Spadek cen surowców na początku bieżącego tygodnia

Spadek cen surowców na początku bieżącego tygodnia
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2009-09-01 (17:24)

Na początku minionego tygodnia cena ropy naftowej typu Brent kształtowała się w pobliżu ważnego technicznego oporu na poziomie 75-76 dolarów za baryłkę, wyznaczonego przez 10-miesięczne maksimum notowań tego surowca, ustanowione na początku sierpnia. Popyt inwestorów nie wystarczył jednak do pokonania tego ważnego oporu.

Pierwsza połowa ubiegłego tygodnia przyniosła redukcję wartości „czarnego złota”. Zniżka cen ropy determinowana była w dużej mierze przez spadki światowych indeksów z poziomów wielomiesięcznych szczytów. Po osiągnięciu wysokiej wartości przez wiele aktywów inwestycyjnych (ropy, akcji), część inwestorów uznała, że nadszedł czas na realizację zysków. Sentymentu inwestycyjnego nie wsparły również dane makro. W środę Agencja Informacji Energetycznej podała odczyt ilości zapasów ropy naftowej w USA. W porównaniu z publikacją sprzed dwóch tygodni ilość baryłek w amerykańskich magazynach zwiększyła się o 200 tys. wobec prognozowanego spadku o 1,1 mln baryłek, budząc obawę inwestorów o szybkie wydostanie się z recesji największej gospodarki świata. Odbicia ceny „czarnego złota” uczestnicy rynku doczekali się dopiero pod koniec tygodnia. Wtedy to inwestorzy poznali drugi odczyt dynamiki Produktu Krajowego Brutto z USA. PKB największej światowej gospodarki w II kwartale po rewizji odnotował spadek o 1% wobec oczekiwań zniżki o 1,5%. Nie bez znaczenia dla wzrostu cen ropy była zwyżka eurodolara pod koniec tygodnia do poziomu 1,4380. Wzmożona podaż dolara może oznaczać wzrost apetytu na ryzykowniejsze aktywa inwestycyjne. Początek obecnego tygodnia rozpoczął się silnym spadkiem wartości czarnego złota do poziomu poniżej 70 dolarów za baryłkę. Wpływ na tą sytuację miało pogorszenie sentymentu inwestycyjnego spowodowanego silna zniżką chińskich akcji.

Ubiegły tydzień zakończył się wzrostem cen miedzi. Pod koniec tygodnia cena metalu kształtowała się na poziomie 6510 dolarów za tonę, zwyżka natomiast miała miejsce w wyniku wspomnianego już lepszego odczytu dynamiki PKB w USA. Chęć realizacji zysków powstrzymała jednak dalszy wzrost notowań miedzi. Początek bieżącego tygodnia przyniósł, podobnie jak w przypadku rynku ropy naftowej, silne spadki cen miedzi za sprawą zniżki na giełdach, a w szczególności na giełdzie największego importera tego surowca – Chin. Na rynku coraz częściej pojawiają się opinie, że ostatnie wysokie poziomy notowań surowców mogły być oderwane od podstaw fundamentalnych. W ostatnim czasie duży popyt na metale przemysłowe zgłaszały Chiny, uzupełniając w ten sposób państwowe rezerwy strategiczne, jednak ostatni odczyt Londyńskiej Giełdy Metali może skłonić inwestorów do zastanowienia się nad wielkością realnego zapotrzebowania w innych krajach. LME odnotowała wzrost ilości miedzi w magazynach o 1150 ton osiągając największą od czerwca wartość 297550 ton.
W ubiegłym tygodniu kurs złota poruszał się w przedziale 940 – 960 dolarów za uncję, cena srebra natomiast wzrosła lekko z 14,09 do 14,80 dolarów za uncję. Na cenę metali szlachetnych wpływały niezdecydowane nastroje inwestycyjne uczestników rynku, widoczne na giełdach i rynkach innych surowców. W pierwszych dniach minionego tygodnia wartość złota spadła do 940 dolarów za uncję z powodu zniżkujących cen surowców energetycznych (ropy, miedzi). Spadki wsparła informacja o że niskim popycie na złoto przemysłu jubilerskiego Indii, największego importera tego kruszcu w sztabkach. W kolejnych dniach notowania metali szlachetnych rosły wspierane zwyżką eurodolara. Cena złota ustanowiła trzytygodniowe maksimum notowań osiągając kurs 961 dolarów za uncję. Srebro zakończyło miniony tydzień zwyżką wartości o ponad 4%.

W ubiegłym tygodniu na rynku towarów rolnych drożała większość zbóż. Notowania pszenicy rosły o ponad 4,50%, przełamując prawie 2-miesięczny trend spadkowy. Również soja zwyżkowała o ponad 9% w perspektywie tygodnia. Towary rolne drożały, gdyż Amerykańscy producenci tych surowców studzą oczekiwania co do wysokości zbiorów w tym roku. Opublikowana w pierwszej połowie sierpnia prognoza amerykańskiego rządu zakładała rekordowe ilości zebranego zboża. Narasta jednak niepokój, że rolnicy mogą nie skończyć żniw przed spodziewanym ochłodzeniem za Oceanem, co znacząco może wpłynąć na ilość i jakość zebranego surowca.

Źródło: Jarosław Pękala, Joanna Pluta, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.