Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Dolar zyskał na wzroście awersji do ryzyka
2011-09-09 Komentarz tygodniowy TMS BrokersPoczątek minionego tygodnia na globalnych rynkach zdominowany został wzrostem awersji do ryzyka. Wpływ na to miały słabe dane z amerykańskiego rynku pracy oraz zawieszenie prac misji MFW, EBC i Komisji Europejskiej w Grecji. Ryzyko zwiększały również obawy o dalsze losy pakietu oszczędnościowego we Włoszech.
Ucieczka od euro
2011-09-09 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutDzisiejsza niemal paniczna ucieczka inwestorów od wspólnej waluty, niejako potwierdza przedstawiane już wielokrotnie argumenty, iż kluczową przyczyną ostatniego zamieszania na rynkach jest coraz bardziej krytyczna sytuacja w strefie euro, a konkretnie plotki w temacie Grecji, ale i też pozostałych krajów PIIGS.
Zawirowania na rynku złotego
2011-09-09 Komentarz popołudniowy TMS BrokerObawy o spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, potwierdzone wczorajszym obniżeniem przez Europejski Bank Centralny prognoz wzrostu PKB dla strefy euro, wpłynęły na dzisiejsze notowania EUR/USD. Kurs ten przebił praktycznie bezproblemowo wiele silnych wsparć i odnotował najniższy poziom od lutego br. (poniżej 1,3700).
Złoty na celowniku
2011-09-09 Komentarz do rynku złotego X-Trade BrokersWracając do decyzji SNB, oznacza ona, iż kurs EURCHF nie powinien spaść poniżej poziomu 1,20, a to oznacza znacznie mniejszą zmienność na parze CHFPLN. Jeśli złoty będzie tracił do franka, to będzie to wynikiem ogólnej słabości polskiej waluty a nie drożejącego franka, tak jak było to do tej pory. Uważamy, że działania SNB mogą przynieść sukces, argumentowaliśmy to w środowym komentarzu porannym.
PKO Bank Polski na XXI Forum Ekonomicznym w Krynicy
2011-09-09 Informacje bankowePonad 2 tys. uczestników zgromadziło zorganizowane w dniach 7-9 września XXI Forum Ekonomiczne w Krynicy. Przez trzy dni politycy, przedstawiciele świata biznesu i środowisk akademickich, urzędnicy oraz liderzy opinii debatowali m.in. o przyszłości UE i polityce gospodarczej, kryzysie oraz perspektywach rozwoju sektora finansowego.
Dolar najdroższy od 9, a euro od 22 miesięcy
2011-09-09 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersPierwsze godziny piątkowych notowań na europejskich giełdach upływają pod znakiem wyprzedaży. Indeksy tracą wyraźnie po ponad 1%. Na tym tle negatywnie wyróżnia się warszawski WIG20, który spada aż o 2,8%, wracając poniżej poziomu 2300 pkt. Brak na horyzoncie potencjalnych silnych impulsów mogących odwrócić sytuację sugeruje, że piątkowa sesja z dużym prawdopodobieństwem zakończyć się spadkami.
Pakiet Obamy nie poprawił rynkowych nastrojów
2011-09-09 Komentarz giełdowy TMS BrokersInwestorzy z zapartym tchem czekali na dwa wystąpienie: przemówienie Bena Bernanke i późniejsze Baracka Obamy. Szef Fed nie powiedział nic co mogłoby być jasną wskazówką, czy Fed zamierza na najbliższym, wydłużonym posiedzeniu FOMC ogłosić kolejna rundę ilościowego luzowania polityki pieniężnej lub też inny sposób stymulowania...
Klucz w G-7?
2011-09-09 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWczoraj analitycy banku Morgan Stanley sugerowali, iż po dzisiejszym spotkaniu G-7 nie jest wykluczona skoordynowana akcja banków centralnych, które miałyby się zdecydować na dalsze obniżenie stóp procentowych (?!) i kolejną, nadzwyczajną turę „poluzowania ilościowego” (QE). To wydaje się być dość trudne do wyobrażenia, chociaż rzeczywiście – głównym tematem...
Plan Obamy wart 447 mld dolarów
2011-09-09 Komentarz poranny TMS BrokersNiewątpliwie najistotniejszym wydarzeniem na globalnym rynku finansowym w ostatnich godzinach było przemówienie prezydenta Baracka Obamy, który o 1.00 w nocy czasu polskiego przedstawił swój plan pomocy dla amerykańskiego rynku pracy. Wagę tego wystąpienia podkreśla fakt, iż w ciągu ostatnich 20-stu lat prezydent USA...
Euro traci, złoty pod presją
2011-09-09 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersEURUSD, EURPLN – grunt pod obniżkę? Po wtorkowej decyzji Banku Szwajcarii pisaliśmy, iż rośnie ryzyko spadków na parze EURUSD. Wczoraj Trichet nawet nie wspomniał o obniżce, a euro i tak traciło na wartości. Obniżenie prognoz PKB na przyszły rok, wraz z założeniem, iż inflacja powróci do celu (lub nawet poniżej) przygotowuje bowiem grunt pod niższe stopy.
Oczekiwanie
2011-09-08 Komentarz giełdowy DM BOŚCzwartkowa sesja okazała się bardzo ciekawa, albowiem rynki akcji, walut czy surowców; nie zachowywały się w jednolity sposób. Po znaczących wzrostach na Wall Street dzień wcześniej i dotarciu przez indeks SP 500 do poziomu 1200 pkt, Azja nie powieliła w czwartek rano tego optymizmu i zarówno giełdy w Tokio, jak i w Hong Kongu kończyły dzień dużo gorzej niż zaczynały – chińska giełda finiszowała pod kreską.
Czy Obama pomoże surowcom?
2011-09-08 Komentarz surowcowy TMS BrokersPo osiągnięciu kolejnego rekordu notowań złota, który wynosi obecnie 1921 USD za uncję, notowania złota zniżkowały podczas dwóch sesji (wtorek i czwartek), a cena tego kruszcu spadła chwilowo poniżej 1800 dolarów za uncję. Możliwości spadku cen kruszcu były sygnalizowane w poprzednim komentarzu surowcowym.
Stopy bez zmian, eurodolar spada
2011-09-08 Komentarz popołudniowy TMS BrokerDziś uwaga inwestorów skupiła się na decyzji banków centralnych w sprawie kosztu pieniądza. Bank Anglii utrzymał główna stopę procentową na poziomie 0,5 proc., a Europejski Bank Centralny na poziomie 1,5 proc. Do wczesnych godzin popołudniowych, czego należało się spodziewać, eurodolar poruszał się w dość wąskim przedziale wahań...
Trichet ostrzega przed trudnymi czasami, pesymiści górą
2011-09-08 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutPesymizm szybko powrócił. Przed południem niemiecki minister finansów podczas debaty w Bundestagu przyznał, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o drugim pakiecie pomocowym dla Aten, gdyż tamtejszy rząd musi wpierw udowodnić, że jest w stanie zrealizować narzucone kryteria fiskalne. Wolfgang Schauble dodał też, iż Grecja nie powinna otrzymać też kolejnej transzy pomocy, która została jej przyznana...
Silna przecena złotego
2011-09-08 Komentarz popołudniowy TMS BrokerDolar najdroższy od końca grudnia 2010 roku, a euro blisko 22-miesięcznego maksimum, to wynik dzisiejszego silnego osłabienia złotego. U jego źródeł leżała przecena EUR/USD i pogorszenie nastrojów na europejskich giełdach, do czego walnie przyczynił się Europejski Bank Centralny, obniżając prognozy wzrostu gospodarczego na lata 2011-2012.
Kolejna transza krótkoterminowych obligacji PKO Banku Polskiego
2011-09-08 Informacje bankowePKO Bank Polski wyemitował krótkoterminowe trzymiesięczne obligacje dyskontowe na kwotę 700 mln PLN. Emisja została przeprowadzona w ramach otwartego w czerwcu br. programu emisji obligacji własnych na rynku krajowym.
Rynek oczekuje na wystąpienie Obamy
2011-09-08 Komentarz giełdowy TMS BrokersWczorajsza sesja w Stanach Zjednoczonych przebiegła pod dyktando strony popytowej. Największe wzrosty zanotował szeroki indeks S&P 500, który zyskał na wartości 2,86 proc. – indeks DJIA oraz Nasdaq 100 zyskały natomiast odpowiednio: 2,47 proc. oraz 2,59 proc. Do tak wysokich wzrostów przyczyniło się co najmniej kilka czynników.
Rynek w zawieszeniu – czekamy na nowe impulsy
2011-09-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDzisiejszy kalendarz wydarzeń makroekonomicznych nie będzie ubogi. Uwagę inwestorów zwrócą posiedzenia banków centralnych (BOE i ECB), wieczorne wystąpienie Bena Bernanke w Minnesocie, a także zaplanowane na noc z czwartku na piątek wystąpienie prezydenta Baracka Obamy (spekuluje się, iż zapowie on wart 200-300 mld USD plan działań zmierzających do poprawy sytuacji na rynku pracy).
Trichet i Obama wskażą kierunek notowaniom
2011-09-08 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajsze odreagowanie widoczne szczególnie w notowaniach głównych indeksów na rynku kapitałowym mogło być jedynie tymczasowe. Znaczące wzrosty na Wall Street (indeks S&P 500 zyskał na wartości 2,8 proc.) i zwyżka notowań eurodolara (do ponad 1,4100), spowodowana była korzystnym wyrokiem niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie legalności...
Pakiet Obamy pociągnął rynki w górę
2011-09-08 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersPrezydent USA nie jest w stanie zaproponować znaczącej ekspansji fiskalnej w rozpoczynającej się kampanii wyborczej, jednak 300 mld USD to jak na obecne okoliczności spora suma. Ma zostać przeznaczona na ulgi podatkowe (ukłon w stronę Republikanów) i inwestycje infrastrukturalne, które mają pomóc rynkowi pracy.