Lepsze nastroje na rynku surowców

Lepsze nastroje na rynku surowców
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2009-02-10 (16:50)

W minionym tygodniu na rynku surowców miała miejsce poprawa nastrojów, szczególnie widoczna na rynku miedzi, której cena zwyżkowała ponad poziom 3500 dolarów za tonę. W notowaniach ropy naftowej gatunku Brent, handlowanej na giełdzie w Londynie kontynuowana była konsolidacja.

Wartość baryłki tego surowca niemal nie wykraczała poza obserwowany od ostatnich dni stycznia przedział wahań 44,00-48,00 USD. Światowe giełdy po raz kolejny obroniły się przed większymi spadkami i tym samym nie dały sygnału do zniżki cen ropy. Pod koniec minionego tygodnia, na największych parkietach, po nieudanych próbach pokonania tegorocznych minimów nastąpiło odreagowanie, które pociągnęło w górę notowania ropy naftowej w pobliże górnego ograniczenia przedstawionego wyżej przedziału wahań. Warto zauważyć, że odreagowanie to miało miejsce po publikacji fatalnych danych, jakie nadeszły z amerykańskiego rynku pracy. Oznaczać to może, że kiepskie dane zostały już wliczone w cenę ryzykowniejszych aktywów. W związku z tym, jeśli pojawi się pozytywny impuls, na światowych giełdach i w notowaniach ropy będziemy prawdopodobnie obserwować większą korektę wzrostową.

Impulsem takim mogą stać się przedstawiane dzisiaj szczegóły planu pomocy dla sektora finansowego w USA oraz głosowanie amerykańskiego Senatu nad przyjęciem pakietu stymulacyjnego dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Jak wynika z ostatnich pogłosek rynkowych, ogłaszany projekt wsparcia dla sektora finansowego, polegać będzie jedynie na rozdysponowaniu drugiej połowy środków z powstałego na jesieni minionego roku planu Paulsona. Gdyby jednak skala faktycznej pomocy okazała się większa, na rynku powinny zapanować pozytywne nastroje, które dodatkowo wzmocnić może ewentualne późniejsze przyjęcie przez Senat projektu stymulacyjnego dla gospodarki (opiewającego na kwotę przekraczającą 800 mld USD).

W najbliższych tygodniach, ze względu na zbliżający się termin posiedzenia OPEC (zaplanowanego na 15 marca), coraz większy wpływ na notowania ropy naftowej może mieć dyskusja na temat ewentualnego cięcia wydobycia przez kartel. Ostatnio przedstawiciel Iraku stwierdził, że OPEC może zdecydować się na ograniczenie produkcji, by dać impuls do wzrostu cen „czarnego złota” w pobliże poziomu 70 USD – opłacalnego dla członków kartelu. W ostatnim czasie jego członkowie, ze względu na silny spadek wartości surowców, musieli zrezygnować z realizacji kilkudziesięciu nowych projektów wydobycia ropy naftowej i gazu. Jak zauważył były szef OPEC, ostatnie decyzje tej organizacji powstrzymały spadki cen ropy. Fakt ten może sprawić, iż wierząc w skuteczności swych działań, kartel po raz kolejny zmniejszy produkcję, by doprowadzić wartość „czarnego złota” do opłacalnych według jego członków poziomów.

Tak jak ceny ropy naftowej znajdują się między innymi pod wpływem oczekiwań dotyczących przyszłej kondycji gospodarczej Stanów Zjednoczonych, będących największym konsumentem „czarnego złota”, notowania cen miedzi uzależnione są od prognoz dla gospodarki chińskiej, która jest światowym pionierem jeśli chodzi o zużycie tego surowca. W minionym tygodniu nastroje zdecydowanie dopisywały – giełda w Szanghaju od poniedziałku do piątku zyskała 10%, a pierwsze dwa dni bieżącego tygodnia przyniosły kolejne wzrosty indeksu Shanghai Composite – po 2% każdego dnia. Inwestorzy po lepszym od oczekiwań odczycie indeksu PMI dla przemysłu, nabrali nadziei, że gospodarka chińska zaczyna na nowo nabierać tempa. Indeks PMI, mierzący aktywność gospodarczą w sektorze, w styczniu kształtował się na poziomie 45,3 punktu. Jakkolwiek dopiero odczyt powyżej 50 punktów świadczy o wzroście aktywności, jednak jego styczniowa wartość, wobec 41,2 punktu w grudniu i rekordowo niskiego odczytu listopadowego na poziomie 38,8 pkt., stanowi zdecydowaną poprawę. Inwestorzy mają nadzieję, iż jest to jeden z pierwszych efektów wdrożenia pierwszej części planu wsparcia dla gospodarki chińskiej, którego całkowita wartość wynosi ponad 500 mld dolarów. Na fali lepszych nastrojów ceny miedzi zwyżkowały – w zeszły poniedziałek za tonę metalu w kontraktach trzymiesięcznych kwotowanych na giełdzie w Londynie trzeba było zapłacić 3175 dolarów, na początku bieżącego tygodnia natomiast notowania surowca kształtowały się już powyżej poziomu 3550 dolarów. Rynek miedzi dodatkowo wspierają spekulacje, że Chińskie Biuro Rezerwy Państwowej ma w planach powiększyć trzykrotnie swoje rezerwy metalu do ok. 1 mln ton.

Miniony tydzień przyniósł zmienne nastroje na rynek metali szlachetnych. W pierwszej jego połowie cena złota wzrosła do poziomu 923,00 dolarów za uncję, wartość srebra natomiast zwyżkowała w okolice 13,20 dolara. Następne dni przyniosły realizację zysków i odreagowanie, które sprowadziło ceny złota w okolice 890 dolarów. Kolejna fala wzrostów nadeszła jednak we wtorek w bieżącym tygodniu. Głosowanie Senatu USA nad przyjęciem 800-miliardowego planu wsparcia dla amerykańskiej gospodarki spowodowało nasilenie oczekiwań na przyszły wzrost inflacji nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w innych gospodarkach, które w ostatnim czasie tną stopy procentowe oraz zwiększają wydatki budżetowe. W efekcie we wtorek cena złota zwyżkowała o 25 dolarów z powrotem do poziomu 915 dolarów za uncję.

Źródło: Tomasz Regulski, Joanna Pluta, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

10:01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.