Możliwa korekta na rynku surowców

Możliwa korekta na rynku surowców
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2009-06-16 (18:59)

W minionym tygodniu na rynku surowców dominowały wzrosty. Wartość ropy naftowej na giełdzie w Londynie zwyżkowała ponad psychologiczną barierę 70,00 USD i dotarła do 72,00 USD. Cena za tonę miedzi w kontraktach z dostawą za trzy miesiące osiągnęła z kolei swoje ośmiomiesięczne maksimum na poziomie 5388 dolarów.

Zwyżkę na rynku ropy wsparły m.in. cotygodniowe dane ze Stanów Zjednoczonych na temat zapasów „czarnego złota”. W ostatnim czasie zmniejszyły się one aż o ok. 4,4 mln baryłek, podczas, gdy prognozy zakładały ich niewielki wzrost. Skurczeniu uległy również zapasy benzyny. Pozytywnym sygnałem dla notowań surowca był również fakt, że zużycie benzyny w Stanach Zjednoczonych pod koniec maja br. było o 0,4% wyższe niż w analogicznym okresie minionego roku, co daje szansę na większe ożywienie popytu w dalszej części roku bieżącego. W dużej mierze jednak taki rozwój wydarzeń został już zdyskontowany przez rynek ropy naftowej (od lutego br. wartość surowca wzrosła aż o ok. 80%).

Rosnące ceny „czarnego złota” chcą jak najlepiej wykorzystać członkowie OPEC. Dlatego też przestali oni dostosowywać swój poziom produkcji do wprowadzonych kilka miesięcy temu limitów. Zamiast ograniczyć wydobycie, w maju zwiększyli je o blisko 120 tys. baryłek dziennie. Skoro członkowie kartelu nie dostosowują się do uprzednio wprowadzonych limitów, trudno oczekiwać, by chcieli je w najbliższym czasie zaostrzać (o czym do niedawna mówiono dość powszechnie), zwłaszcza, że notowania surowca zbliżyły się do satysfakcjonującego ich poziomu 75,00 USD. Gdyby zwyżka cen ropy była kontynuowana, bardziej prawdopodobne stałoby się oficjalne zezwolenie na zwiększenie wydobycia. Jednak jak wynika z wypowiedzi przedstawiciela Kuwejtu, na taki krok OPEC może zdecydować się dopiero, gdy wartość baryłki „czarnego złota” osiągnie poziom 100,00 USD.

Ceny na rynku miedzi, podobnie jak w przypadku ropy naftowej, wspierały dane dotyczące zapasów surowca. W zeszłym tygodniu wielkość zapasów monitorowanych przez Londyńską Giełdę Metali spadła o 1500 ton. Inwestorzy zdają sobie jednak sprawę, iż ostatni wzrost popytu na miedź, który od początku roku wywindował ceny surowca o 60-70%, nie ma obecnie solidnych podstaw fundamentalnych. Większość zakupów pochodziła bowiem ze strony rządu chińskiego, który uzupełniał zapasy, korzystając z niskich cen surowca. Popyt ten nie odzwierciedlał więc rzeczywistego zapotrzebowania na surowiec. W obecnym momencie natomiast zakupy miedzi mają raczej charakter spekulacyjny i opierają się na dobrych nastrojach oraz pozytywnych oczekiwaniach dotyczących przyszłości globalnej gospodarki. Podobnie wygląda sytuacja na rynku ropy naftowej.

Z tego względu trudno będzie o ewentualną kontynuację dynamicznych wzrostów bez wsparcia ze strony rynku akcyjnego, który w ostatnim tygodniu nie zdołał pokonać maksimów z pierwszych dni czerwca i nad którym wciąż wisi widmo większej korekty spadkowej. Ciężko też liczyć na wsparcie ze strony dolara, ujemnie skorelowanego z cenami surowców. Jeśli zwyżka na światowych parkietach, bądź też większe osłabienie amerykańskiej waluty nie będą miały miejsca, w notowaniach miedzi i ropy naftowej może mieć miejsce odreagowanie.

Źródło: Tomasz Regulski, Joanna Pluta, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Raport OPEC bez zaskoczenia na rynku ropy

Raport OPEC bez zaskoczenia na rynku ropy

11:52 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Trwa spokojny handel na rynku ropy naftowej. Pierwsza połowa tygodnia nie przynosi istotnych zmian w wycenie tego surowca – notowania ropy WTI nadal oscylują w rejonie 78-79 USD za baryłkę, a cena ropy Brent nie oddala się istotnie od poziomu 83 USD za baryłkę. Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej jest słabość amerykańskiego dolara oraz informacje o spadku zapasów ropy naftowej w USA.
 Inflacja w USA i raport OPEC w centrum uwagi na rynku ropy

Inflacja w USA i raport OPEC w centrum uwagi na rynku ropy

2024-05-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej nie przynosi istotnych zmian – cena amerykańskiej ropy naftowej oscyluje w pobliżu 79 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent nieznacznie przekraczają 83 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej trwa obecnie wyczekiwanie na kolejne dane i raporty. Po pierwsze, inwestorzy na szerokim rynku – nie tylko surowcowym – wypatrują ważnych danych dotyczących inflacji w USA, które pojawią się dziś i jutro, a które zapewne wpłyną na oczekiwania dotyczące działań Fed.
Odbicie cen ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów

Odbicie cen ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów

2024-05-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile jeszcze pierwsza połowa środowej sesji na rynku ropy naftowej przebiegała pod dyktando strony podażowej, to sesja amerykańska wiele zmieniła – a wszystko za sprawą pojawienia się raportu dotyczącego zapasów ropy naftowej w USA.

Departament Energii, jak w każdą środę, także wczoraj opublikował raport pokazujący zmiany zapasów paliw w poprzednim tygodniu.
Cena złota nadal wysoko

Cena złota nadal wysoko

2024-05-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki, a dzisiaj cena tego kruszcu stabilizuje się niedaleko wczorajszych poziomów i jednocześnie nadal porusza się powyżej poziomu 2300 USD za uncję. Mimo że w ostatnich tygodniach na rynku złota miała miejsce korekta spadkowa, to jednak była ona relatywnie płytka, a ceny kruszcu nie oddaliły się istotnie od historycznych maksimów, ukształtowanych na poziomach przekraczających 2400 USD za uncję.
Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.
Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

Nowy tydzień, stare tematy na rynku ropy naftowej

2024-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zaczęły tydzień od delikatnej przeceny. Ruch nie jest jednak duży w stosunku do sytuacji w poprzednim tygodniu, a ceny ropy wyczekują na nowe istotne impulsy. Tymczasem póki co, nowy tydzień na rynku ropy przynosi już dawno znane tematy. Pierwszym z nich jest sytuacja na Bliskim Wschodzie, co do której pojawiły się nadzieje na przełom.
Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.