Kontynuacja wzrostów na rynku surowców

Kontynuacja wzrostów na rynku surowców
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2009-08-25 (20:46)

Na początku ubiegłego tygodnia ceny ropy naftowej typu Brent spadły do poziomu 69,20 dolarów za baryłkę – najniższego od dwóch tygodni, ponieważ inwestorzy stali się ostrożni co do perspektyw uzdrowienia gospodarki i wzrostu popytu.

Na pogorszenie nastrojów wpłynęła m.in. wcześniejsza publikacja indeksu Uniwersytetu Michigan, obrazującego nastroje konsumentów, który spadł do poziomu najniższego od marca. Ponadto spadki wspierały oczekiwania, iż tegoroczny sezon huraganów, który dotarł nad Atlantyk, powinien mieć łagodny wpływ na ceny „czarnego złota”, gdyż ze względu na duże zapasy tego surowca, nawet ewentualne ograniczenia produkcji nie znajdą istotnego odbicia w rynkowej podaży.

W kolejnych dniach na rynku obserwować można było poprawę nastrojów, czego wyrazem były wzrosty na giełdach w Azji i Europie. Zwyżkom na rynkach kapitałowych towarzyszył wzrost kursu eurodolara. Tracąca na wartości amerykańska waluta powoduje, że cena denominowanych w dolarze surowców staje się bardziej atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych. W środku tygodnia cena ropy próbowała jednak znów zniżkować w reakcji na silne spadki na giełdach w Chinach. Tego lata m.in. pozytywne wiadomości z Chin napędzały globalny optymizm, dlatego wszelkie dane niepotwierdzające ożywienia gospodarczego silnie oddziałują na rynek surowców. Spadek cen „czarnego złota” był jednak ograniczony i chwilowy za sprawą danych pochodzących z raportu American Petroleum Institute (API), według których zapasy ropy spadły o 6,1 mln baryłek, podczas gdy rynek oczekiwał, że zwiększą się one o 1,3 mln baryłek. Dane te zostały potwierdzone w oficjalnym odczycie poziomu zapasów ropy naftowej w USA – według danych Agencji Informacji Energetycznej zapasy skurczyły się w ubiegłym tygodniu o 8,4 mln baryłek, podczas gdy prognozowano ich wzrost o 1,3 mln baryłek. Informacje te wpłynęły pozytywie na notowania surowca, które zwyżkowały w środę o ponad 5%. W opinii części inwestorów jednak spadek zapasów ropy mógł się dokonać w reakcji na zmniejszenie jej importu, a nie wzrost popytu. Przedstawiciele OPEC prognozują, że jeżeli cena ropy gwałtownie nie spadnie, to podczas posiedzenia zaplanowanego na 9 września zdecydują o utrzymaniu wydobycia tego surowca na dotychczasowym poziomie. Na zakończenie minionego tygodnia ceny ropy naftowej wzrosły do blisko 75 USD za baryłkę, zbliżając się tym samym do tegorocznego maksimum. W ciągu całego tygodnia kurs „czarnego złota” wzrósł o ponad 8%, jednak brak oznak zwiększonego popytu na paliwa zwiększa obawy o formowanie się na tym rynku kolejnej bańki spekulacyjnej.

Znaczącym wahaniom cen podlegały również notowania miedzi, które rozpoczęły miniony tydzień od spadków wraz z pogorszeniem sentymentu inwestycyjnego. Fundamenty rynku nadal pozostają słabe, co ma odzwierciedlenie w rosnącym poziomie zapasów w magazynach monitorowanych przez Londyńską Giełdę Metali. Spadek cen miedzi kontynuowany był do połowy tygodnia, kiedy to kurs tego metalu zanotował dwutygodniowe minimum. Przy braku publikacji istotnych danych makro, ceny metali są warunkowane głównie przez sytuację w Chinach. W drugiej części tygodnia obserwować można było zwyżkę cen miedzi, która zbliżyła się do tegorocznego maksimum. Wpływ na to miały przed wszystkim wzrosty na światowych giełdach, osłabienie wartości dolara oraz lepszy od oczekiwań odczyt indeksu PMI dla przemysłu w strefie euro.

Początek ubiegłego tygodnia na rynku metali szlachetnych rozpoczął się także od zniżki cen. Złoto traciło na wartości wraz z pogorszeniem się nastrojów inwestycyjnych. W dalszej części tygodnia cena złota powoli wzrastała na fali rosnącego kursu eurodolara, odnotowując w piątek ponad 2-procentowy jednodniowy wzrost i zwyżkując do poziomu 955 USD za uncję. W ostatnim czasie zwiększyła się dodatnia korelacja cen złota z rynkami kapitałowymi , co było widoczne m.in. podczas piątkowej sesji. Silny spadek wartości o blisko 5% na początku ubiegłego tygodnia zanotowało natomiast srebro. Spadek ceny tego kruszcu wiązał się ze zmniejszonym popytem inwestycyjnym oraz słabnącymi nadziejami na szybki wzrost gospodarczy (metal ten jest szeroko stosowany w przemyśle).
Na początku obecnego tygodnia ceny soi zniżkowały co było spowodowane przez realizację zysków przez inwestorów po ostatnich kilkudniowych wzrostach. Dalszy spadek cen tego towaru był ograniczany przez obawy o pojawienie się wczesnych przymrozków na początku września. Do tej pory uprawy soi cieszyły się świetną pogodą do wegetacji, jednak ze względu na to, że jeszcze nie dojrzałe zbiory mogą ucierpieć w wyniku pogorszenia się warunków meteorologicznych, inwestorzy postanowili zwiększyć zakupy. W zeszłym tygodniu Amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło, że Chiny dokonały znaczącego zakupu soi, opiewającego na 896,000 ton.

Źródło: Michał Fronc, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gadżety reklamowe jako element strategii employer brandingu

Gadżety reklamowe jako element strategii employer brandingu

2024-10-11 Poradnik przedsiębiorcy
Wiele mówi się o wpływie gadżetów reklamowych na odbiór marki przez klientów. Upominki z logo mają przyciągnąć nowych odbiorców usług i zatrzymać ich na długi czas. Wciąż jednak niewiele słyszy się o gadżetach reklamowych jako elemencie strategii employer brandingu. Jak się okazuje, personalizowane upominki reklamowe są znakomitym sposobem na wykreowanie wizerunku dobrego pracodawcy, który troszczy się o swoją załogę i proponuje atrakcyjne warunki współpracy.
Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

2024-06-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień przyniósł dynamiczne wzrosty notowań ropy naftowej. Cena tego surowca kontynuowała zwyżkę z wcześniejszych dni, będącą z kolei odreagowaniem wyjątkowo gwałtownych spadków cen ropy na przełomie maja i czerwca. Obecnie cena ropy WTI powróciła w okolice 79-80 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent dotarły z powrotem do rejonu 84 USD za baryłkę. Po wzrostowym odreagowaniu na wykresie cen ropy naftowej, dzisiaj mamy do czynienia ze stabilizacją, a wręcz delikatnym spadkiem notowań tego surowca.
Stabilizacja notowań ropy naftowej

Stabilizacja notowań ropy naftowej

2024-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po krótkiej, aczkolwiek dynamicznej, korekcie wzrostowej, notowania ropy naftowej ustabilizowały się – w przypadku ropy WTI w okolicach 78 USD za baryłkę, a dla ropy Brent w rejonie 82 USD za baryłkę. W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej nie brakowało zarówno optymistycznych danych, wspierających dalsze zwyżki – jak i takich, które generowały presję spadkową. W rezultacie, inwestorzy obecnie tkwią w wyczekiwaniu na kolejne dane, które mogą przynieść więcej jasności co do perspektyw dla cen ropy.
Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

2024-06-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania ropy naftowej wyhamowały zwyżkę z ostatnich kilku dni, a dzisiaj delikatnie spadają. Po kilku dniach optymizmu, na rynku tego surowca pojawiły się bowiem dane, które skutecznie tamują dobre nastroje. Po pierwsze, wczorajsze dane dotyczące zapasów paliw w USA przyniosły negatywną niespodziankę w postaci wzrostu zapasów ropy naftowej.
Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

2024-06-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują wzrosty, aczkolwiek ich dynamika jest już spokojniejsza. Cena surowca gatunku WTI w USA porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy naftowej Brent oscylują w okolicach 82 USD za baryłkę. Wzrosty cen ropy naftowej dziś mają swoje uzasadnienie w raportach, które pojawiły się na rynku tego surowca. Optymistyczne raporty napłynęły m.in. z USA. Tamtejsza Energy Information Administration (EIA), statystyczna gałąź Departamentu Energii, podniosła prognozy wzrostu globalnego popytu na ropę naftową do poziomu 1,1 mln baryłek dziennie z wcześniejszych 900 tys. baryłek dziennie.
Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

2024-06-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowa siła amerykańskiego dolara po publikacji lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy nie zaszkodziła wycenie ropy naftowej. Wręcz przeciwnie – można odnieść wrażenie, że na rynku ropy pojawiła się nowa dawka optymizmu po wspomnianych danych. Mogą one stwarzać bowiem szanse na większy popyt na paliwa w letnich miesiącach. Relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy oznacza bowiem, że więcej osób może decydować się na wyjazdy wakacyjne, że będą one częstsze lub dłuższe.
Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

2024-06-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej od wczoraj odbijają nieco w górę. Na razie jednak korekta wzrostowa ma niewielki zasięg, a na rynku ropy naftowej niezmiennie pojawiają się pesymistyczne tony. Wiele z nich jest echem niedawnej decyzji OPEC+ o zamiarach stopniowego wycofywania się z dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej pod koniec bieżącego roku. Perspektywa zwiększania podaży ropy naftowej w krajach OPEC+ jest negatywnym akcentem dla inwestorów, którzy i tak obawiają się mizernego popytu na ten surowiec.
Uspokojenie nastrojów po spadkach cen ropy naftowej

Uspokojenie nastrojów po spadkach cen ropy naftowej

2024-06-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pięciu sesjach dynamicznych spadków cen ropy naftowej, ceny tego surowca dzisiaj się stabilizują. Na rynku ropy przeważają jednak negatywne nastroje, a korekta cen tego surowca ma niewielki zakres w porównaniu do wcześniejszych spadków. Przyczyną presji spadkowej na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach była przede wszystkim decyzja OPEC+ dotycząca przedłużenia cięć produkcji ropy naftowej, ale jednoczesnego powolnego wycofywania się z dobrowolnych dodatkowych cięć wydobycia.
Więcej optymizmu na rynku ropy naftowej

Więcej optymizmu na rynku ropy naftowej

2024-05-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej jak na razie upływa pod znakiem zwyżek. Cena ropy naftowej WTI powróciła do okolic 79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 83 USD za baryłkę. Widać więc, że na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu. Jest on związany z dwoma głównymi czynnikami. Po pierwsze, trwa wyczekiwanie na spotkanie OPEC+, zaplanowane na 1 czerwca. Inwestorzy oczekują, że rozszerzony kartel przedłuży okres obowiązywania dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej, obecnie wynoszących ok. 2,2 mln baryłek dziennie.
Spadkowy tydzień na rynku ropy naftowej

Spadkowy tydzień na rynku ropy naftowej

2024-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu systematycznie zniżkują – czego kluczową przyczyną są obawy o popyt na ten surowiec oraz wzrost jego zapasów. Cena ropy WTI wczoraj spadła poniżej 77 USD za baryłkę i dziś w tych rejonach rozpoczyna dzień – z kolei notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały do okolic 81 USD za baryłkę, a nawet przez chwilę znalazły się poniżej tego poziomu po raz pierwszy od trzech miesięcy. Jastrzębi wydźwięk opublikowanych w tym tygodniu minutes Fed, jak również wzrost zapasów ropy naftowej w USA, były głównymi negatywnymi akcentami na rynku ropy w tym tygodniu.