Rynek oczekuje na decyzję OPEC

Rynek oczekuje na decyzję OPEC
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2008-12-15 (17:19)

Pomimo wzrostu cen ropy naftowej w minionym tygodniu, w najbliższą środę, kraje OPEC, dostarczające obecnie 42% światowych zapasów ropy, mogą dokonać największej w przeciągu dziesięciu lat obniżki wydobycia, w celu powstrzymania postępującego spadku cen.

Organizacja Państw – Eksporterów Ropy Naftowej, podczas zaplanowanej na 17 grudnia konferencji odbywającej się w Oranie (Algieria), prawdopodobnie zredukuje wydobycie o przynajmniej dwa miliony baryłek dziennie, w obliczu pierwszego od 1983 roku załamania popytu na surowiec. Opublikowane niedawno prognozy grupy Goldman Sachs przewidują, iż cena za baryłkę ropy może w najbliższych miesiącach spaść z obecnego poziomu 48,9 USD nawet poniżej 30 USD. Spadek cen o średnio 100 USD za baryłkę od lipca tego roku zakończył trwający od przeszło pięciu lat trend wzrostowy, powodując również problemy w budżetach państw utrzymujących się z eksportu ropy. Dla przykładu, w Arabii Saudyjskiej w celu stymulowania wzrostu gospodarczego ceny ropy muszą wynosić minimum 75 USD za baryłkę, podczas gdy Kuwejt i Katar do zrównoważenia swoich sald obrotów bieżących potrzebują minimum 55 USD za baryłkę. W dużo gorszej sytuacji znajduje się Ekwador (również członek OPEC), który w zeszłym tygodniu ogłosił niewypłacalność swojego długu zagranicznego. Wszystkie te czynniki wymagają od OPEC szybkich i zdecydowanych kroków. Za kolejną obniżką wydobycia przemawiają m.in. wypowiedzi sekretarza generalnego OPEC Adalla el-Badri, który powiedział dziś, że w obliczu szybko rosnących zapasów ropy, konieczne są „poważne redukcje”. Kartel porozumiał się również z prezydentem Rosji – największym producentem ropy spoza OPEC – wzywając do redukcji wydobycia o 500 tys baryłek dziennie. Od początku zeszłego tygodnia ceny surowca, pomimo dość znacznych wahań, wzrosły o prawie 6 USD, z 43 USD 8 grudnia do 49 USD na początku bieżącego tygodnia.

Pomimo reakcji inwestorów na wtorkowe spotkanie OPEC, w najbliższym czasie wzrosty cen surowca nie powinny przekroczyć niż 4-5 USD za baryłkę – bardziej prawdopodobne wydaje się natomiast, iż kolejne tygodnie mogą przynieść dalsze spadki. W obecnych czasach, za stosunkowo wiarygodne sygnały zapowiadające odwrócenie trendu spadkowego w cenach ropy można będzie uznać wzrost globalnego popytu na surowiec, stabilizację dolara amerykańskiego, czy wzrost PKB Stanów Zjednoczonych – niestety, żadnego z nich nie zobaczymy najprawdopodobniej przed końcem 2009 roku. Mimo to, kartel raczej nie zaprzestanie działań mających na celu podniesienie ceny surowca.

Ceny metali szlachetnych rosły w zeszłym tygodniu. O prawie 9% więcej niż w zeszły poniedziałek płacono dziś za złoto – ceny kruszcu osiągnęły na początku bieżącego tygodnia poziom 840 dolarów za uncję – najwyższy od prawie 8 tygodni. Wzrost cen metali szlachetnych jest ściśle powiązany ze zwyżkującym od kilku eurodolarem. Wzrosty notowały także ceny platyny, w tym przypadku w reakcji na oświadczenia prezydenta Busha o pomocy Wielkiej Trójce z Detroit. Szacuje się bowiem, iż branża motoryzacyjna generuje około połowy światowego popytu na platynę. Za metalami szlachetnymi nie podążały natomiast ceny miedzi. Notowania kontraktów na surowiec w dalszym ciągu pozostają w trendzie spadkowym. Według prezesa chilijskiego Codelco, największego na świecie producenta miedzi, ceny metalu ustabilizują się wraz z wyjściem światowej gospodarki z globalnego kryzysu finansowego. Tego zaś wg Codelco nie należy się spodziewać do końca 2010 roku. Obecnie za tonę miedzi w kontraktach trzymiesięcznych płacimy ok. 3200 dolarów – ponad połowę mniej niż w lipcu tego roku.

Źródło: Artur Pałka, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wall Street

Wall Street "wymazała" już w pełni kwietniowe spadki

2025-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street zdołała już odrobić w 100 proc. spadki, które miały miesjce po 2 kwietnia. Najpierw ulegę przyniosło odroczenie większości taryf o 90 dni a następnie spekulacje dotyczące tego, że Trump "dogada się" jakoś z Chinami i w ostatecznym rozrachunku poziom taryf będzie zdecydowanie mniejszy. Ostatnio pozytywnie zostały odebrane wypowiedzi płynące z Fed, które dały rynkowi większe nadzieje na szybsze cięcia stóp w USA. Wycena rynkowa przyszłej ścieżki stóp procentowych w USA nie zmieniła się jakoś diametralnie.
Dla kogo małe samochody?

Dla kogo małe samochody?

2025-02-28 Materiał zewnętrzny
Małe samochody miejskie cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Doceniają je przede wszystkim kierowcy, którzy preferują praktyczne rozwiązania transportowe w dużych miastach. W artykule wyjaśniamy, jakie zalety mają tego rodzaju samochody i dla kogo są one polecane.
Walentynki nigdy nie były tak drogie? Ceny kawy, czekolady i złota najwyższe w historii

Walentynki nigdy nie były tak drogie? Ceny kawy, czekolady i złota najwyższe w historii

2025-02-13 Market News XTB
Podobnie jak inne święta Walentynki to czas obdarowywania swoich bliskich. Jeśli jednak dawno jednak nie kupowaliście czekolady, złotego wisiorka czy nie zapraszaliście nikogo na kawę, ceny tych produktów i usług mogą Was sporo zdziwić. Ceny surowców potrzebnych do przygotowania tych wszystkich prezentów sięgają historycznych szczytów, dlatego można jasno stwierdzić, że obecne Walentynki będą nie tylko droższe niż rok temu, ale również najdroższe w historii.
Najlepsze telefony z eSIM do kupienia w 2025 roku

Najlepsze telefony z eSIM do kupienia w 2025 roku

2025-01-24 Poradnik konsumenta
Wyobraź sobie: jesteś na egzotycznej wyspie, popijasz koktajl kokosowy i nagle przypominasz sobie, że zapomniałeś kupić lokalną kartę SIM. Wcześniej wiązałoby się to z panicznym bieganiem po wszystkich stoiskach w poszukiwaniu pożądanego kawałka plastiku. Ale teraz? Teraz wystarczy pstryknąć palcami (dobrze, może stuknąć w ekran parę razy) i voilà – jesteś online!
Gadżety reklamowe jako element strategii employer brandingu

Gadżety reklamowe jako element strategii employer brandingu

2024-10-11 Poradnik przedsiębiorcy
Wiele mówi się o wpływie gadżetów reklamowych na odbiór marki przez klientów. Upominki z logo mają przyciągnąć nowych odbiorców usług i zatrzymać ich na długi czas. Wciąż jednak niewiele słyszy się o gadżetach reklamowych jako elemencie strategii employer brandingu. Jak się okazuje, personalizowane upominki reklamowe są znakomitym sposobem na wykreowanie wizerunku dobrego pracodawcy, który troszczy się o swoją załogę i proponuje atrakcyjne warunki współpracy.
Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

2024-06-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień przyniósł dynamiczne wzrosty notowań ropy naftowej. Cena tego surowca kontynuowała zwyżkę z wcześniejszych dni, będącą z kolei odreagowaniem wyjątkowo gwałtownych spadków cen ropy na przełomie maja i czerwca. Obecnie cena ropy WTI powróciła w okolice 79-80 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent dotarły z powrotem do rejonu 84 USD za baryłkę. Po wzrostowym odreagowaniu na wykresie cen ropy naftowej, dzisiaj mamy do czynienia ze stabilizacją, a wręcz delikatnym spadkiem notowań tego surowca.
Stabilizacja notowań ropy naftowej

Stabilizacja notowań ropy naftowej

2024-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po krótkiej, aczkolwiek dynamicznej, korekcie wzrostowej, notowania ropy naftowej ustabilizowały się – w przypadku ropy WTI w okolicach 78 USD za baryłkę, a dla ropy Brent w rejonie 82 USD za baryłkę. W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej nie brakowało zarówno optymistycznych danych, wspierających dalsze zwyżki – jak i takich, które generowały presję spadkową. W rezultacie, inwestorzy obecnie tkwią w wyczekiwaniu na kolejne dane, które mogą przynieść więcej jasności co do perspektyw dla cen ropy.
Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

2024-06-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania ropy naftowej wyhamowały zwyżkę z ostatnich kilku dni, a dzisiaj delikatnie spadają. Po kilku dniach optymizmu, na rynku tego surowca pojawiły się bowiem dane, które skutecznie tamują dobre nastroje. Po pierwsze, wczorajsze dane dotyczące zapasów paliw w USA przyniosły negatywną niespodziankę w postaci wzrostu zapasów ropy naftowej.
Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

2024-06-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują wzrosty, aczkolwiek ich dynamika jest już spokojniejsza. Cena surowca gatunku WTI w USA porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy naftowej Brent oscylują w okolicach 82 USD za baryłkę. Wzrosty cen ropy naftowej dziś mają swoje uzasadnienie w raportach, które pojawiły się na rynku tego surowca. Optymistyczne raporty napłynęły m.in. z USA. Tamtejsza Energy Information Administration (EIA), statystyczna gałąź Departamentu Energii, podniosła prognozy wzrostu globalnego popytu na ropę naftową do poziomu 1,1 mln baryłek dziennie z wcześniejszych 900 tys. baryłek dziennie.
Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

2024-06-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowa siła amerykańskiego dolara po publikacji lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy nie zaszkodziła wycenie ropy naftowej. Wręcz przeciwnie – można odnieść wrażenie, że na rynku ropy pojawiła się nowa dawka optymizmu po wspomnianych danych. Mogą one stwarzać bowiem szanse na większy popyt na paliwa w letnich miesiącach. Relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy oznacza bowiem, że więcej osób może decydować się na wyjazdy wakacyjne, że będą one częstsze lub dłuższe.