Tygodniowy komentarz z rynku surowcowego

Tygodniowy komentarz z rynku surowcowego
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2008-08-18 (16:30)

Wraz z umacniającym się dolarem zmianie uległa sytuacja na rynku towarowym. Na parze EUR/USD doszło do średnioterminowej zmiany trendu. Notowania eurodolara wybiły się dołem z pięciomiesięcznej konsolidacji w przedziale 1,5300-1,6000, a zmianę trendu potwierdziło przebicie 200-dniowej średniej kroczącej.

Od marca 2006 roku średnia ta hamowała spadek kursu EUR/USD, także jej przebicie jest silnym sygnałem przemawiającym za dalszą zniżką wartości euro względem dolara.

Pamiętać jednak należy, że aprecjację dolara wsparł spadek cen ropy naftowej w okolicę poziomu 117 USD za baryłkę. Ruch ten przybrał na sile, kiedy para EUR/USD wybijała się ze wspomnianej wcześniej konsolidacji, jednak spadek cen ropy był znacznie mniej dynamiczny niż umocnienie dolara. Obecnie notowania „czarnego złota” stabilizują się w przedziale 110-115 USD. Coraz więcej mówi się o możliwości trwałego odwrócenia trendu, na razie jednak obecny ruch cen ropy naftowej należy traktować jako większą korektę. Krótkoterminowy trend jest spadkowy, jednak pierwszym sygnałem do jego odwrócenia w nieco dłuższym horyzoncie czasowym będzie pokonanie poziomu 110 USD za baryłkę. Jest on istotny z punku widzenia analizy technicznej. Jeśli za początek ostatniej fali wzrostów na rynku „czarnego złota” uznamy styczeń 2007 roku, kiedy to baryłka wyceniania była na 50 USD, to po osiągnięciu historycznego szczytu 147,50 USD, wsparciem znajdującym się na 38,20% zniesieniu tego ruchu jest właśnie poziom 110 USD za baryłkę. Jego pokonanie otwiera drogę do dalszych spadków cen tego surowca, pod koniec roku nie można wykluczyć zniżki cen poniżej 100 USD za baryłkę. Obecnie należałoby się jednak spodziewać konsolidacji w przedziale 100-120 USD, przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych nie powinno bowiem dojść do drastycznych zmian obrazu rynku walutowego oraz surowcowego (Małą rewolucję może przynieść zwycięstwo B.Obamy, nie wybiegajmy jednak zbyt daleko w przyszłość).

Za dalszymi spadkami cen ropy naftowej przemawiają również dane fundamentalne. Globalne spowolnienie gospodarcze z jakim mamy obecnie do czynienia wiąże się ze zmniejszony zużyciem ropy oraz jej pochodnych. Wizja recesji wisi obecnie nad strefą euro oraz Azją, obronną ręką z kryzysu póki co wyszły Stany Zjednoczone, jednak w przypadku gospodarki amerykańskiej spadek zużycia ropy jest już mocno widoczny. Obawy o spowolnienie rozwoju gospodarki Chin, które są obecnie 2 konsumentem ropy naftowej na świecie dodatkowo napędzają zniżkę cen innych surowców, zwłaszcza metali przemysłowych. Ceny miedzi znajdują się na poziomie z grudnia 2007 roku (ok. 7400 USD za tonę) i w obliczu spowolnienia gospodarczego należałoby się spodziewać ich dalszego spadku.

Umacniający się dolar oraz zniżkujące ceny ropy naftowej doprowadziły do diametralnej zmiany sytuacji na rynku metali szlachetnych. Mniejsza presja inflacyjna, wywołana spadającymi cenami „czarnego złota” sprawia, że takie metale jak złoto, czy srebro są mniej atrakcyjne dla inwestorów chcących zabezpieczyć się przed nadmierną inflacją. W ubiegłym tygodniu pierwszy raz w tym roku cena złota w dostawie natychmiastowej spadła poniżej 800 dolarów za uncję, pokonanie wsparcia na poziomie 770 USD otwiera drogę do dalszej zniżki cen, co najmniej 70 dolarów niżej.

Dalszego spadku cen należy oczekiwać również w przypadku surowców rolnych. W pierwszej połowie roku ich ceny mocno rosły, w obawie o ograniczoną podaż. Obawiano się słabych zbiorów w USA, wywołanych czynnikami pogodowymi, jednak ostatnie dane Departamentu Rolnictwa zaprzeczają tym informacją. Wynika z nich, że wbrew wcześniejszym prognozą tegoroczne zbiory nie będą słabe. Dodatkowo spadkowi cen niektórych ziaren sprzyja spadek cen ropy naftowej, bowiem część plonów sadzona była z myślą o ich przerobieniu na biopaliwa, jako tańszą alternatywę dla „tradycyjnego” paliwa. Spadek cen ropy sprawia jednak, że biopaliwa tracą swoją atrakcyjność.

Podsumowując, obecnie na rynku surowców można mówić o zmianie trendu, należałoby jednak poczekać na jej potwierdzenie. Dodatkowo uważnie obserwować trzeba sytuację na rynku walutowym, bowiem powstrzymanie aprecjacji dolara sprzyjać może wzrostom cen surowców.

Źródło: Mikołaj Kusiakowski, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

09:57 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach surowcowych będzie spokojna, bowiem większość kluczowych giełd towarowych na świecie jest zamknięta. Z tej przyczyny bilans całego miesiąca, a nawet kwartału, dla wielu surowców i towarów ukształtował się już wczoraj. Dla notowań ropy naftowej oznaczało to wzrostowy akcent na koniec miesiąca i kwartału. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o około 2%, co w przypadku ropy Brent oznaczało powrót do poziomów z połowy poprzedniego tygodnia, a dla notowań ropy WTI – powrót do poziomów z listopada ubiegłego roku.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.
Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół, a dzisiaj kontynuują zniżkę. Cena ropy Brent spadła poniżej 85 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI zniżkowały poniżej 81 USD za baryłkę. Na powrót do zniżek notowań ropy naftowej złożyły się dwa główne czynniki. Po pierwsze, cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) pokazał duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu. Według danych API, wyniósł on aż 9,3 mln baryłek przy oczekiwaniach spadku zapasów o około milion baryłek.
Spadek produkcji ropy naftowej w Rosji

Spadek produkcji ropy naftowej w Rosji

2024-03-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Notowania ropy gatunku WTI zwyżkowały do okolic 82 USD za baryłkę i na tych poziomach utrzymują się także dziś rano. Z kolei cena ropy Brent dotarła do rejonu 86 USD za baryłkę. Główną przyczyną poniedziałkowej zwyżki cen ropy naftowej był spadek wartości amerykańskiego dolara po wcześniejszym solidnym umocnieniu waluty USA. Korekta na dolarze była wsparciem dla cen wielu surowców i towarów, jednak nie tylko ona sprzyjała wyższym wycenom ropy naftowej.
Geopolityka wsparciem dla cen ropy naftowej

Geopolityka wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-03-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi delikatne zwyżki cen tego surowca. W dużym stopniu wynika to z obaw związanych z podażą ropy w obliczu wciąż trwających konfliktów w kluczowych regionach produkcji ropy. Chodzi przede wszystkim o zaognienie konfliktu na linii Ukraina-Rosja, jak również o gasnące nadzieje na rozejm w Strefie Gazy. Zresztą, obecnie przypomniała o sobie także kolejna nierozwiązana kwestia na Bliskim Wschodzie – a mianowicie, blokada eksportu ropy z irackiego Kurdystanu przez Turcję.
Presja spadkowa na wykresie cen ropy naftowej

Presja spadkowa na wykresie cen ropy naftowej

2024-03-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Druga połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powracającej presji podażowej. Notowania ropy zakończyły wczorajszą sesję na minusie, po spadkowej sesji w środę – a dziś rozpoczęły dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia. O ile rano notowania ropy delikatnie odbijają w górę, to zakres ruchu jest relatywnie niewielki.
Nieoczekiwany spadek zapasów benzyny w USA

Nieoczekiwany spadek zapasów benzyny w USA

2024-03-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pięciu wzrostowych sesjach z rzędu, notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały. Cena ropy WTI nadal jednak pozostaje wyraźnie powyżej 81 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent przekracza 86 USD za baryłkę. Dziś rano notowania ropy wyhamowały wczorajszą zniżkę, a nastroje na tym rynku pozostają relatywnie dobre. Wycenę ropy wspierają wczorajsze komunikaty ze strony Fed, sugerujące, że w tym roku będą miały miejsce oczekiwane wcześniej trzy obniżki stóp procentowych w USA.
Piąty z rzędu wzrost zapasów ropy w USA

Piąty z rzędu wzrost zapasów ropy w USA

2024-02-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej trudno uznać za w jakikolwiek sposób przełomowy. Pierwsza połowa tygodnia przyniosła zwyżki cen, ale w ramach obserwowanej ostatnio konsolidacji – a w drugiej połowie tygodnia zwyżki te póki co wyhamowują. Wczoraj negatywnym akcentem na rynku ropy naftowej był raport Departamentu Energii, dotyczący zapasów paliw w USA. Ta cotygodniowa publikacja pokazała, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 4,2 mln baryłek.
OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy

OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy

2024-02-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powrotu cen tego surowca do zwyżek. Notowania ropy nadrabiają część strat z poprzedniego tygodnia, jednak o jakimkolwiek przełomie na razie nie może być mowy – ceny ropy nie wychodzą bowiem z zakresu szerszej konsolidacji, która na tym rynku trwa już kilka miesięcy. W wycenę ropy naftowej nadal mocno uderzają kwestie gospodarcze. Są to głównie obawy o wzrost gospodarczy Chin oraz Stanów Zjednoczonych (w przypadku tych ostatnich – w związku z perspektywą przedłużania się okresu obowiązywania wysokich stóp procentowych).
Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy

Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy

2024-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej przyniosła kontrę zniżek z końcówki poprzedniego tygodnia. Dziś rano notowania ropy naftowej utrzymują te wzrosty, jednak już przy znacznie mniejszej dynamice. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 77,70 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent oscylują w rejonie 81,80 USD za baryłkę. W obliczu braku istotnych danych makro na początku tygodnia, inwestorzy zwrócili swój wzrok na znane już od dłuższego czasu wyzwania, z którymi boryka się rynek ropy.