Konflikt na Bliskim Wschodzie wsparł ceny ropy

Konflikt na Bliskim Wschodzie wsparł ceny ropy
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2008-12-30 (16:12)

Miniony tydzień, z racji Świąt Bożego Narodzenia, charakteryzował się stosunkowo niską aktywnością inwestorów, także na rynkach surowcowych. W pierwszy dzień Świąt nie pracowały giełdy na całym świecie, a parkiety europejskie były zamknięte również 26 grudnia.

To dodatkowo przyczyniło się do niskich wolumenów obrotów i ogólnego „zamarcia” rynku. Chwilowym przełomem dla cen ropy okazały się dopiero wydarzenia ostatniego weekendu, a dokładniej napięta sytuacja pomiędzy Izraelem, a palestyńskim Hamasem, uznawanym przez większość świata za organizację terrorystyczną. W wyniku izraelskich bombardowań kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy zginęło do tej pory 307 osób, ponad 1400 zaś zostało rannych. Izraelczycy twierdzą, że naloty są reakcją na przeprowadzane ze Strefy Gazy ostrzeliwania izraelskiego miasta Serot rakietami i pociskami moździerzowymi. Sytuacja na Bliskim Wschodzie wsparła ceny ropy, w poniedziałek 29 grudnia pomogła im powrócić powyżej poziomu 40 USD za baryłkę. Minister Obrony Izraela Ehud Barak oznajmił w ostatnim przemówieniu, że obecna wojna prowadzona będzie „do ostatniej kropli krwi”, za poparcie jego słów można natomiast uznać zgromadzenie na granicy ze Strefą Gazy izraelskiej armii, oraz wezwanie do służby rezerwistów. Odpowiedzią Hamasu było wezwanie Palestyńczyków do trzeciej intifady, czyli powstania przeciwko Izraelowi. Ponowne zaognienie trwającego od wielu lat konfliktu wzmaga niepokój inwestorów m.in. dlatego, że bojownicy Hamasu od dawna mają silne poparcie ze strony drugiego pod względem rezerw ropy państwa na świecie, czyli Iranu. Do tej pory władze tego kraju nie podjęły żadnych znaczących działań związanych z trwającym konfliktem, gdyby jednak takowe się pojawiły, przyczyniłyby się one do kolejnych wzrostów. Jeżeli konflikt w Strefie Gazy nie zostanie szybko zakończony, w najbliższym czasie możemy spodziewać się dalszej zwyżki cen ropy. Podobna sytuacja miała miejsce w lipcu 2006 roku, kiedy atak Izraela na siły organizacji Hezbollah w Libanie (również wspierane przez Iran) wywindowały notowania „czarnego złota” do ówczesnego rekordu na poziomie 78,40 USD za baryłkę. W perspektywie kilku miesięcy nie należy się jednak spodziewać odwrócenia trendu spadkowego.

W przeciągu tygodnia znaczne wzrosty notowały również metale szlachetne, w tym złoto i srebro. W poniedziałek 29 grudnia ceny złota osiągnęły swoje 11 tygodniowe maksima, przebijając na chwilę poziom 890 USD za uncję. Z powodu napięć na Bliskim Wschodzie rośnie znaczenie kruszcu jako alternatywnej inwestycji. Niewykluczone że do końca tygodnia za uncję cennego metalu będzie trzeba zapłacić powyżej 900 USD – w stosunku do nisko oprocentowanych obligacji inwestowanie w złoto wydaje się bowiem całkiem rozsądne. Od początku roku ceny tego metalu wzrosły o około 6%, wszystko wskazuje zaś, że do końca 2008 zanotują szósty z kolei rok wzrostów. Nie należy również zapominać, że inwestorzy z Bliskiego Wschodu są drugimi na świecie nabywcami kruszcu – w 2007 roku kupili aż 46,8 ton metrycznych. W obawach o eskalację konfliktu zyskiwało również srebro, platyna i pallad. Zdecydowanego kierunku nie obrały za to ceny miedzi. Potencjalne wzrosty cen, wspierane m.in. przez słabego dolara amerykańskiego zostały bowiem powstrzymane przez stale rosnące zapasy tego metalu. Na London Mercantile Exchange urosły one w listopadzie do 336,7 tys ton, poziomu najwyższego od lutego 2004 roku.

Źródło: Artur Pałka, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

09:43 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.