Brak reakcji rynku na obniżki wydobycia ropy

Brak reakcji rynku na obniżki wydobycia ropy
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2009-02-17 (13:10)

Drugiego tygodnia lutego z pewnością nie można określić mianem spokojnego dla rynków surowcowych. Duże zaskoczenie przyniosła inwestorom między innymi ropa naftowa, której ceny na giełdzie NYMEX w zaledwie 3 dni spadły o blisko 20%, by następnie podczas jednej sesji wzrosnąć o ponad 12%.

Na początku minionego tygodnia wartość „czarnego złota wybiła się dołem z kilkunastodniowej konsolidacji. W czwartek za baryłkę ropy płacono już mniej niż 34 USD (jeszcze w poniedziałek jest cena kształtowała się na poziomie 42 USD). Tym samym ceny ropy spadły do poziomu najniższego od połowy grudnia 2008. W piątek zaś byliśmy świadkami znacznego odbicia powyżej poziomu 38 USD. Mimo tego w skali tygodnia baryłka „czarnego złota” potaniała o ponad 4 USD.

Czynniki stojące za zniżkami cen pozostają niezmienne od kilku miesięcy – chodzi mianowicie o słabnący światowy popyt, oraz stale rosnące zapasy. Odnośnie popytu, z całego świata napływają coraz to nowe prognozy dotyczące jego osłabienia. Według najnowszych przewidywań Międzynarodowej Agencji Energii, w 2009 roku zużycie ropy na świecie spadnie o 1 milion baryłek dziennie w porównaniu do 2008 r., co oznaczałoby najsilniejszy roczny spadek zapotrzebowania od 1982 r. Nieco większym optymizmem wykazują się kraje OPEC, według których należy oczekiwać redukcji dziennego popytu o 530 tysięcy baryłek. Warto odnotować, że od początku 2009 roku praktycznie wszystkie znaczące instytucje kilkukrotnie już obniżały swoje prognozy, a kolejne obniżki są w nadchodzących miesiącach mocno prawdopodobne. Co zaś tyczy się zapasów, to według Amerykańskiego Departamentu Energii rosły one przez ostatnie 18 z 20 tygodni. W Cushing w stanie Oklahoma, gdzie składowana jest ropa, którą handluje się na giełdzie NYMEX, w zeszłym tygodniu wyniosły one 34,9 miliona baryłek, czyli najwięcej od czasu kiedy Departament Energii USA zaczął je monitorować. Według OPEC „ogólnoświatowa recesja doprowadziła do nagłego i znacznego spadku zapotrzebowania na ropę, to zaś przekłada się na rosnące zapasy i spadające ceny”. W obliczu „niezwykle niepokojącej sytuacji” państwa kartelu zdecydowały się na kolejne cięcia wydobycia, które w lutym mają wynieść 3,5%. Ostatni raz na tak dużą miesięczną obniżkę kartel zdecydował się ponad 5 lat temu. Nie licząc lutowej obniżki, od września 2008 OPEC zapowiadał cięcie wydobycia o ponad 4,2 mln baryłek dziennie, faktycznie zaś wyegzekwował około 80% tej liczby.

Wydaje się, że znaczący zwrot w cenach ropy nastąpi dopiero wtedy, kiedy spadek wydobycia „czarnego złota” przełoży się na obniżkę światowych zapasów. Do tej pory cięcia produkcji nie odniosły znaczących skutków, jeśli jednak wierzyć raportom publikowanym przez największych eksporterów ropy, a także rynkowi kontraktów terminowych, prędzej czy później silnie odbiją się one na rynku. Spadek zapasów będzie miał również bardzo silny efekt psychologiczny, który z pewnością przełoży się na wzrosty cen ropy. Na taki zwrot przyjdzie nam prawdopodobnie poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Zniżki cen obserwowaliśmy również na rynkach metali. W skali tygodnia taniała zarówno miedź, jak i aluminium, nikiel oraz cynk. Inwestorzy uznali najwidoczniej, że jakakolwiek istotna poprawa popytu nie nastąpi przed drugą połową 2009. Optymizmem nie napawają również opinie uczestników weekendowego szczytu G-7, według których „znaczące osłabienie światowej gospodarki” potrwa przynajmniej do końca roku. Niektórzy inwestorzy wypatrują iskierki nadziei w Chinach i tamtejszych rządowych pakietach pomocowych. Prognozy wzrostu PKB w II kw. dla Chin, gdzie zapotrzebowanie na metale utrzymuje się na najwyższym poziomie na świecie, zostały podniesione bowiem z 6,3% do 6,6%. Jeżeli okażą się one trafne, zaobserwujemy wzrost popytu m.in. na miedź, i idący za tym wzrost cen.

Źródło: Artur Pałka, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

2024-06-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień przyniósł dynamiczne wzrosty notowań ropy naftowej. Cena tego surowca kontynuowała zwyżkę z wcześniejszych dni, będącą z kolei odreagowaniem wyjątkowo gwałtownych spadków cen ropy na przełomie maja i czerwca. Obecnie cena ropy WTI powróciła w okolice 79-80 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent dotarły z powrotem do rejonu 84 USD za baryłkę. Po wzrostowym odreagowaniu na wykresie cen ropy naftowej, dzisiaj mamy do czynienia ze stabilizacją, a wręcz delikatnym spadkiem notowań tego surowca.
Stabilizacja notowań ropy naftowej

Stabilizacja notowań ropy naftowej

2024-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po krótkiej, aczkolwiek dynamicznej, korekcie wzrostowej, notowania ropy naftowej ustabilizowały się – w przypadku ropy WTI w okolicach 78 USD za baryłkę, a dla ropy Brent w rejonie 82 USD za baryłkę. W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej nie brakowało zarówno optymistycznych danych, wspierających dalsze zwyżki – jak i takich, które generowały presję spadkową. W rezultacie, inwestorzy obecnie tkwią w wyczekiwaniu na kolejne dane, które mogą przynieść więcej jasności co do perspektyw dla cen ropy.
Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

2024-06-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania ropy naftowej wyhamowały zwyżkę z ostatnich kilku dni, a dzisiaj delikatnie spadają. Po kilku dniach optymizmu, na rynku tego surowca pojawiły się bowiem dane, które skutecznie tamują dobre nastroje. Po pierwsze, wczorajsze dane dotyczące zapasów paliw w USA przyniosły negatywną niespodziankę w postaci wzrostu zapasów ropy naftowej.
Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

2024-06-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują wzrosty, aczkolwiek ich dynamika jest już spokojniejsza. Cena surowca gatunku WTI w USA porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy naftowej Brent oscylują w okolicach 82 USD za baryłkę. Wzrosty cen ropy naftowej dziś mają swoje uzasadnienie w raportach, które pojawiły się na rynku tego surowca. Optymistyczne raporty napłynęły m.in. z USA. Tamtejsza Energy Information Administration (EIA), statystyczna gałąź Departamentu Energii, podniosła prognozy wzrostu globalnego popytu na ropę naftową do poziomu 1,1 mln baryłek dziennie z wcześniejszych 900 tys. baryłek dziennie.
Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

2024-06-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowa siła amerykańskiego dolara po publikacji lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy nie zaszkodziła wycenie ropy naftowej. Wręcz przeciwnie – można odnieść wrażenie, że na rynku ropy pojawiła się nowa dawka optymizmu po wspomnianych danych. Mogą one stwarzać bowiem szanse na większy popyt na paliwa w letnich miesiącach. Relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy oznacza bowiem, że więcej osób może decydować się na wyjazdy wakacyjne, że będą one częstsze lub dłuższe.
Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

2024-06-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej od wczoraj odbijają nieco w górę. Na razie jednak korekta wzrostowa ma niewielki zasięg, a na rynku ropy naftowej niezmiennie pojawiają się pesymistyczne tony. Wiele z nich jest echem niedawnej decyzji OPEC+ o zamiarach stopniowego wycofywania się z dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej pod koniec bieżącego roku. Perspektywa zwiększania podaży ropy naftowej w krajach OPEC+ jest negatywnym akcentem dla inwestorów, którzy i tak obawiają się mizernego popytu na ten surowiec.
Uspokojenie nastrojów po spadkach cen ropy naftowej

Uspokojenie nastrojów po spadkach cen ropy naftowej

2024-06-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pięciu sesjach dynamicznych spadków cen ropy naftowej, ceny tego surowca dzisiaj się stabilizują. Na rynku ropy przeważają jednak negatywne nastroje, a korekta cen tego surowca ma niewielki zakres w porównaniu do wcześniejszych spadków. Przyczyną presji spadkowej na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach była przede wszystkim decyzja OPEC+ dotycząca przedłużenia cięć produkcji ropy naftowej, ale jednoczesnego powolnego wycofywania się z dobrowolnych dodatkowych cięć wydobycia.
Więcej optymizmu na rynku ropy naftowej

Więcej optymizmu na rynku ropy naftowej

2024-05-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej jak na razie upływa pod znakiem zwyżek. Cena ropy naftowej WTI powróciła do okolic 79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 83 USD za baryłkę. Widać więc, że na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu. Jest on związany z dwoma głównymi czynnikami. Po pierwsze, trwa wyczekiwanie na spotkanie OPEC+, zaplanowane na 1 czerwca. Inwestorzy oczekują, że rozszerzony kartel przedłuży okres obowiązywania dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej, obecnie wynoszących ok. 2,2 mln baryłek dziennie.
Spadkowy tydzień na rynku ropy naftowej

Spadkowy tydzień na rynku ropy naftowej

2024-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu systematycznie zniżkują – czego kluczową przyczyną są obawy o popyt na ten surowiec oraz wzrost jego zapasów. Cena ropy WTI wczoraj spadła poniżej 77 USD za baryłkę i dziś w tych rejonach rozpoczyna dzień – z kolei notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały do okolic 81 USD za baryłkę, a nawet przez chwilę znalazły się poniżej tego poziomu po raz pierwszy od trzech miesięcy. Jastrzębi wydźwięk opublikowanych w tym tygodniu minutes Fed, jak również wzrost zapasów ropy naftowej w USA, były głównymi negatywnymi akcentami na rynku ropy w tym tygodniu.
Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-05-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj pogłębiły zniżkę. Przyczyniły się do tego dwie główne kwestie. Pierwszą z nich było potwierdzenie wzrostu zapasów ropy naftowej w USA, zaś drugą – ostrożny ton Rezerwy Federalnej w opublikowanych wczoraj minutes z ostatniego posiedzenia. Jeśli chodzi o zapasy ropy naftowej – wczoraj opublikowany został cotygodniowy raport Departamentu Energii USA, pokazujący zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.