczą na Ukrainie niektórzy turyści odkładają jednak plany wizyty w czasie.

Ciekawostki

Waluta ukraińska - Hrywna UAH Nazwa „hrywna” pochodzi od stosowanej w okresie średniowiecza na obszarze Rusi Kijowskiej jednostki wagi, a także srebrnej monety. „Grivnia” kojarzona była z dużą wartością i popularnie określano w ten sposób naszyjniki. Również podjednostka hrywny ukraińskiej (kopiejka) brzmi znajomo dla większości Polaków. Podobnie nazywa się bowiem jej rosyjski odpowiednik. Określenie związane jest z terenami Nowogrodu Wielkiego. Na tym obszarze rozpoczęto bowiem w XVI wieku wybijanie monety z wizerunkiem jeźdźca z kopią. Hrywna ukraińska jest jedną z niewielu walut, które posiadają nominał „1” zarówno w formie monety, jak i banknotu. Aktualnie niezbyt korzystną sytuację ukraińskiej waluty władze starają się poprawić między innymi poprzez zmiany powszechnie obowiązującego prawa. Uchwalenie w 2018 roku ustawy o walucie i transakcjach walutowych miało zapewnić liberalizację regulacji dotyczących operacji walutowych poprzez usunięcie między innymi licznych ograniczeń walutowych dla przedsiębiorstw.

Z uwagi na brak stabilności polityczno-gospodarczej na terenie całej Ukrainy, a także bardzo złe stosunki z Rosją grożące konfliktem zbrojnym, nie sposób przewidywać, że w najbliższych latach poziom kursu hrywny ukraińskiej się poprawi. Z całą pewnością stosunek PLN do UAH będzie jednak stawał się coraz bardziej istotny w kontekście stosunków polsko-ukraińskich z uwagi na zwiększającą się liczbę obywateli Ukrainy pracujących w Polsce.

UAH - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana
2024-07-260,09580.42%
2024-07-250,09620.52%
2024-07-240,09570.31%
2024-07-230,09540.32%
2024-07-220,09510.00%
2024-07-190,09510.21%
2024-07-180,09490.42%
2024-07-170,09450.21%
2024-07-160,09470.32%
2024-07-150,09500.21%


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące UAH

Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

2024-07-26 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Korekta na Wall Street nabiera coraz większego tempa. Z napompowanych do maksimum wycen spółek technologicznych w końcu pomału uchodzi powietrze. Na razie nie mamy do czynienia z odwróceniem trendu, bo to raczej mało prawdopodobne na ten moment. Doświadczamy jedynie korekty. Nasdaq100 wykonał od 11 lipca spadek, który swoją wielkością jest zbliżony do zniżki mającej miejsce w ubiegłym roku. Z dalszej perspektywy bieżąca przecena jest wciąż kosmetyczna i nie wysyła na ten moment większych negatywnych sygnałów.
Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

2024-07-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy raport na temat PKB USA za II kwartał był pewnego rodzaju dowodem na to, że gospodarka radzi sobie wciąż dobrze a proces dezinflacyjny postępuje. Technologiczne spółki kontynuowały wyprzedaż (Nasdaq Composite -0,9 proc.) natomiast małe firmy zyskały, czego dowodem jest wzrost indeksu Russell2000 o 1,26 proc. Wsparcie uzyskały sektory wrażliwe na gospodarkę, w tym energetyczny, przemysłowy oraz finansowy. To była kolejna niska zmienność na głównej parze walutowej, która oscyluje wokół poziomu 1,0850.
Zatrzymana zwyżka jena

Zatrzymana zwyżka jena

2024-07-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku, co zdaje się bardziej wskazywać na korelację z globalnym sentymentem w krótkim terminie. Wczoraj indeksy na Wall Street próbowały odbijać (choć nie do końca skutecznie), ale wydaje się, że fala podaży na akcjach zaczęła wygasać. Przed nami posiedzenie FED (już w środę 31 lipca) i może ono ustawić sentyment na rynku pod początek cyklu obniżek stóp już od września. Wczorajsze dane o PKB za II kwartał z USA były lepsze od prognoz, co pozwoliło wyciszyć "recesyjne" strachy po wypowiedzi byłego członka FED - Williama Dudley'a.
Amerykańska gospodarka pręży muskuły

Amerykańska gospodarka pręży muskuły

2024-07-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Odczyt PKB za drugi kwartał z USA mocno zaskoczył inwestorów. Amerykańska gospodarka rozwinęła się na poziomie 2,8% w drugim kwartale w tempie annualizowanym, co było zdecydowanie mocniejszym odczytem od oczekiwań i dwukrotnie większym niż w pierwszym kwartale. Czy można już w takim razie zapomnieć o ryzyku recesji w Stanach Zjednoczonych? Jak te dane odbierze Rezerwa Federalna, w szczególności w obliczu dzisiejszej publikacji inflacji PCE?
Risk-off podbija dolara

Risk-off podbija dolara

2024-07-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi kontynuację tendencji z ostatnich dni, czyli wzrosty dolara. I nadal mamy wyjątek w postaci coraz silniejszego jena. Dzisiaj dołączył do niego szwajcarski frank, co może pokazywać, że ucieczka od carry-trade jest coraz wyraźniejsza (chociaż CHF był w znacznie mniejszym stopniu walutą finansującą, niż JPY). Na globalnych rynkach widać mocny risk-off, co pokazała skala wczorajszej przeceny indeksów na Wall Street. Czy ma wpływ na to polityka?
Giełdy w odwrocie

Giełdy w odwrocie

2024-07-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Negatywny sentyment zapoczątkowany wczoraj na Wall Street jest dziś widoczny na początku sesji w Europie. Dax traci już ponad 1,4 proc. i znajduje się na najniższym poziomie od początku lipca. Francuski CAC40 zniżkuje jeszcze mocniej (-1,8 porc.) i zdołał już przełamać kluczowe wsparcie horyzontalne (7470 pkt.). Benchmark znajduje się najniżej od końca stycznia 2024 roku. Rośnie globalna awersja do ryzyka. Kurs EUR/USD jest dość stabilny i oscyluje wciąż w okolicy poziomu 1,0850. Silny jest japoński jen. Mimo negatywnego sentymentu dziś rano traci złoto a uncja kosztuje ok 2375 USD.
Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

2024-07-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen ma kolejną świetną sesję z rzędu i umacnia się już 4 dzień w tym tygodniu. Siła jena w stosunku do amerykańskiego dolara to już 1% podczas dzisiejszej sesji. Co stoi za mocnym jenem i czy dalsze umocnienie jena nie oznacza globalnych problemów na rynkach finansowych? Para USDJPY traci dzisiaj ponad 1%, kolejny dzień z rzędu. Para jest już najniżej od początku maja, zbliżając się do poziomu 152, choć jeszcze na początku lipca para zbliżała się do poziomu 162.
Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

2024-07-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym zdarzeniem makro dnia będzie dzisiaj decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Rynek wycenia, że z 85% prawdopodobieństwem bankierzy zdecydują się na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych. Co więcej, inwestorzy reagować będą na napływające dane kwartalne wyniki Big Techów oraz wstępne odczyty danych PMI z Europy. Decyzja BoC wydaje się przesądzona. Czy jednak na pewno? Od czasu posiedzenia z 5 czerwca wskaźniki inflacyjne utknęły w martwym punkcie. Roczna inflacja bazowa spadła w czerwcu do 2,7%, po wzroście do 2,9% w maju z 2,7% w kwietniu.
Niekorzystny sondaż dla Trumpa

Niekorzystny sondaż dla Trumpa

2024-07-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przedstawiony w środę rano sondaż Reuters/Ipsos wskazał na 2 punktową przewagę Kamali Harris nad Donaldem Trumpem pośród zdecydowanych wyborców - 44 proc. do 42 proc. Wprawdzie to niewiele i zaznaczono przy tym, że błąd statystyczny w takim badaniu to aż 3 punkty proc., to jednak ten sondaż pokazuje pewien przełom. Jednocześnie ostatnie dni pokazały spory napływ funduszy do Partii Demokratycznej, co pokazuje, że odsunięcie Joe Bidena było dobrym ruchem.
Osłabienie w konsolidacji

Osłabienie w konsolidacji

2024-07-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie mocniejszego USD co negatywnie rzutuje na waluty EM. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2788 PLN za euro, 3,9450 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4177 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0809 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,631% w przypadku obligacji 10-letnich.