Aktualny kurs TRON (TRX) na żywo

Tron (TRXPLN)
TRX - Tron 0.5345
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę TRON (TRX) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Tron - Aktualna cena TRX w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas
TRX - Tron ETH - Ethereum Tron BTC TRXBTC 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
TRX - Tron EUR - Unia Europejska Tron EUR TRXEUR 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
TRX - Tron USDT - Tether Tron USDT TRXUSDT 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14

Tron - TRXPlatforma TRON to oparty na łańcuchu bloków zdecentralizowany projekt mający na celu usprawnienie dostępu do rozrywkowych treści w internecie. W zamyśle twórców TRON ma umożliwiać łączenie się odbiorców przekazu bezpośrednio z dostawcami. System ma być odporny na cenzurę i ingerencję z zewnątrz.

TRON bazuje na własnym blockchainie oraz posiada właściwą dla protokołu kryptowalutę TRX. Token TRX ma służyć szybkim płatnościom w sieci, w której mają być dostępne treści multimedialne w postaci filmów, muzyki, gier i innych rodzajów rozrywki.


Aktualna cena Tron oraz Wykres TRXTwórcy projektu TRON planują rozwój platformy jako innowacyjnej sieci blockchain obsługującej zdecentralizowane aplikacje oraz inteligentne umowy (smart contracts). W planach jest osiągnięcie skalowalności sieci o możliwościach obsługi powyżej 2 tys. transakcji na sekundę.

O platformie TRON i kryptowalucie TRX

Kryptowaluta Tezos - XTZ Token Platformę TRON zaprojektował w 2017 roku chiński przedsiębiorca Justin Sun, założyciel TRON Foundation, właściciel mobilnej aplikacji społecznościowej Peiwo i były członek teamu Ripple (XRP).

W 2017 roku Sun zorganizował zbiórkę funduszy ICO (Initial Coin Offering) na rozwój projektu. Akcja rozpoczęła się w dniu 31 sierpnia i do 2 października 2017 roku przyniosła zysk w wysokości oczekiwanych 70 mln dolarów. Podczas ICO sprzedano 40 proc. całkowitej liczby tokenów TRX, która wynosiła wtedy 100 mld jednostek. Wycena TRX wynosiła 0,0019 USD, a monety sprzedawano za ethereum (ETH) i bitcoiny (BTC). TRX był wówczas tokenem standardu ERC-20 na blockchainie Ethereum. Wkrótce po ICO TRON-a podobne zbiórki zostały w Chinach zakazane.

W roku 2018 w styczniu oskarżono platformę TRON o plagiat w dokumencie white paper. Opracowanie miało łudząco przypominać dokumenty projektów Filecoin i IPFS. Justin Sun wyjaśniał, że problemy z white paper wynikały z problemów z tłumaczeniem z chińskiego na angielski, którego dokonali wolontariusze.

Eksperci z Digital Asset Research (DAR) podnieśli także zarzut plagiatu w kodzie TRON-a, który miał zawierać wiele składowych z innych projektów. Platformę oskarżano również o brak zgodności z licencją GNU Lesser General Public License v3.0 (LGPL), bo TRON nie poinformował, że jego oprogramowanie pochodzi od EthereumJ, czyli implementacji Java Ethereum. Fundacja TRON zdementowała te informacje.

TRON stworzył własną sieć bazującą na łańcuchu bloków, której testową wersję uruchomiono w dniu 31 maja 2018 roku. Równolegle przygotowano główną sieć (mainnet), na którą TRON migrował z sieci Ethereum w dniu 25 czerwca 2018 roku. Ekipa TRON-a nazwała ten dzień Dniem Niepodległości. Trochę wcześniej, bo między 21 a 25 czerwca wymieniono tokeny TRX z ERC-20 na własną wersję monety.

25 lipca 2018 roku TRON Foundation poinformowała, że przejęła globalną sieć wymiany plików P2P BitTorrent. Następnie w sierpniu 2018 roku, założyciel BitTorrenta Bram Cohen ogłosił, że opuszcza firmę, żeby założyć platformę kryptowalutową Chia, która miała być energooszczędną alternatywą dla Bitcoina.

Poziom całkowitej kapitalizacji rynkowej kryptowaluty TRX osiągnął do stycznia 2019 roku wartość około 1,6 mld dolarów. Niezależnie od tych rezultatów część środowiska postrzegała sieć jako typowy przykład skomplikowanego i nieuporządkowanego projektu branży kryptowalutowej. W lutym 2019 roku przejęta przez TRON Foundation platforma BitTorrent rozpoczęła dystrybucję własnego tokenu bazującego na sieci TRON.

W 2019 roku w maju serwis z branży cyberbezpieczeństwa HackerOne poinformował, że łańcuch bloków TRON mógł zostać zatrzymany tylko przez jeden komputer. HackerOne pokazał, że żądania wysyłane tylko przez jedną maszynę są w stanie zmniejszyć moc obliczeniową sieci blockchain, przeciążyć pamięć i przeprowadzić atak typu rozproszonej odmowy usługi (DDoS).

Chociaż na początku na platformie TRON obowiązywały zerowe opłaty sieciowe, w późniejszym okresie wprowadzono minimalne stawki za obsługę transakcji. W tym posunięciu chodziło o zapobieżenie prostym, niewymagającym wkładu kosztowego atakom DDoS. System TRON przypomina sieć EOS ze względu na bardzo niskie opłaty, dużą liczbę transakcji na sekundę oraz dużą niezawodność. Można spotkać jednak opinie, że TRON jest klonem Ethereum i jako taki, prezentuje niski poziom innowacyjności. Znawcy tematu kwestionują też możliwość obsługi przez system TRON-a 2 tys. transakcji na sekundę. W praktyce ta liczba ma być znacznie niższa.

Projekt TRON jest platformą opartą o algorytm konsensusu Delegated Proof of Stake (DPoS). W tym systemie transakcje są zbierane w bloki przez 27 węzłów zwanych delegatami lub Super Reprezentantami. Do roli delegatów poszczególne węzły są wybierane poprzez głosowanie, w którym biorą udział użytkownicy posiadający zasoby tokenów XTR. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem portfela XTR, a siła głosu każdego wyborcy zależy od ilości posiadanych przez niego monet. Za każdy zatwierdzony blok delegaci są nagradzani monetami TRX w liczbie 16 jednostek. Bloki w sieci TRON pojawiają się co 0,5 sekundy.

Gdzie kupić lub sprzedać TRX?

Całkowita liczba tokenów TRX wynosi obecnie 100 mld 850 mln 743 tys. jednostek, a w cyrkulacji na rynku znajduje się około 71 mld 660 mln TRX. Wolumen handlowy monety to 1 624 666 341 USD.

Kapitalizacja rynkowa kryptowaluty TRON (TRX) wynosi dziś (koniec czerwca 2021) nieco ponad 4 mld 600 mln USD, co lokuje tę monetę na 25 miejscu w rankingu. Wycena giełdowa tokena wynosi 0,06 USD za 1 TRX.

Rynki monety TRX z innymi kryptowalutami, stablecoinami i walutami fiducjarnymi znajdziemy na kilkudziesięciu giełdach kryptowalut, np. Huobi, Binance, Poloniex, Gate.io czy KuCoin.

Monety TRON cieszą się sporym powodzeniem w Korei Południowej, gdzie notuje się bardzo wysokie obroty z handlu tym tokenem w parze w wonem koreańskim (KRW). Koreańskie giełdy, na których można znaleźć rynki TRX/KRW to m.in. Upbit i Bithumb.

Polska giełda BitBay oferuje do handlu pary TRX z PLN, EUR, USD, BTC, USDT i ETH.

Portfele, z których można zarządzać zasobami TRX

Zasobami tokenów TRON (TRX) możemy zarządzać za pośrednictwem wielu portfeli programowych oraz sprzętowych (hardware wallets). Te ostatnie są niewielkimi urządzeniami elektronicznymi podłączanymi do komputerowych portów USB.

Przede wszystkim należy polecić portfel programowy TronLink Wallet, który znajdziemy w wersji na urządzenia mobilne i systemy operacyjne iOS i Android. TronLink Wallet występuje także jako rozszerzenie przeglądarki stron internetowych Chrome.

Innym portfelem programowym, który może posłużyć do zarządzania monetami TRX, jest aplikacja Exodus. Ten program możemy spotkać w wersjach przeznaczonych do instalacji na komputerach lub smartfonach i tabletach. Exodusa zainstalujemy na systemach operacyjnych Windows, MacOS, Linux, iOS i Android.

Jak wspomnieliśmy, kryptowalutę TRON (TRX) bezpiecznie przechowamy także na portfelach sprzętowych. Urządzenia, które mogą posłużyć do zabezpieczenia monet TRX oraz wykonywania za ich pomocą transakcji to np. Nano S i Nano X firmy Ledger. Także Trezor One i Model T to portfele obsługujące tokeny TRON.