Tygodniowy komentarz z rynku surowcowego

Tygodniowy komentarz z rynku surowcowego
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2008-07-28 (17:26)

W minionym tygodniu obserwowaliśmy dalsze spadki cen ropy naftowej, chociaż po poniedziałkowej sesji można było sądzić, że korekta uległa zakończeniu. Wybicie się notowań EUR/USD z konsolidacji i wzrost powyżej poziomu 1,5900 sprawił, że również ceny ropy naftowej zwyżkowały.

Po nieudanej próbie pokonania wsparcia na poziomie 130 USD za baryłkę, ceny „czarnego złota” wzrosły o ponad 3 dolary. Zwyżce sprzyjały także ponowne obawy o pokojowe rozwiązanie konfliktu Zachodu z Iranem oraz zapowiedzi nigeryjskich rebeliantów, w których planują oni ataki na główne rurociągi. W dalszej części tygodnia ceny surowca jednak spadały. W dużej mierze przyczyniły się do tego informacje, że huragan Dolly ominie Zatokę Meksykańską, nie powodując czasowego zmniejszenia dostaw z tamtego regionu. Po pokonaniu wsparcia na poziomie 130 USD za baryłkę ceny zniżkowały blisko poziomów najniższych od siedmiu tygodniu.

W piątek notowana na giełdzie w Londynie baryłka Brent wyceniana była na 123,40 USD. Również na otwarciu bieżącego tygodnia ceny ropy naftowej były niskie. Wiadomość o tym, że OPEC i Chiny zwiększą produkcję sprawiła, że utrzymywały się one blisko piątkowych poziomów. Jednak po informacji, że w Nigerii doszło do planowanego ataku na rurociągi Shella, ceny ropy zwyżkowały w okolice 126,50 USD za baryłkę. W tej chwili ciężko pisać o końcu korekty, bowiem w tym tygodniu poznamy kilka ważnych publikacji makroekonomicznych, które mogą mieć wpływ również na rynek ropy naftowej. W czwartek opublikowane zostaną wstępne dane o PKB w USA w II kwartale br., w piątek natomiast istotna będzie publikacja o zmianie zatrudnienia w sektorach pozarolniczych oraz odczyt wskaźnika ISM sektora przemysłowego USA. Dane te będą miały duże znaczenie dla rynku dolara. Jeśli prognozy analityków okażą się trafne, powinniśmy obserwować aprecjację amerykańskiej waluty, a co za tym idzie zniżkę cen ropy. Nie wiadomo jednak, czy rynkowi starczy sił na pokonanie kolejnego, ważnego wsparcia na poziomie 120 USD za baryłkę.

Jeśli chodzi o rynek ziaren, to po obserwowanych ostatnio silnych spadkach tych surowców doszło do odreagowania. Notowania soi wzrosły z siedmio-tygodniowego minimum, po tym jak na rynku pojawiły się spekulacje, że spadek cen o 16% z rekordowych poziomów obserwowanych w maju, sprawił, ze wzrósł zagraniczny popyt. Jak wynika z danych amerykańskiego Departament Rolnictwa, sprzedaż eksportowa soi ostatnio niemal się potroiła. Informacje te przyczyniły się do wzrostu jej cen do poziomu 14USD za buszel, jednak w dalszym ciągu są to ceny niższe o ponad 2 dolary ,w porównaniu do poziomów obserwowanych na początku czerwca. Wraz z cenami soi zwyżkowały również ceny kukurydzy, którą obecnie wycenia się na poziomie 6 USD za buszel. Zarówno soja, jak i kukurydza w ostatnich tygodniach silnie spadały, wielu inwestorów uważa, że spadki były zbyt silne, co skłania ich do zakupów kontraktów na te surowce po bieżących poziomach, licząc na odbicie cen w górę.
Po tym jak Polska poinformowała o możliwości ograniczenia tegorocznych zbiorów pszenicy o 7-9%, z powodu suszy, ceny tego surowca wzrosły o prawie 5% i obecnie kształtują się na poziomie 8,25 USD za buszel.

Jak to ostatnio bywa, spadki cen ropy naftowej wspierały zniżkę cen metali szlachetnych. Na rynku panuje bowiem przekonanie, że tańsza ropa naftowa to niższa presja inflacyjna, a co za tym idzie mniejsza ilość inwestorów pragnących zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją. Dodatkowo globalne spowolnienie gospodarcze sprawia, że maleje popyt na ten surowiec. Czynniki te sprawiły, że złoto w dostawie natychmiastowej potaniało w zeszłym tygodniu do poziomu 915 dolarów za uncję. Poziom ten nie został jednak trwale przełamany i obecnie obserwujemy odreagowanie ostatnich spadków, wspierane zwyżką cen „czarnego złota”. W poniedziałek ceny złotego kruszcu kształtują się na poziomie 930 USD za uncję. Podobnie sytuacja wygląda na rynku srebra, gdzie po zniżce do poziomu 17 dolarów za uncję doszło 40 centowego odreagowania. W najbliższych dniach na notowania surowców duży wpływ może mieć rozwój sytuacji na rynku eurodolara. Jeśli publikowane dane makroekonomiczne okażą się korzystne dla amerykańskiej waluty, to przełoży się to na zniżkę cen surowców. Jeśli jednak doszłoby do ataku na kolejne rekordowe poziomy EUR/USD to zarówno ceny ropy, jak i innych surowców będą zwyżkować.

Źródło: Mikołaj Kusiakowski, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

10:01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.