MYR - Ringgit malezyjski - Aktualny kurs i opis
Aktualne kursy MYR na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2024-12-02.
Ringgit malezyjski jest oficjalnym środkiem płatniczym w Malezji. Kod ISO waluty to MYR. Popularnie używanym skrótem jest również RM. Jeden ringgit malezyjskie dzieli się na 100 senów. Choć nazwa waluty brzmi egzotycznie, to w praktyce znajduje się w gronie dwudziestu pięciu najpopularniejszych walut na świecie.
ŚREDNI
0,9154
0.20%
Wykres – Kurs średni MYR
Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.
Ringgit malezyjski (MYR) - Pełny opis waluty
Historia ringgita malezyjskiego
Ringgit malezyjski został ustanowiony oficjalną walutą Malezji dopiero w 1967 roku. Przed tą datą w obiegu funkcjonował dolar malajski oraz brytyjskie Borneo. To od tej drugiej waluty wzięła się nazwa ringgit (po malajsku właśnie tak brzmiała nazwa wspomnianej waluty). Ringgit malezyjski zachował wcześniej stosowane nominały miejscowej gotówki. Również ich kolorystyka nawiązywała do tradycyjnego wyglądu malezyjskiego pieniądza.Władze monetarne w Malezji
Funkcje banku centralnego w Malezji pełni Bank Narodowy Malezji. Instytucja powstała 26 stycznia 1959 roku. Działa na podstawie ustawy o Centralnym Banku Malezji. Bank w żadnym zakresie nie stanowi własności prywatnej. Do jego głównych zadań należy promocja finansowej i monetarnej stabilności. Bank ma zapewnić warunki do utrzymania zrównoważonego wzrostu malezyjskiej gospodarki. Osiągnięcie takich efektów jest możliwe dzięki utrzymaniu odpowiedniej wartości krajowej waluty oraz zapobieganiu inflacji. Bank Narodowy Malezji współpracuje z rządem, udzielając mu porad w celu zapewnienia doboru odpowiedniej polityki monetarnej i zarządzania długiem publicznym. Instytucja dba również o promocję dostępu do usług finansowych dla wszystkich sektorów malezyjskiej gospodarki oraz obywateli kraju. Bank Narodowy Malezji podzielony jest na 39 departamentów, które zajmują się siedmioma głównymi obszarami stanowiącymi przedmiot działań banku.Kurs ringgita malezyjskiego
Kurs malezyjskiej waluty jest uznawany powszechnie za stabilny. Inwestycje mające za przedmiot ringgita malezyjskiego należą do popularnych. W Polsce utrudniony może się jednak okazać zakup opisywanej waluty po dobrym kursie w kantorach stacjonarnych. W Malezji nie w każdym miejscu można płacić bezgotówkowo, a przewalutowanie w ten sposób może się okazać niekorzystne. Uzyskanie opłacalnego kursu może wymagać zabrania ze sobą euro bądź dolarów i wymiany ich na miejscową walutę po przyjeździe do Malezji.Malezyjskie monety i banknoty
Ringgit malezyjski występuje w formie monet o nominałach 5, 10, 20 i 50 senów, a także banknotów o nominałach 1, 5, 10, 50 i 100 ringgittów. Czasami w obiegu można jeszcze spotkać również banknoty o nominałach 2, 60 i 600 ringgitów. Zmniejszenie liczby monet w obrocie miało zwiększyć wygodę dokonywania płatności, a także poprawić bezpieczeństwo. O ile bowiem stare banknoty 10, 20, 50 i 100 ringgitów malezyjskich wykonane zostały z papieru, to nowe banknoty o nominale 1 i 5 MYR wytworzono już z polimeru. Wszystkie malezyjskie banknoty ukazują pierwszego króla Malezji, Tuanku Abdula Rahmana.Ringgit malezyjski dla Polaków
Malezja wśród Polaków kojarzy się głównie z rajskimi plażami, nieznaną kulturą i egzotyczną roślinnością. Turyści chętnie wybierają się do Kuala Lumpur i Kuala Kangsar żeby na własne oczy zobaczyć Meczet Masjid Negara oraz Pałac Iskanda-riah. Ze względu na dużą odległość dzielącą kraj od Europy Malezja nie jest jednak szczególnie obleganym kierunkiem wakacyjnym. Ringgit malezyjski jest więc bliżej znany głównie polskim inwestorom obeznanym w obrocie walutami na międzynarodowym rynku Forex.Ciekawostki
Początkowo ringgit nie był jedyną nazwą powszechnie stosowaną na określenie malajskiej waluty. Dla ułatwienia praktyki obrotu przyjmowano również angielskie nazewnictwo – ringgita klasyfikowano jako dolara, natomiast seny jako centy. Sama nazwa „ringgit” nawiązuje z kolei do „ząbkowatych” krawędzi hiszpańskich monet z XVI i XVII wieku.Ringgit malezyjski jest walutą o ciekawej historii, która kojarzy się z odległą egzotyką. Z tego względu zakup gotówki w europejskim kantorze może okazać się utrudniony. Jednocześnie ringgit malezyjski odgrywa znaczącą rolę na międzynarodowym rynku walutowym.
MYR - 10 ostatnich notowań
Data | Kurs średni | Zmiana |
---|---|---|
2024-12-02 | 0,9154 | 0.20% |
2024-11-29 | 0,9172 | 0.29% |
2024-11-28 | 0,9199 | 0.26% |
2024-11-27 | 0,9223 | 0.10% |
2024-11-26 | 0,9214 | 0.67% |
2024-11-25 | 0,9276 | 0.75% |
2024-11-22 | 0,9346 | 0.91% |
2024-11-21 | 0,9262 | 0.72% |
2024-11-20 | 0,9196 | 0.19% |
2024-11-19 | 0,9179 | 0.32% |
Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące MYR
Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.
Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe
Święto Dziękczynienia w USA!
2024-11-28 Poranny komentarz walutowy XTBDzisiaj odbywa się jedno z najważniejszych świąt w USA, czyli Święto Dziękczynienia, podczas którego zdecydowana część rynków odpoczywa. Na Wall Street obserwujemy same pustki, a większość giełd towarowych nie kwotuje cen surowców. Jednak rynek walutowy działa 24 godziny, 5 dni w tygodniu, dlatego pomimo zmniejszonej zmienności na rynku przez brak najważniejszego gracza na świecie, nie można wykluczyć niespodzianek.
Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia
2024-11-26 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersAkcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje
2024-11-26 Raport DM BOŚ z rynku walutCofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić
2024-11-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami
2024-11-26 Poranny komentarz walutowy XTBDonald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut
2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTBKurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?
2024-11-19 Komentarz walutowy XTBDzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD
2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walutNowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy
2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersTrwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny
2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTBW amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.