Konflikt na Bliskim Wschodzie wsparł ceny ropy

Konflikt na Bliskim Wschodzie wsparł ceny ropy
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2008-12-30 (16:12)

Miniony tydzień, z racji Świąt Bożego Narodzenia, charakteryzował się stosunkowo niską aktywnością inwestorów, także na rynkach surowcowych. W pierwszy dzień Świąt nie pracowały giełdy na całym świecie, a parkiety europejskie były zamknięte również 26 grudnia.

To dodatkowo przyczyniło się do niskich wolumenów obrotów i ogólnego „zamarcia” rynku. Chwilowym przełomem dla cen ropy okazały się dopiero wydarzenia ostatniego weekendu, a dokładniej napięta sytuacja pomiędzy Izraelem, a palestyńskim Hamasem, uznawanym przez większość świata za organizację terrorystyczną. W wyniku izraelskich bombardowań kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy zginęło do tej pory 307 osób, ponad 1400 zaś zostało rannych. Izraelczycy twierdzą, że naloty są reakcją na przeprowadzane ze Strefy Gazy ostrzeliwania izraelskiego miasta Serot rakietami i pociskami moździerzowymi. Sytuacja na Bliskim Wschodzie wsparła ceny ropy, w poniedziałek 29 grudnia pomogła im powrócić powyżej poziomu 40 USD za baryłkę. Minister Obrony Izraela Ehud Barak oznajmił w ostatnim przemówieniu, że obecna wojna prowadzona będzie „do ostatniej kropli krwi”, za poparcie jego słów można natomiast uznać zgromadzenie na granicy ze Strefą Gazy izraelskiej armii, oraz wezwanie do służby rezerwistów. Odpowiedzią Hamasu było wezwanie Palestyńczyków do trzeciej intifady, czyli powstania przeciwko Izraelowi. Ponowne zaognienie trwającego od wielu lat konfliktu wzmaga niepokój inwestorów m.in. dlatego, że bojownicy Hamasu od dawna mają silne poparcie ze strony drugiego pod względem rezerw ropy państwa na świecie, czyli Iranu. Do tej pory władze tego kraju nie podjęły żadnych znaczących działań związanych z trwającym konfliktem, gdyby jednak takowe się pojawiły, przyczyniłyby się one do kolejnych wzrostów. Jeżeli konflikt w Strefie Gazy nie zostanie szybko zakończony, w najbliższym czasie możemy spodziewać się dalszej zwyżki cen ropy. Podobna sytuacja miała miejsce w lipcu 2006 roku, kiedy atak Izraela na siły organizacji Hezbollah w Libanie (również wspierane przez Iran) wywindowały notowania „czarnego złota” do ówczesnego rekordu na poziomie 78,40 USD za baryłkę. W perspektywie kilku miesięcy nie należy się jednak spodziewać odwrócenia trendu spadkowego.

W przeciągu tygodnia znaczne wzrosty notowały również metale szlachetne, w tym złoto i srebro. W poniedziałek 29 grudnia ceny złota osiągnęły swoje 11 tygodniowe maksima, przebijając na chwilę poziom 890 USD za uncję. Z powodu napięć na Bliskim Wschodzie rośnie znaczenie kruszcu jako alternatywnej inwestycji. Niewykluczone że do końca tygodnia za uncję cennego metalu będzie trzeba zapłacić powyżej 900 USD – w stosunku do nisko oprocentowanych obligacji inwestowanie w złoto wydaje się bowiem całkiem rozsądne. Od początku roku ceny tego metalu wzrosły o około 6%, wszystko wskazuje zaś, że do końca 2008 zanotują szósty z kolei rok wzrostów. Nie należy również zapominać, że inwestorzy z Bliskiego Wschodu są drugimi na świecie nabywcami kruszcu – w 2007 roku kupili aż 46,8 ton metrycznych. W obawach o eskalację konfliktu zyskiwało również srebro, platyna i pallad. Zdecydowanego kierunku nie obrały za to ceny miedzi. Potencjalne wzrosty cen, wspierane m.in. przez słabego dolara amerykańskiego zostały bowiem powstrzymane przez stale rosnące zapasy tego metalu. Na London Mercantile Exchange urosły one w listopadzie do 336,7 tys ton, poziomu najwyższego od lutego 2004 roku.

Źródło: Artur Pałka, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.
Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

2024-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach surowcowych będzie spokojna, bowiem większość kluczowych giełd towarowych na świecie jest zamknięta. Z tej przyczyny bilans całego miesiąca, a nawet kwartału, dla wielu surowców i towarów ukształtował się już wczoraj. Dla notowań ropy naftowej oznaczało to wzrostowy akcent na koniec miesiąca i kwartału. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o około 2%, co w przypadku ropy Brent oznaczało powrót do poziomów z połowy poprzedniego tygodnia, a dla notowań ropy WTI – powrót do poziomów z listopada ubiegłego roku.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.
Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół, a dzisiaj kontynuują zniżkę. Cena ropy Brent spadła poniżej 85 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI zniżkowały poniżej 81 USD za baryłkę. Na powrót do zniżek notowań ropy naftowej złożyły się dwa główne czynniki. Po pierwsze, cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) pokazał duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu. Według danych API, wyniósł on aż 9,3 mln baryłek przy oczekiwaniach spadku zapasów o około milion baryłek.
Spadek produkcji ropy naftowej w Rosji

Spadek produkcji ropy naftowej w Rosji

2024-03-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Notowania ropy gatunku WTI zwyżkowały do okolic 82 USD za baryłkę i na tych poziomach utrzymują się także dziś rano. Z kolei cena ropy Brent dotarła do rejonu 86 USD za baryłkę. Główną przyczyną poniedziałkowej zwyżki cen ropy naftowej był spadek wartości amerykańskiego dolara po wcześniejszym solidnym umocnieniu waluty USA. Korekta na dolarze była wsparciem dla cen wielu surowców i towarów, jednak nie tylko ona sprzyjała wyższym wycenom ropy naftowej.