Tygodniowy komentarz z rynku surowcowego

Tygodniowy komentarz z rynku surowcowego
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2008-08-18 (16:30)

Wraz z umacniającym się dolarem zmianie uległa sytuacja na rynku towarowym. Na parze EUR/USD doszło do średnioterminowej zmiany trendu. Notowania eurodolara wybiły się dołem z pięciomiesięcznej konsolidacji w przedziale 1,5300-1,6000, a zmianę trendu potwierdziło przebicie 200-dniowej średniej kroczącej.

Od marca 2006 roku średnia ta hamowała spadek kursu EUR/USD, także jej przebicie jest silnym sygnałem przemawiającym za dalszą zniżką wartości euro względem dolara.

Pamiętać jednak należy, że aprecjację dolara wsparł spadek cen ropy naftowej w okolicę poziomu 117 USD za baryłkę. Ruch ten przybrał na sile, kiedy para EUR/USD wybijała się ze wspomnianej wcześniej konsolidacji, jednak spadek cen ropy był znacznie mniej dynamiczny niż umocnienie dolara. Obecnie notowania „czarnego złota” stabilizują się w przedziale 110-115 USD. Coraz więcej mówi się o możliwości trwałego odwrócenia trendu, na razie jednak obecny ruch cen ropy naftowej należy traktować jako większą korektę. Krótkoterminowy trend jest spadkowy, jednak pierwszym sygnałem do jego odwrócenia w nieco dłuższym horyzoncie czasowym będzie pokonanie poziomu 110 USD za baryłkę. Jest on istotny z punku widzenia analizy technicznej. Jeśli za początek ostatniej fali wzrostów na rynku „czarnego złota” uznamy styczeń 2007 roku, kiedy to baryłka wyceniania była na 50 USD, to po osiągnięciu historycznego szczytu 147,50 USD, wsparciem znajdującym się na 38,20% zniesieniu tego ruchu jest właśnie poziom 110 USD za baryłkę. Jego pokonanie otwiera drogę do dalszych spadków cen tego surowca, pod koniec roku nie można wykluczyć zniżki cen poniżej 100 USD za baryłkę. Obecnie należałoby się jednak spodziewać konsolidacji w przedziale 100-120 USD, przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych nie powinno bowiem dojść do drastycznych zmian obrazu rynku walutowego oraz surowcowego (Małą rewolucję może przynieść zwycięstwo B.Obamy, nie wybiegajmy jednak zbyt daleko w przyszłość).

Za dalszymi spadkami cen ropy naftowej przemawiają również dane fundamentalne. Globalne spowolnienie gospodarcze z jakim mamy obecnie do czynienia wiąże się ze zmniejszony zużyciem ropy oraz jej pochodnych. Wizja recesji wisi obecnie nad strefą euro oraz Azją, obronną ręką z kryzysu póki co wyszły Stany Zjednoczone, jednak w przypadku gospodarki amerykańskiej spadek zużycia ropy jest już mocno widoczny. Obawy o spowolnienie rozwoju gospodarki Chin, które są obecnie 2 konsumentem ropy naftowej na świecie dodatkowo napędzają zniżkę cen innych surowców, zwłaszcza metali przemysłowych. Ceny miedzi znajdują się na poziomie z grudnia 2007 roku (ok. 7400 USD za tonę) i w obliczu spowolnienia gospodarczego należałoby się spodziewać ich dalszego spadku.

Umacniający się dolar oraz zniżkujące ceny ropy naftowej doprowadziły do diametralnej zmiany sytuacji na rynku metali szlachetnych. Mniejsza presja inflacyjna, wywołana spadającymi cenami „czarnego złota” sprawia, że takie metale jak złoto, czy srebro są mniej atrakcyjne dla inwestorów chcących zabezpieczyć się przed nadmierną inflacją. W ubiegłym tygodniu pierwszy raz w tym roku cena złota w dostawie natychmiastowej spadła poniżej 800 dolarów za uncję, pokonanie wsparcia na poziomie 770 USD otwiera drogę do dalszej zniżki cen, co najmniej 70 dolarów niżej.

Dalszego spadku cen należy oczekiwać również w przypadku surowców rolnych. W pierwszej połowie roku ich ceny mocno rosły, w obawie o ograniczoną podaż. Obawiano się słabych zbiorów w USA, wywołanych czynnikami pogodowymi, jednak ostatnie dane Departamentu Rolnictwa zaprzeczają tym informacją. Wynika z nich, że wbrew wcześniejszym prognozą tegoroczne zbiory nie będą słabe. Dodatkowo spadkowi cen niektórych ziaren sprzyja spadek cen ropy naftowej, bowiem część plonów sadzona była z myślą o ich przerobieniu na biopaliwa, jako tańszą alternatywę dla „tradycyjnego” paliwa. Spadek cen ropy sprawia jednak, że biopaliwa tracą swoją atrakcyjność.

Podsumowując, obecnie na rynku surowców można mówić o zmianie trendu, należałoby jednak poczekać na jej potwierdzenie. Dodatkowo uważnie obserwować trzeba sytuację na rynku walutowym, bowiem powstrzymanie aprecjacji dolara sprzyjać może wzrostom cen surowców.

Źródło: Mikołaj Kusiakowski, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-05-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj pogłębiły zniżkę. Przyczyniły się do tego dwie główne kwestie. Pierwszą z nich było potwierdzenie wzrostu zapasów ropy naftowej w USA, zaś drugą – ostrożny ton Rezerwy Federalnej w opublikowanych wczoraj minutes z ostatniego posiedzenia. Jeśli chodzi o zapasy ropy naftowej – wczoraj opublikowany został cotygodniowy raport Departamentu Energii USA, pokazujący zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Powrót do zniżek cen ropy naftowej

Powrót do zniżek cen ropy naftowej

2024-05-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Jeszcze na początku bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej były wspierane przez informacje na temat tragicznej śmierci prezydenta Iranu, Ebrahima Raisi, które wzmacniały obawy o dalszy rozwój sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. Niemniej, już wczoraj po południu informacje te zeszły na dalszy plan po tym, jak pojawił się szereg wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. I wszystkie te wypowiedzi były utrzymane w raczej ostrożnym, a wręcz delikatnie pesymistycznym tonie.
Cena ropy naftowej w górę po śmierci irańskiego prezydenta

Cena ropy naftowej w górę po śmierci irańskiego prezydenta

2024-05-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Informacje na temat tragicznej śmierci prezydenta Iranu, Ebrahima Raisi, wraz z tamtejszym ministrem spraw zagranicznych, nie pozostały bez echa na rynku ropy naftowej. Raisi, który stracił życie w wypadku helikoptera w górach przy granicy z Azerbejdżanem, był bowiem wymieniany jako główny kandydat na następcę Najwyższego Przywódcy Iranu, Ajatollaha al-Chamenei.
Szansa na wzrostowe zakończenie tygodnia na rynku ropy

Szansa na wzrostowe zakończenie tygodnia na rynku ropy

2024-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile kwiecień był na rynku ropy naftowej miesiącem znaczących przecen po wcześniejszych wzrostach notowań – to z kolei maj wydaje się być miesiącem poszukiwania stabilizacji. Już od ponad dwóch tygodni cena amerykańskiej ropy naftowej WTI porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 83 USD za baryłkę.
Cięcie prognoz popytu na ropę przez MAE

Cięcie prognoz popytu na ropę przez MAE

2024-05-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła sporo nerwowości. Przez pierwszą część dnia notowania ropy naftowej znajdowały się pod presją podaży – po to, by w końcówce sesji dynamicznie nadrobić ten spadek i zakończyć cały dzień na delikatnym plusie. Tym samym, ceny ropy naftowej nadal nie wyrwały się z trwającej już od dwóch tygodni konsolidacji. Negatywnym akcentem podczas wczorajszej sesji był raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE – International Energy Agency, IEA), w którym instytucja ta obniżyła prognozy wzrostu popytu na ropę naftową na świecie w 2024 roku.
Raport OPEC bez zaskoczenia na rynku ropy

Raport OPEC bez zaskoczenia na rynku ropy

2024-05-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Trwa spokojny handel na rynku ropy naftowej. Pierwsza połowa tygodnia nie przynosi istotnych zmian w wycenie tego surowca – notowania ropy WTI nadal oscylują w rejonie 78-79 USD za baryłkę, a cena ropy Brent nie oddala się istotnie od poziomu 83 USD za baryłkę. Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej jest słabość amerykańskiego dolara oraz informacje o spadku zapasów ropy naftowej w USA.
 Inflacja w USA i raport OPEC w centrum uwagi na rynku ropy

Inflacja w USA i raport OPEC w centrum uwagi na rynku ropy

2024-05-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej nie przynosi istotnych zmian – cena amerykańskiej ropy naftowej oscyluje w pobliżu 79 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent nieznacznie przekraczają 83 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej trwa obecnie wyczekiwanie na kolejne dane i raporty. Po pierwsze, inwestorzy na szerokim rynku – nie tylko surowcowym – wypatrują ważnych danych dotyczących inflacji w USA, które pojawią się dziś i jutro, a które zapewne wpłyną na oczekiwania dotyczące działań Fed.
Odbicie cen ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów

Odbicie cen ropy naftowej w górę po danych dot. zapasów

2024-05-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile jeszcze pierwsza połowa środowej sesji na rynku ropy naftowej przebiegała pod dyktando strony podażowej, to sesja amerykańska wiele zmieniła – a wszystko za sprawą pojawienia się raportu dotyczącego zapasów ropy naftowej w USA.

Departament Energii, jak w każdą środę, także wczoraj opublikował raport pokazujący zmiany zapasów paliw w poprzednim tygodniu.
Cena złota nadal wysoko

Cena złota nadal wysoko

2024-05-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki, a dzisiaj cena tego kruszcu stabilizuje się niedaleko wczorajszych poziomów i jednocześnie nadal porusza się powyżej poziomu 2300 USD za uncję. Mimo że w ostatnich tygodniach na rynku złota miała miejsce korekta spadkowa, to jednak była ona relatywnie płytka, a ceny kruszcu nie oddaliły się istotnie od historycznych maksimów, ukształtowanych na poziomach przekraczających 2400 USD za uncję.
Ceny ropy naftowej nadal pod presją

Ceny ropy naftowej nadal pod presją

2024-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI spadły do okolic 82,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy naftowej Brent zniżkuje do okolic 87 USD za baryłkę. Główną przyczyną pojawiającej się presji spadkowej na rynku ropy naftowej jest zmniejszenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie.